beschamend en beschavend spreken tot de minder ontwikkelde scbaren die zich zoo dwaas en gemeen aanstellen als zij heeten pret te hebben. Wij zouden dus meer dergelijke pleziertochten van een fatsoenlijk publiek vrenscheii en dan ook over kleiner kring. Waarom zou er niet eens een Sfthouwsch zendingsfeest kunnen gevierd worden Als onze medeburgers zoo altoos naar Goes moeten trekken krijgt bet den schijn of daar alleen 't ware Kanaan is eu wij bier in Egypteland wonen te midden der ongeloovigen. Dte zich onze opmerking wil aantrekken, hij doe 't cu make er b.v. een volgend jaar eens gebruik van. Eén punt moeten wij nog aanroeren, om dan van 't zendingsfeest af te stappen. Alie men- schelijke instellingen, ook die welke met de beste bedoelingen worden tut stand gebracht, ontaarden, vergroeien of verloopen zoo licht. Ook de 'zendingsteesten zullen dit ondervinden. Daartegen moet niet ernst eu overleg worden gewaakt. Er is in ons Germaansche bloed nog zooveel overgebleven van 't geen onzen vaderen van vóór 20 eeuwen reeds eigen was. Die hadden ook lnin volksfeesten in de vrije natuur. Dan werd naar buiten gegaan, de Goden werden gediend, er werd gegeten en vooral gedronken, er werd gezongen en getierd zoodat de ruime ballen der heilige eikenwouden 't honderd- en duizendwerf weergalmden. Van dat oude zit nog wel iets in ons, hun naneven in 't zooveelste geslacht. Moge er daarom streng gewaakt worden door de voorgangers dat zoogenoemd godsdienstige, Christelijke feesten in de vrije natuur, zelfs geen schijn of schaduw krijgen van de oud-Germaansche beesten partijen. Binnenland. ZIER FKZ E E, 21 Juli 1 8 7 4. ZlEKlKzEE, 21 Juli. Zoo is dan de eerste termijn van de kabinets-crisis afgeloopeu de heer J. Heems kerk Az, is bezig met (ie samenstelling van een nieuw kabinet. Wij vreezen dat hij nog eerst vlijtig zal moeten moeken. Wij erkennen gaarne dat wij deze ontkuoopinj niet hadden verwacht. Wel kan men zeggen, tot op zekere hoogte althans, .lat Z. Ms. beslissing gevallen is vol gens den constitutioneelerr regel doch dit is hier toch niet. geheel het geval. Het is bij ons niet als in Engeland waar eigenlijk slechts twee partijen zijn en dus de oplossing eener crisis zoo gemakkelijk is, dat zij als 't ware van zeil zich ontwikkelt. Bij ons is dit zoo met. Wie in 'Engeland de parlementaire nederlaag toebrengt is de aangewezen plaatsvervanger van 'liet afgemaakte ministerie. Maar wie heeft nu bij ons de nederlaag toegebrachtAllerminst kan de conservatieve partij zich liet recht van den overwin naar aanmatigen. Men gevoelt dit dan ook zoo zeer dat er zelfs al bladen zijn die de gissing gewaagd hebben of de liberalen draaien naar het conserve- tivisme of de conservatieven worden uit wanhoop liberaal. l)it dilemna is nochtans niet aanwezig. De zaak komt ons niet onverklaai haar voor. De liberale partij is feitelijk de machtigstezij zou moeten re- geeren. De ontaarding der Tweede Kamer heeft evenwel het. regeeren aan de liberalen partij onmogelijk gemaakt en daaraan hebben niet het minst de turbu- ieuten, de eerzuchtige», de onhandelbare/» dier partij zelven schuld. Om nu in plaats der afgetreden liberale ministers een ander stel mannen te vinden die zich aan de op den duur voor elk kabinet ondankbare en onhoudbare positie willen te wagen, heeft overgroote be zwaren in. Slechts een man van groote ambitie, iemand die wel minister zijn wil en voor wien de modus vivendi een zaak van ondergeschikt belang schijnt te wezen, zulk een man zal zich bereid verklaren de spliuterige taak op te vatten. En in zoodanig geval is wellicht do heer Heemskerk de aangewezen man. Zal hij slagen in de samenstelling van een kabinet Misschien welaan inspanning om te slagen zal 't hem niet falen. Zal hij met eenig uitzicht op succes kunnen regeeren Vast niet. Dan zal de ontbinding volgen een ijdele manoeuvre bij ons te lande eu met ons kiesstelsel. Maar op één ding vertrouwen wij en dat is dat de liberale partij van nu af weder aan haar reconstructie zal gaan a. beiden. Veel bijzonders voor de wetgeving belooft de naaste toekomst vast niet. Komt er wat van belang voor dan zal waars -hijnlijk de oppositie zich organ iseeren. Niet onwaarschijnlijk dat dan de clericuiea s.ch by ministerie en de anti-revolntiongireU éich bij de liberalen "zullen aansluiten. Waar dan het overwicht zal komen te liggen, behoeft men niet te vragen. Zierikzee, 20 Juli. Heden morgen teekende de thermometer ii\ een der openbare scholeu 93° F. buiten de zon. Het laat zich denken hoe het buiten op het veld zijn moet, waar men thans met den gerstoogst bezig is. De brandende hitte weerhoudt echter vele ouders niet hun kroost, waaronder kinderen van 6 a 7 jaar, naar buiten te zenden om van den oogst ook een gedeelte machtig te worden, anders gezegd, om de raaptieuden te heffen. Zierikzee, 21 Juli. Met den dag stijgt de drin gende behoefte aan drinkwater en de lucht staat nog geenszins naar regen. Het- kan niet betwijfeld worden dat het gebruik van slecht water tot drinken en ter bereiding van de spijzen een nadeeligen invloed op de gezondheid moet uitoefenen. Weinige zomers gaan er om dat zich dit gebrek aan goed water niét in meerdere of mindere mate doet gevoelen. Het ver wondert ons dat er door de burgerij en de onder nemers niets op gevonden wordt om hierin te voor zien. Aan een duinwaterleiding is hier natuurlijk niet te denken. Maar wanneer eeltige particulieren met een schipper overeenkwamen om een lading goed Hullatulsch water te halen, waartoe zij dezen dan het noodige fust zouden dienen te verstrekken, dan kon menigeen daardoor geholpen worden, terwijl de risico niet uitsluitend op den schipper alleen zou rusten. Wij weten dat het gemeentebestuur wel eens water heeft doen aanvoeren en dat het dan ook altoos vóór of bij 't nrrivement van 't water ging regenen maar men motst ook niet alles van liet bestuur willen gedaan hebben. Door 't initiatief van parti culieren kan 't even goed geschieden en zullen de kosten vast niet grooter zijn. Wij meeueu ook dat de kwestie der Norfcon-pompen hier nog altoos niet voor goed is uitgemaakt. Weldra zal weder een onzer stads-monumenten verdwenen zijn. De Rijkscommissie voor de Archeo logie heeft zicii hiervan echter nieis aan te trekken. Wij bedoelen n.l. de bekende oude kazerne in de Manhuisstraat, welk gebouw zooals men weet tot een hospitaal voor besmettelijke zieken zou worden inge richt, doch bij nader bezien zoo bouwvallig bleek te zijn dat liet geheel nioestafgebroken worden. Onze vaderen worden dikwijls geprezen wegens hun soliede bouwwerken aan de oude kazetne, vroeger een aan zienlijk hoerenhuis, en later tot kazerne ingericht, is evenwel te zien dat zij als 't op knoeien aankwam toch ook van 't vak. afwisten. De blootgemaakte zijmuren zijn inderdaad curieus om te zien en we zenlijke staaltjes van mozaïekwerk uit oude moppen, kalk en zand bestaande en door onze vaderen met den trufFel der verborgenheid bedekt. Bij het afbreken heeft men, ook wegens den slechten staat van het bintwerk, de noodige voorzorgen moeten inaclitnemen om ongelukken te voorkomen. Tot dusver is alles goed gegaan. In den Nieuwsbode van Dinsdag 21 Juli wordt gewezen op een zonderlinge drukfout in het adresboek v&n Amsterdamde Nieuwsbode zelf maakt er ook een die raak is, n.l, dat Aken in België ligt. De Belgen schijnen du9 ook al aan 't annexeeren te zijn. Den 18 Juli is Zr. Ms. stoomschip Bafidjermassing van Nieuwediep naar Atchiu vertrokken het stoomschip Tontianak zou weder derwaarts vertrekken. (Jnder het état-major van de Pontiauakbevinden zich twee onzer stadgenooten n.l. de heere.u G. L. Kakcbeeke luit. ter zee 2e kf. en P. Buijze offin. van gezondheid 2e kl. en aan boord van de Bandjer massing de lieer J. A. Kloek luit. ter zee 2e kl. In de afgeloopen week werd de komeet van Choggia hier nog een paar malen in al haar pracht waarge nomen sedert eenige dagen echter komt haar tijd van op- en ondergang niet meer met onze nachturen overeen en is zij niet meer waar te netnen. Volgens berekeningen van Hind en anderen zou zij den 23u over dag zichtbaar zijn. Opdat onze lezers niet aan de uitspraken der wetenschap zouden gaan twijfelen, voegen wij daar de opmerking bij dat er een sterk telescoop zal noodig zijn om de komeet te zien. Met het bloote oog zal men stellig niets van haar bespeuren. Haamstede, 20 Juli. Gisteren namiddag tussc.hen 2 én 3 ure is T. van den Bout, bij den Koudekerk- schen toren met andere personen badende en niet kunnende zwemmen, in de diepte geraakt en verdrónkeu. De ongelukkige, die in den voormiddag nog 't li. Avondmaal gebruikt had, was gehuwd en vader van twee kinderen. VnssTNGEN, 18 Juli. tiet lijk van deri jongéling M. Polak, dezer dagen verdronken inet zwemmen in zee is Donderdag niet ver van het Westerhoofd drijvende gevonden en Vrijdag daaraanvolgende op 't Israëli tische kerkhof te Middelburg begraven. Te Hulst is bij herstemming tot lid der Prov. Staten van Zeeland gekozen de heer H. A. A. Baron Collot .PEscury met 322 stemmen de heer L. van Waes- berghe verkreeg 309 stemmen. Staatsblad No. 85 bevat de wet van den 4 Juli 1874, houdende goedkeuring eener dading met de watering Cadzand gesloten over den eigendom van voormalige vestinggronden van Retrauchement. Aan de N. R. Ct. wordt uit Sas van Gent gemeld, dat 1.1. Dinsdag door de maréclianssée aldaar gear resteerd en den 15den naar* de hoofdplaats van het arrondissement overgebracht is de heer A. A. V., notaris te Sas van Gent. Omtrent den uitslag van den te Gent door het Willems-Ge nootschap uitgeschreven internationalen zang-wedstrijd, zijn we in staat het volgende meete- deeleu. Voor den koorzang in de Ned. taal door gezelschappen uit plaatsen beneden 8000 inwoners hadden zich laten inschrijven 5 gezelschappen, van welke de volgende den prijs behaalden le PRIJS (gouden eerepenning en 100 fr.) Idol's Mannenkoor van Hendrik-ldo-Amhacht, dir. C. van der Liiuleu, met Lentelied van Verhuist en Jan Maat van Worp. Deze corporatie behaalde ook in 1871 den eersten prijs. 2e prijs (verguld zilv. eerep.) Selsaetes Mannenkoor, met De J a c h t v a St. Hubert van Rilleeu Het Kerkje van Abt. 3e prijs (zilv. eerepEuterpe van Verrebroek. Voor vereenigiugen uit plaatsen van 8000 tot 25000 zielen is behaald door die uit IVetteren de eerste, door Nijmegens Mannenkoor de tweede prijs. Van de vereenigiugen uit plaatsen boven 25000 inwoners, behaalde Geen Kunst zonder Nijd van Lokeren den eersten, Cecilia (dir. Hekking) uit 's Hage den tweeden, Zanylust uit Amsterdam den derden prijs, terwijl Oefening baart Kunst (dir. Collin) uit Amster dam een eervolle vermelding waardig gekeurd werd. Om den prijs van uitmuntendheid (gouden eerep. ter waarde van 500 fr. en fr. 1200 toelage) kampten twee gezelschappen, uit Brussel en Parijs, van welke de laatste den palm mocht wegdragen. De Jury be stond voor deze afdeeliug uit 13 leden, onder welke drie Noord-Nederlanders, de heereu de Lange van Amsterdam, Akkermans van den Haag en van der Linden van Dordrecht. Niet alle zangvereenigingen, die op het laatste con cours te Gent. ereprijzen mochten wegdragen, hebben een even vreugdevolle intrede in hun woonstede ge houden althans te Pa tu rages bij Bergen in Henegouwen heeft bij den terugkeer van de koormaatschappij dier plaats, welke een prijs had behaald, een treurig on geluk plaats gehad, waardoor de vreugdedag in een dag van rouw werd verkeerd. Bij de feestelijke ont vangst der zangers namelijk werden saluutschoten gelost, waarbij een der stukken geschut sprong en een 19-jarige mijnwerker op slag werd gedood. Met ingang van 1 October 1874 zullen vijf perso nen onder genot eener toelage van 1U00 van Rijkswege, in de gelegenheid gesteld worden zich te bekwamen tot leeraar in de landbouwkunde bij het middelbaar onderwijs. Belanghebbenden moeten zich met omstandige brieven vrachtvrij wenden tot dr. M. Salverda, inspecteur van 't middelbaar onderwijs te 's Gravenhage en wel voor 1 Augustus a.9. Donderdag 20 Augustus zal in een der lokalen van het Ministerie van Binnenlundsche Zaken worden aanbesteed het maken van den spoorweg Zwaluwe-- Zevenbergen. Op den Buiten-Am9tel te Amsterdam heeft Donder dagnacht te een uur ongeveer een verschrikkelijk onge val plaats gehad. Een, meisjedat pas ondertrouwd was, had met haar ouders en broeder een bezoek gebracht bij den broeder van haar bruidegom, wonende op het Hoedemakerspad. De broeder zou het gezelschap over zetten naar de Weasperzijde en koos daartoe eene schuit, d.e op den wal lag. Door de duisternis schijnen zij niet te hebnen bespeurd, dat dit vaartuig erg wrak was. Spoedig liep (ie boot vol water eu midden op de rivier zonk zij'eensklnps. Het geheele gezelschap, zijnde Jacobus Visser, Catharina Roozelaar, hun jongste zoon Jacobus Visser, Anna Maria Theodora Ha'swijk (de bruid), en Hendrik llalswijk, is jammerlijk verdronken, daar het onmogelijk was, tijdig hulp te verleenen. De vijf lijkeu zijn gisttreaochtend vroeg opgevisebt.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2