Buitenlandsch. Overzicht. Bras zouden vermist zijn is gelukkig later tegenge sproken. Genoemde heeren waren landwaarts ingegaan om te jagen en tevens liet terrein op te nemen waar liet nieuwe kustlicht zal opgericht worden op dien tocht waren zij verdwaald, doch- den volgenden dag zijn ze weder teruggekomen. Delft 8 Aug. De levering, vervaardiging en op stelling van het ijzerwerk der nieuwe torenspits van de Nieuwe Kerk, die indertijd door den bliksem vernield werd, is aangenomen door de heeren D. A. Schetlen en Co. te Leiden voor 9545. Het Utr. jD. heeft een aardrijkskundig handboek onder de oogen gehad, dat geschreven is door den heer Reuschle, //Professor am oberen Gymnasium in Stuttgart." In dat boekje worden over Nederland de meest curieuse dingen verteld. De provincie Utrecht schijnt den schrijver onbekend; hij noemt haar althans niet bij de overige. Amsterdam ligt //am Ypsilon, einer Nebenbucht der Zuiderzee." De Hollandsche jenever wordt gestookt uit den //Wachholderbaum" (jeneverboom). In het zuidoostelijk deel van Neder land wordt Hoogduitsch gesproken de Hollandsche, Viaamsche en Friesche talen zijn slechts plat-Duitsche dialecten, enz. De Staats-Courant bevat het besluit van den 28n Juli 1874, betreffende liet tusschen Nederland en Groot-Brittannië gesloten verdrag tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. De misdrijven, ter zake waarvan uitlevering zal worden toegestaan, zijn 1. Moord (daaronder begrepen vadermoord, kindermoord en vergiftiging), of poging- tot moord. 2. Moedwillige doodslag. 3. Muntverval- sching of muntschennis, of het desbewust in omloop brengen van valsche munt. 4. Valschheid in geschriften, daaronder begrepen het namaken van bankbiljetten, muntpapier en openbare schuldbrieven. 5. Diefstal, daaronder begrepen elke diefstal, die door de Neder- laudsche strafwet niet als eenvoudige diefstal beschouwd wordt, 6. Oplichting, knevelarij, verduistering of ont vreemding door openbare ambtenaren, met bewaring of ontvangsten belast. 7. Bedrieglijke bankbreuk, 8. Valsch getuigenis. 9. Verkrachting. 10. Opzettelijke brandstichting. De uitlevering zal ook plaats hebben ter zake van medeplichtigheid aan de voornoemde misdrijven, mits zoodanige medeplichtigheid naar de wetten van beide de contrncteerende partijen strafbaar zij. De eerste dagen zeereis van de schroefstoomschepen /Sambas" en //Palembang," die in den aanvang dezer maand naar Achin zijn vertrokken, heeft naar ons wordt bericht, volkomen den algemeenen indruk be vestigd, dat de zeewaardigheid van beide schepen vrij wat te wenschen overlaat. Was bij den proeftocht van de //Palembaug" tweemaal de stuurketting gebroken en alleen door de handigheid en vlugheid van den loods het op den wal loopen van de boot voorkomen, thans is ook op de //Sambas" de borgketting van het voer gebroken, zoodat laatstgenoemde bodem hoogst waarschijnlijk te Lissabon zal moeten dokken. Beide schepen stampen hard en hebben allerlei gebreken. Zoo is b. v. op de //Palembang" het bovendek vreeselijk lek en is reeds een gedeelte der victualie als bedorven en schadelijk voor de gezondheid afgekeurd on over boord geworpen geworden. Een groote omkeer heeft de brandweer te Amster dam ondergaan. Het nieuwe personeel oefent zich vlijtig-, vooral bij avond. De kleeding der //pompiers bestaat in dienst uit helm, als hoofdbedekking-, pan talon en kiel van linnen, met een breeden lederen gordel om het lijf, waaraan een bijl en verdere benoo- digdheden; buiten dienst, d. w. z. als zij niet met het bluschmaterieel uit zijn en de kazerne betrokken hebben, uit blauwen pet, dito kort jasje en pantalon en hooge laarzen; de laatste ook in dienst. Plet corps bestaat uit: 1 commandant; 1 onder- commandant; 4 sectie-brandmeesters; 1 beambte aan het centraal-bureau6 brandmeesters 8 machinisten 122 brandwachts en 4 torenwachters, terwijl het te beschikken heeft over 5 stoombrandspuiten, waarvan 2 drijvende; 2 spuiten 1ste, 4 idem 2de, en 3 idem 3de klasse, brandspuiten met aanjagers eu idem met scliraagpompen, schouwspuiten, c-xtiiicteurs, personenwagens, ijzeren drijfbalken, brandladders, red dingtoestellen enz. Alle grachten en straten zijn onderling door een ondergrondschen telegraafdraad verbonden die in ver binding staat met telegraafschellen, in verschillende huizen geplaatst, zoodat men nu op ongeveer 150 plaatsen gelegenheid heeft om te vertellen, dat er brand is, waardoor de brandweer in staat gesteld wordt bin nen ongeloofelijk korten tijd op de plaats, waar de brand woedt, tegenwoordig te zijn. De opbrengst der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen in de week van 30 Juli tot 5 Aug. bedroeg 145,020,08, tegen f 131,076,10 in die week van 1873. Sedert 1 Januari jongstl. was de opbrengst per dag-kilometer 16,26, tegen 15,80 in dat tijdvak van 1873. Wij hebben ditmaal een diplomatieke zaak van internationaal staatsrecht te bespreken waarbij ook wij betrokken zijn en die voor ons van bijzonder belang is. De in Duitschland gevestigde vreemdelingen heb ben aanzegging bekomen dat zij zich binnen zeker tijdsverloop hebben te laten naturaliseeren en dat zij anders het grondgebied van het rijk met der woon moeten verlaten. Het is bekend dat velen onzer landgeuooten te Kleef en in de omstreken dier stad wonen; Kleef heeft zelfs hoofdzakelijk haar tegenwjor- digen bloei voornamelijk aan het verblijf van talrijke gegoede Nederlanders te danken. Deze allen zullen nu binnen de grenzen moeten terug keeren ten zij ze Duitscher willen worden. Dit laatste zullen weinigen begeeren. Daar deze maatregel der Duitsche regeering algemeen is, zoo kunnen wij daar niets tegen inbren gen. Het is echter niet te ontkennen dat hij in zekeren zin onaangenamen indruk moeten maken op het Nederlandsche Gouvernement. Immers houden vele duizende Duitschers, ofschoon ongenaluraliseerd, voortdurend verblijf in Nederland. Tot hiertoe heeft niemand er aangedacht deze vreemdelingen de gast vrijheid op te zeggen, maar de nieuwe Duitsche wet zou tot représailles recht geven. En zoo wij nu al waarschijnlijk daartoe niet zullen overgaan, dan draagt de last der bepaling toch niet gelijk Duitschland contra Don Carlos, is nog altijd het gewichtigste feit van den dag. Het schijnt nu weer dat Engeland toch niet zoo grif is om met Duischland mee te doen. Het eskader der Middellaudsche zee dat alreeds order had om naar de Spaansche wateren te stevenen, heeft tegenbevel gekregen en is naar Malta terug gekeerd. Uit de openbaringen van sommige Spaansche bladen aangaande gewisselde diplomatieke nota's zou men opmaken dat het gouvernement van Madrid de interventie niet aangaarne zou zien, en dat zal dan wel een gevolg zijn van de bewustheid van eigen onmacht tot beteugeling der Carlisten. In alle geval schijnt Spanje door die iuterventiezaak een heelen stap nader gekomen te zijn tot de erkenning dei- Republiek door de mogendheden. Hier en daar houdt men deze erkenning voor zeer aanstaande, en in de gegeven omstandigheden staat zij bijna gelijk met een algemeene interventie. Vermoedelijk staat de reis van den heer Castelar naar Engeland wel in verband met de erkenning. Ondertusschen maken de Oostenrijksche ofticiease bla den nog ernstige voorbehoudens op dit punt. Zij geven te kennen, o. a. het Frenidenblatt en de Presse, dat het vooral aan de Spaansche natie zelt ligt dat haar regeering nog niet gehomologeerd is. Zij moet waar borgen van duurzaamheid geven. Frankrijk gedraagt zich onder deze zaak zeer mak eu gezeggelijk wij vinden dat dit verstandig is. Al is er niets aan van die scherpe woordenwisseling tusschen den prins von Hohenlohe en den Franschen minister van Buitenlansche zaken, zoo blijken de verklaringen van wege Duischland vrij positief geweest te zijn. Het kabinet van Versailles is klaarblijkelijk aan 't bijdraaien't had reeds hoog- en duur beweerd dat het volstrekt geen sympathie voor de Carlisten heeft aan den dag gelegd deze verklaring liet zich evenwel gereedelijk uitleggen en kon voor Duitschland niet voldoende zijn. Thans zijn zekere pertinente bevelen naar het zuiden gezonden, zoodat voor 't vervolg de prefecten niet meer zoo oogluikend zullen kunnen zijn als tot nutoe. De regeering van Mac-Mahon is weder eens streng geweest jegens sommige ambtenaren, die in hun ressort wat al te ijverig de belangen van Napoleon IV dienen. De pogingen van Gambetta zullen dan toch iets uit gewerkt hebben dat men den schijn tracht te redden beteekent al veel. Voor 't overige zijn we met Frankrijk op dit oogenblik nog nagenoeg even ver als verleden jaar om dezen tijd. Gambetta doet reis tochtjes, houdt speechen en wordt toegejuichtThiers is het voorwerp van populaire manifestaties; de Nati- onalen zijn naar huis om in de departementen ook al speeches te houden en zich te laten toejuichen. Waarom zouden nu ook de vrienden aan Chambord niet weder nan den arbeid gaan P Italië heeft eindelijk zijn wat al te lang gerekte lankmoedigheid jegens de gevaarlijke woelgeesten en onruststokers afgelegd. Te Rimini zijn met één slag 27 personen gearresteerd verdacht van tot de inter nationale te behooren en van samenspanning tegen de gevestigde orde van zaken. Later zijn ook te Bologna en op eenige andere plaatsen een groot aantal arres- tatien gedaan en wapenen in beslag genomen, zoodat er niets meer of minder dan een groote samenzwering schijnt ontdekt te zijn. Met belangstelling- zien wij uit naar 't geen hierover gezegd zal worden dooi de mannen van het Vaticaan. Van 't Vaticaan ge sproken, de Pauselijke staatslieden moeten met Frankrijk, Portugal, Oostenrijk, men zegt ook met Spanje, aan 't onderhandelen zijn over de houding dezer staten voor 't geval er tot de verkiezing van een nieuwen paus moet worden overgegaan. Men schijnt op 't Vaticaan te verlangen dat de wereldlijke staten afstand zullen doen van het recht van bemoeiing met een eventueel conclave. l)e onkreukbare onafhankelijkheid en zelfstandigheid van 't conclave schijnt ook al tot de geschiedenis te behooren. Het kleine Denemarken verdient op 't oogenblik onze aandacht. De koning is op reis door de verschil lende deeleu van het Deensche rijk. Dit zegt nog al iets want het is nog maar zelden gebeurd dat een Deensch monarch de Faröer of IJsland heeft bezocht. Dit heeft thans plaats. Den 26 Juli kwam de koning tot Thorsliaven, op Strömöe, 't voornaamste der Faröer aan. De opgewondenheid en aandoening der bevolking moeten vrij groot geweest zijn, althans afgemeten naar* 't treurige feit dat de burgemeester die den koning zou toespreken een beroerte kreeg nadat hij nog maar een paar woorden gesproken had. Den 30 werd de koning op IJsland verwacht. Op dat eiland zal de tegenwoordigheid des konings in derdaad een bijzonder merkwaardige gebeurtenis wezen. IJsland viert namel. zijn duizendjarig jubilé. Groote toebereidselen zijn voor de feestviering gemaakt. Hier komt bij dat er in dezen jongsten tijd groote spanning op 't eiland heeft«geheerscht daar de IJslanders hun autonomie verlangden erkend te zien. Onze lezers weten dat de koning dat verlangen heeft vervuld dooi de instelling van een speciaal ministerie voor IJsland. Het is te denken dat nu de tegenwoordigheid van deti vorst zelf met groote vreugd wordt begroet. In Duitschland houden de woelingen op kerkelijk- staatkundig gebied nog steeds aan. Men kan zelfs niet verhelen dat de spanning tusschen de aanhangers der beide kerkelijke antipoden met den dag beden kelijk wordt. Zoo heeft een werkliedenbond een mani fest openbaar gemaakt, waarin verklaard wordt dat een volgende aanslag op 't leven van von Bismarck zal gewroken worden door den dood van een bisschop mocht v. Bismarck gewond worden dan zou dit aan twee bisschoppen 't leven kosten werd hij gedood, dan zou de paus zelf als offer der bloedwraak vallen, Is 't niet treurig dat men cot zulke uitersten vervalt De kerkelijke demonstraties der katholieken schijnen ook de protestanten uit te lokken tot tegendemon- stratie.s. Zoo heeft men te Sonneberg in Saksen-Mei ningen een Lutherfeest gehouden. Het werd door 10000 personen bijgewoond ook hertog George nam er gedurende eenige uren deel aan. Behalve godsdienstoefeningen en muziek- en zang uitvoeringen werd er nog een plastische voorstelling gegeven van de episode Tetzel de aflaathandelaar en zijn ontmoeting met Luther. De voorstelling had plaats in kostuum en door personen uit den fatsoenlijken stand. Dit is nu alles wel leer om leer, oog om oog, tand om tand doch wij betwijfelen of de goede zaak van vrede, recht en licht er wel mede bevorderd wordt. Twee belangrijke takken van Industrie. Dat ook de kleine landbouw als er maar levensgeest in den kleinen man zit, verrassende resultaten kan geven, daarvan is de gemeente üreischor o. a. een sterk sprekend bewijs. Wij hebben hier 't oog op de vlas-imlusfcrie die in die gemeente met elk jaar een grootere uitbreiding erlangt. Naar men ons verzekert is er dit jaar alleen in Dreischor voor een waarde vnn meer dan 60,000 aan vlas verzekerd tegen brandschade. Geen wonder dan dat bijkans elk schuurtje in een vlaskooi herschapen is en dat elk plasje water benuttigd wordt voor het roten, elk plekje weide, zelfs stoppelland voor het blee- ken. Geen wonder ook dat er handen te kort komen voor den overigen oogst eu dat men te Dreischor liet anders in deze streken ongewone verschijnsel heeft waargenomen dat de aanzienlijkste ingezetenen met alle weerbare huisgeiiooten dapper hebben moeten medewerken aan het binnenhalen van den oogst. Gewis, de kleine ondernemers toonen te Dreischor wat ze kunnen, als ze de zaak maar aanpaken en op hun getij visschen. Bij gelegenheid van den afgcloopen vlas-oogst is ook weder gebleken hoe soms de verschillende belangen vau de landbouwers en industrieelen, ofschoon dan ook deze laatsten bij de productiviteit der eersten ten nauwste betrokken zijn, met elkander in strijd kunnen wezen. De landbouwer heeft niets liever dan een lagen stand van 't polderwaterlang heeft Dreischor daarmee gesukkeld door gebrek aan voldoende uitwatering thans is de polder goed watemij. Maar de vlasindustrie kan 't water niet missen, en als er nu nog een lang-

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3