Adolph Haas in Hamburg Buitenlandsch Overzicht. Binnenland. ZIE ft IK ZEE; 7 Juli 1 8 7 4. Zierikzee, 7 Juli. Nog altoos zijn wij in de crisis. Men verneemt dat het antwoord van Z. M, op de aanbieding van ontslag door de Ministers, ongeveer aldus luidde dat Z. M. zich daarover zou beraden. In zoover kunnen dus de volijverige tegen standers die reeds juchfcen in den val van het liberale kabinet, zich voortoopig nog wat inhouden en helpen wachten wat er geschieden zal'. Ook het combineeren van kabinetten kan voorloopig worden gestaakt. Wij waren mogelijk niet ver mis toen wij veronderstelden dat het ontslag van het kabinet niet zou worden aangenomen. Zeker schijnt 't althans dat de oppositie geen kabinet klaar heeft gehad daar er dan wel geen lang beraad noodig zou geweest zijn en Z. M. den aangewezen constitutioneelen weg had kunnen volgen. Maar er is geen oppositie die lijf genoeg heeft om den uitgetogen rok aan te trekken. De oppositie bestaat uit zulke heterogene bestanddcelen en elke fractie is zich haar onmacht dermate bewust dat men na A gezegd te hebben de B. opslikt. Curieus is het om te zien hoe sommige conservatieve bladen, in plaats van een oplossing aan de hand te doen, die zij toch immers.altoos gereed moeten hebben, nog maar trouwhartig voortgaan met het reeds demissi onaire ministerie verder //af te breken." 't Is of ze de afbraak nu gaan sorteeren, spijkevschoon maken en af bikken. Gelukte dit maar dan kon er dadelijk een nieuw kabinet //gereconstrueerd" worden. Daar is b.v. onze buurvrouw, de Nieuwe GoescJie Courant j zij laat al de ministers nog eens streng de revue passeeren doch haar partijhaat doet haar niet inzien hoe doelloos dat werk thans is en, wat erger is, zij is volstrekt niet op de hoogte naar 't schijnt van 't wezen dezer crisis. Zij schijnt alleeft te denken dat hut slechts te doen geweest is om dit //liberaal" ministerie af te breken, om aan de natie te toonen wat een //liberaal" ministerie is, enz. Was 't dat alleen dan bestoud de crisis alreeds niet meer dan was er immers reeds een kompleet//«iet liberaal" ministerie voor 't liberale in de plaats getreden. Trouwens de N. G. praat zichzelf van de wijs. Zij heeft het vooral gemunt op den minister Franse v. d. Putte. Nu, daar is ze de Nieuwe Goescfe voor. Als zij evenwel zegt dat de heer Fransen v\ cl. Putte z/Ons den oorlog met At chin berokkende" dan is zij totaal onbekend met de feiten, die tot dien oorlog- geleid hebben en die een //ïiiet liberaal" minister van Koloniën even zeker tot dien oorlog zouden hebben doen besluiten als dei\heer'v. d. Putte. z/De minister van Justitie, mr. de Vries zag zijn .Rechterlijke organisatie, vooral tengevolge zijner on gelukkige verdediging verworpen, «zegt de N. G. Wij laten daar of het achtste ontwerp-rechtelijke organisatie juist het werk van den heer de Vries is geweest en of 't'niet tot den lossen boedel van de portefeuille van Justitie heeft behoort. Maar wat zij verder zegt, daar zit het hein juist. De kamer ver wierp «wegens de ongelukkige verdediging." 't Is of het er om te doen is de voorgedragen wetten aan te vallen als vijandelijke position waarbij' natuurlijk //ongelukkige verdediging" in 't voordeel is van den aanvaller, 't Is of de GoescJie meent dat de Kamer er is om de wetteu te verwerpen. Dat is een der kwalen, van de Kamer, dat zij ziek is aan een bij zondere ongesteldheid die wij nu eens de methode- ziekte willen noemen en die kwaal openbaart zich in aanvallen1 van amendementenwoede, volmaaktheids illusie, eigen-ik-prefenrentie en andere verschijnselen. Jegens den heer Brocx is de N. G. ook niet rechtvaar dig. De lieer Brocx is het slachtoffer geworden van de volte-face der Kamer om nu op eens een uitgebreide actieve marine te hebben nadat jaren lang elke uit breiding van materieel1 als doelioos was verworpen. Waar de N. G. zegt dat de heer Brocx onze «van ouds zoo beroemde vloot" heeft doen te niet gaan zegt zij een pertinente onwaarheid. De N. G. moest weten dat «onze van ouds zoo beroemde vloot" reeds sedert bijna twee ecuwen niet meer bestaat en thans vooral niet ineer bestaan kan. Ten slotte beveelt de N. G. de ontbinding aan. Als er een conservatief ministerie komt en (lat adviseert tot de ontbinding, dan zal dat een wonderlijke figuur maken tegenover dc oppositie die het aan 't bewind bracht. Wil zij dat dit ministerie zal overgaan tot de ontbinding, dan geeft zij immers dit ministerie gelijk en geeft toe dat de schuld van alles ligt in de kamer en niet in liet ministerie Zierikzee, 4 Juli. Gisteren werd in de zaal van St. Sebastinan de 31e algemeene vergadering gehouden van onderwijzers in het 2e en 3e schooldistrict van Zeeland, ouder voorzitting van den schoolopziener in het 3e district, tevens waarn. schoolopziener in het 2e, Mr. Schneiders van Greijftenswerth. l)e vergadering werd bijgewoond door eenige heeren voorstanders van 't volksonderwijs, leden der Plaatselijke Schoolcommissie en Leeraren aan de Hoogere Burgerschool. Ook de oud-schoolopziener van 't 2e district dr. P. J. Andre® betoonde zijn blijvende belangstelling in 't onderwijs door zijn tegenwoordigheid en het zal den waardigen man een aaugenaam oogenblik geweest zijn toen hij onder luide toejuiching tot Eere-Voorzitter dor ver- eenigiug werd geproclameerd. Na den afloop der huishoudelijke zaken werd een wedstrijd gehouden waaraan 7 hulponderwijzers deel namen van welke één zich weder terugtrok. De opgave voor den wedstrijd bestoud in het in proza overbrengen van een fragment uit Vondels «Begroetenis aan Frederik Hendrik." De hulponderwijzer P. Lake.- man van Zierikzee verwierf den prijsom de premie moest geloot worden door de hulponderwijzers J. Pattist van Dreischor en C. Heule van Ouwevkerk maar dc Voorzitter schonk nu nog een tweede premie zoodat 't lot niet behoefde te beslissen tusschen de beide even verdienstelijke kampioenen. Vervolgens werd naar aanleiding van den beschrijvingsbrief gesproken over schoolspaarbanken schoolbibliotheken de strekking van net aardrijkskundig onderwijs op de Lagere Schoolen het onderwijs in liet zingen voor de verschillende klassen der Lagere School. Hierna werden door den heer H. J. Bastmeijer nog- eenige goed uitvallende natuurkundige proeven geno men en verklaard. Gedurende de pauze werden onder de leiding van den lieer L. Karreinau eenige zangstukken uitgevoerd. Zierikzee werd als plaats voor' de volgende verga dering aangewezen. Ten slotte vereenigde men zich aan een feestmaal tijd waarna nog eenige uren aangenaam werden gesleten. Kinasje Pit te Oldemarkt sloop in den avond van den 20 Februari j.l. in den winkel van den bakker Pieter Pietersen aldaar. Zij had honger en werd ver leid door liet gezicht van 't brood dat op de toonbank lag. Zij nam een brood van 20 ets. weg en verborg 't onder haar voorschoot. Maar Pieter Pietersen had haar bespied, hij vervolgde haar en nam haar liet brood weer af. De honger van Klaasje Pit wer.l dus niet gestild en zij moest zonder eten naar bed. Maar Pieter Pietersen was niet te vreden met zijn terug-ge nomen Nbroodhij gaf de zaak aan en nu werd tegen Klaasje Pit, 17 jaar oud, wonende en hongerlijdende te Okieraarkt, proces-verbaal opgemaakt en zij voor 'thof van Overijsel gedaagcf. wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis. Klaasje Pit werd tegen den 30 Juni gear resteerd en toen voor het hof gesteld dat terstond uitspraak deed eu haar veroordeelde, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 45 dagen een zame opsluiting. Dit is ongeveer een dag eenzame opsluiting voor elk hapje brood dat Klaasje Pit zou hebben kunnen genieten om haar honger te stillen, zoo Pieter Pietersen haar 't brood niet weer had afgeno men. Alen heeft ïm berekend dat wanneer, naar denzelfden maatstaf, een bankier gestraft werd, die beliendiglijk aan 't goede publiek maar één enkel tonnetje gouds optfutselt en dat is niet veel in deze dagen hij tot een minimum van 60,000 jaar celstraf moest ver oordeeld worden. Wegens verzachtende omstandigheden kon men een duizend jaar of tien laten vallen. Zou 't geen tijd worden om onze strafwet eens te herzien; want daaraan ligt het toch vast dat Justitia de mug uitzijgt en den kemel doorzwelgt. In de VUèdtigsehe Courant wordt gezegd dat liet stoomschip Scholten op zijn tocht door den Nieuwen waterweg groot gevaar geloopeu heeft van te veron gelukken. Het schip moet schurende over den droge gestoomd zijn met full speed en alleen aan zijn krach tige machine en allerlei gunstige omstandigheden zijn behoud te danken hebben gehad. Die geheele tocht was volgens de VI. Ct. slechts een stoute manoeuvre om, 't koste wat het wilde, de reputatie van den wa terweg te redden ten nadcele van Vlissiugen. De heer AI. Simon Gz. eerstaanw. ingenieur bij de staats-spoorwegen te Vlissiugen heeft bedankt voor de nominatie ter benoeming van een hoofdingenieur van den prov. waterstaat in Zuid-Holland. Te Neuzen heeft dr. P. D. Buijze zijn öOjarige praktijk gevierd eu bij die gelegenheid veel blijken van sympathie ondervonden. Te Groede is een schaapherder gebeten door zijn hond men meende aan dolheid te moeten deuken en heeft daarom het dier afgemaakt, terwijl de man in het ziekenhuis te Middelburg ter verpleging is op genomen. De heer Dudok de Wit, die onlangs van Amsterdam naar Parijs is geloopeu, zal in Augustus van Wee tien naar Petersburg gaan loopen. Wat verzint men toch al uiet om iets te doen te hebben of een vermaarden naam na te laten Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma fs!. Sacks Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geïnteresseerden, het volste vei'trouwen in alle opzichten verdient. Belangrijk voox* velen I In alle branohen, in het bijzonder echter met be trekking tot de algemeen veel gezochte origineele loten, rechtvaardigt zich liet vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firmaanderzijds door den hieruit van zelfs voortspmitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende bankiershuis kan deswege iedereeu sterk aanbevolen worden, eu doen wij op de heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Hoe onmisbaar de kunst der politiek tot heden toe in onze maatschappij ook wezen mag, zeker is liet dat vaak het krachtige woord van één nobel soldaat meer uit kan werken en meer goeds kan doen dan een maandenlang gebabbel of, zoo als van Lentiep 'i indertijd uitdrukte, dan al het «politiek gekles" der staatslieden. Maanden lang heeft Frankrijk in het onzekere gezweefd, niet wetende wat het worden zou, monarchie of republiek en, dit is het eigenaar dige van het politiek gekles, nimmer kon men uit de verwarde discussies juist onderscheiden wat elk dei- drijvers eigenlijk wel wilde. Thans heeft Mac Mahon 1 als aan 't hoofd zijner soldaten in Longchamps met een paar woorden meer gezegd dan men tot heden toe nog is kunnen te weten komen uit stapels ver slagen en berichten. Wij gaven in ons vorig nornraer den tekst van de proclamatie door Maarschalk Mac-Mahon na den afloop der revue in Longchamps, tot het leger van Parijs gericht. Groote revues over de troepen hadden in Frankrijk meermalen een zekere politieke strekking. Zulk een vertooning van militaire macht kan heel ge voegelijk beschouwd worden als een memorie van toe lichting bij de proclamatie. Het schijnt dat men algemeen de zaak als zoodanig beschouwt en dat kan zijn tuit hebben en een weldaad voor Frankrijk wor den. 't Is alsof Mac-Mahon met andere worden heeft gezegd Vcpée cect le septennathet zwaard zal het septennaat handhaven. Langen tijd.heeft Mac-Mahon eenigermafce een dubbelzinnige rol gespeeld. Alen kon niet wel uitmaken of hij zich zou leeuen aan het herstel der legitieme monarchie, of aan dat van het keizerrijk, of hij niet maar een lijdelijk persoon was, gaande aan de hand van het ministerie de Broglie, dan wel of hij zelfgevoel genoeg bezat om zijn ambt als president der republiek ernstig op te vatten en de verantwoor delijkheid daarvan zelf te dragen. Thans kan daar omtrent geen twijfel meer bestaan; hij zal zich handhaven ais president voor zeven jahr en daarbij rekent hij op den steun van het leger. In verband met de be perkende maatregelen tegen de vorderingen der bo na partisehe propaganda, waartoe de regeering baars ondanks is gedwongen geworden, mag de proclamatie van Atac-AIahon van te meer belang gerekend worden. Nu zal er voorloopig een einde komen aan dat ver velende geknoei met allerlei pretendenten naar den als vacant beschouwden troon. Er is geen troon en derhalve ook geen vacature, dit blijkt Alac-AInhon's opvatting van den toestand te zijn. Wat er ondertusschen van de constifcutioneele wetten zal worden i3 moeielijk te voorzien. Op dit oogenblik is er nog feitelijk een Nationale Vergadering die zich souverein noemt en die aan den president de hoogste uitvoerende macht heeft toevertrouwd. Docli daar nu deze president geproclameerd heeft de hem toevertrouwde macht te beschouwen als een hem overgedragen recht, is eigenlijk de souvereiuiteit der Nationale reeds ver broken. Dit ligt wel in de procjamatie opgesloten, gelijk o. a. blijkt uit hetgeen door de legitimistische Union over dat stuk -wordt aangevoerd, en waarin dat blad tegen Mac-Mahon's opvatting opkomt. De Union dwaaltblijkbaar door partij drift verleid. Wanneer toch cle Nationale te ieder uur Alac-AIahon weder kon ontslaan, dan was het geheele seplenninm geen deugdelijk verdrag, maar een ijdel spel met woorden. Nu kunnen evenwel onder het septennaat de con- stitutioneele wetten wel tot stand gebracht worden, en in dat geval zal het moeten blijken of Mac-Mahon zijn stelling zal kunnen handhaven. Alen spreekt van twee kamersde eerste kamer een senaat zijnde voor de helft door den president benoemd, en aan dezen laatsten tevens het recht toe gekend om de tweede kamer te kunnen ontbinden. Komt zoo iets tot stand dan is de vepubli-.k eigenlijk hervormd in een coustitutioneele monarchie. Het

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2