Aan J. J. Kelk, J. K. van de Kruijsse Pilaar, C. C. A. L. John, W. J. S. J. Blom, J. A. Schellekens en J. D. Zantvoort, wordt op hun verzoek remissie van hoofd, omslag verleend, wegens vertrek naar elders. Wordt medegedeeld dat de tienden, aan de gemeente toebehoorer.de, bij publieke veiling hebben opgebracht met inbegrip van op- en blokgold, de som van 5145,60. Voor kennisgeving aangenomen. Idem het proces-verbaal der opname van de kas en boeken des gemeente-ontvangers waaruit bleek dat zich in kas bevond 15814.595. Op voorstel van Burg. en Wetli. wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving van den post van O. 17. op art. 1 afd. 2 II. 4 (grondbelasting), ad 8,82 op art. 3 afd. 4 H. 8 (kleeding dienaars van politie) ad 3,10, waartoe bij de bcgrooting casu quo machtiging is verleend en tot beschikking uit den post van O. U. over 20.62, wegens vergoeding aan deti concierge van het raadhuis van het bedrag zijner personeele belasting, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Burg. en Weth. bieden aan den Baad de rekening der gemeente over 1873 aan, welke wordt gesteld in handen der heeren Koole, van der Grijp en mr. Moolenburgh, tot onderzoek en rapport. Op voorstel van Burg. en Wetli. wordt aan hen machtiging verleend om liet terrein van de vroegere scheepstimmerwerf //De goede Intentie" in het openbaar te verpachten. Een voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1874, wordt gesteld in handen een er commissie bestaande uit de heeren Mulock Houwer, Labriju en mr. Bolle. Overeenkomstig het rapport der commissie ad hoe uitgebracht door den heer Labrijn worden de rekeningen over 1873 goedgekeurd a. van het pensioen- en we- duwenfonds van gemeenteambtenaren itt ontvang op f 533,63, in uitgaaf op f 533,63, goed slot Nihil b. van het muziekgezelschap //Kunst en Eer" in ont vang op f 410,13, in uitgaaf op f 419,71, kwaad slot f 9,58 c. van commissarissen over den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven in ontvang op 2445,7o5, in uitgaaf op f 2287,225, goed slot J 258,53. Hierna wordt de zitting gesloten. i n n e n 1 a n d. ZIEBIKZEE, 31 Juli 187 4. Zierikzee, 31 Juli. Naar de N. Rolt. Ct. verneemt is er op 't allerlaatst nog een wijziging gekomen in de lijst van nieuwe ministers. De heer Pels Bijcken heeft zich teruggetrokken en nu zal de lieer Taalman Kip als minister van Marine aanblijven. Woensdag heeft H. M. de koningin een bezoek gebracht aan den dierentuin, het Sophia-ziekenhuis en de Ambachtsschool. Den 15 Augustus a. s. treedt te Amsterdam de nieuwe brandweer (pompiers-systeem) in werking. Er hebben in den laatsteu tijd druk oefeningen plaats gehad, ook enkele malen exercitiën bij nacht. Men heeft alsnu van het flink georganiseerde corps onder den kommaudant Steenkarap de beste verwachtingen. Hansweeut, 24 Juli. De stoomvaart tusschen Bel gië en Pruisen neemt steeds toe, tot groot nadeel van de zeilvaart, die onmogelijk de concurentie vol zal kunnen houden, daar die booten vlugge reizen doen, dus vele reizen in een jaar maken en een massa goederen kunnen laden. Zoo worden er bijna dagelijks alhier Bijnbooten in- en uitgeklaard, waaronder er zijn die tot 350 last lading aan boord hebben. Het is dan ook bijna alléén de steenkolen-vracht, waarmede de zeilschepen zich moeten genecren. De volgende stoomschepen varen in vaste beurt van België op Pruisen, (Bijnliavens.) Schelde en Rijn, groot 12086 centenaars. F er severance, n 10900 Jeannette, 9673- u JElise, 8078 Catharina, 6571 Terwijl de navolgende zeer dikwijls, zonder in de vaste beurt te zijn opgenomen,, voor den llijn geladen zijn, te weten Telegraaf VIT, Zuid-Beveland en de Multatuli. Laatstgenoemde is echter op de laatste reis nabij Zierikzee gezonken. Als men nu een en ander nagaat, kan men zich een denkbeeld vormen, hoezeer de stoomvaart in de laatste jaren tusschen Schelde en Bijn is toegenomen, en steeds uitgebreider wordt. De maatschappij van landbouw voor Breda en om streken heeft besloten het eere-lidmaatschap dier maatschappij aan te bieden aan den heer E. B. Gorten, laudbouwieeraar in Limburg redacteur van het Platteland. Groningen, 29 Juli. Het Nederlandsch Onderw.- Genootschap hield lieden zijn 29e algemeenc vergadering binnen onze muren. De opkomst van leden, voor standers etc. was buitengewoon talrijk. Geen wonder dat de zucht naar kennismaking met onze welvarende provincie velen de flnantieele bezwaren aan een groote reis verbonden, deed overstappen. De heer de Groot heette de belangstellenden inet een hartelijk woord welkom in Gruuo's veste. Met zijn wensch en die van den heer van Otterloo, den ijverigen voorzitter, dat de te houden vergadering blijvende resultaten voor den bloei van ons national onderwijs mocht opleveren, ging men aan 't werk. Onder de voorstellen die ook voor 't publiek van belang zijn, behoort die van 't hoofdbestuur de ver gadering spreke de wenschelijkheid uit van Jt sparen op school en ze wijze de spaarbank des Geuootschaps tot dat doel aan. Na breedvoerige toelichting en na gewezen te hebben op hulpspaarbanken, waarvan de oprichting noodzakelijk is, zal men het doel bereiken, vereenigde de vergadering zich bij acclamatie met 't voorstel. Het verder behandelde is alleen van belang voor de mannen van 't vak, dewijl 't meest ziet op de wijze van stemmen, enkele verbeteringen in 'fc reglement enz. Morgen komt de wetsherziening aan de orde, n.l. de voorstellen tot wetsherziening binnen de laatste tijden gedaan. Waarschijnlijk zal de vergadering den ganschen dag besteden aan de beschouwing van 't voorstel tot wetsherziening door een speciale commissie van deskundigen op uitnoodiging van 't hoofdbestuur saamgesteld. 't Is te wenschen dat men dit belangrijk punt al de aandacht zal schenken die het verdient. De Minister van Financiën verwittigt de belangheb benden, dat, te beginnen met 1 Augustus dezes jaars, gelegenheid zal beslaan tot het overmaken van geld sommen, tot een bedrag niet hooger dan 500 francs of 250 gulden, door middel van postwissels, tusschen Nederland en het Groothertogdom Luxemburg. Het recht, van den afzender hier tc lande voor elke geld verzending te heffen, bedraagt 5 cent voor elke 5 gulden of voor elk gedeelte van 5 gulden. De afzonderlijke formulieren voor de hierboven be doelde wissels zijn op de postkantoren tegen een halve cent per stuk verkrijgbaar. De arrond.-rechtbauk te 's Hage heeft bij haar lieden gewezen vonnis in de jl. Dinsdag behandelde zaak van mevr. Boreèl geboren Dedel en haar koetsier Koehoorn, beklaagd van verzet tegen de politie, laatstgenoemde bovendien van bedreiging, wettig en overtuigend be- wezeu verklaard, dat zij zieli in den avond van 17 Juni j.l. in een laan, leidende naar het paleis //Het Huis ten Bosch" onder de gemeente Wassenaar, aan het huil ten laste gelegde hebben schuldig gemaakt. De rechtbank heeft de geringe mate van den gepleegden wederstand als verzachtende omstandigheden aangenomen en vervolgens, geheel overeenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie, mevr. Boreel opgelegd een boete van 100 of subs, gevangenisstraf vati 14 dagen en den koetsier veroordeeld tot betaling van twee geldboeten, ieder van 25 of subs, gevangenisstraf van 3 dagen voor elke boete. De Nederlaudsche expeditie tot waarneming van den overgang van Venus over de zonneschijf is onlangs uit Leiden vertrokken. De heeren clr. Kaiser, verifi cateur van 's rijks zee-instrumenten, en van de Sande Bakhuyzen, observator aan de sterrenwacht, gaan over Parijs en Marseille naar Aden, waar dr. Oudemans uit Batavia zich bij hen voegt, en zij gezamenlijk met het hulppersoneel en verdere beuoodigdheden de reis naar het eiland Béuuion aanvaarden. Hier zal de meest geschikte plaats voor de waarneming van het belangrijke hemelverschijnsel worden uitgezocht. Hoewel niet zoo groot als vele buitenlandsche, is de Neder laudsche expeditie uitstekend toegerust; alle instrumenten zijn nieuw en van de beste soort. Als het weer gunstig is, waarop echter de kans niet groot is, zijn de uit- stekendste uitkomsten van deze wetenschappelijke zending te verwachten. Alkmaar, 27 Juli. In de' gemeente Olerleek vond Zondagavond een vreeselijke gebeurtenis plaats. Een jongmensch, ten huize van zijn neef komende, heeft aldaar eerst diens 20jarige dochter en daarna zichzelf met een revolver doodgeschoten. Nijmegen, 27 Juli. lieden namiddag wilden zich liegen personen, wonende op het fort te Paniierden, in een roeibootje naar het daartegenover gelegen dorp Millingen begeven om kermis te houden. Door de sterke beweging, welke twee passeerende stoombooten in de op dit punt (afscheiding van Waal uit Bijn) zoo breede rivier veroorzaakten, sloeg liet bootje om. Hoewel van de vele nabijgelegen schepen dadelijk hulp opdaagde, is een vrouw met twee kinderen, benevens een jonge dochter omgekomen. De man der vrouw en éeu kind zijn slechts met groote moeite gered. Buitenland. 15"1 i* a ii k i* ij k. l)e vaeantie van 1873 met zijn verzoenende intriges en de voyages van Chesnelong en Lucien Brun zijn den Frauscheu nog te levendig in 't geheugen om niet met schrik de parlementaire controle voor zes maanden te zien verdagen. Geheel Frankrijk, zegt de Republique Franqaise, is het eens met den auteur van de boodschap van 8 Juli, dat een gouvernement, het welk niet gesteund wordt door andere instellingen dan door den staat van beleg en terzijde wordt gestaan door een constitueerende vergadering, die nu reeds 3 jaren lang telkens vaeantie gaat nemen als zij merkt dat zij gedwongen zal worden om te constitneeren onhoudbaar is. Vooral tegenover het buitenland heeft Frankrijk een gouvernement noodig, dat niet in de lucht hangt en welks macht gewaarborgd wordt door een constitutie. Bovengenoemde woorden van dc Republ. Franqaise krijgen thans meer beteekenis nu er juist tusschen de Duitsche en Fransche gouvernementen een zekere spanning bestaat. Het bericht, dat Duitschland de Fransche regeering over de Carlistische kwestie heeft geïnterpelleerd, wordt heden bevestigd. Als een eerste gevolg van die waarschuwing mag de enquête in de Pyreneeën beschouwd worden. ÖfAcieuse tijdingen doen het wel is waar voorkomen, dat nu reeds gebleken zou zijn dat zelfs niet oogluikend van Fransche zijde steun aan de Carlisten zou zijn gegeven, en dat de Fransche autoriteiten steeds hun plicht zouden hebben gedaan, maar zeer terecht vraagt de Indépend. Beige: Indien dat waar is, hoe heeft dan Lissaragay met zijn geheele staf ongestoord door het zuiden van Frankrijk kunnen trekken om naar Navarre te gaan P Waarom laat men dan toe, dat de vrouw van Don Carlos op de grenzen er een hofhouding op na houdt De Fransche douanen hebben op de Spaansche grenzen 6000 patronen voor Bemmingtongeweren en de uniform van een officier der Carlisten in beslag genomen. De beide commissiën voor het parlementair initiatief hebben de rapporten goedgekeurd over de beide voor stellen (van de heeren Baoul Du val eu Léon de Mal- leville) tot ontbinding der kamer. De rapporten concludeeren ten gunste der voorstellen. X> u i t s c h 1 a n d. De algemeene opinie in Duitschland eischt wraak voor den moord van twee Duitsche officieren door de Carlisten. De N. D. Allg. Ztg., die direct van verscheidene ministeries haar inlichtingen ontvangt, deelt mede dat de vermetelheid waarmede de beschaafde wereld is uitgedaagd door de benden van don Carlos, niet ongestraft zal blijven en dat de Duitsche regee ring naar middelen zoekt om de Carlistische generaals terecht te zetten. Spanje. De nieuwe Carlistische gruwelen, eerst van Carlistische zijde tegengesproken, blijken toch maar al te waar te zijn. De te Madrid uitgekomen Gaceta, die in den regel de officiëele tijdingen uit Spanje brengt, verzekert, dat de Carlisten te Castellane zijn verslagen en dat 70 vrijwilligers te Cuenza zijn gevonden, die met dc ba jonet waren doorstoken. De Nordd. Allg. Ztg. trekt ook heden weer partij voor de republikeinen tegen de Carlisten. Duitschland, zoo schrijft zij, dat strijdt voor zijn gewetensvrijheid en Spanje dat 't doet voor zijn politieke vrijheid, hebben dezelfde vijanden. Het Spaansche volk kan bij de bestrijding van dien gemeenschappelijken vijand rekenen op de volkomeue sympathie van het Duitsche rijk. Het garnizoen van Bilbao heeft den 25 Juli de Carlisten in de richting van Encartaciones op de vlucht gedreven, volgens bericht uit Santander. Er liep daar een gerucht dat Moriones de Carlisten geslagen had iu Navarra eu 1500 man gevangen had genomen. De verliezen der republikeinen waren gering. Te Parijs was vernomen dat 1800 Carlisten geslagen waren in het district Tarragona, Catalonie. Melding makende van den steun door Frankrijk aan de Carlisten verleend, doet de N. D. Allg. Zeit. opmerken, dat Frankrijk in 1870 den oorlog begon om een voorgewende en geenszins werkelijke inmen ging in de Spaansche zaken. Het blad zegt te weten dat het Duitsch escader, dat nu bij het eiland Wight ligt, order heeft ontvangen om op de Spaansche kusten te gaan kruisen. De Spaansche Iviparcial van 25 Juli bevat een krachtig artikel over de medeplichtigheid van Frankrijk aan den burgeroorlag. Het blad prijst de houding van het Journal des Dcbats en verklaart dat als Frankrijk voortgaat met die medeplichtigheid in het verlengen van een heilloozen oorlog, de Spanjaarden hun belangen en sympathie van de Fransche zullen scheiden en onthouden en bondgenooten zullen zoeken die meer passen voor de beschaving, vrijheid en behoeften van Spanje.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3