Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIE N. wereld was, terwijl hun verbittering enkel daarom zoo groot is dat hun de yereldheerschappij ontvalt! Één zaak is ondertusschen uit die allocutie gebleken de paus erkent zelf dat hij geen gevangene is, maar een vrij m.r\ Trouwens dit wisten wij en milliöenen met ons reeds voor lang; maar der onwetende schare werd wijs gemaakt dat de grijsaard van 't vaticaan als een mishandelde gevangene verzucht le-in-een akelig kerkerhol op vochtig stroo. Mochten alle Katholieken het weelderige vaticaan maar eens aanschouwen Dat zou de opfnie aanmeikelijk wijzigen. De ..grootste onzekerheid blijft voortdurend zweven over de besluiten der bisschoppelijke conferentie te Fulda. Daily News beweerd.e uit een telegram van Berlijn vernomen te hébben, dat het ontwerp van eene sch'ikking met de rrgeering in het congres der bis schoppen eene meerderheid zou hebben verkregen maar dat, vermits de eenstemmigheid ontbrak, de zaak ge ren voijeerd zcu'-zijm naar 'Rome om advies. De bisschoppen van Hildesheim, Kullm, Limburg, Osnabrück eu de vicaris van Fulda zouden zich ten gunste eener schikking hebben verklaarddie van Ermland, Maintz eu Paderborn behoorden tot het getal der onverzoenlijken. De bisschoppen, die thans in de gevangenis zijn opgesloten, hebben natuurlijk een weinig vredelievende volmacht gegeven. Er is thans niet van de openbaarmaking van een collectief man dement sprake, maar van eene geheel bijzondere circulaire die aan de leden der geestelijkheid zou worden verzonden en strenge instruction zou bevatten. Naar men uit Straatsburg meldt heeft de Paus'thans zijne toestemming, gegeven tot eene schikking waarbij de diocesen Metz en Straatsburg van de Fransche aartsbisdommen Besauqon en Rheims in diervoege af gescheiden worden, dat de kerkelijke grenzen voortaan dezelfde zullen zijn als de politieke. De daartoe be trekkelijke bul was echter nog niet uitgevaardigd, daar, naar men meende te weten, in het vaticaan nog beraadslaagd werd over de wijze,- waarop van het ge nomen besluit aan de Duitsche regeering kennis zal worden gegeven. Het laatste der kerkelijke kleine seminariën in den Elzas, dat te Zillisheim, is thans insgelijks gesloten, - Te Rome heeft een oproerige manifestatie plaats gehad tegen de Italiaansche regeering gericht. Vier personen zijn naar aanleiding daarvan in hechtenis genomen. Later zijn zij tegen borgstelling, die naar ffioa zegt van wege het vaticaan betaald is, weder losgelaten nadat huil zaak in appel is gekomen. Die vier booswichten zijn op 't vaticaan ontvangen én onthaald; voor 't oog zijn'ze berispt, doch onvoor zichtige bladen hebben reeds verklapt dat zij zeer ge vierd zijn. De vrouw van een der vier, iemand uit Parma, heeft van de paus een gift van 1000 francs ontvangen, 't Geen er met die vier sujetten plaats heeft gehad, is een ergernis geweest voor het corps diplomatique. Men mag vragen waar het heen moet met het geduld van de Italiaansche regeering,die bij toeneming zoo wordt getergd, en als er eens een liberaal ministerie het wankelende behoudende kabinet komt vervangen dan is het te voorzien dat aan die lijdelijke'houding, die op den duur in afkeurenswaardige zwakheid ontaardt, een einde aan zal gemaakt worden. Door den Carlistischen generaal Dorregaray is een manifest aan de buitenlandsche mogendheden openbaar gemaakt, waarin hij zich verdedigt wegens de wreed heden gepleegd jegens republikeinsche gevangenen. Plij heeft een 200 tal gevangenen uit den jougsten slag doen decimeereu, d. i. van elke 10 er 1 doen dood schieten. Ook heeft hij een Pruisisch officier, die als correspondent van een blad zich op 't oorlogstooneel bevond doen fusilleereu. Dit stuk heeft algemeene verontwaardiging opgewekt. Invloedrijke Duitsche bladen roepen luide om wraak en beginnen thans met nadruk te spreken van een interventie. Dit is echter een zeer teeder punt. Wie is er die niet ongeduldig wordt over zulk een snoodön burgeroorlogwie walgt er niet van de gruwelen die nu al zoo lang gepleegd worden en dat onder het mom van den godsdienst Wieh ergert het niet dat de Spaansche burgeroorlog door buitënlaridsche dweepers en zwart-intérnationale speculanten- gevoed en onderhouden wordt P Toch wordt de interventie door de theorie veroordeeld. Men zegt dat het nieuwere volkenrecht de interventie niet toelaat. Het zou evenwel ten laatste toch wel eens tot een tusschenkomst kunnen komen, al was 't dan tegen de theorie in. Ook in de politiek is men nog ver van de volmaaktheid en liet zou wel kunnen zijn dat eindelijk een paar groote mogendheden, de gruwelen moede, Spanje onder toezicht gingen stellen. Waarschijnlijk evenwel zal zulks niet gebeuren teil zij de groote godsdienstoorlog üitbreke, die werkelijk meer en meer dreigt te naderen. Op het kloeke woord van Mac-Mahon is thans weder een krachtige beweging gevolgd voor de ontbin ding der Nationale. Deze beweging is nu in de Vergadering zelve doorgedrongen en de motiën in dien geest verdringen elkaar, 't Zou niet vreemd zijn als het manifest van den president dat hij regeeren zal omdat hij nu eenra'aal de souvereiniteit in handen heeft, dit goede gevolg heeft dat de oude Nationale eens vernieuwd wordt. Het staat er naar dat de rechterzijde de ontbinding niet lang meer zal kunnen tegenhouden. Komt liet zoover, dan zal er eerst recht leven in de Fransche brouwerij komen. Voor de bonapartist.en of 'legitimisten zuUen dan wellicht de gouden dagen, spoedig aanbreken wij gissen voor de eersten. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur IleL, artikel over //Nestjes storen" in een uwer laatste nummers droeg mijne volle sympathie weg, en onwillekeurig dacht ik na 't lezen daarvan //Ja, wel hééft de maatschappij tot bescherming van dieren een ruim veld voor zich, waar de arbeid, dringend noodig is. Hoe jammer toch, dat zelfs nu nog niet eens in alle grootére plaatsen, ook hier te Zierikzee, eene w erk zam e t aft I eel i u g dier maatschappij-gevestigd is." Maar nog veel nadrukkelijker drong' zicli die ge dachte aan mij op, toen ik eei; 'paar dagen later een stil toeschouwer was van de volgende handelingen. Aan de Oude Haven, lusschen de' tweede houten brug en het gedempte 'deel, bevond; zich een niet groote hond, wiens natte haren deden zien, dat hij pas te voren reeds te water gelaten was. Hij werd vervolgd en opgevangen door een paar jongens, die hem niettegenstaande zijn tegenspartelen niet geweld midden in 't water wierpen. Het beest zwom en trachtte zoo goed mogelijk naar den kant te komen. Oin nil echter te voorkomen dat hij aan het trapje binnen de tweede houten brug den wal bereikte, plaatsten de jongens zich op en bij de brug, en lokten hem door gefluit en roepen naar zich toe, zoodat hij het genoemde trapje ongemerkt voorbij kwam, en nu onder de brug' door en altijd rechtuit zwemmende verplicht was o'in ten einde gered te zijn Jenheelen afstand tot aan de zoogenaamde Sleepkani af te leggen. Vooral met het oog op de beperkte krachten vari dat beestje, rangschik ik deze handelwijs zeer bepaald onder de dierenmishandeling. Slechts eenige oogenblikken nadat dit voorbij was, zag ik op dezelfde hoogte aan de andere zijde dei- Haven een pahr grootere, reeds op een ambacht gaande jongens uit een huis komen iriet eene jonge spreeuw, die nog niet volkomen tot vliegen in staat was. Bij wijze van spel wierpen zij het diertje uit, dwars over de Oude Haven. Het fladderde zoo goed het kon' recht over het water en op het meergenoemd trapje aan. Doch helaas, zijne krachten waren nog te weinig: onder het vliegen zakte het hoe langer hoe dieper, en toen het de overzij bereikte, was dit niet op den trap, maar aan den voet daarvan in het water, waar het in doodsangst tegen den muur bleef spartelen, en steeds dieper in het nat zonk. De bedrijvers van het stukje bleven zich aan de overzij een tijdlang met innig genoegen over dezen afloop amuseeren, terwijl naderhand door eenige kinderen het beestje door opvisscliing werd bewaard voor verdrinken, om het misschien te gebrnikeu voor nog erger. De vereeniging tot bescherming van dieren behoeft waarlijk nog niet te beginnen aan de afschaffing der //vivisectie," zij heeft met dergelijke noodelooze en zuiver baldadige bedrijven vooreerst nog handen vol vverks genoeg. Door de opneming hiervan, mijnheer de Redacteur, zult gij verplichten üio bestendigen lezer Kerli-'en Sclioolnieuws. Beroepen te Kats ds. G. de Wilde te Overzijde. De uitslag van de overgaugs-exametis aan de H. Bur gerschool alhier is als volgt: Van de 34 leerlingen zijn 15 onvoorwaardelijk overgegaan tot hoogere klassen 7 moeten her-examen doen en 12 zijn niet overgegaan. Van de le klasse zijn -bevorderd tot de 2e 9 van de 2e tot de 3e 3 van de 3e tot de 4e 3 en van .de 4e tot de 5e geen. Her-xameen moeten doen 3 van de le; 3 van de 2e en 1 van de 3e klasse. Niet overgegaan zijn 5 van de le 1 van de 2-e2 van de 3e en 4 van de 4e klasse. Van de 10 toehoorders zijn 6 onvoorwaardelijk bevorderd 3 gedeeltelijk en 1 niet. Van 10 tot en met 17 Juli 1874. Geboren: Een zoon van J. Klaasse en A. van Schijudel. Eene dochter van W. Jaiise, eu N. J. Overbeke. Gf e li u w d C. W. van de Ven jm. en A. M. van Schelven .jd. W. Moelijker jm. en L. Moeleker jd. Overleden A. W. Wittermans oud 2 j. d. A. Verschuur oud 17 m. d. M. TJijl oud bijna 6 j. d. J. P. Blaukert oud 0 w. d. J. G. Verschuur oud 8 w. z. Th. de Paepe oud 9 m. z. Nederlai België, Spanje, Portugal Rusland, PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM don 46 Juli 18 7 4. Cert. Nat. Schuld. 2'/2 pCt.f 59I5/IQ dito 3 Ir,,,., dito 4 Stad Rotterdam 3 Rotschild. 2'/a 1807/72 3 0250 3 ■1250—2500 3 1853/09 3 '185003 3 Oostenrijk, Italië, Turkije; N.-Amen ka Brazilië, Mexico, dito dito dito dito Obligalien, dito Binnen), dito Obligatiën' dito OOI. Hope Co. 1798—1810 5 Bew. Ins. m. Coup. 0- S. ,1855 5 Obligs. a 1000,1800 5 dito a 100,1800 i'/2 Cert. bij llope Co. ,1840 ,4 Obiigatiën-Leening 1807/09 4 dito 1859 3 Staatsleening 1804 Obl. in papier Mei en Nov. 5 - Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. Jl. 100 1804 Bew. lnschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld 1805 5 dito Mei. Nov. '1885 6 dito 1805 5 dito 1851 3 '2'I. I 9i I 91'/, Wi *l'3/l6 pCt. 102% 88 101% 95 W/« '823/4 70 283 01«/1§ 611 Vu 609/le 66 V* 141-1/4 61 Va 43,% 1021/8 933/s '16 1808 I ■242 |Ï25 pCt 995/8 90!/4 160 I/s 93 86 V* 10 477/8 f 32i/2 2,40 2.13 Groote Russische Spoorw.-Maatscli. Baltische dito '3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5" dito Jelez-Orel '1000 1.1808 5 Franseh-Oost. Spoorw.-Maatscli! 3 pCt. Obl. Zuid-ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatseli. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor.' Obl. 2e S. 7 t Chicago N. W. pref. P R IJ Z E N VAN CO U P- O N S. Metalliek. .f 22,10 i Rus. Z. - R. Dito,Nationale 23.22lj., Anier. Dollars Div. Eng p. Papier Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 16 Juli 1874. Teelt 1873. Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een-, 1ste kwaliteit blank /"17,50 a 18, Twee en -een; middelbare dito - a Twee en een, mindere dito - a Een en een, lste kwaliteit blank- -17,50 a 18, Eeneneen, middelbare dito - a Een en een, mindere dito a Onberoofde, lste kwaliteit blank - 17,5 17,50 Onberoofde, middelbare dito - a Onberoofde, mindere dito a Mullen a Middelbare dito - a Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 16 Juli 1874. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe Y— Haver Nieuwe dito -13,— Paardenboonen Zomertarwe Witte boonen R°S3e -10.50 Bruine dito Maartsche Cfer.st - 8,50 Groene Erwten Wmter-Gerst i - 7,50 Kleine dito Zomer dito - 7,50 f 5,- - 10,— - 16,— - 12,— - 11,— - 10,50 Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 16 Juli 1874. Boter laagste koers f 0,75 per 5 ons.- hoogste - 0,80 5 Kip-Eïeren laagste koers - 0,75 per 25 stuks. -» hoogste - 0,80 25 Getrouwd C. W. VAN DE VEN, 2e Luitenant-Kwartiermeester, en A. M. VAN SCHELVEN, die tévens hunnen liax*telijk:en. claïik; bettjige.il voor de veld bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Zierikzee, 15 Juli 1874. Heden overleed tot innige droefheid ,van mij, mijner kinderen en betrekkingen, na een langdurig maar geduldig; lijden, mijne hartelijk geliefde echtgenoote Vrouwe 'E. C. A. II. VAN DOPFF, in den ouderdom van ruim 68 jaren. Zaandam, C. RICKEN, 15 Juli 1874. EmeritusPredikant.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 5