Onze Leestafel. streken van ons vaderland zijn er van zulk een groote locale belangrijkheid als het Zaanland. Reeds vóór eeuwen bloeide daar menige gewichtige tak van industrie, en heerschte er groote welvaart. Op deze ten toonstelling ziet men overvloed van curieuse herinne ringen aan vlie dagen van de oude, eenvoudige, maar niet minder degelijke en soliede Zaankanters. Ook tot opheldering omtrent veel zaken die met de repu tatie der Zaankanters van grootesque en zonderling te zijn in verband staan, kan de tentoonstelling zeer veel nut doen. Immers veel van wat men in den vreemde, en zelfs nog bij ons te lande, van de over dreven zindelijkheid, de aartsvaderlijke eenvoudigheid, de prenterigheid eu krenterigheid der bewoners van de Zaanstreek vertelt, is niet meer van onzen tijd, maar moet in vroegere tijdperken thuis gebracht wordenen dit wordt op de tentoonstelling aan schouwelijk en waar voorgesteld. Tïlburg, -12 Aug. Gisterenmiddag zijn drie ver dachten aan de ernstige verwondingen, der twee agenten van politie, waarvan een in bedenkelijk omstandigheden verkeert, geboeid naar 't tuchthuis te 's Bosch over- gebrasht - twee andere belhamels zijn nog voortvluchtig en denkelijk reeds over de grenzen. NieuwEdiep, 11 Aug. Yan hier vertrok naar Su riname de schooner Maroni-Pakket, kapt. De Boer, gebouwd te Amsterdam. Dit scheepje, ter groote van een Urkez vischschuit, inhoudende 24 ton, is bemand met vijf koppen, waaronder de kapitein, die zeker geen bezwaar maakt om de reis behouden te volbrengen, daar hij ook zijn vrouw en dochter aan boord heeft. Sluis, 11 Aug. Naar men uit goede bron verneemt, zal deze gemeente weldra eigenares worden van de wallen die om de stad gelegen zijn en aan het rijk toebehooren, beneven eenige platte gronden, welke het rijk voor zich wilde behouden, om daarvan gebruik te kunnen maken ten behoeve van de waterstaat. Met belangstelling wordt daarvan het einde te gemoet gezien, alhoewel de gemeente door dezen koop op groote lasten zal komen, doch die door het blijde vooruitzicht van eerlang in het volle bezit daarvan te geraken, veel worden vellicht. Bij gelegenheid der ontgravingen ten behoeve van hetnieuwe uitwateringskanaal, benevens andere uit gravingen, worden er nog al zeldzaamheden gevonden. Zoo vindt men hier diep in den grond palen, welke vroeger hebben gediend om bruggen op te bouwen, welke zoo tijdens het bombardement als door afbreken weer verdwenen zijn. Op een andere plaats vond men een volkomen geraamte in den wal begraven, terwijl op een hofstede, alwaar men een put moest graven, op 2 meters diepte groote stukken afgebroken tanden zijn gevonden van 1V2 centim. middellijn. Deze voor werpen zijn, naar men zegt, naar Middelburg verzonden, om in het kabinet van oudheden van 't Zeeuwsch genootschap te worden bewaard. Zondag heeft te Utrecht de aangekondigde verga dering plaats gehad van de sociaal-democratische vereeniging //kapitaal en arbeid." De president was alleen aan het woord. Hij zeide dat eene wet noodig was tot invoering van vrije ver kiezingen, en meende dat er ook uit de werklieden vertegenwoordigers in de Tweede Kamer moesten ge kozen worden. Vervolgens werd behandeld het ver schil tusschen armen en rijken, dat reeds bij de ge boorte aanvangt; aan de noodige aanvallen op liet kapitaal ontbrak het niet; looiisverhooging hielp niet meerde arbeiders meeten ook een macht gaan vormen tegen het kapitaal enz. En als er nu iemand was die hier wat tegen had, die moest dan maar opstaan, en waren de bestuur ders niet knap genoeg, dan zouden zij weggaair. Maar niemand stond op en niemand sprak en de vergadering werd gesloten. Gouda, 11 Aug. Als een bewijs dat de gasfabrie ken in den tegemvoordigen tijd niet bloeien, vooral door het veelvuldig gebruik van petroleum, dient dat de gasfabriek alhier en die te Woerden sinds eenigen tijd door een directeur worden bestuurd, die wekelijks eenige malen heen en weer reist. Op die wijze haalt men de kosten voor een directeur uit. De Standaard meldt, dat sedert eenigen tijd te Zutfen samenkomsten van Mormonen worden gehouden, die door een persoon uit Deventer worden geleid. Men zegt, dat onlangs een Zutfenaar //uit de Synagoge is geworpen," omdat hij door het gaan naar het Middachter-Zendingsfeest niet meer in den smaak viel van deze /,vvould-be Mormons." Immers, te Mid- dachcen was hij als vanzelf in aanraking gekomen met „ongeloovigen." De heer Jacob Kwast van Dordrecht is benoemd tot leeraar aan het conservatorium te Keulen. Te Tilburg zijn Zondagnacht twee agenten van po litie door onverlaten aangevallen en zwaar gewond. De politie heeft de daders nog niet in handen kunnen krijgen. Voor eene nieuwe dakbedekking geeft men het vol gende op. Deze bestaat uit verzinkt ijzer in kleine bladen, die zoodanig gebogen zijn, dat zij in elkander passen en gemakkelijk door eiken werkman geplaatst kunnen worden. Een. vierkante meter weegt slechts 4 kiiogr. en kost ongeveer 4 francs. Buitenland. F r a n k i' ij k. Groot nieuws Maarschalk Bazaine is uit zijn gevangenis ontvlucht. Zijn eeuwig durende opsluiting heeft dus maar kort geduurdvermoedelijk echter lang genoeg voor den ex- maarschalk om 't zeer vervelend te vinden. In den nacht van Zondag op Maandag moet hij door middel van een touwladder uitgeklommen zijn vervolgens is het hem gelukt op een vaartuig te komen en daarmede heeft hij waar schijnlijk goed en wel den Italiaansclien wal bereikt, daar de afstand van St. Marguerite tot de kust van Italië niet groot is. Men denkt dat hij zijn vlucht niet heeft kunnen volbrengen zonder medewerking van buiten en van binnen. Er zal daaromtrent een onderzoek worden ingesteld het voornaamste resul taat van dit onderzoek zal natuurlijk zijn dat de vogel gevlogen is. Het feit der vlucht van Bazaine zal de aandacht afleiden van de overigens nog al geruchtmakende acte van zuivering door den minister Decazes in den vorm eener nota tot de buitenlandsche gezanten ge richt, naar aanleiding van Duitschlaiuls nota over de Carlistisclie zaken. Ondertusschen heeft de verdedi ging van Decazes tegen de beschuldiging van met de Carlisten te heulen in zooveer succes dat Engeland moet verklaard hebben de Carlisten als oorlogvoerende partij te erkennen bij aldien Duitschland vasthoudt aan het plan van interventie. Toch is het Fransche gouvernement alles behalve doof gebleven voor de vertoogen van Duitschland. De prefect der Nqder-PyrenéeënNadaillac is verplaatst. Nu wordt er wel gedacht dat deze ver plaatsing zeer verhaast is door het gebeurde te Pau, waar men Thiers een gloeiende ovatie heeft gebracht, hetgeen door Nadaillac niet is beletmaar de ver wijdering van dien ullramontaanschen prefect is toch van veel belang. De politie te Bayonne heeft weder beslag gelegd op 20,000 ongevulde patroneu. De Bien Public verklaart, dat de geruchten, be treffende de ongesteldheid van Thiers, onjuist is. In liet Journal de Lyon wordt gezegd, dat aan Rouher de opperste leiding der Bonapartistische be langen is ontnomen en dat geueraal Fleury thans zal optreden als de groote man van die partij. Heel waarschijnlijk klinkt het bericht niet. De zaken gaan te voordeelig om thans van hoofd te veranderen. Daarenboven schijnt van de vervolging tegen Rouher niets meer te komen. De Temps deelt difinilief mede, dat de zaak voorgoed in de doos is gestopt. Engeland. Door de Guilford Assizes is aan mevrouw Smith, een weduwe die reeds tweemaal gehuwd was geweest, een schadevergoeding van 20 p. st. toegewezen wegens schending van trouwbeloften door den heer Thomas Betts, directeur eener groote toiuvslagerij in Loudens East-end. Beiden behoorden tot hetzelfde kerkge nootschap. Een der feiten waardoor men de trouw belofte trachtte te staven, was de omstandigheid, dat de gedaagde zijn naam had doen schilderen op de kerkbank van de eischeresse. Duitschland. Het blijkt thans dat te Berlijn besloten is tot de erkenning der Spaansche republiek. Uit Weenen wordt zelfs bericht dat Dnitschlaud ook de andere mogendheden zal trachten over te halen het gouver nement van Madrid te erkennen. Een Fransch blad heeft het praatje uitgestrooid dat Duitschland niet tot de erkenning zou overgaan met het oog op de moge lijkheid dat zich nog eens weder een Duitsche cauidaat voor den Spaanschen troon kon opwerpen, doch dit is ook niets anders dan een praatje, dat allen groud grond mist. De Albatros en de Nautilus ziju uit Kiel vertrok ken en vermoedelijk liet doel hunner bestemming reeds nabij. Men meldt ook dat kapitein Werner, die voor zijn gedrag te Karthagena ter verantwoording was geroepen, door den krijgsraad reeds is vrijgesproken of dit zeer zeker zou worden. Onze lezers zullen zich herinneren dat wij dit des tijds reeds hebben vermoed en dat wij toen de onge nade van dien officier als van zeer tijdelijken aard als een disgrace d'utilitc hebben beschouwd. Keizer Wilhelm en Bismarck zullen dezer dagen een paar dagen samenkomen tot bespreking der voor naamste staatszaken. De keizer is reeds weder te Berlijn. Graaf von Stolberg Wernigerode heeft officieel tegengesproken, dat hij afstand zou hebben gedaan van zijn regeeringsrechten. Den 9eu Augustus heeft op den Winterberg bij Spicheren de onthulling plaats gehad Van het monu ment ter gedachtenis van de gesneuvelden in den slag van Spicheren. Duizenden waren daarbij tegenwoordig. De predikant Zilhsen uit St. Arnual hield de feest rede. Advocaat Boeking, president van de commissie van het monument, hield ook een korte speech, ter wijl ten slotte de regecrings-president uit, Trier, v. Wulffen, de keizerlijke kabinetsorder voorlas, waarbij aan de steden Saarbriicken en St. Johann tot erkenning van verdiensten wegens het vaderland in den Duisch- Fraiischen oorlog werd toegestaan het Pruisische vaandel in het stadswapen te dragen. De kreiz-dagen der zes Lotharingsche kreize Die- denhofen, Saargemiind, Eorbach, Chateau-Salins, Saar- burg en Bitsch, hebben zich den 10 in de hoofd plaatsen der kreize geconstitueerd, nadat van de 54 vertegenwoordigers 43 den eed vau trouw aan Keizer en constitutie hebben afgelegd. Oostenrijk- H o n g' a r ij e. De Tacjespresse meldt, dat de Duitsche circulaire, waarin de erkenning' der Madridsche regeering' wordt uanbevolen, Zaterdag te Weenen is aangekomen. De circulaire bepaalt er zich toe, de Europeesche ka binetten op de opportuniteit der erkenning van de Spaansche republiek met nadruk te wijzen. Spanje. Uit Spanje kan worden bericht dat Dorregaray chef der Carlisten in Navarra, aanvalleuderwijze be gint te werk te gaan. Er werd reeds meegedeeld, dat hij met achterlating van 12 van zijn bataljons te Estella onder Mendiri, ten einde generaal Zabala tegen te houden, is opgerukt en lieden wordt bericht, dat hij nog steeds verder trekt in de richting van Alava zonder tegenstand te ontmoeten. Vittoria, de hoofd stad van Alava, is geheel ingesloten. Miranda over de Ebro, een der hoofdstations der republikeinen, heett groot gevaar geloopen door de Carlisten genomen te worden. Een telegram uit Barcelona van den 9en dezer meldt, dat in den nabijheid van de stad een bende vau 2000 Carlisten verschenen is, die des te meer schrik verspreidden, omdat er weinig troepen aan wezig waren. De Carlisten hadden honderden boeren gedwongen in hun gelederen dienst te nemen. Men ziet dus, dat de toestand er niet op verbetert. Den 7 dezer hebben de Carlisten Moulens Rey aangevallen. Teruggedreven, bedreigden zij Villafranca. Lepez, Dominguez en Bcdoye zijn binnen Barcelona teruggekeerd. In het gebergte gaat men voort met wervingen. In de nabijheid van Perthus zijn eenige Carlisten door de Fransche douanen gevangen geno men. Men gelooft, dat Figuières wordt geblokkeerd. De pas verschenen aflevering 7 van //De Aarde en haar Volken" bevat het vervolg van de schetsen uit de Indo- Chineesche grenslanden en het eerste ge deelte eener belangrijke monografie over de Sandwich eilanden door den heer C. de Variguy. Dit laatste stuk is inzonderheid de aandacht des lezers waard, zoowel wegens de levendigheid der schildering van den he- dendaagschen toestand dier merkwaardige eilandengroep als wegens de talrijke historische bijzonderheden die het bevat. Kerk- en f^clioolnieiTWS. Te Kruisland is tot predikant beroepen Hubert Was, geboortig van St. Maartensdijk, reeds sedert October 1862 cand. bij het Prov. kerkbestuur van Gelderland. Te Schoondijke is den 1 dezer, in 73jarigen ou derdom, overleden de heer Pieter Bronswijk, die den 13 Febr. 1823 aldaar zijnen te voorgaanden jare overleden vader Jan Bronswijk, als hoofdonderwijzer opvolgde, en na een 43 jarigen dienst, met 1 Jan. 1866 gepensioneerd werd. In Zeeland zijn thans 17 vacaturen bij de herv. gemeenten. Te Zoutehnde werden bereids 26, te Kats 16, te Domburg 15, te Wemeldinge 10, te Nieuw- en St. Joosland 8, te Krabbendijke 7, te Wilhelminadorp en te 's Heerenhoek 6, te Kattendijke 5 en te Wissenkerke 4 vruchtelooze beroepen gedaan.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3