Zeetijding van Zierikzee. SCHUTTERSRAAD. ADVERTENTIES hoofd van den staat is dan koning al draagt hij ook dien naam niet. Van zulk eèn vermomde monarchie tot de openlijk gehuldigde is de overgang zeer ge- gemakkfiijk. Hel zal er dan nog maar op aankomen wie tic. Kiau zal wezen en nu voorzien wij uit allerlei teeker.eii des lijds dat dit Napoleon IV zal wezen. Mae- Maliqii en Thiers zijn te oud Gambetta heeft zich te veel gecompromitteerd eu 't laat zich niet aanzien dat uit een overwinnend Fransch leger een nieuwen Cesar zal komen opduiken. Aan de jeugd is de toe komst en 't zullen de saraenloopende omstandigheden zijn die den zoon van den man van Sedan faute de tnieux, zullen verheffen op den troon der Tuileriecn. De groote verwarring in de constitueerende werk zaamheden der Nationale Vergadering is een gevolg van de zoo zeer uiteenlöopende berekeningen der verschillende partijen om, gebruik makende van een gunstige gelegenheid, eigen zin door te zetten. Daarom geeft raeti zich ook geen rekenschap van den feitelijken tooiand des lands. Ieder wroet in het duister en terwijl de partijen allen zich beroepen op de souve- reiniteit der Nationale, doet elk zijn best om de Nationale te verschalken. Zeer eigenaardig werd die dubbelzinnige toestand dezer dagen geschetst in een samengestelden zin, waar van men meent dal Dufaure de steller is. //De Commissie van dertigen heeft een sub-commissie van drie leden benoemd, belast met uitbrengen van een rapport over de wijze waarop het mogelijk zou zijn, een middel op te sporen, ge&chikt om een weg te vinden tot het uitdenken van een formule met welker behulp men kon beproeven aan de Vergadering voor te stellen er toe te geraken om aandezaken zoodanige wending te geven als zou kunnen doen veronderstellen dat men er in geslaagd was een combinatie te vinden be stemd om het publiek te overtuigen dat inen geslaagd was in de vaststelling van besluiten in den vorm van een project opgemaakt, geschikt om de gelukkigste uitwerkselen le waarborgen, zonder dat men iets heeft uitgevoerd." En zob is 'teven onuitlegbaar als deze zin is ook de binnenlandsche politieke toestand van Frankrijk. "Wij noemden daar straks het legitimische blad V Union wij kunnen er bijvoegen dat dit blad, volgens een telegram van Zaterdag, geschorst is. Niet alleen had liet driestweg den zin van Mac-Mahon's proclamatie tegengesprokenmaar het heeft boveudieu, als een uiilartend antwoord daarop, een manifest openbaar gemaakt van den graaf de Chambord, 't welk door de regeering als een strafbare aanranding van de waar digheid des gezags in den persoon van den president is beschouwd. //Langen tijd, zegt de graaf van Chambord, heb ik gezwegen, wijl ik de regêering niet dwarsboomen wilde van den doorluchtigen soldaat, wiens zwaard ulieden beschermt. Maar thans is het plicht geworden, den dam van vooroordeelen omver te werpen. De Chris telijke Fransche monarchie is een gematigde monarchie met twee kamers de eene door den vorst, de andere door de natie gekozen, Frankrijk wil, als ik, deze traditioneele monarchie. Deze alleen kan tot allianties leiden. Ik wil, voor controle, vertegenwoordigers van de natie, als helpers. Geen dorre parlementaire debatten wil ik. Een fictie is het dat de koning zou moeten regeeren en niet besturen. En wat ik wil, dat wil ook de overgroote meerderheid des Franschen volks. Heden, als gisteren, ben ik bereid om Frankrijk en mijn huis oprechtelijk met elkander te verzoenen. Schaart u daar rondom." De schorsing der Union zal veertien dagen duren. De heer Brun heeft in de Nationale Vergadering gevraagd om de regeering over deze zaak te interpel- leeren. Het is nu uit omstandige berichten uit Spanje gebleken dat de slag bij Estella wel degelijk een groote nederlaag is geweest voor de republikeinen en dat de dood van Concha niet is geweest een op zich zelf staand noodlottig toeval, zooals sommigen aanvankelijk uit de Madridsche telegrammen meenden te mogen afleiden. De rechtervleugel van het leger van Concha, aangevoerd door Martinez Campos en voor een groot deel uit jonge soldaten bestaande, is door de Carlisten die onder generaal Mendiri woedende aanvallen met de bajonet deden, aan het wijken gebracht en daarna in wanorde op de vlucht geslagen. Mendiri vervolgde den rechtervleugel niet, maar greep nu het centrum aan en hier veroorzaakte de nederlaag van den rech tervleugel een paniek, zoodat ook het centrum aan 't wijken ging. Om de orde te herstellen, en een to tale déroute te voorkomen wierp de maarschalk Concha zich nu zelf aan het hoofd van de kavallerie en eeuige infanterie op den doordringenden vijand en hoewel zijn doel bereikt en een goede aftocht bewerkt werd, geschiedde dit ten koste van zijn leven. Zijn lijk is naar Madrid gevoerd en met groote praal begraven het is echter niet vooraf tentoongesteld geweest. Voor 't oogenblik schijnt het ontredderde leger der regeering niet veel te zuilen uitvoeren. Gelukkig werd al het materieel behouden, doch de zedelijke nederlaag zal het leger niet zoo spoedig herstellen. Toch hebben de legerhoofden der republiek goeden moed en hopen zij spoedig weder aanvallend te werk te kunnen gaan en het met don Carlos wel te zullen klaren. De Carlisten hebben hun overwinning schandelijk bezoedeld door het vermoorden van een aantal weer- 'looze gekwetsten der republikeinen. Eerst werd dit geloochend; thans wordt liet van CaHistische zijde zelf erkend én vergoelijkt! Hieruit is af te leiden wat het ongelukkige land te wachten staat als de vrome bandieten van don Carlos hem te eenigertijd te Madrid kunnen brengen. Vreeselijk zhl de allerchristeKjkste ko ning daii met zijn fanatieke aanhangers wraak oefenen over de republikeinen en de min ijverige vereerders van het gewijde koningschap. BRIEVEN UIT HOLLAND. IX. M. d. R. zoo ge een korte poos uw gewonen wandelweg wilt verlaten om te treden op gewijden grond, vergun me dan uw gids te zijn in het groote, sombere gebouw, dat we Ned. iïerv. Kerk noemen, bepaaldelijk in den Zuid- Hollandschen vleugel. Zonder beeldspraak: ik ga u wat melden van Gereformeerde Chi istenen (wel te onder scheiden van Christelijk Gereformeerden) en predikanten. 't Is niet te ontkennen dat er heel wat bedrijvigheid onder die mensehen heerscht, wel geen wapengekletter of alarmgeschreeuw dat hebben we gehad neen, 't is thans zoo'n vreedzaam echt «geloovig knoeien," zoo'n spelde- prikkerij, die niet ten doode wondt, maar toch zeer doet. Voor een groot deel zit 'm dat in 't uiteenloopende dei- richtingen, voor een ander deel in de wijze waarop zich die richtingen doen gelden. Voor een viertal jaren heeft de Synode ons een nieuw verkiezingsstelsel geschonken. Wat rnen toen hoopte van den eenen vreesde van den anderen kant is Volledig geschied. De leer is thans in handen van 't volk. De kieskolleges in de steden, uit den minderen burgerstand samengesteld, en de kerkeraden op 't platte land, bestaande uit bekeerde boeren en boertjes, zitten thans op den bok van 't overoude, topzware, met hortenen stooten voortgaande rijtuig dat men in den goeden ouden tijd noemde »de Vaderlandsche Kerk." Wanneer dat noódig is, verlaten ze voor een oogenblik hun hooge plaats voor 't gewone pad van keisteenen en modder om drijfjacht te houden op pre dikanten die niet volstrekt zuiver in de leer zijn. Voor 't overige bewaken ze den hun toevertrouwden schat met hardnekkige rondkoppigheid. Men heeft indertijd veel geschreven over de vermoedelijke, gevolgen van die overgave der kerk in handen van 'tvolk. Van moderne zijde vreesde men feitelijke verbanning van al wat liberaal heet en de uitkomst heeft die vrees ge rechtvaardigd. Slechts bij uitzondering wordt thans m Zuid-Holland een modern predikant beroepenin verreweg de meeste plaatsen, bepaaldelijk in de groote steden, heerschen de confessioneelen. Het bewijs is dus geleverd dat de meerderheid van 't volk nog innig verkleefd is aan de oude leerstellingen en vormen. Zoo wie daaraan twijfelen mocht- bezoeke slechts een paar godsdienstoefeningen, geleid door predikanten van verschillende richtinghij zal ervaren dat het getal der hoorders bij den vrijzinnige beduidend minder is dan dat bij zijn rechtzinnigen ambtgenoot. Van liberale zijde droomt men wel van een algerneenen terugkeer tot de eenvoudige opvatting van 't Christendom, maar in aanmerking genomen dat voor die eenvoudige opvatting toch nog al tamelijk heldere begrippen moeten aanwezig zijn, begrippen die 't volk gansch en jal mist, schijnt 't me toe dat daarop vooreerst geen de- minste kans bestaat. De man uit 't volk is te weinig ontwikkeld en heeft daardoor te beperkten horizon om de gemakkelijke oude vormen afteleggen voor 't «zelf zoeken en vinden." Hij is zeer tevreden zoo hij na't werk 't hoofd kan te ruste leggen op het gewijde boek en hij alles gaaf kan aannemen wat hem naar aanleiding daarvan door zijn herder wordt onderwezen. Voor hem is «het staat geschreven" de eenig bindende wet in tien godsdienst. En al wat zich opmaakt om dat geschrevene te verklaren op een wijze, zooals hij 't nooit gehoord heeft, zooals hij- 't niet kan of wil, plaatst zich voor hem terstond op een zeer verdacht standpunt. Van zijn leeraar heeft hij meermalen gehoord van schriftvervalsching, van wolven in schapenvacht, die met bedriegelijke leugens de kudde' ompraten, van nieuwen wijn in oude zakken en als bij instinkt past hij dat op u toe zoo ge hem slechts een enkele maal met iets nieuws aan boord zijt geweest. En in de handen van zulk soort menschen berust thans de leer der kerk. Ge zult me toestemmen dat het voorbeeld nog een van de beste is. Ik had even goed kunnen kiezen een der ijveraars, die met bijgeloovigen onzin de menigte zand in de oogen strooit, ten einde des te gernakkelijker een zeker zeer wereldsch doel te bereiken. Zoo b.v. ken ik er een die uit louter geestelijken hoogmoed zich een eigen vroom kringetje geschapen heeft, toen hem een plaats in den kerkeraad ontnomen werd, maar die haastelijk dien kring verliet en den algerneenen stroom volgde, toen er uitzicht kwatn om het verloren standpunt te heroveren. Zoo de voorgangers zoo de volgelingen. Dit omkeerende, kunt ge uit het bovenstaande begrijpen welken geest de predikanten ademen, die door de genoemde personen gekozen worden. Enkele plaatsen meestal in 't Overmaassche, waar de vrijzinnigen den kansel behouden hebben, uit gezonderd, prediken de overigen dan ook naar den streng- orthodoxen trant. Zij zijn de aanvoerders der Christelijk nationale factie in hun gemeente en als zoodanig beschikken ze, als de geestelijkheid in naburige provinciën, over een aantal welgezinden bij de stembus. Hun macht over 't volk echter is veel minder dan vroeger; toch heerscht er hier en daar sterke spanning tusschen hun aanhang en 't burgelijk bestuur, dat niet gezind is door den predikant geregeerd te worden. Opdat ge thans tot geen verkeerde conclusie zoudt komen, voeg ik er in één adem bij, dat niet allen hun invloed ten kwade of tot machtvertoon aan wenden, dat ik in tegendeel er velen ken, die een zegen zijn voor hunne kudde, door een gezonde opvatting van de praktijk van den godsdienst. Hun prediking is bekend. Bij voorkeur noemen ze zich de ware bedienarenallen, die niet met hen op gelijk standpunt staan, behoorden intezien dat ze niet staan binnen de perken door de kerk gesteld. De lcerlc is. naar hun- beste weten, in deerniswaardigen toestand, omdat ze de macht mist zich te doen gelden tegenover de ongeloovigen de Genestet's raad o'm de grenzen der kerk uittezetten in stede van andersdenkenden buiten te werpen, is nog volstrekt niet aangenomen. Bij de godsdienstoefeningen gebruiken enkelen alleen de psalmen, velen ook wel de gezangen, maar dan moeten ze 't lijdelijk aanzien dat de helft dei- hoorders het boek sluit en in de ruimte tuurt. De formulieren worden gelezen van 't begin tot 't einde: want hieraan herkent men den waren leeraar, dat hij geen tittel of jota dezer heilige stukken laat valien. Zelfs in dat van den doop, heeft een geloofwaardig vriend me verzekerd, hoort ge nog niet zelden van «Noach met zijn achten" en dat onbegrij pelijk beeld van den verstokten Farao, die verdronk waai de kinderen Israels gered werden door hetwelk de doop beduid wordt. 'k Behoef er wel niet bij te voegen dat deze richting 't op den duur niet kon vinden met het lager onderwijs, zooals dat op de openbare school gegeven moet worden. Hoe b.v. stelt een onderwijzer dier school of neen, een andere vraag, hoe zou een bijzonder onderwijzer 't wel stellen tegenover het in de kerk gegeven advies dat de zon om de aarde draait Zou zoo'n man den vermetelen rnoed hebben om de wetenschap in 't aangezicht te slaan, enkel en alleen om een schare onwetenden naar den mond te praten? Veronderstel dat hij nuttig geoordeeld had den leerlingen een klaar denkbeeld te geven van wat men vroeger een toovenaar, een waarzegger noemde, waarop hij natuurlijk als wetenschappelijk ontwikkeld man vrij van bijgeloof, heeft moeten laten volgen dat dezulken niet be staan en nooit bestaan hebben. Veronderstel verder dat een der oplettendste leerlingen bij de eerstkomende avond maalviering van den preekstoel hoort dat de kerk wel degelijk het bestaan van toovenaars en waarzeggers erkent, vrage, hoe zal dan de onderwijzer 't maken zoo hem daarvan opheldering gevraagd wordt? Of zou de Christelijk nationale jongen nooit vragen? En als dat het groene hout kan overkomen, wat zal dan wel 't dorre te lijden hebben De openbare school blijft het mikpunt der behoudende richting. Toch zal ze niet ondergaan. Een gezond men- schenverstand laat zich op den duur niet ringelooren door oude versletene leerstelsels. En de strijdlustige aanvoerders der confessioneelen zullen ervaren dat de geest der eeuw, de geest der beschaving en verlichting sterker is dan hun geest uit de 16de en 17de eeuw. 5 Juli 1874. V.— Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Kattendijke de cand. F. van Spall te Leiden. Beroepen te Nieuw- en St. Joosland ds. W. J. Geselschap te Reitsum. Beroepen te Nisse ds. Boomer te Ritthem. Bedankt voor Oosterland, Cats en Biggëkerke door den cand. J. G. Klomp, die 't beroep naar Lienden heeft aangenomen; voor Stad aan 't Haringvliet door ds. Th., H. van Dolder te 's lieer Abtskerke. Op de voordracht voor hoofdondenv. te Goud Haan komen o. a. voor de heeren J. G. Xloppus en C. N. den Besten, hulpoiiderw. resp. te Wemeldingen en Wolfaartsdijk. De heer Gouka te Middelburg vierde dezer dagen zijn 40jarig jublé als hoofdonderwijzer aan de school voor minvermogenden. BINNENGEKOMEN: 4 Juli. Saga, 0. S. Soendsui, New-York Rotterdam. Bij vonnis van den Schuttersraad te Zierikzee, dd. 6 Juli 1874, is de Schutter F. J. de P. veroordeeld tot eeii geldboete van £5,behalve de kosten, wegens verzet tegen zijne Instructeuren bij de oefening dd. 31 Mei 1874. Heden verloste voorspoedig van een IVjCeisjo H. M. B15THEvan der Have. Zierikzee, 4. Juli 1874. Heden overleed in den ouderdom van I ruim 66 jaren, na eene langdurige ziekte onze ij geliefJe Echtgenoot, Vader eu Behuwd-Vader, de jj Heer J. VOOBBEITEL. Zierikzee, 4 Juli 1874. a Wed. J. VOOltBEITELPhaff. A. VOOBBEITEL. jj C. A. VOOBBEITELKorsten. E. O. VAM NIEUWENHUIZEN". A. VAN NI EU VVENTIUIZENVoorbeitei.8 J. J. HARDEMAN. J. HARDEMANVoorbeitel.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3