Zeetijding van Zierikzee. Te Zalt-Boramel is Dinsdag morgen te 10 ure de XXIXe algemeeue vergadering der Geldersclie Maat schappij van Landbouw, geopend. De heer Mr. 1). J. baron Maekay hield een zeer merkwaardige redevoe ring die in haar geheel is te vinden in de N. Rolt. Ct. van Donderdag en volgende 11 os. De arrondissements-reclitbank heeft heden V. M. te 's Hage, die zich onlangs, in dronkenschap ver- keerende, verzette tegen een agent van politie en dezen met zijn hartsvanger aan liet hoofd verwondde, veroordeeld tot eene celstraf van drie maanden. Haarlem, 3 Aug. De eerste prijs in de Haar- lemsche paardenloterij, bestaande in een sociable met twee bovenlandsclie raerriën, is ten deel gevallen aan den heer Wiiste, wonende op de villa //Eindenhoudt", boven Haarlem. Maassluis, 4 Aug. De Noordsche bark Follcvang is gisteren alhier binnengehaald, gedekt doir marine militie. De Noordsche consul schijnt zich met de zaak te bemoeien. Programma van liet Letter- en Toonkundig Feest ingericht door de Rederijkerskamer „Fe Olijftak te Antwerpen, tijdens de Gemeente-Feesten op 16 en 17 Augustus a. s. Zondag 16 Aug.'s Morgens te 11 ure. Bijeenkomst en verwelkoming op de Beurs. Te 11 1/2 ure. Ont vangst ten Stadhuize door het Gemeentebestuur, 's Morgens te 12 ure. Bezoek aan de Tentoonstelling van schilderijen van oude meesters in den //Cercle Artistique." Daarna bezichtiging der verschillende Museums en merkwaardigheden der stad. 's Namiddags te 3 ure. Het Vllïe Feest van den Belgischen Turn bond. Te 5 uren. Concert in den Dierentuin, 's Avonds te 7 ure. Plechtige opening van den nieuwen Vlaam- schen Schouwburg'. Te 8 ure. Avondfeest in liet Zomer-Lokaal der Harmouie. Te 11 ure. Bijeenkomst 111 den //Cercle Artistique." Maandag 17 Aug.'s Morgens te 9 ure. LETTER KUNDIGE ZITTING, ingericht door de Rederijkers kamer „Fe Olijftakin de Tooneelzaal van den nieuwen Vlaamschen Schouwburg. Verdeeling'. J. de Geyfcer, als voorzitter van „de OlijftakWelkomstgroet aan de Noord- en Zuid-Nederlandsche Letterkundigen. Emm. Rossels, Feestrede. J. P. Hazeubroek, (Am sterdam, Beetliovens doofheid. Dr. J. K. Beynen, ('s Gravenhage), Het onderwijs in de geschiedenis voor onzen tijd. Jul. Vuylsteke, (Gent,)D. Sleeckx, (Lier), Tlieodoor van Ryswyck als Volksman. Dr. R. A. S. Piccardt, (Goes), Volksdichters en Volksgedichten. Emm. Hiel, (Brussel), Trilogie. 1°. Aan de Vlaamsche vrouwen, 2°. Aan de Vlaamsche mannen, 3°. Aan de Vlaamsche jonkheid. Dr. Jan ten Brink ('s Graven hage), De Nederlandsche letteren in de XlXe eeuw, een tijdperk van frisscheu bloei. Prof. J. F. J. Here mans (Gent,)Paul Fredericq (Arlon)^ Het on derwijs der geschiedenis van ons gezamentlijk Neder- laudsch Vaderland in de scholen van Noord en Zuid. Slotwoord door den voorzitter. Te één uur, in dezelfde zaal, Groot concert, aan geboden door de Rederijkerskamer //de Olijftak" aan de letterkundigen van Noord- en Zuid Nederland. Plechtige uitreiking der medaljes aan de bekroonden in den prijskamp door ,»/de Olijftak" uitgeschreven. Te 4J/2 uur. Banket aan fr. 5 per hoofd zonder den wijn. Te 8 uur. Avondfeest in den tuin van den //Cercle Artistique." Buitenland. Fr ankr ij Is: In de Spaansclie bladen wordt vermeld een nota van den minister van buitenl. zaken te Berlijn aan den Duilschen gezant te Parijs, waarin ernstig geprotesteerd wordt tegen de ondersteuning die door Frankrijk ver leend wordt aan de Carlisten. Deze nota is door den Duitschen gezant medegedeeld aan den minister van buitenl. zaken van Frankrijk. De toon van het stuk moet vrij bepaald zijn en liet komt hierop neer dat als Frankrijk ongenegen of niet bij machte is de ge noemde ondersteuning en medewerking te beletten, de Duitsche keizer het doen zal, onverminderd het recht van interventie der overige mogendheden. Dat men te Parijs niet rustig is over den gang van zaken, blijkt ook weer uit een depêche uit Parijs aan verschillende Duitsche bladen1 gezonden, waarin gezegd wordt, dat Frankrijk tot eiken prijs een inmenging van Duitschland in de Spaansclie zaken zal trachten te voorkomen. Daarom zou ook reeds aan prinses Mar- guérithe bevel zijn gegeven zoo schielijk mogelijk Pau te verlaten en dieper liet land in te gaan. Er zouden nog strenger maatregelen genomen worden, indien het gouvernement niet bevreesd was tie uiterste rechterzijde te verbitteren. Als liet Fransche gouvernement bijtijds wat beter had doorgepakt, zouden de Carlisten het waarschijnlijk nooit zoover gebracht hebben. Hoe donker men ook te Madrid de zaken nog inziet, zal den lezer blijken uit hetgeen wij hieronder omtrent Spaansclie zaken meedeel en. De permanente commissie der Fransche Nationale heeft haar eers,.e zitting gehouden. Men denkt, dat zij ook dit jaar oin de 14- dagen bijeen zal komen. Buffet zal evenals liet vorige jaar presideeren. Engeland. Volgens de Economist zijn sedert de laatste verliooging van het escompte aan de Engelsche bauk aanzienlijke sommen gelicht met bestemming naar Parijs. De behoefte aan geld doet zich met het oog op den oogst en de reislustigheid van het publick steeds dringender gevoelen. Daarom kan men eerstdaags een nieuwe verhooging van liet escompte verwachten. Echter schijnt er geen kans te bestaan, dat de waarde van liet geld het hooge cijfer van liet vorige jaar zal be reiken, eensdeels omdat men in Duitschland minder snel voortgaat met de voorbereidende maatregelen voor de liermunting, anderdeels omdat Frankrijk zijn operaties schijnt te hebben gestaakt met het oog op een hervatting dor betalingen in specie. Gewoonlijk is dan ook het geld in October en November duurder dan in Juni en Juli, en dat zal dit jaar waarschijnlijk weder hei geval zijn. Ook moet hierbij worden opgemerkt, dat de handel een nieuwe vlucht neemt en dat naar alle waarschijnlijkheid in bijna alle landen, ook buiten Europa, de oogst gunstig zal uitvallen. Die samenloop van omstandigheden zal kunnen bijdragen tot een vermeerdering van de vraag naar geld, in vergelijking- met den herfst in vorige jaren. Maar als er een verliooging van de geldswaarde plaats'heeft, dan zal zij in alle geval matig en geleidelijk zijn, zoodat, indien de Engelsche bank met voorzichtigheid tc werk gaat, er geen hevige schokken zijn te vreezen. Duitschland. De Nordd. Allg. Ztg. deelt mede, dat Bismarck van den keizer van Rusland een eigeiihandigen brief van gelukwenscliing heeft ontvangen voor liet gevaar, waar aan hij ontsnapt is. Bisschop Conrad Martin te Paderborn is den 4 Augustus des morgens 8 uur gearresteerd om de ge vangenisstraf van achttien weken te ondergaan, dooi den rechter aldaar hem opgelegd. De rust bleef onverstoord. Uit goede bron wordt uit Kiel gemeld, dat de voor het kruisen op de Spaansclie kusten bestemde schepen //Nantilus" en //Albatros" respectievelijk voor twee en één jaar zij 11 in dienst gesteld. De Duitsche bladen redeneeren nog in verschillenden zin over den stap, dien Duitschland zal doen, dat ditmaal het initiatief nam, naar het heette, ter wille der beschaving, maar in waarheid om den Franschen bijstand te belemmeren. De Nordeutsche AUgemeine beweerde nog gisteren, dat de zending van het eskader naar de golf van Biscaye niet geschiedde met de be doeling om in de Spaansclie zaken te intervenieren. De Kreuzzeitung heeft gezegd, dat de op een Duitscher gepleegde moord niet voldoende eeue interventie wet tigde. Het laatste is volkomen waar; de moord was slechts de aanleiding om te doen wat Duitschland reeds lang voornemens was te doen. De Norddeutsche antwoordt dan ook de Kreuzzeitu?ig//Bij de uitzen ding van een Duitscli eskader heeft geen ander denk beeld gewogen dan de bezorgdheid dat het leven en de eigendommen der in Spanje gevestigde Duitschers gevaar kunnen loopen, en de wensch om aan die be zorgdheid voldoening te geven. In dezen zin zullen aan den bevelhebber van het eskader instruction ge geven worden. Naar den tegenvvoordigen staat van zaken te oordeelen, is liet echter mogelijk dat de uitzending grootere gevolgen zal hebben dan de be reiking van het daarmede beoogde doel." E11 de Köln. Zeit. zegt op hare beurt dat er geene sprake is van het aan land zetten van Duitsche troepen of van re présailles tegen de Carlisten wegens den op kapitein Schmidt gepleegden moord, doch dat liet kruisen van het eskader waarschijnlijk de kanalen zal afsluiten, langs welken de Carlisten den toevoer plegen te ont vangen, welke hen in de gelegenheid stelde hunne gruweldaden te verrichten. Spanje. Generaal Cabrera heeft andermaal op een dringende uitnoodiging van don Carlos verklaard dat hij zich niet met dezen wil inlaten en hem niet zal komen bezoeken. Nog steeds durven de republikeinen de Carlisten niet in hun positiën aanvallen. Op geen enkel punt schijnt de strijdmacht zoo groot, dat men zeker is de verstrooide benden van don Carlos op den duur het hoofd te kunnen bieden. De benden gaan onclertusschen voort schrik en. verwoesting te verspreiden. De bladen sporen Serrano aan spoed te maken. Dezer dagen zijn alle valide officieren van buitengewone reserve onder de wapenen geroepen. Er loopt te Madrid een gerucht, dat van daar aan alle mogendheden een cir culaire is gezonden om te wijzen op de gruwelen, waaraan de Carlisten zich schuldig maken. Dat zou dan vrij wel gelijkstaan met een verzoek om interventie. De interventie van Duitschland is nog steeds het onderwerp van algeineene belangstelling. Thans blijkt 't zeker te zijn dat ook Italië en Engeland er aan peuken om Duitschland niet alleen te laten handelen. De Italiaansolie Opinions, zegt daaromtrent z/Niet alleen dat Duitschland voornemens is naai de golf van Gascogne zijne schepen uit te zenden, maar wij weten dat het met andere mogendheden aan het onderhandelen is om ook hare escaders uit te zenden, en wij twijfelen niet of Italië zal in dat geval hetzelfde doen wat het reeds gedaan heeft op het oogenblik van den opstand van Carthagena. Wij zijn van meening dat Italië, zich onthoudende van iedere interventie, zijne medewerking' behoort te ver- leenen wanneer het eeue zaak der mensclilicid betreft. Men moet intusschen onderzoeken of liet zenden van een escader naar de' noordelijke kust van Spanje die uitwerking zal hebben die men zich daarvan voorstelt. De onzekerheid over de gevolgen van zoodunigen maatregel kan misschien de aanleiding zijn waarom hij verdaagd wordt. De twijfel dien aangaande moet door bevoegde personen worden opgelost, maar zoo die twijfel in bevestigenden zin wordt opgelost, dan kan men daarin slechts eene van die gewone hande lingen van waakzaamheid opmerken die nooit cenige argwaan of verzet hebben uitgelokt." Men zegt nu dat Duitschland zich zal bepalen tot eenvoudig kruisen langs de Cantabriscke kust. Dit is dan ook het begin van het spel; maar liet is niet onduidelijk te voorzien dat het daarbij wel niet zal blijven en dat wij aan den vooravond staan van groote verwikkelingen. Wellicht heeft men het meest liet oog op de unfaire li au del wijze van Frankrijk ten op zichte van van den. Carlisten-opstand. Hieromtrent, zegt de Impartial van Madrid dd. 31 Juli dat het met zes feiten kan staven dat Frankrijk ondersteuning verleent aan de Carlisten. Deze feiten zijn Het niet verhinderen van de uitvoering van een contract tot levering van schoeisel voor de Car listen, door eene te Bordeaux gevestigde fabriek aan gegaan het te Bayonne in liet openbaar te verkoop uitstallen van wapenen, welke het merkteeken van don Carlos dragen het zich te Perpignan ongehinderd op straat vertoonen van den cabecilla Saballs, wiens uitlevering wegens gewone misdrijven te vergeefs dooi de Spaausche regeering was gevraagd, het hand haven van den heer de Nadaillac als prefect der Basses Pyrenees, ofschoon deze toeliet dat don Carlos openlijk de grenzen overschreed om zich naar Spanje te begeven, 11a reeds meermalen de grenzen in beide richtingen te zijn overgegaan het verblijf van de hertogin van Madrid te Pau, terwijl de koningin Isabella 11a de omwenteling van 1867 werd geïnterneerd: liet zenden van drie scheepsladingeh wapenen en duizend gewapenden aan de Carlisten van over de Fransche grenzen. Al deze feiteu toonen zonneklaar aan, dat de tegenwoordige Fransche regeering zoover voor de Carlisten partij kiest dat het weinig twijfelachtig is of deze zouden, zonder hare krachtige medewerking, reeds lang het onderspit hebben gedolven. Van 't oorlogs-tooneel worden de volgende berichten medegedeeld Een republikeinsche colonne onder den generaal Cagnas, isOlot binnengetrokken zonderee 11 ige 11 tegenstand te ontmoeten. Honderdvijf Carlisten hebben zich overgegeven en amnestie gevraagd, de overigen namen de vlucht en worden heftig vervolgd. Te Santa Pau is gevochten doch de uitslag nog niet bekend.- Generaal Cabrera moet op zijn landgoederen te Chutn- beva bij Lograno groot gevaar hebben geloopen van door de Carlisten te worden opgelicht. Een troep ruiters lot zijn ontzet afgezonden kwam nog juist bij tijds om een bende Carlisten die op hem loerden tc verslaan en te verdrijven. Kerk- en ScUoolnieuws. Beroepen te Wissekerke (N. Bevel.) ds. J. van Dijk te Veen. Tot kweekelingen aan de llijks-kweekscliool voor onderwijzers te 's Hertogenbosch zijn 0. a. benoemd Badon van MiddelburgBartelse van Goes Deloije van Vlissingen Dubois van Hontenisse Gilde van MiddelburgGoemans van Serooskerke v. d. Reest van Souburg en Van Weele van Kappelle. BINNENGEKOMEN: 5 A.ug. Ezio, Z. Ziicli, Neiv-York, Botterdam.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3