Adolph Haas in Hamburg I Gednfetido de maand Juni 1.1. ttèrdert 'te'Ruhiort naar Nederland verscheept *1730586 centenaars steen kolen, zijnde 42125 centenaars minder dan in Juni 1873. In de eerste zes maanden dezes jaars werdén van d;v naar Nederland verladen 5413976 centenaars kolen, zijnde, 1330760 centenaars minder dan in de zelfde maanden van 1873. Een huisbewaarder in een liefdadigheidsgesticht te Leerdam heeft een nieuw-model ledikant uitgevonden, geschikt voor zieken, waarbij men het bed kan op schudden, reinigen enz., zonder de zieken te verbed den of hun eenigen last aan te doeu. Deze eenvoudige vinding wordt door de geneesheeren zeer geroemd. Men meldt uit Assen, dat, toen Dr. A, Kuyper op 't zendingsfeest druk aan 't spreken was en de uit drukking deed //Ons leger valt niet", liet geheele corps muzikanten naar beneden viel, daar de banken en leuningen, die aan de boomen waren bevestigd, braken. Menigeen perste dit een glimlach af, sommigen schaterden het uit van lachen. l)e spreker was genood zaakt eenigen tijd liet ztilzwijgen te bewaren. Donderdag 1.1. werkten een timmermansbaas met twee knechts op de afgebroken wordende Roobrug te Gouda. Zij waren bezig met liet verwerken van zware stukken hout, toen eensklaps de brug instortte en deze met werklieden en alles wat zich daarop had bevonden in de diépte zonk, om natuurlijk spoedig daarop weder boven water te komen, waaruit de mensclie» door de talrijke omstanders dadelijk werden gered. Het is zeer gelukkig, dat geen van deze 3 personen eenig letsel kreeg, daar zij niet alleen hebben verkeerd in gevaar van verdrinken, maar door de vervaarlijk zware stukken hout hadden verpletterd kunnen worden. Urk, 17 Juli. In de maand Februari 1870 is de Lem9ier-sfcoomboot, kapitein Wakker, in liet drijfijs vastgeraakt en daarmede weggedreven in de onmid dellijke nabijheid van dit eiland bleef zij in vast ijs zitten. De kapitein en verdere bemanning verlieten onmiddelijk het vaartuig en kwamen alhier aan. Da delijk werden alle pogingen door de Urkers in het werk gesteld, om de kostbare lading, ter waarde vau ongeveer f 2(»0,000, te bergen. Onder de vele goe- deren bevonden zich drie groote roodkoperen pannen ter zwaarte ieder van pl. in. 400 halve kilo's, deze werden ieder op een slede geladen om zoo aan wal gevoerd te worden. Twee kwamen terecht, doch onder de derde bezweek het ijs en zij was onmiddellijk in de diepte spoorloos verdwenen. Eeuige dagen geleden nu waren de gebroeders Evert en Jelle Hak voort ter ansjovisvangst uit in de Zui derzee. Een buitengewone last in hun uit slechts zeer dun touw vervaardigd net bespeurende, werkte zij met alle inspanning van krachten het net aan boord, en wie schetst hun verbazing, doch tevens hun blijdschap toen zij de koperen pan bemerkten, die reeds voor vier jaren was verloren geraakt. Vad. Belangrijk voor velen I In alle brauéhèn, in liet bijzonder echter met be trekking tot de algemeen veel gezochte origineele loten, rechtvaardigt zich het vertrouwen eener/.ijds door de bekende soliditeit der firmaanderzijds door den hieruit van zelfs voortspruitende» enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende bankiershuis kan deswege iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Buitenland. I) u i t s c h 1 a n d. Het onverwachte incident van den moordaanslag op prins Bismarck heeft overvloedige stof gegeven tot geschrijf. Al de Dtiitsche bladen, ook de ultramon- taausche zijn vol betuigingen van verontwaardiging over de snoode daad van Kallmann. Deze zelf moet nog geen belangrijke bekentenissen hebben gedaan. Men houdt het echter algemeen voor zeker dat hij medeplichtigen heeft of althans een werktuig van anderen is geweest. In een gesprek met prins Bismarck, die hem in de gevangeuis bezocht, heeft hij verklaard dat hij op den vorst geschoten had omdat hij hein haatte wegens de kerkelijke wetten. Hij scheen echter die wetten zelf niet te kennen hetgeen wel de meening schijnt te versterken dat hij moet opgeruid of aangezet zijn door anderen, die van zijn bekenden slechten en vechtzieken aard gebruik gemaakt hebben. Hij heeft ook verklaard dat anderen hem aanleiding tot zijn daad hadden gegeven, doch wilde geen namen noeinmi. De gevangen genomen pastoor Hauthaler uit Walchsee in Tyroj is weder losgeluteuhij bleek geheel vreemd aan de zaak en -onschuldig teiZijm Dgor-cen samenloop van .kleine omstandigheden was deze priester, die overigens .een onberispelijk mensch niaet zijn, //er ingelóopeu" eu had hij aanvankelijk zware verdenking- op zich geladen. Thans is Knllinanu van Kissingen naar Scliweinfurt vervoerd. De wónd van den prins staat zeer goed en zal weldra genezen zijn. Het schot is van zoo nabij gelost dat de prop grooter kwetsuur heeft veroorzaakt dan de kogel. Van alle kanten ontvangt de prins blijken van sympathie. Ook de buiteiilandsche regeeringen zenden hem hun gelukwenschen. Alle ultramoiitaaiische eu Katholieke bladen werpen de verdenking ver weg dat de moordaanslag vau Kuilman» in verband zou staan met de oppositie tegen de Bismarcksche staatkunde. Menig blad gaat in zijn ware of voorgewende verontwaardiging echter wat te ver. Het. feit toch dat de moordenaar zelf erkent dat hij de daad heeft gepleegd wegens de kerkelijke wetten," in verband met de omstandigheid dat hij die wetten alleen bij naam kent bewijst wel degelijk dat er toch in 't algemeen een hoogslbedenkelijko opruiing van de onwetende menigte moet hebben plaats gehad 'tgeen trouwens van algemeene bekendheid is. Nu is er wel onderscheid tusschen zoodanige overspanning der on- noozele gemoederen door overdreven alarmgeschreeuw of geheel ongegronde klachten over kerkvervolging, eu rechtstreeksche aanzetting tot sluipmoord maar de uitwerkselen kunnen al vrij wel gelijksoortig zijn en vele bladen, die al zuoveel maanden lang alarm gemaakt hebben, deden beter met zich nu over deze zaak niet zoo warm te maken. Zooveel is zeker dat de verhouding van het Protes- tantsehe Duitschlaud tot de uitrainontauen, door het voorgevallene niet verbeterd zal worden. Onder de Nederlandsehe bladen die zich o. i. op min voegzame wijze over de moordaanslag uitspreken rekenen wij. inzonderheid de Tijd. Pr a n kr ij U. Zóózeer treedt de moordaanslag op Bismarek gepleegd, op dén voorgrond, dat de aftreding van den Eranscben minister Magne bijkans geheel onmerkbaar voorbij gaat. Intusschen is dit een feit van zeer overwegend gewicht, en het gevolg van de verwerping (met 413 'tegen 256 stemmen) van liet door hem voorgestelde wetsontwerp tot verliooging der indirecte belastingen met een half deciine. Na die beslissing werd voorgelezen het rapport van den heer Ventavou, strekkende tot verwerping van het voorstel van de heeren Casimir Périer en anderen, lil dit rapport wordt aangedrongen op de behandeling van het. ontwerp der eonstitutioneele commissie vóór die van het voorstel Périer, liet eonstitutioneele karakter der wet van 20 November aangetoond en betoogd dat de bepaling van den duur van liet aan maarschalk Mac-Mahon opgedragen gezag onherroepelijk is, dat de beslissing der kwestie van republiek of monarchie geschorst is door de feitelijke opdracht van het gezag aan den maarschalk, en dat die opdracht- ineer is dan een wapenstilstand, maar een voor zeven jaren gesloten vrede tusschen de partijen. Het voorstel van den heer Casimir Périer wordt nutteloos en gevaarlijk genoemd. De afkondiging der republiek zon de hartstochten bovenmate opwekken. Men behoort de mogelijkheid te behouden om, wanneer de taak des maarschalks afgeloopen is, zonder revolutie de tegenwoordige orde van zaken te bestendigen of te veranderen. De Nationale Vergadering hééft den 17 Juli de discussie over de fiuancieele ontwerpen voortgezet. Met algemeene stemmen van de aanwezige leden is het wetsontwerp betreffende de Oostergrens-forlificatiën aangenomen. Het wordt bevestigd dat er oneenigheid is ontstaan in het ministerie ten opzichte van de algemeene poli tiek. Er worden evenwel geen andere wijzigingen in het kabinet verwacht, behalve het aftreden van Magne, voor de beraadslagingen van Maandag. De Zaterdagmorgen verschenen bladen bevestigen dat een aantal leden van het rechterrnidden besloten zij» om de verdaging voor te stellen van de beiaad- slaging over de eonstitutioneele wetten. K n g e 1 a n (1. Engeland maakt bezwaar deel te nemen aan het dezer dagen te houden congres tot nadere regeling van het internationale volkenrecht in tijd van oorlog. Lord Derby heeft den Russisehen gezant te kennen gegeven, dat hij er tegen opziet deel te nemen aan de beraadslagingen over een ontwerp, dat oude inter nationale grieven weder zou kunnen oprakelen. Ook maakt hij bezwaar tegen belangrijke wijzigingen in het volkenrecht en is er bepaald tegen dat de con ferentie over maritieme kwesties handelt. De vertegen woordigers der verschillende landen, die wol aan het congres zullen deelnemen, hebben nu eerst uit Le maken of niet die beperkende voorwaarden kan worden genoegen genomen, alvorens Engeiands vertegenwoor diger wordt toegelaten. In het lagerhuis heeft de behandeling van het ontwerp, betreffende den openbaren eeredienst in de staatskerk, de beide onverzoenlijke strijders, Disraeli en Gladstone, weder tegenover elkaar gesteld. Laatst genoemde heeft zes amendementen op liet regeeringsont- werp ingediend, tegen de aanneming waarvan de premier zicli onverzettelijk verklaard heeft. Nadat echter de meeniug van 't huis omtrent Gladstone's denkbeelden hem waren gebleken heeft hij zijn amendementen in getrokken. Spanje. De correspondent van de Igualdaddie door de Carlisten gevangen genomen is, is den 3den Juli weder in vrijheid gesteld. Hij heeft een belangrijk verslag gegeven vau hetgeen hem gedurende zijne gevangen schap vergund was te zien in her. Carlislische kamp. z/Den 24sten Juni zoo schrijft hij trok kun de Carlisten, die een aanval verwachten, al hunne strijd krachten in Estella bijeen, in. verschillende korpsen verdeeld, ten einde lien dadelijk in de verschansingen te kunnen plaatsen, op al die punten, welke zouden aangevallen worden. Zij hadden 20 bataljons, verdeeld naar de provinciën, ais10 bataljons van Navarra, 4 van Alava, 6 van Guipuzeoa, 6 van Biskaie, 1 van Arragon, 2 van Kaslrilie. De artillerie bestond slechts uit zes stukken, waarvan 4 bergstokken. Buvendien waren er eeuige kavallerie van Por ilia en Rosas en eeuige gedetacheerde troepen. De Carlisten maakten, toen zij Abarzuza binnen trokken, ongeveer 220 ge vangenen de ineesten waren gewond. De bevolking, hevig verbitterd op het leger der liberalen, wier door tocht haar zooveel had gekost, eisclite luide den dood der gevangenen. Al deze ongelukkigeii werden, na bediend te zijn, den Isteu Juli 's morgens vroeg naar de vlakte van Abarzuza gevoerd, ongetwijfeld om daar ter dood gebracht te worden. Tegelijkertijd echter verscheen een adjudant van den pretendent, die ge deeltelijk pardon schonk, doch beval, dat een vau ieder tien soldaten zou gefusilleerd worden, alsmede een kapitein, een luitenant, ecu Duitsche correspondent en verscheidene sergeants. Dit bevel werd ten uitvoer gebracht." l)e correspondent der Igualdad voegt er verder bij, dat de verliezen, welke de Carlisten geleden hebben den 25, 26 eu 27 Juni 600 man bedragen, zoo dooden als gekwetsten j dit cijfer wordt ook door de Carlisten zelf opgegeven. Onder de d'oodeu was ook kolonel Eontecha. De Carlislische soldaten zijn meorendeels gewapend niet Reinmington-geweren de overige hébben Berilan-geweren. Zij gaan nacht en dag voort met het aanleggen vau verdedi'ngs—werken, die, zooals men weef, in diepe loopgraven bestaan en die zij vcrkiezên boven bedekte borstweringen. De loopgraven hebben een diepte van 1,2 meter en een breedte van 1 meter. De aarde wordt naar buiten opgeworpen, die een vasten aarden wal vormt, waaraan zij een helling geven van 0,14 meter en die hun dient tot steun van hun geweer. In Spanje schijnen nog geen muiters genoeg te zijn; te Lerida brak een opstand uit, die door de militairen met de wapenen is gedempt'; aanleiding gaf het heffen van belastingen. De Carlisten zijn bij een nieuwen aanval op Puv- cerda teruggeslagen en daarna afgetrokken. De republikeiusclie bevelhebber te Bilbao heeft ver sterking aangevraagd; de Nrrvion is nog vrij, maar aan de landzijde is de stad reeds nauw ingesloten door de Carlisten, zonder dat deze echter nog batte rijen hebben opgeworpen. Van Santander zou eer gisteren versterking naar Bilbao op weg gaan. Jö e 1 g' i e. In den gemeenteraad van Antwerpen is een voor stel in behandeling tot het sluiten eener leeuing van 60 millioen francs, voor liet uitvoeren van verschil lende belangrijke gemeentewerken. Daaronder behooren 25 millioen voor het verbreedeu van kaden, het maken van drie nieuwe drooge dokken en een drijvend dok, het stellen van groote stoom- eu andere kranen en verdere inrichtingen voor de zeevaart. Uit de gevangenis te Vilvoorden, waar voor een paar dagen vrij ernstige ongerngelheden plaats hadden, worden zeshonderd gedetineerden bij kleine couvooieii overgebracht naar het huis van verzekering te Leuven. Aanleiding tot dien nieuweu maatregel zou gegeven zijn door een brief, opgeraapt door een der schild wachten en waarschijnlijk van de hand van een der hoofdaauleggers van het oproer. De inhoud, op een stuk linnen geschreven, luidt ongeveer aldus: „Waarde vrienden, onze eerste aanslag is mislukt, maar binnen weinige dagen zullen wij beter slagen dan zullen wij de gevangenis in brand steken." Men onderstelt, dat die brief gericht was tot de polderwerkers van liet naburige kanaal, met wie de gevangenen werkelijk in verstandhouding schijnen te hebben gestaan- De geruchten omtrent slechte behandeling enz., bij dergelijke gelegenheden zoo spoedig in omloop gebracht, worden overigens ten sterksfe tegengesproken, eu een ingesteld onderzoek moet hebbeu be\vezeu, dat op le-

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3