I Solum tam MANUFACTURES. GOED EK NIET DUUR! Adolph Haas in Hamburg Buitenland. Zeetijding van Zieriksee. Burgerlijke Stand te Zieriksee. ADVERTENTIES W ollen en latoenen Manufacturen, GAREN, BAND enz. enz. Dames en Heeren MODE-STOFFEN, F. SCHRÏËK, stiekschool met 130 leerlingen (90 jongens en 40 meisjes)drie bewaarscholende burgerbewaarschool met 50 kinderen, de arraenbewaarschool met 220 kinderen en de bewaarschool verbonden aan de bij zondere "oliool met 98 kinderen; eindelijk nog vijf brei- naai- en zitscholen respect. met 43 20 60 15 en 20 kinderen. Als een merkwaardigheid verdient vermeld te worden dat de opening der groote landbouwtentoonstelling van Brabant en Henegouwen te Brussel op Zondag j.l. ook werd bijgewoond door ongeveer 250 Zeeuwsche land bouwers die zich allen onderscheidden door 't dragen van een roset met de Ned.-Belgische kleuren. Tot lid van het historisch genootschap, gevestigd te Utrecht, is in de letterkunde, geschiedenis en wijs begeerte, benoemd de heer A. H. G. Fokker, conser vator, te Middelburg. De vereeniging van officieren der Nederlandsche schutterij zal in het jaar 1875 plaats hebben te Middelburg. 's Gravenhage 1 Juli. In de zittting van heden heeft de Eerste Kamer het voorstel van Kouten tot beteugeliug van den arbeid van kinderen met 22 tegen 7 stemmen aangenomen. Met reden mag men zich nu beklagen dat in het verbod ook niet de veldarbeid is opgenomen. Duizenden kindereu zullen alsuu met een brevet van wettigheid toch aan de school en 't onderwijs onttrokken blijven. Z. M. heeft den heer D. van der Keilen op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van eersten stempelsnijder bij 's rijks munt, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor zijn langdurige den lande bewezen diensten voorts zijn benoemd bij 's rijks munt tot eersten stempel snijder de lieer J. P. Menger, thans stempelsnijder bij 's rijks munt; tot tweeden stempelsnijder de heer J. P. van der Keilen, thans 's rijks stempelsnijder bij 's rijks munt, tot hulpstempelsnijder de heer J. P,.M. Menger. Tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd de heer D. van der Keilen bovengenoemd. Een zonderlinge werking van den bliksem wordt uit Gosselies gemeld Vrijdag namiddag, gedurende het onweer dat boven onze stad woedde, is de bliksem geslagen in het ka steel van Lombut, toebehoorende aan de heer Crawhez. De bliksem viel op eene ijzeren spil boven een venster, en drong daar langs in de badkamer. Daar deed hij de pleister vau het plafond vallen en rukte een haak uit den muur waarop een looden buis- rustte, welke hij deed smelten. Op dit oogenblik kwam een meid de kamer binnen zij werd tegen den grond geworpen maar gevoelde geen ander leed dan een hevigen schok en eene belemmering aan haren adem, veroorzaake door een zeer sterke zwavelreuk. Van daar richtte de bliksem zich naar de stalling, waar hij verscheident malen ronddraaide en twee stalknechts op den grond wierp, zonder hun verder leed te doen. Belangrijk voor Velen In alle branchen, in het bijzonder echter met be trekking tot de algemeen veel gezochte origineele loten, rechtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firmaanderzijds door den hieruit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende bankiershuis kan deswege iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma SaeXüS Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening' tegenover hare geïnteresseerden, het volste vertrouwen in alle opzichten verdient. F r a n k r ij k. De proclamatie van den president der republiek, na afloop der revue, tot de troepen gericht, is van dezen inhoud //Soldaten wik heb de revue gepasseerd over de troepen, staande onder het bevel van den militairen gouverneur van Parijs. Ik kan mij geluk wenschen met hunne goede houding en het regelmatige hunner bewegingen, die zij voor mij hebben uitgevoerd. //Ik neem deze gelegenheid waar öra u mijne leven dige voldoening te betuigen over de verzekering, die ik van de generaals, corpsbevelhebbers, heb mogen ontvangen betreffende den goeden geest, die u bezielt. //De Nationale Vergadering, door mij voor zeven jaren de uitvoerende macht toe te vertrouwen, heeft, gedurende dat tijdvak, de handhaving der orde en openbare rust in mijne handen gesteld. Dat deel dei- taak, mij opgedragen, is ook uwe roeping. Wij zullen haar tot den einde toe gezamenlijk vervullen, overal het gezag der wet en tien eerbied, dien men haar verschuldigd is, handhavende. //Versailles, 28 Juni 1874. De president der republiek Maarschalk de Mac-Mahon, Hertog van Magenta." De commissie voor het initiatief maakte Vrijdag eenen aanvang met de behandeling van het voorstel van de legilimistische partij tot herstel van den mo narchalen, koninklijken, regeeringsvorm. Twee leden der commissie beweerden dat zij niet bevoegd was dit voorstel, als zijnde van een constitutioneel karakter, in behandeling te nemen, doch dat het haar vrijstond hetzelve naar de commissie van dertigen te verzenden, waartoe zij dan ook een voorstel deden. Hiertegen ,werd echter aangevoerd, vooreerst dat het voorstel integendeel geheel inconstitutioneel was, daar de com missie van dertigen geroepen was verslag uit te brengen over verschillende voorstellen van een stellig' republi- keinsch karakter, en ten andere, dat de nationale uitdrukkelijk had verklaard dat niet van de commissie van dertigen, maar van die voor het initiatief een rapport over het ter tafel gebrachte voorstel zou worden gevraagd, en het aau deze niet vrijstond op eigen gezag datgene te doen, waartoe de nationale gemeend had niet te moeten overgaan. Met 8 tegen 6 stemmen werd het voorstel tot verzeuding aan de andere com missie verworpen, en besloten dat de voorstellers van het wetsontwerp uitgenoodigd zouden worden door middel van gedelegeerden de volgende bijeenkomst der commissie bij te wonen. Duitschland. De Francf. Ztg. schrijft het volgende z/Een correspondent van den Standaard heeft de misplaatste aardigheid gehad te spreken van eenFransch- Duitsche verwikkeling als gevolg van het besluit der Nationale Vergadering om een crediet toe te staan voor het bouwen van forten aan de oostelijke grenzen van Frankrijk. Het Duitsche gouvernement zou, volgens den Standaardbij de Fransche regeering tegen dit plan zijn opgekomen. Het is waar, dat de correspon dent dit feit monsterachtig vindt, maar dit neemt niet weg, dat hij toch een reeks beschouwingen op dit thema bouwt. z/Wij hebben reden aan te nemen, dat er in dit geheele verhaal geeu enkel woord waar is, en als wij er ons hier 'mede 'bezig houden, dan is het alleen, omdat toespelingen, gemaakt op de uitgemaakte onmo gelijkheid van een internationaal conflict, nimmer nalaten een zekere agitatie te veroorzaken. z/Die geruchten gelijken volkomen op de steenen, die men in het water werpt, om bet genoegen te hebben de opborrelingen aan de oppervlakte te zien. //Ongelukkig bestaat er geen enkele bepaling,' die Frankrijk en Duitschiand verplichten iets zuiniger te zijn met de verbazende sommen die beide mogend heden aan verdedigingswerken besteden. In plaats hiervan, is zelfs bij den Franeforter vrede voorzien, dat de voortdurende voorwendsels en de gelegenheden aan oorlog te voeren nimmer zullen ontbreken. Geen der 1 beide mogendheden kan den ander beletten, zich tot de tanden te wapenen. Voor 't overige is de bewering van den Standaard reeds genoegzaam gelogenstraft." Spanje. Uit Spanje zijn de berichten allertreurigst. Nadat sinds eenige dagen van uur tot uur de tijding verwacht werd dat de regeeringstroepen den Carlisten een mis schien beslissenden slag zouden toebrengen, komt eensklaps de treurmare dat de dappere en bekwame bevelhebber van het noorderleger, Maarschalk Concha, bij een nachtelijk gevecht tusschen Zondag en Maandag op drie mijlen afstand van Estella, is gesneuveld. Het is ook niet te verhelen dat de re publikeinen een gevoelige nederlaag geleden hebben en 't uur der onderwerping van de opstandelingen nog weder verfe verschoven is. De Carlisten meenitlen dat de dappere maarschalk zijn aanval tegen Estella op deii rechteroever dei- rivier zou ondernemen, hetgeen hij hen had doen gelooven door op dien oever te blijven, terwijl de Carlisten sterke verschansingen - te Allo, Decastillo, Moreutin, Alviro, Avellano en Arrouiz opwierpen. Maar toen 't geschikt^ oogenblik daar was, voerde Concha met spoed een flankmarsch uit en ging op op den linkeroever van de Eza over, om aau de noordzijde van Estella te komen? De tijding dezer omtrekkende beweging boezemde den Carlisten schrik en angst in algemeen werd hun toestand als zeer hachelijk be schouwd. Maar te midden van 't volvoeren dezer heldhaftige onderneming, valt de held zelf, dieTgrootsche plan beraamde, 't Was ecu slag voor het leger, een slag voor de republiek. Toch-veroorzaakte zijn sneu velen geen paniek onder 'i. leger. Zabala heeft onmid dellijk zijn plaats ingenomen en is dadelijk naar het leger vertrokken om 't plan tot algeheele beteugeling der Carlisten onafgebroken door te zetten. BINNENGEKOMEN: 1 Juli. Eljaés, M. M. Jansen, Finland, Gent. Van 26 Juni tot en met 3 Juli 1874. Geboren: Een zoon van F. J. Roothaert en G. A. Baulussen. Een zoon van J. Wetting en J. J. Proost.* Een zoon van J. Nestélaar en J. Trijselaar. Eene dochter van J. van der Yen en E. Bultereijs. Eene dochter van J. van Beveren en E. E. Berwald. Eene dochter en zoon van J. van der Velde en J. M, A. Wegman. Overleden: W. Meulblok oud 6 m. d. A. de Winter oud 21 m. d. Gretrouwd LEENDERT KLOMPE e n JOHANNA HELENA SCHOO. Die tevens ook namens wederzijdsche betrekkingen hunnen hartelijken danl£ betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Ouwerkerk, 2 Juli 1874. De ondergeteekende brengt ter kennis zijner geachte Stad- en Landgenooten dat hij op MAANDAG 6 JULI a.s. zijn Winkel zal opGnen9 bestaande .in en alles wat verder tot het vak behoort. Tevens bericht hij voorzien te zijn van eene RUIME COLLECTIE STALEN VOOR afkomstig- wit de grootste iYla- gazijnen van JVederland. Vroeger genoemde ZAAK gedreven hebbende te Zwijndrecht, heeft hij deze thans overgebracht naar deze stad en vertrouwt hij dat zijne ruim zevenjarige omgang met de meeste zijner stadgenooten hem on getwijfeld dat vertrouwen zal schenken hetwelk hein tot verdere uitbreiding en voortzetting zijner zaken zoo zeer 'noodig ishij neemt dan ook beleefdelijk de vrijheid zich in dit zoo zeer gewenschte vertrouwen bij zijne geachte Stad- en Landgenooten aan te bevelen, van zijne zijde de verzekering gevende, dat hij alles zal aanwenden, om de orders waarmede hij vereerd wordt accuraat en SjJOeciig uittevoeren Zierikzee, 3 Juli 1874. Ivorte Grroenendaal. voor den verkoop van goede Sigaren worden gevraagd. Men adresseere zich franco aan het SIGAREN-MAGAZIJN „DE ROOKERS" te Aardenburg Marktstraat No. 197. Monsters worden het geheele rijk door verzonden tegen franco toe zending van vijf en twintig cents of meer Nederl. Postzegels en duidelijk adres,

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3