Adolph Haas in Hamburg Buitenland. Wij stellen ons kort overzicht van 't geen op het Congres verhandeld is tot een volgend nommer uit, en vermelden thans nog een en ander omtrent de feestviering van Donderdag waarvan de tentoonstelling meer het motief uitmaakte. Dinsdag avond was de jury voor de bekroningen der ingezonden voorwerpen benoemd zij bestond uit de heeren J. C. Kegelaer van Hulst, G. A. Blinden- bach van Cortgene, en B. G. Friderichs van Oud- Vossemeer, voor de paardenP. J. Vermast van Scherpenisse, J. F. v, d. Linde van Oolijnplaafcs, en J. van Darame van Wolfaartsdijk voor de runderen A. Harthoom van Waarde, J. L. Kloek van Zierikzee en J. Leys van Waarde voor schapen en varkens P. de Keijzer van Cortgene, H. Walfert van Neuzen en P. Franken van Grijpskerk voor de werktuigen. De uitslag der bekroning was als volgt: No. 1. Dekhengsten; le prijs toegekend aan de Maat schappij tot verbetering van het Paardenras in Zuid-Beve land; 2e prijs: toegekend aan de Heeren A. den Ouden Co. te Zevenbergen. No. '2. Merriepaarden geboren tusschen '1 Juni '1867 en 1 Juni 1871'le prijs toegekend aan den Heer B. Giljam- te Ouwerkerk2e prijs toegekend aan den Heer G. v. d. Cingel te Kerkwerve. No. 3. Merriepaarden geboren in 1872; le prijs toege kend aan den Heer G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp; 2e prijs toegekend aan den Heer J. M. Kakebeeke te Goes. No. 4. Spannen Werkpaarden; le prijs toegekend aan den Heer A. van der Have te OosterJand; 2e prijs niet toegekend. No. 5. Springstieren van inlandsch ras; 'le prijs toege kend aan den Heer C. Groeneveld de Kater te Noordgouwe 2e prijs'niet ingezonden. No. 6. Springstieren van volbloed Durham ras, geboren vóór of in Jnni 1873; een prijs uitgeloofd door de sociëteit »Landbouw en Handel" te Zierikzee, toegekend aan den Heer G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp. No. 7. Springstieren van volbloed Durham ras, geboren vóór of in Juni 1872; le prijs toegekend aan den Heer G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp2e prijs toegekend aan den Heer D. Hocke Jz. te Zonneniaire. No. 8. Baatgevende koeien, onverschillig van welk ras of Van welken leeftijd een prijs, uitgeloofd door de sociëteit »Landbouw en Handel," toegekend aan den heer G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp. No. 9. Melkkoeien van inlandsch ras; le prys toegekend aan den Heer A. van der Have te Oosterland2e prijs toegekend aan den Heer B. Giljam te Ouwerkerk. Ne. '10. Melkkoeien van gekruist Durham rasle prijs uitgeloofd door den Heer Mr. W. Ph. Vis, toegekend aan den Heer A. v. d. Have te Oosterland; 2e prijs toegekend aan den Heer J. J. Hocke, Capelle, Duiveland. No. 11. Vaarzen van inlandsch ras; le prijs toegekend aan den Heer W. van Westen te Zierikzee; 2e prijs toe gekend aan den Heer C. L. Gast te Noordwelle. No. 12. Vaarzen van gekruist Durham ras; le prijs toegekend aan den Heer N. de Bruijne te Noordwelle; 5e prijs toegekend aan den Heer Mar. Bolle te Haamstede. No. 13. Vaarzen van inlandsch ras, geboren na '1 Juni ■1872; 'le prijs toegekend aan den Heer C. L. Gast te Noordwelle; 2e prijs C. G. de Kater te Noordgouwe, No. '14. Vaarzen van gekruist Durham ras, geboren na '1 Juni '1872; eerste prijs, uitgeloofd door den Heer J. H. Snijders, toegekend aan den Heer J. Giljam te Ouwerkerk; 2e prijs toegekend aan denzelfden. No. '15. Springrammen van volbloed Lincoln rasle prfis toegekend aan den Heer G. J. v. d. Bosch te Wilhel minadorp; 2e prijs toegekend aan denzelfden. No. '16. Ooien van gekruist ras; le prijs toegekend aan den Heer A. van der Have te Oosterland; 2e prijs toege kend aan denzelfden3e prijs toegekend aan denzelfden. No. 17. Niet aangevoerd. No. '18. Beeren van vreemd ras; 2e prijs toegekend aan den lieer F. C. Kohier te Zonnemaire. No. '19. Niet aangevoerd. No. 20, Zeugen van vreemd ras; le prijs toegekend aan den Heer F. C. Kohier te Zonnemaiae2e prijs toege kend aan denzelfden. No 21. Voor een verbeterd Gras-maai werktuig 'le prijs toegekend aan No. '135 van den catalogus, ingezonden door Wed.' J. C. Massée Sc Zn. te Goes2e prijs toegekend aan no. 1 van den catalogus, ingezonden door Voorbeijtel Co. te Bergen op Zoom. No. 22. Voor een Hooischudder^25 toegekend aan No. 5 van den catalogus, ingezonden door Voorbeijtel C,o. te Bergen op Zoom. No. 23. Voor een Paardenhark; ƒ15 toegekend aan No. 143 van den catalogusingezonden door Wed. ,J. C. Massée Zn. te Goes. No. 24, Voor een Zaaiwerktuig15 toegekend aan No. '145 van den catalogus, ingezonden door de Wed. J. C. Massée Zn. te Goes. No. 25. Voor een Wied werktuig'10 niet toegekend. No. 25'. Voor een Dito een zilveren medaille uitgeloofd door den heer Vooratter van het 28e Ned. Landhuishoudk. Congres, toegekend aan No. 148 van den catalogus, inge zonden door Wed. J. C. Massée Zn. te Goes. No. 26. Voor een Aanaardploeg10 niet toegekend. No. 27. Niet ingezonden. No. 28. Niet toegekend. No. 29. Voor eene verzameling van Landbouw-werktuigen, uitmuntende door voltalligheid en bruikbaarheid '1e prijs toegekend aan Voorbeitel 8c Co. te Bergen op Zoom. 2e prijs toegekend aan Wed. J. C. Massée Sc Zn. te Goes. No. 30. Niet toegekend. BUITEN HET PROGRAMMA TOEGEKEND. Een zilveren medaille aan no. 188 van den Catalogus, voor een Amer. verb, ploeg, ingezonden door W. Elenbaas te St Annaland. Een zilveren medaille aan No. 200—249 van den catalogus, voor eene verzameling van zinken ornamenten, ingezonden door de Koninklijke stoomfabriek van zinkwerken te Arnhem. Een bronzen medaille aan 259—273 van den catalogus, eene verzameling pompen' enz., ingezonden door A. Anker Wz. te Zierikzee. Een zilveren, medaille aan 274-279 van den catalogus, eene verzameling zaden, afbeeldingen van zaden enz., inge zonden door E. van den Bosch te Goes. Voor een veulen-merrie met veulen'le prijs C. M. Bolle te Haamstede; 2e prijs een zilveren medaille C. Ber- revoet te Ellemeet; beiden uitgeloofd door den heer jhr. W. van Citters, burgemeester te Zierikzee. Voor het beste ingezonden rundvee (5 Stuks) een prijs van 20, uitgeloofd door heeren Secretarissen van het 28e Landhuishoudk. Congres, B. Giljam te Ouwerkerk. Voor het beste ingezonden rundvee van gekruischt Dur- hum ras (5 stuks) een prijs van 10, uitgeloofd door den heer Ileyse, A. Moolenburg te Eikerzee. De tentoonstelling lokte zeer veel bezoekers. In den voormiddag was het weder regenachtig, 's Avonds was het schoon weder zoodat de illuminatie van 't- feestterrein een prachtig effect maakte. Het Concert van de kapel der Huzaren onder den kapelmeester Bernhardt verwierf luide teekenep van goedkeuring. Gedurende de pauze werd de verloting gehouden van voorwerpen daartoe door het bestuur der tentoon stelling aangekocht of door particulieren geschonken. De uitslag der trekking was als volgt No. 2 een yijftaudsriek. No. 11 een viertandsriek. No. 44 een drietandsvork. No. 64 een gieter. No. 93 een tuinstoel. No. 118 een tweetandsvork. No. 125 een tweetandsvork. No. 196 een moesmaker. No. 217 een stroosnijder van Richmond Chandler no. 60 No. 239 een dubbele decaliter. No, 242 een buste van Z. M. Willem 111. No. 244 een viertandsriek. No. 247 een tuinstoel. No. 248 een veebascnlc. No. 250 een tweetandsvork. No. 255 eén zinkeu vaas op dito piédestai. No. 330 een tuinstoel. No. 334 een viertandsriek. No. 337 een viertandsriek. No. 387 een drietandsstroovork. No. 405 een drietandshooivork. No. 409 een potje boter. No. 411 een tuinstoel. JVo. 438 een wale-ploeg". No. 465 een drietandsstroovork. No. 558 een vijt'tandsriek. No. 580 een bascule voor 300 kilo. No. 601 een hooihark. No. 602 een halve hectoliter. No." 644 een drietandshooivork. No. 656 een bascule voor 250 kilo. No. 685 een drietandsvork. No. 720 een drietands vork. No. 726 een karn. No. 739 een kettingegge. No. 816 een snelweger. No. 859 een stroosnijder van Richmond Chandler no, 61, No, 875 een drietands stroovork. No. 888 een'tweetandsvork. Zierikzee. De mingépaste Verspijckiaansche motie der Wageningsche vind alreeds weerklank in sommige bladen. De Nieuwe Goesche Courant neemt haar over en hecht er haar algehêéle goedkeuring aan. Waar schijnlijk doet dit blad zulks om toch maar geen gelegenheid te laten voorbijgaan ten einde inzonderheid den minister van koloniën displeizier aan te doen. Onder de 38 punten van beschrijving voor de aan staande zomervergadering' der Prov. Staten1 van Zeeland komen o. a. vooreen voorstel tot wederinvoering der tolheffing op den grooten weg der 2e. klasse tusschen Zierikzee en Zijpe, die door de provincie wordt onderhoudeneen mededeeling omtrent de in geleverde bezwaren tegen de vracht van reizigers van en naar den stijger te Wolphaarsdijk, op de stoom- boots der Middelburgsehe maatschappij van stoomvaart. Woensdagmorgen te zes ure arriveerde te Vlissingen het groote stoomschip Scholten van de Rotterdamsche maatschappij van stoomvaart op Amerika. De Scholten onder bevel van kapitein J. Hus, is in 12 dagen van New-York naar Vlissingen gevaren. Het schip 3000 ton groot en had bij aankomst een lading in van 1800 tonhet lag 21 Arasterdamsche voeten diep is 360 voet lang, 38 voet breed en met volle lading gaat het 29 voet diep. Onder Koudekerke is een huis en schuur afgebrand. Het Vaderland meldt als zeker dat met 1 Juli de Haagsche Nieuwsbode in conservatieve handen overgaat en ouder hoofdredactie zal komen van den heer de Vries, vroeger van de Noordstarlater van het Dagblad. Onze afgevaardigde ter Tweede Kamer, mr. Saaijmans Vader, zoo schrijft de Goessche Courant heeft onlangs bij de behandeling van het wetsontwerp op den kinder-arbeid gezegd //dat het eene groote uit zondering was, wanneer van kinderen voor veldarbeid gebruik werd gemaakt." De heer S. Vader grondde zijne meening natuurlijk op zijne ondervinding in Zeeland opgegaan, en men zou mogen aannemen, dat hij althans wat die provincie betreft, op de hoogte kon zijn. En wat blijkt nu? De schoolopziener in het le district in Zeeland, mr. C. J. Pické, heeft in de Nieuwe Bijdragen van 16 dezer een staat gepubliceerd, bevattende het resultaat van een expresse lijk ingesteld onderzoek naar het aantal leerlingen, dat op 15 Januari 1873 in Zeeland school ging, en hoeveel leerlingen gedurende minstens drie maanden van het jaar tengevolge van veldarbeid de school hebben verzuimd. De cijfers van de steden zijn daarbij buiten aanmerking geblevenoverigens hebben alle ouderwijzers in Zeeland, met uitzondering van St. Laurens en Aardenbürg en enkele hoofdon derwijzers aan bijzondere scholen, op de vraag van de respectieve schoolopzieners de verlangde opgaven gedaan. En dan blijkt, dat over het geheele platteland van Zeeland van 20738 schoolkinderen niet minder dan 6967 of 381/2 percent, gedurende drie maanden of langer, tengevolge van veldarbeid de school hebben verzuimd Ruim drie en dertig percent der school kinderen dus wordt voor veldarbeid gebruikt, om niet te spreken van het aantal kinderen, dat korter dan drie maanden daarvoor gebezigd wordt! En dan zegt de heer S. Vader, dat het in Zeeland nog slechts eene groote uitzondering is, wanneer van kinderen voor veldarbeid gebruik wordt gemaaktHoe moet het dan wel niet gesteld zijn in de andere provinciën van ons land Twee gevolgtrekkingen zijn uit deze cijfers af te leiden 1°. dat het hoog tijd was, in het lot der arbeidende kinderen, te voorzien 2°. dat er niet de minste waarde te hechten is aan de adviezen van onzen afgevaardigde, die zoo weinig op de hoogte is van den toestand, zelfs in zijne onmiddellijke omgeving, dat hij spreekt van groote uitzondering, waar het niet minder dan drie en dertig percent der school gaande bevolking betreft. Van wege de hoofd-comraissie voor het Elfde Christelijk Nationaal Zendingsfeest te Middachten (bij de Steeg) den In Juli 1874 te hondenis bij den uitgever H. B. Breijer, te Arnhem, verkrijgbaar gesteld een-' uitvoerig programma van al wat op die zaak betrekking heeft. Ds. Hogerzejl, pred. te Arnhem, zal de openingsrede houden de heer A. Brumraelkamp, leeraar aan de theol. school te Kampen, houdt de eerste afscheidsrede, de Amsterdamsche predikant J. P. G. Westhoff, de slotrede. Verder zullen de vol gende sprekers de achter hun namen genoemde onder worpen behandelen M. Cohen Stuart, em. pred. van Rotterdam, de Evangelische Alliantie te New-Yorkdr. A. W. Bronsveld, pred. te Haarlem, het Volkslied dr. Ph. J. Hoedemaker, pred. te Rotterdam, de zondagscholen T. M. Looman, te Amsterdam, overzicht van de zendingsvereenigen I. J. Dermont, pred. te Scheve- ningen, de zendeling Livingstone; Jhr. van Wende van Dijkveld, te Utrecht waaruit verklaart zich nog het impopulaire der Christelijke zending J. F. van Lennep, de Bijbel een krachtig wapen tegen de zonde B. J. Swaam, pred. te Breda, kerk en zending F. Lion Cachet, vroeger pred. in Zuid-Afrika, het Evangelie in Zuid-AfrikaM. S. Broniet, te Amsterdam, de zending onder de Joden; W. Koopman, pred. te Barendrecht, de Bijbel en de zendingP. Doedes pred. te Zufcphen, de zending en de beschavingN. Rinnooij, zend. der Utrechtsche zendingsvereeniging, Nieuw-Guinea. Rotterdam, 23 Juni. In de zitting der arr .-rechtbank alhier werd lieden morgen bij zeer ujlvoerig arrest (waarvan de voorleziug een vol uur duurde) de 64 jarige exnotaris I. C. P. schuldig verklaard, wegens verschillende handelingen, aan misbruik van vertrouwen. De hem daarvoor opgelegde straf bestaat in 10 maanden eenzame opsluiting, drie geldboeten ieder a 12,50, benevens het verlies 'zijner burgerrechten gedurende 5 jaren. De beklaagde, hoewel in den laatsten tijd zichtbaar vermagerd, bleef gedurende de gansche zitting en ook tijdens de uitspraak zeër kalm. Belangrijk voor velen In alle branchen, in het bijzonder echter met be trekking tot de algemeen veel gezochte origineele loten, rechtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firmaanderzijds door den hieruit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten, Het door zijne nauwkeurigheid bekende bankiershuis kan deswege iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. F r a n k r ij k. De burggraaf de Damas, een der vertrouwelingen van den graaf de Chambord, is te Versailles aange komen om met de legitimisten in overleg te treden en hun mede te deelen in hoever de graaf de Cham bord de constitutioneele waarborgen, die men van hera verlangt, zou kunnen bewilligen.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2