Binnenland. ZIERIKZEE, 14 Juli 1 8 7 4. Zierikzee, 13 Juli. Heden had hier een droevig voorval plaats. Een zevenjarig meisje, dochtertje van den brieVenbeslelder U. heeft al spelende een koperen oorbelletje ingeslikt. Dit voorwerp is blijven haken en heeft binnen een uur den dood van het kind veroorzaakt.. Ia de Woensdag j.l. gehouden vergadering van het Dep. Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zijn tot afgevaardigden ter Alg. Vergadering te Amsterdam benoemd de heeren Dr. W. J. K. Schoor en A. W. Stellwagen. De lieer C. 'Hoffman werd herkozen als lid van het bestuur. Zierikzee, 14 Juli. Met belangstelling hebben wij nota genomen van het verslag der algemeene vergadering van de vereeniging voor Christelijk nati onaal schoolonderwijs, op 5 Juni j.l. te Utrecht gehouden. Belangrijke daadzaken laten zich op grond van dit verslag constateeren. Ï0. Dat het zoogein Christelijk onderwijs niet floreert, maar hard achteruitgaat en zoo als de N. G. Crt. zegt//gevaar loopt onder de onzedelijke concurrentie van het staatsonderwijs geheel te verdwijnen." 2o. Dat de partij van welke dr. Knijper als 't hoofd erkend wordt, althans erkend wil worden of daarvoor doorgaat, ofschoon zij haar heil zoekt in het vasthouden aan een onwrikbare leer, zelve verloopt en ten speelbal wordt van allerlei wind der leer. 3o. Dat dr. Knijper, lid der Tweede Kamer een geheel ander mensch is als dr. Kuijper, dominé te Amsterdam. Het Christelijk onderwijs floreert niet, het. kwijnt, vervalt, is zijn ondergang nabij. Dit blijkt uit vele verschijnselen groote en steeds toenemende tekorten, opgeheven scholen, mislukte pogingen om nog meer scholen op te richten. De N. G., en nog veel meer met haar, zeggen dat dit het gevolg is van de onzedelijke concurrentie der staatsschool. Zij zal zich wel ontlasten van het leveren van liet bewijs dezer insinuatie. De uitdrukking onzedelijke concurrentie toegepast op de nog niet eens strenge uitvoering van een artikel der grondwet laten wij voor rekening van de'N. G. Wij weten wat men bedoelt. Men is niet tevreden met de door de wet verleende onbeperkte vrijheid van het bijzonder onder wijs men zou willen 'dat de staat het onderwijs losliet en de school overgaf aan de Clir. nat. partij, natuurlijk met zulke overvloedige subsidieën er bij dat de tegenwoordige kosten van het openbaar ouderwijs er maar kleinigheden bij zouden zijn. Van jiet toe geven aan zulke pretention kan natuurlijk niets komen. Wij kunnen voor 't overige den achteruitgang der zoogen. Chr. scholen zeer wel verklaren. Behoudens voor een betrekkelijk klein gedeelte, is de behoefte aan die scholen nooit zóó groot geweest als de roep daarover wel kon doen denken. Er zijn alotn van diet scholen opgericht, te hooi en t.e gras; dal was een opzettelijk gedreven demonstratie hemel en aarde werden bewogen om de goede lieden die van die behoefte geen flauwe aandoening gevoelden, wijs te maken dat hun wel of wee op 't spel stond. Zoo lieten de lieden zich inpakken en meenemen. Aan ijveraars die er ook geld voor over hadden om het schoolgeld te betalen voor de kinderen die aangeworven Werden, ontbrak het in den beginne niet. Daar was een zekere geestdrift. Door de agitatie tot het uiterste te drijven meende men het bereiken van het groote doel omverwerping van art. 194 der grondwet en als loon daarvoor de verovering van hétNederlandsche volk door de geestelijkheid, te gullen bespoedigen. Men vleide zich met de hoop den staat te zullen overrompelen gedurende de sluimering der liberale partij, die al te beleefd en al te toegefelijk was. Maar de toeleg misluktenaarmate de tijd verliep, bleek telkens meer dat er aan geen grondwetsvermin- Jcing zon te denken vallen. Ondertusscheii bedaarde de agitatiede bang gemaakte gemoedereu zagen den oudergang der wereld toch zoo spoedig nog niet ko men. Ook de gulheid der agitateurs verminderde toen het meer en meer bleek dat de agitatie toch maar alleen door middel van dubbeltjes in gang te houden was en dat zij voorloopig tot niets zou leiden. Zoo werd al spoedig het gewone culminatiepunt van alle nieuwe vereenigingen bereikt en nu is men weder zakkende en als er geen onvoorziene toevallen bijkomen zal men van lieverlede weder op het normale stand punt komen, waarop men ook in zijn recht is. Dit komt evenwel voor partij-drijvers slecht in hun kraam te pas. Op de algemeene vergadering heeft dr. Kuijper drie vragen gesteld die zeer opmerkelijk zijn, vooral de eerste, die aldus luidt: //Welke eischen meent de vereeniging, dat aan de wetgeving van den staat zijn te stellen, om het Christelijk onderwijs voor onver- mijdelijken ondergang te bewaren." Het mag vreemd schijnen dat dr. Knijper eerst nu met zulk een vraag aankomt. Heeft men tot dus ver dau niet geweten wat men wilde? Heeft men dan de natie tegen de staatswetten opgezet zonder zelf te weten wat men in de plaats van het verworpene verlangde Neen er heeft alleen een kleine frontverandering plaats gehad en men heeft het oude veldteekeu weggeworpen, om dat het is geblekeu niet aan 't doel te beantwoorden en een nieuw veldleeken zoekt men nu. Grondwets verandering is de leuze geweestthans is deze leus ingetrokkeu en een nieuwe moet worden gezocht. Zie daar de strekking der vraag. In plat-Hollands'eh met art. 194 wil het niet vlotten; wie weet er nu wat anders op Men mag overigens met recht vragen of het wel te pas komt den staat eischen te stellen ten einde het Christelijk onderwijs in 't leven te houden. De staat is verplicht voor 't volksonderwijs te zorgen maar wanneer zich een particuliere vereeniging opwerpt om eigen scholen te hebben, dan heeft de staat daar niets merle te maken clan voor zoover artt. 3, 6, 23 en 3739 die bemoeiingen medebrengen. De heer Knijper heeft nu openlijk de vlag inet den eisch van wijziging van art. 194 er op, neergehaald en zoekt een andere. Ook dit komt ons verklaarbaar voor. Ten tijde van dr. Kuijper's cundidatuur wezen wij er op, hoe o. i. dr. Kuijper, eenmaal lid der Kamer geworden, verplicht zou zijn al zeer spoedig met de kwestie der grondwetsherziening voor den dag te. komen. Thans is hij in de Kamer; doch de tijd is in de verste verte niet gunstig voor een kwestie van zoo ernstigen aard als de grondwetsher ziening met liet oog op art. 1 94. Zou de heer Kuijper dit ook van te voren niet geweten hebben Zou hij soms na 't fiasco van zijn debut voor nog grooter val vreezen als hij met art. 194 aankwam? De heer Nahuijs heeft zijn wenschen ten opzichte van de schoolquffistie geformuleerd in een voorstel, dat de Standaard samenvat in de volgende bewoor dingen z/Aan ieder die een acte als hoofdonderwijzer heeft verkregen, staat het vrij een school op te richten. De staat verleene aan elke school een zekere subsidie, naar gelang van het aantal onderwijzers en kinderen. z/Ook op normaalscholen wordt hetzelfde beginsel toegepast. z/Van zijne zijde eische de staat, dat de schoolge bouwen voldoende zijn, en dat het ondeiwijs zich boven een zeker peil verheft. Bij liet niet voldoen aan deze eischen heeft hij het recht de school ouraid- delijk te sluiten. De staat zorge allerwege voor die kinderen, die geen schooi hebben. Op deze staats school moet het onderwijs zooveel mogelijk volstrekt neutraal zijn. Alle vakken worden daarom vermeden, bij welke de neutraliteit onmogelijk in het oog ge houden kan worden. Waar het aantal kinderen die geen eigen school hebben, te klein is, om een school voor hen te stichten, voorzie de staat op andere wijze in hun onderwijs, bijvoorbeeld door het plaatsen •van een hulponderwijzer, die in zijne eigen woning de kinderen neutraal onderwijs geeft." (Wij komen op deze //eischen" nader terug.) lioe dit zij, de leus is. neergehaald en de partij die onder de leus gemarcheerd heeft juicht die vreemde opvatting der consequentie toe. Dit noemen wij om gedraaid worden mei eiken wind der leer. Met eiken dag ontaardt de anti-revolutionaire of christelijk—nati onale partij, die aanvankelijk een respectable kerkelijke secte was, meer iu een zeer ordinaire politieke partij. Dat is trouwens zeer natuurlijk. Nog wat meer open hartigheid slechts bij enkele leiders om met de gea vanceerde begrippen, die onmiskenbaar au fond bij hen aanwezig zijn, voor den dag te komen, en dan zien wij nog het vreemde verschijnsel dal de Neder- landsclie ortodoxen een toevlucht zoeken bij de radi calen. Nadat eerst was gemeld dat baron vati Heekereu van Keil, directeur van 't Kabinet des Konings naar zijn landgoed was vertrokken heeft het Vaderland for meel bevestigd dat die lieer zich naar Montreux heeft begeven, zoodat zijn reis in verband schijnt te staan met de kabinets-crisis. Prof. Vreede is ontevreden over de afwezigheid van Z. M. Dat is niet billijk na de vermoeiende Mei maand mocht Z. M. vast wei eenige rust nemen en iu alle geval zou het zonderling zijn als Z. M. op 't Binnenhof moest staan wachten of het de Tweede Kamer ook beliefde al of niet een crisis te doen ont staan. l)e geest die op Binnenhof spookt zou daardoor niet mak worden. Inmiddels blijft het de vraag hoe de crisis zal af- loopeu. Vele liberale bladen adviseereu tot de ontbin ding. Enkelen droomeu van een cabinet d'affaires, een noodhulp-kabinet, dat de zaken dragende zou houden tot de verkiezingen van 1875. Van dit idee willen we alleen dit zeggen, dat we geen hooge gedachten zouden kunnen koestereu van de mannen die op zulke yoor- waarden de portefeuilles zouden willen aanvaarden. Maar, wat meer is, wij meenen dat ze ook niet te vinden zouden zijn. Om een effectief ministerie samen te stellen heeft men bij ons al moeite genoeg wat1 zou 't zijn om zeven of acht tijdelijke 9toelbewaarders te vinden Wij gissen dat het 'kabinet door Z. M. zal gehandhaafd worden doch dan zal ook de ont binding onvermijdelijk 1 wezen en van de ontbinding verwachten wij weinig goeds. Duiveland, 10 Juli. Boosaardigheid, waarschijnlijk het gevolg van wraakzucht wegens vermeend aangedaan onrecht, had een landbouwer onder Oosterland de grootste ongelukken kunnen berokkenen. Bezig zijnde met het maaien van gras door middel van een ma chine, die hij zich onlangs had aangeschaft, gingen de getande messen eerst schokkend overeind slaan en braken zij kort daarna gelukkig spoedig, zond,er den geleider der paarden of den' bestuurder der raachiue te wonden. Bij het daarop volgend ouderzoek bleek, dat op verschillende plaatsen iu de weide, hard houten en ijzeren pennen in den grond gestoken waren, die onder het gras verborgen niet gemakkelijk konden bespeurd worden, en, naar men vermoedt, daarin ge stoken waren door grasmaaiers. Toch blijven deze hier aan de veelvuldige dijken en op de oneffene weiden werk in overvloed behouden, en weren de raaaimachines nog niet eens alle vreemde grasmaaiers. Onze landbouwer liet zich door de aanvankelijk mislukte proef evenwel niet afschrikken. Door de weiden vooraf met een volblok te doen onderzoeken wist hij alle pennen te vinden en te verwijderen, terwijl het gras zich bij de heersehende droogte weer spoedig genoegzaam oprichtte om door de machine- te kunnen afgesneden worden. Vaderl. Zitting van de Provinciale Staten van Zeéiartd. Vrij dag 10 Juli des namiddags ten V/2 ure. Wordt mededeeling gedaan door den voorzitter dat tot voorzitter en ondervoorzitter in de verschillende afdeelingen benoemd zijn, al9 volgt: le afdeeling voorzitter de heer Matlion, ondervoorzitter mr. Moo- lenburgh2e afdeelingvoorzitter de heer Bijbau, ondervoorzitter de heer de Sraidt; 3e afdeeling-. voor zitter de heer Mazure, ondervoorzitter de heer Vader. Verworpen met 26 tegen 14 stemmen het voorstel vati Gedeputeerde Staten tot wederinvoering der tol heffing op den grooten weg 2e klasse, tusschen Zierikzee en Brumisse, welke door de provincie wordt onder houden. r -t* Middelburg, 13 Juli. Heden heeft de Gemeenteraad met 13 tegen 4 stemmen aaugenomen hét voorstel der heeren Zeijlen en Decker, tot den aanleg van een droog dok met subsidie van f 50.000 van de gemeente, uit te keeren één jaar na de voltooiing en goedkeuring van het werk. Men is algemee.n met dezen uitslag tevreden. De Nijverheids-vereeniging te Middelburg heeft proeven genomen om aldaar metselsteeneu te bakken. Een veldoveu heefl 40,000 stuks opgeleverd, die door deskundigen onderzocht en zeer goed bevonden zijn. De kleur der steenen is geel, als die van cle ijselstec- nen. Men heeft nu een tweede baksel van 50,000 stuks gereed gemaakt. Dordrecht, 13 Juli. Bij den gister te Gent ge- houdeu wedstpijd van. koren heeft de liedertafel Jdo's mannenkoor, van Hendrik Ido-Ainbacht (18 leden sterk) de gouden medaille behaald. Te Utrecht is o. a. toegelaten, na afgelegd examen als hulp-apotheker de heer A. A. Lagaaij van Vlissingen. Uit Dinant schrijft men Jaarlijks treft men in de bosschen der omstreken dezer stad eeue groote hoe veelheid adderslangen aan doch nog nooit heeft men deze kruipdieren in zoo grooten getale gezien als tegenwoordig. De kleine slangen verspreiden schrik onder de boerinnen, die niet meer in de bosschen durven gaan om voeder voor hel vee te snijden. Ook kronkelt zich dit ongediert om de booinen en klimt zoo naar boven, waar het in de nesten der vogels de eieren uitslorpt en de jonge vogels doodt. Het schijnt dat de zachte winter de oorzaak is van de buitenge wone vermenigvuldiging dezer dieren. Naar wij met zekerheid vernemen, is liet in gips overgebrachte kindergeschenk aan Z. M. den koning, n. 1. een pendule in groot formaat, zoover gevorderd, dat het op het einde dezer maand naar de konink lijke zilverfabriek van den heer van Kempen le Voorschoten zal kunnen gezonden worden, om iu zilver te worden overgebracht. U. D. Blijkens de rekening en verantwoording, gedaan door den algenieenen penning-meeestev van het te zameu gebracht fonds voor een nationaal geschenk

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2