geheelen voorraad bemachtigd te hebben, tot liet publiek zegt: kom nu bij ons en betaal zooveel per kilo, of: drink geen koffie! is dat dan eeu gezegend effect van de schoono theorie van vraag eu aaubod, die als weldadige en gelen den prijs der zaken regelen En wanneer 't publiek zegt: geef ons brood voor ons geld en de industrie antwoord daaropzie bier bollen van gips en veldspaat met een weinig meel er bij, eet en verzadigt u, is dat dan ook een bewijs dat bet perfect iu orde is met vraag en aanbod Eindelijk nog een laatste punt voor beden. De statistiek, die logica der cijfers, leert de mate van algemeene welvaart afmeten uit bet totaal cijfer van de waarde der producten. Hoe liooger uu de marktprijzen stijgen des te booger eindcijfer. Werkelijk heeft er sedert tal van jaren en in de laatste jaren al sneller en sneller stijging van dat eindcijfer plaats. Is nu werkelijk de algemeene welvaart ook maar altoos stijgende? En zijn de klachten van duizenden en tienduizenden over achter uitgang, over gebrek wegens de duurte der eerste levensbehoeften, niets dan een bijzondere uiting van de algemeene brooddronkenheid ten gevolge van de toenemende welvaart Wat bedoelen wij nu met al deze zwartgal lige beschouwingen willen wij wantrouwen kweeken omtrent de moderne wetenschap bij uitnemendheid, de schoone wetenschap van de volkshuishouding Geenszins we willen alleen er op wijzen dat er een optimisme der wetenschap bestaat en daar willen wij tegen waarschuwen. Of de schoone theorieën der wetenschap al geleeraard worden, 't beduidt minder dan niets zoo ze niet worden opgevolgd. Of de vrijheid al wordt gehuldigd en haar heerschappij altoos maar uitgebreid wat beteekent het ten nutte van 't publiek zoo niet de zedelijke beginselen haar beheerschen Wat is een vrijheid die hoofd zakelijk ten bate komt van behendige en ge- weteulooze winstzoekers Waartoe dient de vrijheid als zij door 't publiek zelf ook niet in zijn belang wordt gebruikt Laat ons toch niet wanen dat wij nu A. D. 1874, op économisch gebied cle wetenschap kennen en in praetijk brengen, dat wij de waarheid gegrepen hebben. Integendeel, bet is meer dan tijd om de tot dus ver gevolgde économische theorieën eens ernstig te herzien. Aan de waarheid van (Je meeste grondstellingen der économische wetenschap mag voorloopig nog wel niet worden getwijfeld. Het gebrek schuilt daar niet in. Het schuilt in de toepassing der beginselen. Eu nu meenen wij dat cle zegeningen van de nieuwere économische weten schap onmogelijk bereikbaar zijn, zoo niet de zedelijke ontwikkeling van 't algemeen met de vorderingen van die wetenschap gelijken tred houdt. Wordt het wetenschappelijk idéé ge dreven ten koste van 't zedelijke idéé, dan is de wetenschap slechts in de hand van behen- digen en gewetenloozen een middel om vooruit te komen; de eenvoudigen, de naïevenbetalen dan het gelag de beste plaatsen zijn dan voor lien die brutaal genoeg zijn om ze in te nemen, de beste vruchten voor hen die ze zich kort en goed toeëigenen. Zoo als men tot dus ver heeft getobd gaat liet op den duur niet. Men lean inderdaad de grondregelen der économische wetenschap slechts iu zoo ver waarde toekennen als zij toe gepast worden onder den invloed van het reine zedelijkheidsgevoel. Daarom meenen wij dat het meer dan tijd is om ook in de économische wetenschap de zede lijke grondregelen de hun toekomende plaats te geven. A T C IIIN. Een bij liet dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-gener. van Ned.-Iudie, dd. 24 dezer, bevat de volgende mededeelingen, ontleend aan een telegraphiscli bericht van den kolonel Pel te Atchin. Den 16 Aug. is kampong Poede zonder verlies ge nomen en bezet. De vijand maakt bentings om ons grondgebied. Den 17 is een grasheuvel, 400 meter ten oosten van Kotta-Badja, genomen en bezetons verlies bedroeg 3 dooden en 26 gewonden, allen minderen en koelies; 'svijands verliezen waren onbekend. Toekoe Nek van Maraksa is overleden. De gezondheidstoestand is beter. Binnenland. ZIEBIKZEE, 28 Augustus 1 8 7 4. Programma der muziekstukken, heden avond uitte- voeren in //Parklust" door het Harmonie-Gezelschap z/K ii li s t e ii E e r." 1. Feestmarsch, J. A. Kwast. 2. Ouverture, Nilioul. 3. Eantaisie de l'opera //Faust", Gounod. 4. Polonaise, Walhain. 5. a. Canticque, Adam b. Das bild der Pose (tenorhoorn), Peichardt. 6. Hilda Walzer, Godfreij. 7. Hochzeitsmarscli, Meudelssohn. 8. Potpourri La fille de Mad. Angot, J. A. Kwast. 9. Carlotta polka, ICetterer. 10. Souvenir C. M, von Weber, Jb. Kwast. 11. Quadrille op raotiven van Offenbach. 12. Parklnst-Galop, Eisner. Z. M. de Koning heeft, op het daartoe door hen gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan de heeren Mr. G. de Vries Az., als Minister van Justitie; I. D. Fransen van de Putte, als Min. van Koloniën; Mr. J. H. Geertsema, als Min. van Binnenl. Zaken Mr. A. van Delden, als Min. van Financiën; en Mr. J. L. PI. A. baron Gericke van Herwijnen, als Min. van Buitenl. Zaken, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hen aan den Koning en den Lande bewezen en benoemd: tot Min. van Binnenl. Zaken Mr. J. Heemskerk Az., raadsheer in den Iloogen Paad der Nederlanden; tot Min. van Justitie Mr. C. Th. baron van Lijnden van Sandenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gener.tot Min. van Koloniën Mr. W. baron van Goltstein, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Gener.tot Min. van Financiën Jlir. Mr. H. J. van der Ileim, lid der Gedep. Staten van Zuid-Holland en tot Min. van Buitenl. Zakeu Mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, Com missaris des Konings in Limburg. Van een onzer geachte correspondenten ontvingen wij nog eenige nadere mededeelingen omtrent de ontdek king onder Schoondijke van een put die petroleum opgeeft. Plet moet toch waar zijn, wat daarvan verteld wordt. De olie, waarvan tot dusver een aantal emmers zijn verzameld, is onzuiver maar zeer brandbaar. Die onzuiverheid schijnt wel e,en bewijs dat men hier niet te doen heeft met bedrog, noch met een toeval, n.l. het terugvinden van een in de nabijheid van dien put door lekking verloren gegane hoeveelheid petro leum, gelijk elders wel eens heeft plaats gehad. Het schijnt dus wel oorspronkelijke aardolie te zijn. Neemt men nu in aanmerking dat er ook in den omtrek, onder het bed der Wester Schelde zegt men, steeu- kolenlagen worden aangetroffen, dan kan er ook wel aan wezenlijke aardolie aldaar gedacht worden. Wij vernemen verder dat er reeds stappen gedaan zijn om nauwkeurige nasporingen te doen eu als 't baatgevend geacht wordt tot de exploitatie over te gaan. Tot heden toe is men evenwel met den eigenaar van 't terrein nog niet kunnen overeenkomen. Door Commissarissen van den polder Walcheren is, ter vervanging van wijlen mr. E. B. Brucken Fock. het volgende drietal opgemaakt waaruit door Z. M. eeu tot president van het polderbestuur zal worden benoemd, n.l.de heeren D. A. Dronkers, mr. A. M. Becius en mr. D. A. Berdenis van Berlekom. Omtrent de herstellingen aan de groote kanaalsluizen in Walcheren verneemt men nader dat deze steeds den besten uitslag doen verwachten. Men heeft den waterstand in het kanaal thans op 1,50 meter -f- A. P. gebracht, ten einde verder de stevigheid van het werk te beproeven. De lieer B. PI. M. Flander te Vlissingen is door de Maatschappij voor Gasverlichting (gevestigd te Js Gravenhage) benoemd tot directeur der gasfabriek te Carcassonne in Frankrijk. Te Vlissingen heerscht het roodvonk nog al ernstig van den 16 tot den 22 Augustus zijn aldaar door die ziekte aangetast 8 personen en daarvan 4 overleden. Dinsdag is te Vlissingen aangekomen met bestem ming naar Antwerpen het Engelsche Koninklijke jacht Victoria and Albertaan boord hebbende den kroon prins en dc kroonprinses van Duitscliland. L. v. V., die voor ongeveer 14 dagen geleden een der agenten van politie te Vlissingen, aan het Spoor wegstation een dolksteek toebracht, is door de arron- dissements-rechtbank te Middelburg, te dier zake ge straft met een cellulaire gevangenisstraf van één jaar en eene boete van 100. De verwonde polifcie-beambfce is reeds bijna geheel hersteld. Te Middelburg moet herstemming plaats hebben tusscben de heeren Mr. P. Boetert Tak Ez. die 125 en jlir. mr. C. de Jonge die 88 stemmen verkreeg bij de verkiezing voor een lid in den gemeenteraad ter vervulling van de vacature ontstaan door het over- lijden van den heer de Jonge van Campcnsnicuwland. Te ICruiningen heeft een oppassend jongmensch van 18 jaar het leven verloren bij zijn pogingen om een span paarden waarmede hij naar 't land reed en die op hol geraakt waren, tot staan te brengen. Zr. M. Stoomschip Ilydrograaf, die op de reis naar Indië in de golf van Suez aan den grond was gevaren, heeft daarbij geen schade bekomen en de reis weder voortgezet. Helder, 25 Augustus. Met het stoomschip Wil liam Mackinnon is jl. Zaterdag o. a. alhier aange komen de 1ste luitenant Comfurius van het O.-I. leger, die in Atchin beide oogeu heeft verloren. Te Parijs heeft een kastelein zich van het leveu willen berooven, door zich te willen verdrinken in ai zijne spiritualia. Beeds had hij alle kranen in den kelder opengezet en zich op den vloer neergelegd reeds omspoelden hem de vreemdsoortige golven, waarop hij begon te drijven, toen de knecht, zijn meester zoekende, in den kelder kwam en hem uit zijne zonderlinge positie redde. Te Bucharest heeft een tragische gebeurtenis plaats gehad. Een Servier werd vervolgd door een woekeraar, en deze kreeg vonnis tegen hem. De schuldenaar smeekte den man hem eenig uitstel te verleerien, maar te vergeefs, waarop hij den woekeraar, ouder verwijt dat hij geen hart had, een dolksteek toebracht, die hem juist het hart doorboorde. De dood volgde onmiddellijk. Hierbij zou de zaak gebleven zijn, wan neer niet een buurman tusscben beide was gekomen, die den moordenaar wilde vasthoudendeze bracht ook hem een doodelijken stoot toemaar de buurman bezweek niet onmiddellijk, hij greep een blok hout en sloeg den Servier dood, waarna hij zelf bezweek. Al de personen van dit drama hadden dus opgehouden te bestaan men behoefde ze nog slechts te begraven. Geen van de drie laat bloedverwanten of erfgenamen na. Ook was er niemand tegenwoordig bij dit on geval en kan dus niemand 't navertellen. Ned. West-Indië. De reis van Z.Exc, den gouverneur naar de Maro- wijne heeft vele bijzonderheden in het licht gesteld wegens de goudontginning, die aan de Fransche zijde van die rivier reeds tot zekere ontwikkeling gekomen is. Daardoor worden de berichten, reeds van de vorige eeuw dagteekenende, dat ook in Suriname goud ge vonden wordt, alleszins bevestigd. Aan de Fransche zijde der Marowijne heeft men een twintigtal conces sion van gronden, welke door Europeanen, kleurlingen, negeis en Indianen worden bewerkt en waarvan de grootste 27,000 hectaren omvat. Deze concessies zijn gelegen boven de Sakoerakreek en het lijdt geen twijfel of daartegenover, aan onze zijde der rivier, verkeert de bodem onder dezelfde omstandigheden. Nabij het Nassau-gebergte is de plaats otn goud te vinden als aangewezen. Naar de Sur't7i. Courant vermeldt, is het hoofd van ons koloniaal bestuur geheel doordrongen van het ge wicht dezer zaak en maakt liet, bij zijn onafgebroken eu onvermoeid streven om zijn beheer aan liet welzijn dezer kolonie en van haar ingezetenen bevorderlijk te maken, reeds een onderwerp van ernstige overweging bij hem uit om haar, zonder botsingen met andere belangen, naar beliooren te regelen. Hij zoude haar tevens wenschen dienstbaar te maken aan de belangen der Bosch-, Neger- en Indianenstammen aan de Marowijne, die thans van weinig nut zijn voor de koloniale maatschappij en bovendien door hun wijze van leven, door verwaarloozing der kinderen, voort planting van ziekten, misbruik maken van sterken drank enz., zichzelven als vernietigen. Zijn wij wel onderricht, dan zoude onze geachte landvoogd niet vreemd zijn aan het denkbeeld om over eenigen tijd een vreemd vaartuig disponibel te stellen voor een expeditie van deskundigen en belang stellenden, ten einde in loco de zaak te onderzoeken. Yan de Erausche autoriteiten moet bereids de toezeg ging zijn ontvangen, dat zij door medewerking van hun kant de belangeu dezer kolonie, ook in dit opzicht op alle wijzen bevorderlijk zullen zijn.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2