Burgerlijke Stand te Zierikzee. Z. M. de koning wordt tegen den 20 der volgende maand..uit Montreux in de residentie terugverwacht. Sedert eenige dagen bevindt zich op het eiland Urk een In cv uil. oerlijn, van beroep schilder. Hij schildert de grootte gebouwen, zoowel als de armoedigste kluizen uit- en inwendig en stelt zich nauwkeurig op de hoogte van de zeden en gewouiiteii der bewoners. Hij*schijnt een geheim te maken van het doel zijner werkzaamheden alhierzooveel men echter uit zijn gesprekken kan afleiden, staat het in verband met de edele, mensch- lievende daad der Urker visschers, die in December des vorigen jaars de bemanning van de voor Norderney gestrande Hamburger stoomboot met levensgevaar redden In een of ander Duitsch tijdschrift zal dus waar schijnlijk een nauwkeurige beschrijving met platen van het eiland Urk geplaatst worden. Misschien wordt men in Duitschland hierdoor wakker gemaakt en zendt men aan onze edele menschenvrienden een welverdiend aau.leuken, daar dit tot dusverre achterwege is gebleven. Buitenland. F r a n k r ij k. De straftijd van de Union is om, en hoe „weinig de bestraffing geholpen heeft, bleek uit, het nieuwe nommer, dat een betoog was van' de bewering, dat Frankrijk zonder koning niet leven kan. Te Marseille hebben weder nieuwe huiszoekingen plaats gehad bij Bouapartisten. Het gouvernement heeft een verdaging van drie dagen voor de discussie over het ontwerp-Périer aangenomen. Het Journal Ojjiciel heeft aangekondigd dat de heel de Fourtou ziju ontslag aan den president Mac-Mahon heeft aangeboden, die het heeft aangenomen. De minister van oorlog Cissey is ad interim met het departement van binnenlandsche zaken belast. Mac- Mahon zal zeker het lot van het voorstel Périer afwachten, alvorens zijn ministerie definitief vast te stellen. Mathieu-Bodet is benoemd tot minister van financiën. Een minister van binnenlandsche zaken is nog niet benoemd. Duitschland. Den 15 Js namiddags werd te Eisenach het stoffelijk overschot van Frits Reuter teraardebesteld. Nadat de generaal-superintendent, dr. Petersen, uit Gotha, eeu vriend van den overledene, aan het sterfhuis eenige troostende woorden had gericht tot vrienden en ver wanten, ^zette zich de stoqt in beweging. Terwijl de gymnasiasten het bekende lied //Es ist bestimmt in Grottes Bath" aanhieven, droegen verscheidene Duitsche schrijvers, Friedrich Friedrich, August Becker, Oel- schlager en anderen, de lijkbaar uit de villa door den tuin naar den op den straatweg wachtenden lijkwagen. Daaraan sloten zich de uit Jena overgekomen verte genwoordigers van het studentenkorps aan, waarop de vrienden des overledenen volgden, benevens eenige schrijvers en de uitgever van lleuters werken, de boekhandelaar Hinstorff uit Wismareindelijk de leerlingen van het gymnasium en een tal van inwoners der stad. De groot-hertog van Saksen-Weimar had ter vereering van de nagedachtenis des overledenen lauwerkransen en palmen gezonden, Reuters geboorte stad Stavenhagen van den bekenden Reuter-eik aldaar mede een frisschen krans en het Holsteinsche Glückstadt een zinnebeeldig versiersel van bloemen. Aan de groeve werd weder liet woord gevoerd door dr. Petersen, die aan het slot zijner boeieude rede zeide, dat hij voor den zegen, dien Reuters werken reeds liadderi verspreid en nog verspreiden zouden, den dank van het Duitsche volk op ziju graf nederlegde. Onder de tonen van koraalzang werd de lijkkist in de groeve nedergelaten. De uit Jena gezonden lauwer krans en de kroon van eikeloof uit Stavenhagen prijken op den grafheuvel. De Duitsche rijkskanselier maakt weder groote uitstapjes te Kissingen en moet zich getroosten, dat hij telkens bij ziju terugkomst door een groote volks menigte opgewacht en toegejuicht wordt. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken, Eulenburg, heeft Kissingen weder verlaten. Ook wordt de aankomst aldaar gemeld van prins Max Emmanuel hertog van Beieren. Eduard Kullmaun zal te Schweinfurt terechtstaan. Te Berliju heeft de .politie weder huiszoeking gedaan op het bureel van de N. Social-DemoJcrat en in het huis van Hasenclever. Een aantal brieven en couranten zijn megenomen. Berichten uit Berlijn melden dat Zaterdagavond, ten gevolge van per telegraaf ontvangen aanzoek uit Kissingen, huiszoekingen hebben plaats gehad bij den agent van de Mainzer katholieke vereeniging, legatieraad von Kekier, zoowel in zijne wouing als in het Rad- ziwillscke paleis, alsmede bij den redacteur der Germania den heer Oremer, gedurende diens afwezigheid. Bij eerstgenoemde zijn omstreeks tachtig brieven en andere stukken, bij den laatste slechts weinigen, in beslag genomen. Het bericht dat de Pruisische minister van justitie eene circulaire aan de procureurs-generaal geeft afge zonden om hun een gestreng toezicht op de ultïamon- taausche dagbladpers aan te bevelen, wordt door de officieuse Norddeutsche Allgemeine Zeitung bevestigd. Yolgens de opgave van dat blad wordt in de circulaire uitdrukkelijk geconstateerd, dat gebleken is dat met de wet strijdige handelingen en zelfs zware misdaden, gelijk de dezer dagen in Kissingen gepleegde, toe te schrijven zijn aan den verderfelijken invloed der ultra- montaansche agitatie, met name ook in de dagbladen. Yolgens dit zelfde blad zijn ten gevolge der beraad slagingen van het staatsministerie in de jongste dagen ook zeer gestrenge bevelen' gegeven betreffende de handhaving der maatregelen van politie ten aanzien der katholieke vereenigingen en genootschappen. In Oost-Pruisen, waar onlangs ongeregeldheden plaats' hadden ter zake van de invoering der ICreis- ofdnung, zijn kort voor dien tijd sociaal-democratische geschriften uitgedeeld. Men weet, dat men eerst de schuld van die ongeregeldheden heeft gegeven aan de uiterste rechterzijde. Italië. Dezer dagen overleed de bekende sterrekundige en ijverige medewerker van pater Secchi aan het obser vatorium van het Collegium Romanum pater Paul Rosa, lid der Jezuïten-orde. Hij heeft een nog on voltooid werk nagelaten over de doorsnede van de zon, waarin hij tracht te bewijzen, dat dit hemellichaam niet altijd even groot in omvang is. D.e onlangs overleden prelaat de Mérode heeft zijn uit 10 millioen fr. bestaand vermogen bij uiterste wilsbeschikking verdeeld tusschen Pius IX, zijn broeder graaf Werner de Mérode, lid der Fransche Nationale Vergadering, ziju zuster, de weduwe van den graaf de Montalembert, en zijn nicht de hertogin van Aosta, gewezen koningin van Spanje. Het aandeel, dat aan zijn zuster de Montalembert ten deel valt, bedraagt 2 millioeu fr. De beroemde paler Curci, lid der Jezuïten-orde, heeft in een onlangs door hem gepubliceerd werk de verklaring afgelegd, dat alle rampen, - die in de laatste jaren over de Katholieke kerk zijn gekomen eenig en alleen aamhaar geestelijkheid moet worden toegeschreven en dat de nu eenmaal vernietigde wereldlijke heerschappij vau den paus onherroepelijk verloren is. Dat de clericalen verbitterd zijn op den schrijver, zal wel geen betoog behoeven. Volgens berichten uit Rome houden de liberale Katholieken in de provincie Mantua, schoon door de regeering tegengewerkt, moedig stand in hun strijd tegen de hiërarchie de leden van de gemeente San Castoio hebben verklaard, dat zij den pastoor, hun door den bisschop gezonden in plaats van den geestelijke door hen zeiven verkozen, niet willen erkennen. Men is'nieuwsgiérig, wat de pastoor nu met de werkstakende gelóovigen zal aanvangen. Span j e. De te Lissabon verschijnende bladen komen met kracht op tegen de bewering van de Impartial betref fende de candidatuur van een lid van de Portugeesche koninklijke familie voor den Spaanschen troön, ten einde op die wijze de wenschen van een aantal Span jaarden ten opzichte van de Iberische eenheid te verwezenlijken. De dagbladen verdedigen het behoud van de zelfstandigheid des lands. De Duitsche officier Schmidt blijkt thans te zijn doodgeschoten op uitdrukkelijken last van den mui- terkoning Don Carlos. Men zegt, dat men Schmidt voor denzelfden dagblad-correspondent hield, die bij Somorrostro de republikeinsche artilleristen op het huis deed'mikken, waar de opperhoofden Olio en Radica waren, die dan ook sneuvelden. De Gaceta bevat in zijn nummer van Zöndag een besluit waarbij geheel Spanje in staat vau beleg ver klaard en voorts bepaald wordt, dat de bezittingen der personen die tot Carlistische benden behooren of aan de Carlisten diensten bewijzen, in beslag genomen en uit de inkomsteu van die bezittingen schadever goedingen zullen woden verleend: van 100,000 pe9. aan de betrekkingen van eiken opperofficier, vau 50,000 pes. aan de betrekkingen van iederen officier en van 25000 pes. aan de betrekkingen van iederen soldaat, die door de Carlisten is of nog mocht worden gefu- sileerd. Vervreemdingen van bezittingen der Carlisten, welke na" de dagteekening van dit besluit plaats hebben, worden nietig verklaard. Nog worden alle geheimen of zonder autorisatie der regeering gevormde vereeni gingen ontbonden, en wordt verboden ten aanzien van den Carlistische opstand andere bericliteu open baar te maken dan die door de Gaceta medegedeeld, worden. Het vonnissen van samenzwering of verleiding tot rebellie zal worden opgedragen aan krijgsraden. Kwaad willigen, die 'net verkeer van spoorwegen en telegrammen verhinderen, zullen met den dood worden gestraft. Bij een ander besluit wordt de vorming bevolen van 80 bataillons buitengewone reserve, een effectief uitmakende van 125,000 man, welke tusschen 23 en 30 Augustus onder de wapenen moeten komen. Am er ik a. De Amerikaansche dagbladen, dd. New-York 8 Juli, geven eenige nadere bijzonderheden betreffende de ramp die een gedeelte van Minnesota heeft getroffen en de graanoogst met vernieling bedreigde. Gouverneur Davis van Minnesota heeft een circulaire uitgevaardigd aan alle landbouwers van dezen Staat, waarin hij zegt Ik zie mij verplicht de medewerking in te roepen van alle landbouwers in Minnesota tot leniging der ramp, die uwe medeburgers in de zuid westelijke counties van dezen staat heeft getroffen. Geloofwaardige mannen hebben die streken bezocht en eenparig verklaard, dat daar een verwoesting is aange richt, waarvan in onze geschiedenis als staat geen voor beeld kan worden aangewezen. De tijd van lijdelijk toezien is voorbij en die van krachtig handelen aan gebroken voor hen, die onder dergelijke omstandigheden ook zouden wenschen geholpen te worden. De counties Martin, Murry, Jackson en Cottonwood zijn geheel, Noble en Watonwan gedeeltelijk kaal gevreten door de sprinkhanen en alle te velde staande gewassen daar zoo schoon weggeveegd, alsof zulks door de woede van het vuur ware geschied. Vrouwen en kinderen lijden gebrek. De werktuigen en het vee dier landver huizers zijn reeds verpand om de verliezen van verleden jaar te boven te komen. Ik heb hen doen weten, dat hun meer gezegende medeburgers ongetwijfeld hen in deze bittere beproeving zullen bijstaan. Bijdragen in geld, levensmiddelen of kleeren zijn welkom en zullen worden in ontvangst genomen door Gen. Ii. II. Sibley te St. Paul, Minnesota. JB e 1 g- i e. Ruim een week geleden had in de Katholieke kerk te Dolhain in Belgie een geruchtmakend incident plaats. De deken van Dolhain las nl. op bevel van den bisschop van Luik een mandement voor, waarbij die prelaat protesteert tegen de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den afgevaardigde Victor David op het kerkhof van Dolhain en verklaart, dat die louter burgerlijke begraving een ontheiliging is voor de Katholieke begraafplaats. Een dochter van den overledene, die in de kerk tegenwoordig was, viel in zwijm, zoodat zij buiten het gebouw moest worden gebracht. Het publiek gaf blijken van zijn verontwaardiging tegen den deketi en den bisschop. Zondag 11. na afloop der godsdienstoefening gaf het voorafgaande aanleiding tot een hevig tooneel tusschen den geestelijke en den zoon van den overleden afge vaardigde, waarbij de aanwezigen luide hun afkeuring te kennen gaven over de onwaardige daad van den deken. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Wijk aan Zee en Duin ds. W. N. Wolterink te Sirjanslandbij de Chr. Gcr. Gem. te Yerseke, ds. J. Alting te Heerde bij de Evang. Luth. Gem. te 's Hertogenbosch ds. C. II. ter Laag te Weesp. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. Gem. te Vlissingen door ds. A. Snellen te Winterswijk. Bedankt voor Burum door ds. A. Brink van de Chr. Ger. Gem. te Neuzen. Overleden te Wageningen in SGjarigen ouderdom, de heer H. Hering, emeritus-predikant bij de Evang. Luth. Gem. te Middelburg. Z. M. heeft aan rar. E. Fokker op verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de H. B. school te Middelburg. Van 17 tot en met 24 Juli 1874. Geboren: Eene dochter van J. G. Simmers en A. C. Stoufjesdijk. Een zoon van P. Holm en J. Stiphoudt. Eene dochter van H. Koevoets en A. Plauin. Een zoon van II. de Graaf en J. Berrevoets. Een zoon van K. Weelenga en G. Dekker. Gehuwd: A. Rikman jm. en H. Axer jd. G. de Bruijne jm. en J. M. de Crane jd. f Overleden: H. J. Koopman, oud 18 d. z. A. van Zaaien, oud 7 j. z. J. J. Wijsman oud, circa 4 j. z. C. J. Wisse oud, 12 d. z. P. van den Berge, oud 41/2 m. d. F. van den Ende, oud circa' 4 m. d.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3