yii nik/nsciii coumkt. voor het arrondis- sement Zierikee. 1874. No. 55. Woensdag 15 Juli, 77ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Nog eens de Tienden. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAG RN. Prijs per drie mapde'D l,-1Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huyrelij k s-, Geboorte- en Doodberichten van 16 'regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever U. LAHRYMAN. (Slot.) Een vriendelijke hand deelt ons nog een opgave mede bevattende een berekening van de waarde van tienden in de gemeente Ouwei'kerk. De uitkomst dier berekening is 3 of, na aftrek van 13Vs f '2,65 per Gemet, dus f 53 in kapitaal voor de afkoopsom per Gemet. Wij kunnen bjerbij nog opmerken dat in onze berekeningen geen vlastieuden zijn berekend, als zijnde het vlas vrij in den polder Schouwen, waarop onze opgaven betrekking hebben. In Ouwerkerk is bet vlas ook tiend vrijdoch, vreemd genoeg, in Nieuwerkerk niet en daar wordt met de vlastiend bovendien nog. aller wonderlijkst omgespropgen. Tot nadere toelichting van bet eerste gedeelte vail ons artikel en tot gemoetkoming voor sommige bedenkingen die tegen onze gestelde voorbeelden zouden kunnen gemaakt worden, diene nog het volgende. Wij hebben niet alle vrachten genoemd die in de negenjaarsche routine kunnen voorkomen. Dit achtten wij niet noodig. Wij hebben een stel genomen dat een geheel uitmaakt en dat door wijziging door andere vrnchtkeuze toeb wel niet veel verandering in de geldelijke re sultaten ten opzichte der tienderi zal oudergaan. Wilde men b.v. den -verbouw van koolzaad in de reeks opnemen, dan zou men bet aandeel dat wij aan de voedergewassen hebben toegekend ook wel zien inkrimpen. Aan de aardappelen hebben wij geen plaats gegevendoch dit kan niet van beduidenden invloed zijn, daar zij toch niet tot de vrije cul tuur behooren maar met f 1,92 per Gemet zijn belastzij zouden ook alleen de paarde- boonen of de haver kunnen vervangen. De suikerbieten hebben wij niet genoemd. Wij meeneu dat de Zeeuwsebe landbouw wel zal doen met zijn toekomst niet in dat gewas te zoeken; daartoe is onze grond waarlijk te kostelijk en de toekomst onzer kinderen mag ons niet onverschillig zijn. Wij meenen bet tijdige van den afkoop der tienden te hebben betoogd; het wenscbelijke behoeft gelukkig niet meer bewezen te worden, het wórdt algemeen erkend. Toch doet zich als het er op aankomt nog een bezwaar op dat wel verdient opgemerkt te worden. Om met eenige kans van slagen over te gaan tot bet doen van stappen tot den afkoop, is samenwerking der belangheb benden noodig. De door de wet gestelde regel dat de afkoop bloksgewijzë moet geschieden brengt dit mede. Aan deze samenwerking nu ontbreekt nog veel. Het is bekend dat in onze polders blokken lands liggeu van zeer uiteenioopende waarde. Naast een boog stuk vindt men niet zelden een stuk dat een meter of meer lager gelegen en veel slecbter is. Meestal worden die laag gelegen stukken als weiden gebruikt. Dat zijn die eeuwenoude weiden, die als 't ware ver oordeeld zijn om te eeuwigen dage weiland te blijven omdat zij te kwader naam staan en vroeger ook zonder twijfel zeer slecht waren. De houder van zuLke stukken lands ziet niet in dat bij met den tieudafkoop iets te maken heeft, en die weiden, meent bij, zal men toch nooit kunnen scheuren; bij wil dns niet mee doen aan den afkoop. Wij merken hieromtrent op dat onze lage landen slecht zijn omdat de waterstand te bunnen opzichte altoos te boog is geweest. Maar sedert een twintig jaar is dit oneindig veel verbeterdde waterstand is veel verlaagd en kan nog meer verlaagd worden. Daardoor zijn reeds vele lage stukken tegenwoordig tien maal zooveel waard als vroeger en meer en meer nadert de tijd dat men zal inzien dat weiden gesebeurd en bebouwd kunnen worden waarvan de vaderen dit nooit hebben kannen denken. Wij meenen ook dat de kunstweide en de stalvoedering in bet vervolg wel op ruimer schaal zullen in toepassing komen. Het is dus wel te voorzien dat menig stuk lands dat altoos als weiland bekend gestaan heeft te eeniger tijd onder het bereik van den tiend- heffer zal worden gebracht en wanneer dan na de aanwending van ext.ra-kosten bet land wel meer gaat opbrengen doch de tiendheffer komt er dan met zijn schaar inknippen, dan zal de tiendenlast vast veel zwaarder drukken dan men nu denkt dat bij drukken kan. Het komt ons daarom voor dat allen moeten mede werken, ook zij die tot dusver meenden er persoonlijk niet zooveel belang bij te hebben. Niet alleen echter is met de kwestie van de tienden bet belang van den tiendplicbtige ge moeid ook de tiendheffer is daarbij betrokken en bet zou eenzijdig zijn als wij alleen op de belangen van de "eene partij 't oog vestigden en die der andere partij niet in aanmerking namen. En nu meenen wij dat ook de tiendlieffers in bun welbegrepen belang zullen bandelen als zij zich verzoenen met bet denkbeeld van zich van hun recht te ontdoen tegen billijke ver goeding en dat zij 't den tiendpliebtigen niet te moeieiijk maakten om tot een vergelijk te komen, wanneer dit door dezen gewensciit en gezocht wordt. Inderdaad is de vernietiging der tienden ook in het belang der tieudbeffers. Het is slechts schijnbaar dat het voorgaande met deze stelling' in strijd zou moeten zijn. In de laatste 25 jaar is de waarde der tiend rechten ongemeen gestegen, ten gevolge van de hooge marktprijzen der vruchten. Er kunnen evenwel omstandigheden komen, en toestanden in het leven geroepen worden die na de vette jaren magere jaren zullen doen volgen voorde tiendlieffers. Zoo zon 't heel wel kunnen ge beuren dat men zieb in onze streken meer ging toeleggen op de vermeerdering van den veestapel. Drang daartoe bestaat reeds in de duurte der stalmest, waarnaar al grooler vraag komt naar gelang men meer en meer gaat in zien dat intensieve bemesting noodig wordt. Dit dringt den landbouwer om meer vee aan te fokken, waarvoor bij natuurlijk ook weder meer voedergewassen moet verbouwen. Men begint ook meer en meer voordeel te zien in den aanfok van vee op zichzelf. Niet alléén wordt er meer rundvee opgezet, maar men fokt ook reeds paarden aan voor den handel, 't geen vroeger alleen geschiedde voor eigengebruik. Nu is het klaar dat naarmate de veeteelt een grooler aandeel iu bet boerenbedrijf krijgt, ook de voordeeleu voor den tiendheffer iu 't alge meen zullen verminderen. En er is nog iets. Laatst boorden wij door een man van veel kennis de stelling ontwikkelen dat bet den tiendpliebtigen met de wet in de band mogelijk is om door onderlinge samen werking, zóó te boeren en de tienden bloksgewijze aehtervolgens zóó af te koopen dat er voor den tiendheffer zeer gevoelige verliezen uit volgen moeten, die dan aan den anderen leant des te grooter voordeelen voor de tiendpliebtigen zullen doen ontstaan. De ruimte ontbreekt ons om dit thans nader uiteen te zetten. Zaakkuudigen kunnen er eens over nadenken en zij zullen wel begrijpen wat wij bedoelen. Maar wanneer daar nu aan den eenen kant uit volgt dat bet voordeel der tiendpliebtigen gelegen is in sa menwerking, er volgt ook uit dat bet in bet belang van den tiendheffer is zich op goede voorwaarden zoo dra mogelijk van zijn rechten te ontdoen. Ten slotte deelen wij nog eenige cijfers mede waaruit blijkt boe uiteenloopend de overeen komsten tot afkoop al kunnen uitvallen. In den polder van Dreischor beeft afkoop plaats gehad van den particulieren tiendheffer op deze voorwaardenHet tvvintigvoud van de gemiddelde jaarlijksebe opbrengst over 15 jaar na aftrek der twee hoogste en twee laagste jaren en dit verhoogd met 3 van een jaar lijksebe opbrengst. Slapende tienden werden daarbij niet in rekening gébracht. In bet land van Tholen is afgekocht, mede van particulieren, op den voet van de gekapi taliseerde opbrengst volgens de wet, maar met een verkóoging van 16%% der. gevonden jaar lijksebe opbrengst. Slapende tienden werden niet gerekend. Dat zou dan trouwens nog erger geweest zijn, want wat beduidt nu reeds die l6Vs verhooging, zoo zij niet moet dienen om boven de werkelijke tiend nog een denk beeldige af te doen koopen, omdat de tiend heffer bij 't treffen van 't aecoord de sterkste partij was Van bet Kroondomein is in Schouwen afge kocht ook op den voet als de wet aangeeft, maar met twee verboogingeneerst een van 5 op de gemiddelde jaarlijksebe opbrengst en dan nog een van 5 op bet kapitaal. Wat deze verboogingen betreft, verklaren wij niet genoeg ingewijd te zijn in de knust van bet geidslaan, óm te kunnen uitleggen boo men daaraan komt. Mogelijk kan iemand onzer lezers ons daar mede dienen.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1