Buitenland. F r a n k r ij li. Het plan om Frankrijk en Engeland door een tunnel te verbinden begint een meer praktische gedaante aan te nemen. De kapitalisten en ingenieurs, die in deze reusachtige onderneming zijn betrokken, vragen een concessie van dertig jaren zonder eenige garantie. Zij verklaren zich bereid vier millioen voor het doen van voorloopige onderzoekingen bijeen te brengen. Het Journal de Calais twijfelt niet aan het welslagen der onderneming. Behalve de heeren Michel Chevalier, Leon Say en Rothschild is de ingenier Lavalley de ziel van het plan. Laatstgenoemde heeft de grootste moeielijkheden weten te overwinnen bij het maken van het Suez- Kauaalzonder zijn hulp zou ook van dat werk niets terechtgekomen zijn. Lavalley raamt de kosten op 150 millioen fr., de Engelsche ingenieurs verwachten dat de tunnel wel 250 millioen kosten zal. De 4 miilioeu fr. voor de voorafgaande onderzoekingen zijn nagenoeg ingeschreven. De Chetnin de fer du Nord zal 1 millioen, de beide spoorwegen van Londen naar Dover gezamenlijk mede 1 millioen en baron Rotschild een half millioen bijdragen. Ook van baron Lionel de Rothschild verwacht men een inschrijving. Ferdinand Duval heeft 50,000 fr. voor de stad Parijs aangeboden Léon Say, Chevalier en Lavalley willen zich ieder voor 25,000 fr. verbinden. Met eenige medewerking van de zijde van het Fransche en Engelsche gouvernement en eenigen goeden wil vooral van den kant van het parlement zou het werk binnen vijf jaren gereed kunnen zijn. Het comité te Parijs, dat het gebruik van paarden vleesch als menschelijk voedsel tracht te bevorderen, heeft bekend gemaakt, welke hoeveelheid in het eerste kwartaal van dit jaar werd geconsumeerd. Van 1532 paarden, 108 ezels en 5 muildieren verkreeg men 594,660 ponden vleesch. In 1872 werden slechts 973 paarden, 103 ezels en 7 muildieren geslacht. I) u i t s c h 1 a n d. De Duitsche Merkur, het orgaan der Oud-Katholieken, resumeert de grondbeginselen, waarop de //conferentie over dehereeniging der verschillende Christelijke kerken," die eerstdaags te Bonn zal worden gehouden, berusten zal, in de volgende zinsneden //Inderdaad bedoelt de domproost dr. von Dollinger niets anders dan de herstelling van een kerkelijke gemeenschap op grond der unitas in necessariis, d. i. der eenheid in hetgeen noodig en onontbeerlijk is voor de zaligheid, en als vaste, geschiedkundige grondslagen worden de belijde nis-formulieren der eerste kerkelijke eeuwen aangegeven, benevens die leer- en instellingen, die in de algeraeene kerk van het oosten en het westen voor de groote scheiding als substantieel en onontbeerlijk hebben ge golden. Hij blijft bij den canon van Vencentius van Lerin. Katholiek is datgene wat altijd, overal en door allen geloofd werd. Op dien grondslag hopen wij eenmaal de broederhand te reiken ook aan die medechristenen, die door dogmatische afgronden van ons gescheiden zijn. De tijd heeft die afgronden ge opend, de tijd ook zal ze weder sluiten. Rome echter vernietigt zichzelf, daar het, deemoedige onderwerping eischende, den aardbodem waar het Christendom heerscht, tracht te overweldigen. Geen absorbeerende unie, maar wel een toekomstige groote vereeniging van geloovige Christenen is het doel van ons verlangen, en tot de bereiking daarvan heeft het vaticaan zeer veel bijgedragen." Spanje. De Carlisten hebben blijkens een mededeeling in een hunner bladen besloten om de handelwijze van de republikeinsche regeering betreffende de verbeurdver klaring van de goederen van de Carlisten, met gelijke munt te betalen en de goederen van al de republi keinen in de Carlistische provinciën te onteigenen. De verwarring in liet land moet daardoor nog meer toenemen, en wanneer zal het einde zijn van den ellendigen strijd P Naar het verraad, gepleegd bij de overgave van Seo de Urgel, is door dc regeering eeu onderzoek ingesteld het schijnt dat het vrienden van den bisschop van die plaats zijn geweest, die de citadel hebben geopendde bevelhebber is op last vau Tristany gefusilleerd. Volgens een ontvangen telegram van den Engelschen consul te Bilbao hebben de Carlisten tusschen St. Sebastiaan, Bilbao en Santander de kustvuren uitge doofd. De Duitsche oorlogsbodems //Nautilus" en //Albatros" zijn aangekomen. Volgens een bericht uit Berlijn in de Pall Mall zou Rusland aan Duitschlaud hebben kennis gegeven van zijn weigering, om het gouvernement van Serrano te erkennen, zonder dat evenwel hierdoor de diplomatieke verhouding tusschen Rusland en Duitschlaud zou worden verbroken. Officieel wordt gemeld, dat de regeering van Zweden en Noorwegen het Spaansche gouvernement heeft erkend en tevens heeft besloten nog deze week nieuwe ge loofsbrieven aan haren vertegenwoordiger te Madrid toe te zenden. De legitimistische bladen bevatten een Carlistische depcche van Maandag, meldende //dat, volgens parti culiere berichten van de grenzen, Puicerda in brand is geschoten. Te Madrid heerscht een minister-crisis. Sagasta en generaal Cotoner zullen uit het kabinet treden en generaal Zabala zal het opperbevel over het Noorderleger neerleggen. Te Madrid verzet men zich tegen de lichting van nieuwe reservetroepen. Er zijn onlusten te verwachten." De berichten betreffende de minister-crisis en het aftreden van Zabala zijn reeds oud en meermalen tegengesproken dit neemt echter niet weg, dat na de erkenning veranderingen in liet ministerie kunnen volgen. Uelg'ie. De Moniteur deelt mede dat liet verslag der inter nationale conferentie in de builenlandsche bladen onvolledig wordt medegedeeld. Het officieel verslag wordt waarschijnlijk spoedig te gemoet gezien. De RJpublique Franqaise deelt het proces-verbaal mede van de geheime zittingen van het Brusselsch congres. In de eerste zitting, op 27 Juli hield, na de benoeming van den heer Jomini tot voorzitter, de Russische vertegenwoordiger eene korte rede tot toe lichting van de voorstellen. De Nederlandsche verte genwoordiger, de heer van Landsberge, stelde de geheimhouding der conferentie voor. Dit voorstel werd aaugenomen evenzoo het voorstel des voorzitters om in het protocol alleen de punten op te nemen, waaromtrent men het eens was geworden. In de zitting van 29 Juli verdedigde de voorzitter de strekking van liet voorstel, en wees hij op het voor beeld door Amerika in den laatsten burgeroorlog gegeven. In die zitting werd het voorstel des voorzitters aaugenomen „De vergadering draagt de voorloopige beraadslaging over liet Russische ontwerp of andere ontwerpen aan eene commissie op, waarin een afge vaardigde van elk der in de conferentie vertegenwoordigde staten zitting heeft." Den volgenden dag hield deze commissie hare zitting. De heer van Landsberge ver klaarde dat zijne regeering gaarne hare stem zou geven aan elk besluit, waarvan inhoud en strekking eene mogelijke vermindering van de nadeelen des oorlogs zouden kunnen doen ontstaan. Hij wees evenwel op verschillende denkbeelden, die niet geopperd waren en nochtans van groot belang waren te achten voor de mogendheden welke aan den oorlog niet deelnemen. De Nederlandsche regeering zou daarom gaarne zoo danige voorstellen ondersteunen, die de gevolgen van den oorlog voor de onzijdige mogendheden bepaalden. De Belgische vertegenwoordiger, de heer Lambermont, droeg daarop eene nota voor, waarin hij de positie van Belgie als kleine mogendheid schetste. Van kleine staten, met kleine legers en een klein grondgebied, kan niet verlangd worden dat de burgers zich van den krijg zullen onthouden. Tegen bepalingen, welke die strekking hebben, zou hij zich moeten verzetten. In antwoord op die mededeeling deed Rusland in de zitting van den volgenden dag nogmaals het ka rakter der voorstellen uitkomen. Zij strekten niet om de rechten eu plichten van een volk te beperken, maar alleen om daden van louter gruwzaamheid en geweld te voorkomen. Aan het slot der zitting deelden de Engelsche gevolmachtigden mede, dat zij zich onthouden zouden aan eenig debat deel te nemen over die punten, die niet behoordeu tot de nog niet algemeen erkende en aangenomen grondslagen van het internationale recht. Iu de zitting van 30 Juli werd na beraadslaging met slechts geringe wijzigingen aangenomen het derde hoofdstuk der eerste afdeeling over de middelen om den vijand nadeel te doen over de geoorloofde en de te verbieden middelen. Op den 31 werd, op voorstel van den heer Jomini besloten, een gewijzigd ontwerp tot grondslag voor de verdere beraadslagingen te nemen. Daarop vingen de beraadslagingen aan over liet vierde hoofdstuk dei- eerste afdeeling „over belegeringen en bombardemen ten." De conferentie nam het beginsel aan, dat eene geheel opene en niet door troepen of de inwoners verdedigde stad, niet mocht worden aangevallen of gebombardeerd dat voor een bombardement hier van aan de autoriteiten moet worden kennis gegeven dat, kerken en kunstwerken, wetenschappelijke en weldadigheids-instellingen moeten worden gespaard. De heer Lambermont deelde een adres mede van de ingezetenen van Antwerpen aan de Belgische regeering, om ook de particuliere huizen te doen sparen. Dit werd ondersteund door den heer van Landsberge. De vertegenwoordiger van Duitschland de heer Yoigts- Rhetz, kwam hiertegen op. Hij achtte de inwilliging van dit verzoek onmogelijk, met het oog op de strekking van een bombardement. Belangrijk waren de beraadslagingen, in de zitting van 1 Augustus over het hoofdstuk spionnen gevoerd. De heer van Lansberge deelde mede dat hij volgens zijne instruction reserves moet maken omtrent alle artikelen van dit hoofdstuk. De commissie vereenigde zich met deze redactieAls spion kan alleen beschouwd worden het individu dat heimelijk of onder valsche voorwendsels handelende, inlichtingen inwint of tracht in te winnen op door den vijand bezette plaatsen, met het doel om ze aan de tegenpartij mede te deelen. De spion, die op heeter daad wordt betrapt, wordt behandeld volgens de wetten, geldende bij het leger, dat hem heeft gegrepen." Is liet beroep van spion dus voortaan een even gevaarlijk beroep gebleven als liet vroeger was, daarentegen is art. 20 (bepalende, dat ieder inwoner van het door den vijand bezette land, die inlichtingen aan de tegenpartij verstrekte, eveneens aan de justitie zou worden overgeleverd) door niemand verdedigd en met eeuparige stemmen geschrapt. Personen evenwel, die in een luchtballon gevangen worden genomen, zijn niet als spionnen te beschouwen. Zoo is beslist, maar dat in de jongste Fransch-üuitsche oorlog ook wel eens een spion door de lucht heeft gezweefd, zal wel moeielijk in twijfel kunnen worden getrokken. In de zitting van 5 Augustus deed Spanje door zijnen afgevaardigde zeggen dat het geen afstand wensehte te doen van eenig middel van verdediging, dat het meent noodig te hebben om weerstand te bieden aan een invallenden vijand. Na veel discussie wotdt omtrent de kapitulaticn de redactie van presi dent Jomini aangenomen„De voorwaarden van kapitulaticn hangen af van eene overeenkomst tusschen de contracteerende partijen zij moeten niet in strijd zijn met de militaire eer. Eenmaal bij overeenkomst vastgesteld zijnde, behooren zij stiptelijk te worden nageleefd door beide partijen." In de zittingen van 5 eu 6 Augustus werd vooral gedebatteerd over de krijgsgevangenen, naar het heette het hoofddoel der conferentie. De artikelen betreffende gevangen non-combattanten werden aangehouden en omtrent de eigenlijk gezegde krijgsgevangenen werd het ontwerp alleen in zoover gewijzigd, dat men tegen een ontsnapten krijgsgevangene, na sommatie, gebruik mag maken van wapenen, en dat hij, weder gevat zijnde, disciplinaire straffen mag ondergaan of aan een meer gestreng toezicht onderworpen kan worden. Eindelijk werd in de laatste dagen gehandeld over de gewonden. De heer Voigts-Rhetz verklaarde vooraf, dat hij de conventie van Genève intact wilde laten en bestreed het Russische voorstel, dat het materieel schijnt te willen neutraliseren, terwijl de conventie vau Genève onderscheidde tusschen materieel en per- soueel. Drie tegen-voorstellen, afkomstig van Rusland, Belgie en Zwitserland werden met het voorstel van Duitschland in handen gesteld vau eene sub-commissie, die de volgende redactie voorsteldeDe gewonden zullen behandeld worden overeenkomstig de conventie van Genève en de latere wijzigingen, die men daarin mocht noodig achten." Hiermede was het geschil wel verdaagd, maar niet opgelost. De Duitsche af gevaardigde, zijne mede-leden in oorlogszuchtige stem ming overtreffende wilde het recht van den vijand erkend zien om zich van hospitalen en ambulancen meester te maken en die te bezigen, zoo voor eigen gebruik als ten behoeve van gewonden die iu zijne handen vallen. Zweden en Zwitserland, waarom ook niet Nederland? verdedigden de tegenovergestelde mea ning. Frankrijk en Italië aarzelden tuschen de wetten van den oorlog en de plichten der menschelijkheid de slotsom was, dat eene verklaring werd opgenomen, volgens welke de afgevaardigden aan hunne regeeringen in overweging zouden geven, in hoever het wenschelijk was de conventie van Genève met gemeen overleg te wijzigen. Op een adres van de vereeniging voor liet verleenen van hulp aan krijgsgevangenen werd geantwoord, dat geene algemeene regelen te stellen waren voor perso nen, die hulp toebrengen aan krijgsgevangenen, en dat deze dus ook niet kunnen worden gebracht binnen het bereik van de conventie van Genève. Wat het Brusselsche congres lieefo opgeleverd, is moeielijk tc bepalen, maar zooveel blijkt nu reeds, dat omtrent de hoofdpunten van de codificatie van het volkenrecht nog altijd de grootste verdeelheid van gevoelens blijft heersehen. J apan. In een correspondentie van Jokohama wordt gemeld, dat de Japansche expeditie op Formosa veel te lijden had van zieken men ging voort met het vernietigen van de huizen der bewoners aan de kust om deze te tuchtigen wegens het mishandelen van schipbreukelin gen. Van een blijvende vestiging van de Japanneezen op Formosa wordt in deze brieven evenmin gesproken, als van een bedreiging vau China met oorlog. De berichten loopen echter slechts tot 6 Juli.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3