Buitenlandsch Overzicht. 51'- aakt van son - d in r op ,n- 3Cnj P- lop" iten gen, met aan ener :k. Eetra-Nciiement, 27 Aug. Dezer dagen werd een partij land| gelegen in den Willem Leopoldpolder, tocbelioorende aan het Gasthuis van Sluis, verpacht voor de belangrijke soin van 87 het gemet (44 are 23 centiare). Z. M. de koning vernomen hebbende, dat de ge wezen luitenant van het Indisch leger, C. Comfurius, dezer dagen te 's Ilage is aangekomen, moet HDs. diep leedwezen hebben uitgedrukt over liet betreurens waardige lot, dat dien officier getroffen heeft bij de tweede expeditie in Atchin. Z. M. heeft tevens het verlangen geuit om den heer Comfurius, die zich thans metterwoon te dezer stede gevestigd heeft, weldra bij zich te ontvangen. De gewone audientiën van den minister van bin- nenlandsche zaken zullen plaats hebben des Zaterdags te twaalf ure. De gewone audiëntie van den minister van buiten- landsche zaken zal voortaan in plaats van op Woensdag, gehouden worden op Maandag, te twaalf ure, te beginnen met den 7n September aanstaande. De minister van oorlog, overwegende, dat onder scheiden gepasporteerde onderofficieren en korporaals zich, bij terugkeer in het burgerlijk leven, in het vinden van een bestaan teleurgesteld zien, dat het zeer waarschijnlijk is, dat vele van dezen zich opnieuw voor den militairen dienst zouden willen verbinden, indien hun bekend ware, dat zij in den graad, dien zij vroeger bekleed hebben, wederom kunnen worden aangenomen, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij ministriëele dispositie aan de chefs der korpsen volkomen vrijheid is gegeven om zoodanige gewezen doch ongehuwde militairen reeds dadelijk in hun vorigen graad tot het aangaan eener verbindtenis voor den militairen dienst toe te laten. De redactie van de Haarlemsche Courant is ver zocht te melden, dat, wegens verminderende krach ten bij velerlei arbeid, de heer Groen van Prinsterer sedert geruimen tijd aan beraadslagingen over kerk of school geen deelneemt. Uit een blijkt, dat z/voor eenige gastrollen," maar slechts voor céne en wel die in haar eigen stuk. nadere mededeeling in de Ned. Spectator mej. Kruseman zich niet heeft verbonden Volgens een bij het departement van Marine ont vangen telegram was Zr. Ms. opnemings-vaartuig z/Hydrograaf," onder bevel van den luitenant ter zee Ie kl. jhr. T. E. de Brauw, den 28n dezer, op zijn reis naar Oost-Indië, te Aden aangekomen. Aan boord was alles wel. De werkzaamheden tot het vlotbrengeu van hot gestrande stoomschip König Wilhelmworden te Nieuvvediep weder aangevangen. Voor de dammen worden nu gekoolteerde zakken met zand gebruikt. Het weggraven van zand aan de landzijde geschiedt met een ijzeren bak, door een locomobiel bewogen, die met eiken trek ongeveer een derde kubieke meter zand ter diepte ,van twee meter langs den romp weg haalt. De centrifugaalpomp, die dienen moet om het water uit de geul te pompen, is door het toeióopen van liet zand onbruikbaar gemaakt. De patrijspoorten aan de zeezijde van het schip worden met ijzeren platen gesloten. De feestrede, ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet, op den 3 October e. k., zal worden gehouden door den hoogleeraar Dr. C. P. Tiele. Plet hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging «het Roode Kruis," heeft besloten op nieuw 10.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van de hulpbehoe vende militairen in Atchin. De leening der Rotterdamsche diergaarde, ten be drage van 400.000, is zoo goed als volteekend. Donderdag morgen is te Groningen de 5e juristen vergadering geopend, onder voorzitterschap van Mr. B. D. H. ïellegen. De bijeenkomst werd door ongeveer zeventig rechtsgeleerden bijgewoond. In de vorige week hebben de rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst de ruïnen van het kasteel Brederode bij Haarlem geïnspecteerd, ten einde de werken in oogenschouw te nemen, die in den laatsten tijd aldaar uitgevoerd waren. Door hét- opruimen van het puin en het zand, dat verscheidene grachten vulde, is thans voor een groot deel het plan van het kasteel duidelijk geworden. Men betreedt eerst een vierkant buitenhof, waar vroeger de stallen gestaan hebben. De palen, waarop de brug rustte, zijn nog aanwezig. Daarnaast her kent men de sporen van een muurwerk, waartegen de ijzeren getraliede deuren steunden, die den ouden Rijnarm moesten afstuiten en den toegang tot de grachten versperren. Van dit buitenhof komt men over een houten brug, waarvan liet uiteinde opgehaald kan worden, aan de poort, die in een vierkanten toren staat en den toe gang verleent tot een tweede door grachten omgeven en met wallen verdedigde enceinte. Deze poorttoren, die nog bijna geheel in wezen is, was aan de zijde van het kasteel geopend. Daardoor kon men op de bovenverdiepingen gemakkelijk krijgsmaterieel ophij- schen, en was het mogelijk de poort van het kasteel uit te beschieten, wanneer deze in handen van een vijand mocht gevallen zijn. Achter de poort staat een vierkant gebouw, nog slechts gedeeltelijk in wezen, en waarin het logies was van de verdedigers dezer enceinte. Een houten brug leidt van hier naar het met grach ten omgeven kasteel. Men moet eerst door een vierkanten slechts half bewaarden toren gaau en treedt dan in een vierkant binnenhof; dat met wallen ver dedigd is aan de N. O. zijde staat de eenige ronde toren, dien men alhier gebouwd heeft. Ten zuiden vindt men de overblijfselen van twee ruime vertrekken en aan den Z. O. hoek een vierkanten toren, die de gracht bestrijkt. Van de poort, waardoor men in het binnenhof komt, moest men over een houten vloer het kasteel binnentreden, dat de westzijde inneemt. Deze vloer kon in tijden van gevaar weggebroken worden. Thans is dit terrein nog met puinhoopen versperd. In het kasteel had men twee ruime vertrekken waarvan aan de écne zijde de muur verdwenen of liever omvergeworpen en in de grachten terechtge komen is, waar men er de kolossale blokken van ziet liggen beneden waren de keukens, boven was een hoog verheven ridderzaal met een houten zoldering bedekt. Aan deze zaleu grenst ten zuiden een zware vier kante toren, die den Z.-W. hoek van het kasteel beschermt. Ten noorden der zalen verheft zich een dubbele kolossale vierkante //donjon," het laatste toevluchts oord der verdedigers. Hij bestaat uit vier verdiepingen, waarvan de onderste gewelfd was. De muren zijn ver bazend sterk, en de sehietgaten zijn met nauwkeurig heid gericht naar de punten,die zij behooren te bestrijken. Van dezen //donjon," den eeiiige die in Noord-Nederland nog bestaat, is het grootste gedeelte behouden. Van den top van dit bolwerk heeft men een prachtig ge zicht op het schoone, rijkbegroeide Kennemerland. Talrijke voorwerpen, in cle puinen gevonden, wor den in het bij Brederode. gelegen koffiehuis in een kast bewaard. Thans zijn nog verschillende werken te verrichten. De grachten van de le enceinte, het buitenhof, be hooren gezuiverd te worden, en de puinen die het binnenhof versper reu, moet men wegruimen. Ook zal hier en daar tot de versterking der muren nog over gegaan moeten worden. De restauratie, die met Rijks hulp onder de uitste kende leiding van den Rijksadviseur mr. A. J. Enschedé met beleid en getrouwheid geschied is, mag als een zeer verblijdend feit genoemd worden. Daardoor is ons een monument weergegeven, dat- voor de kennis der militaire bouwkunst in de XlIIe eeuw van onschatbare waarde is. Wat Brederode van de kasteelen in andere lauden onderscheidt, is o. a. de omstandigheid dat dit imposant gevaarte geheel en al van baksteen opgetrokken is. Het aantal bezoekers, voor een groot gedeelte vreem delingen, neemt dagelijks toe en mag op ettelijke duizenden jaarlijks gesteld worden. Uit Rhenen schrijft men. Ten bewijze dat het bij geloof in deze gemeente nog niet uitgestorven is, diene het volgendeVóór 9 maanden begon een meisje, oud 19 jaar, alhier bij hare ouders woonachtig, over ziekte verschijnselen te klagen, die bij hare ouders en kennissen het vermoeden opwekten dat zij betooverd was. Eene achtingswaardige oude vrouw, mede alhier wonende, werd verdacht haar in dien ellendigen staat gebracht te hebben. Geneeskundige hulp werd niet ingeroppen. Wat vermag de beste docter tegen t-ooverijN? Men vervoegde zich bij meer bevoegde autoriteit. Een zeker metselaar, tevens wonderdocter te Wageningen, werd geconsulteerdhij bevestigde de betoovering en gaf tot driemalen geneesmiddelen aan de ongelukkige lij- deres. In dien tijd werd, volgens het verhaal van den vader, een groote kat, gevolgd door een heirleger dergelijke tooverkatten, rondom de ouderlijke woning- gezien, die zich zelfs door schietgeweer niet lieten verjagen. Zoo bleef de staat van zaken tot Donderdag avond 11.toen echter bereikte de bezetenheid haar toppunt:-als razend vloog het meisje hare wauhopige moeder aan en men besloot eindelijk de hulp van doctor Boodt in te roepen. Bij zijne komst verzocht hij de bezetene zich te bed te begeven en, na een lokaal onderzoek naar de eigenlijke residentie des demons ingesteld te hebben, verklaarde hij plechtig, dat hij, hoewel geene tooverformulieren kenueude en niet in staat geneesmiddelen tegen tooverij voor te schrijven, meende in dit geval toch wel bij machte te zijn, door manuale hulp de onttoovering te doen plaats hebben. Hij verzocht de betrekkingen alles in gereedheid te brengen, wat tot de plechtige ontvangst van zulk een wonderbeest zou kunnen dienstig zijn, riep ootmoedig in zijn geest de godin Lucina aan en ziedaar na een uurtje toevens in die betooverde wo ning had hij de voldoening, een fiksche tooverkat in de gedaante van een frische gezonde deerne, te voorschijn te brengen. Uit Triest wordt aan de Preus. Volks-Zeitung ge schreven Aan het armen-bureel te dezer stede meldde zich dezer dagen een Nederlander uit de provincie Over- ijsel aan, om ondersteuning te bekomen voor de te rugreis naar zijn vaderland. Hij was door den pastoor zijner woonplaats voor het Carlistische leger aange worven en had van dezen 50 fr. reisgeld ontvangen, met de belofte dat hem, in de gelederen van don Carlos getreden, nog 700 fr. zou worden ter hand gesteld. //De aangeworvene is werkelijk naar Spanje gereisd, heeft daar den slag bij Bilbao medegemaakt en be kwam twee kogels in 't been, maar de hem beloofde 700 fr. niet. De edele don Carlos had den invalide eenvoudig weggezonden, het aan hem overlatende op welke wijze hij de terugreis naar zijn vaderland zou ondernemen. z/üe geestelijke werver is pastoor te Almelo, in de provincie Overijsel. I)at deze de 50 fr. niet uit zijn eigen zak gegeven heeft, behoeft niet betwijfeld te wordenVaderland) Rusland heeft zich niet vereenigd met de politiek der mogendheden die aan het gouvernement der Spaansclie republiek een aanmoediging hebben geschon ken en een zedelijken steun doen krijgen door liet gou vernement te erkennen. Het is nog niet uitgemaakt of Rusland ook een gemotiveerde weigering heeft gegeven sommige berichtgevers zeggen dit, anderen meenen dat Rusland zich niet heeft verklaard, dat het waarschijn lijk binnenkort Serrano's regeering wel zal erkennen en dat het in alle geval deze niet heeft voor de borst gestooten. Er is echter een lezing volgens welke de Czaar zou gezegd hebben //dat het hem leed deed dat hij de regeeriug te Madrid niet kon erkennen, omdat zij in het land zelf niet erkend werd maar dat hij als daarvan de bewijzen geleverd waren en Spanje tot rust zou gekomen zijn ook niet aarzelen zou het gou vernement te erkennen. Hij zou nochtans in betrekking- blijven met de Spaansclie zaakgelastigden." Wij kunnen de waarschijnlijkheid dezer lezing' niet aannemen; zulk een betuiging zou niets meer of min der zijn dan een indirecte erkenning van Don Carlos. Immers, als de Czaar spreekt van een deel der bevolking- dat de regeering van Madrid niet erkent dan moet dit deel of beschouwd worden als in staat van oproer, of als gelijkgerechtigde staatspartij met die welke regeert. Neemt men nu het eerste geval dan zou de erkenning van het gouvernement niet meer dan recht vaardig zijn en wordt in het tweede geval die erken ning geweigerd dan sluit zij eigenlijk in de erkenning van beide partijen die elkander de heerschappij betwis ten, ja zelfs nog eenige preferentie van de Carlisten, aan wie werkelijk een overdreven beteekenis gegeven en groote kans op de overwinning-toegeschreven wordt. Nu gelooven wij niet dat keizer Alexander zich zoo diep in de Spaansclie zaken zal steken. Het voorbe houd dat de erkenning doet uitblijven omdat geheel Spanje zelf 't gouvernement niet erkent houdt geen steek. Was dit gegrond, dan zou een mogendheid eene andere niet kunnen erkennen als er b.v. eens een opstandje ergens op een dorp of gehucht ontstond, of de erkenning van een gouvernement dat tijdelijk met een oproer of een gering tumult te kampen kreeg, zou dadelijk ook door de andere mogendheden geschorst moeten worden in het diplomatiek vertrouwen. Dat gaat toch niet aan. Heeft Rusland zich nog niet verklaard, dat is te betreuren naar onze meening. maar de erkenning dooi de andere mogendheden beteekent toch niettemin veel voor Spanje. Dat dit door de Carlisten zelf zoo begrepen wordt blijkt o. a. ook uit de bij herhaling door hen verspreide geruchten nopens verdeeldheid en crisis die te Madrid zouden heerschen. Natuurlijk, dat Don Carlos redeneert zooals sommigen 't aan den keizer van Rusland toeschrijven is te verklaren. In Spanje zelf wordt thans aller aandacht getrokken door de heldhaftige verdediging van het kleine Puycerda. Het plaatsje door een handvol soldaten verdedigd ondergaat nu al sedert verscheidene dagen voor de

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 5