ZIERIK.ZEESCHE COERMT voor het arrondis- sement Zierikzee. 1874. No. 50. Zaterdag 27 Juni, 77ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD DE CRISIS. Binnenland, Deze Courant verscliijut DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden/ 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers- 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEXMAN. Het was te verwachten dat het uitbreken van de kabinets-erisis eenige sensatie zoo ma ken. Toch doet het dit meer in de bladen dan bij de natie. Dit is een bedenkelijk verschijnsel. Kan 't de natie wel veel schelen hoe 't op het Binnenhof loopt Bij de pers hoort men tweederlei meening. De een vindt het aftreden der ministers den regelmatigen constitutioneelen afloop der ontstane spanning tusschen regeering en vertegenwoor diging, de andere adviseert bepaald tot kamer ontbinding. Dat bet ministerie aftreedt na zooveel tegenwerking of gebrek aan medewerking ondervonden te hebhen is zeer verklaarbaar, ofschoon de bedenking: wie zal ons kunnen opvolgen misschien wel van wat meer ge wicht had mogen geacht worden door 't aftre de ide kabinet. Een ministerie Heemskerk wordt door enkele groote bladen als 't aangewezene genoemd. Waarom Omdat de conservatieven, van elk verlaten, nog den meesten steun zullen kunnen wachten van de liberalen en tot deze de meeste toenadering zullen toonen, naarmate de beide andere anti-liberale partijen de con servatieven meer links laten liggen of negeeren? Is er dan een bekeering der conservatieven te wachten Andere bladen raden, zooals wij reeds op merkten, de ontbinding aan. Kamerontbinding is wellicht nergens een zoo bedenkelijke zaak als bij ons. Ons kiezersvolkje vat tot heden toe de beteekenis niet van zulk een operatie. Bij ons heeft de ontbinding volstrekt niets van een plebiscit. En als zij dit karakter niet bezit, dan is zij een dwaze manoeuvre. De groote massa der kiezers geeft eenvoudig de ontbonden kamer een vernieuwd mandaat en daarbij wordt niets gewonnen. Wel wat verloren, vooral daar er bij deze crisis geen beginsel als criterium, kan gelden. Hoe moet het votum der Kamer worden uitgelegd? Is 't een doodvonnis over 't Kabinet geveld? Is 't een openbaring van onwil om de kieswet te herzien Is 't de nasleep van Atchin? Wat mag 't zijn De bladen die de ontbinding aanraden zien er 't bewijs in van totale on handelbaarheid en onvruchtbaarheid der Kamer maar zonder andere kiezers zal men wel niet tot nieuwe elementen in de Kamer geraken. Ondertussehen is het aftreden van 't Kabinet een feit en kan de ontbinding thans nog slechts plaats hebben op 't initiatief des konings. Ook dit is zeer bedenkelijkgroote agitatie en op zetting der partijen zullen dan onvermijdelijk zijn en wjj zien niet dat er van de tegenwoor dige kiezers een gemotiveerd oordeel te wach ten is. Er worden reeds combinatiën van personen genoemd die het nieuwe Kabinet zonden moeten uitmaken. Natuurlijk wordt de heer van Reenen niet vergetenmen laat dien Staatsman altoos de rol spelen van specialen adviseur der kroon bij kabinets-kwestiën. Andere geruchten houden in dat het tegen woordige Kabinet, eenigszins gewijzigd, zou aanblijven en dan de ontbinding doen plaats hebben. Wij weten niet wat wij van dit alles voor waar kunnen houden. Het laatste komt ons niet geheel onwaarschijnlijk voor. 't Schijnt dat de ontbinding niet meer te vermijden zijn zal. ZI ERIK ZEE, 26 Juni 1 8 7 4. Zierikzee, 25 Juni^ Dinsdag voormiddag werd de algemeene vergadering der MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW EN VEE TEELT JN ZEELAND, gehouden in de Concertzaal onder voorzitterschap van den heer van Citters van IJeinkenszand. Onverminderd de afdoening der huishoudelijke zaken werd door het hoofdbestuur voorgesteld ditmaal geen vraagpunten ter bespreking bij de vergadering in te leiden, aangezien de belangrijke vraagstukken van den dag met betrekking tot den landbouw ook op 't Congres in behandeling zullen komen. Door een lid werd de vraag gedaan of de Maatschappij ook "voornemens was wandelleeraars aan te stellen, zoo als dit in andere provinciën plaats heeft. De Voorzitter deelde als antwoord op die vraag mede dat deze zaak in nagenoeg alle afdeelingen een punt van overweging had uitgemaakt en dat deze bereid waren daartoe gelden te bestemmen, terwijl hij niet twijfelde of de Maatschappij zou tot dat doel subsidieën willen verleenen aan die afdeelingen wier financieele krachten te kort schoten. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd gekozen Kruiningen. Des avonds te zeven ure werden de leden van het CONGRES in de groote zaal van het Raadhuis plechtig ontvangen door het dagelijksch bestuur der gemeente en het bureel van 't Cougres. De heer Burgemeester van Zierikzee, jhr. W. van Citters hield een kernachtige toespraak waarin hij de van heinde en ver opgekomenen hartelijk welkom heette in de gemeente, hopende dat de beraadslagingen van de vergaderingen strekken mochten tot bevordering van den landbouw en de met dien belangrijken tak van nijverheid in verband staande wetenschappen. Hij stelde verder in het licht hoe dit Congres voor de stad Zierikzee inzonderheid van belang was niet alleen omdat iets dergelijks voor een zoo geïsoleerde streek als onze rijke eilanden Schouwen en Duivelaud een zeldzaam voorrecht is te achten, maar ook omdat nadere kennismaking met de toestanden hier, bevor derlijk zijn kan aan de eindelijke oplossing der kwestie die meer en meer een levenskwestie voor-alle geïsoleerde streken wordt: de aansluiting aan de groote slagaderen van het verkeer. Ten slotte stelde de heer van Citters, wiens rede luide teekeneu van bijval verwierf, den voorzitter van het Congres mr. J. Moolenburgh aan de vergadering voor, en bood vervolgens den leden namens de ge meente Zierikzee deu eerewijn aan. De heer Moolenburgh stelde alsnu voor over te gaan tot de constitueering der afdeelingen. Dit geschiedde. Tot voorzitter der le afdeeling werd gekozen de heer J. M. Kakebeeke te Goestot le secretaris de heer van Nagel! te Arnhemtot 2e secretaris de heer Cremer te Driel. Het bestuur der tweede afdeeling werd bij acclamatie samengesteld als volgt: voorzitter mr. B. W. A. E. Baron Sloet tot Oldhuis, Eere-Voor- zitter van 't Congres vice-voorzitter mr. C. J. Fokker te Zierikzeele secretaris mr. P. A. J. Bouvin en 2e I secretaris mr. J. P. N. Ermerins beiden te Zierikzee. De opkomst was vrij talrijk. Na de afloop der vergadering vereenigden zich. de Congresleden en een talrijk en uitgelezen publiek in de buiten-sociteit //Parklust," waar een feestconcert werd gegeven door het Zierikzeesche muziek-gezelschap //Kunst en Eer."- Het gezelschap kweet zich, onder directie van zijn ijverigen directeur den heer J. A. Kwast, loffelijk vati zijn taak en zeker verdiende het voor zijn uitvoering nog meer applaus dau liet nu reeds verwierf. Het schoone terrein was feestelijk versierd en ver licht inzonderheid viel ons de zeer smaakvolle decoratie boven het front van 5t-gebouw iu 't oog; zij deed haar ontwerper eer aan. Prachtig weder begunstigde dezen eersten dag der feestviering. Woensdag - morgen vingen de afdeelings-vergade- ringen van liet Congres te 9 ure aan en te één ure werd de eerste algemeene vergadering door den voor zitter mr. J. Moolenburgh geopend. Te één ure werden de onderscheidene muziekgezel schappen voor de reünie verwacht. Verhindering om op deu vereischlen tijd gebruik te maken van de sluis te Wemeldinge dreigde de reis der speciale boot van Antwerpen tot zulk een laat uur te verschuiven dat het programma voor den avond gevaar liep van niet te kunnen worden uitgevoerd. Er was gelukkig nog tijdig in dit ongewenscht geval voorzien, daar de Spoorboot een extra-tocht deed om de musici af te halen, die dan ook te half vier ure aankwamen. Aan de aanlegplaats hadden een aantal burgers post gevat om de vreemde gasten te recepieeren en zoo stapten achtervolgens aan walde Muziekmaat schappij L' Echo de la Cacvpinevan Turnhoutde Harmonie „Constantia" van Borgerhout (Antwerpen) de Fanfares Broedermin'van Grobbendonck (Ant werpen) het Muziekgezelschap „Phileutonia" van Helmond de Harmonie i,de Unievan Rosendaal het Muziekgezelschap „Accelerando" van Middelburg en het Muziekgezelschap „St. Ceciliavan Hontenisse. Nadat te vijf ure de directien dezer corpsen in het lokaal van de Tusschenschool plechtig verwelkomd waren door 't bestuur van //Nut en Genoegen" dat hun den eerewijn aanbood, trokken de muziekcorpsen, waarbij zich thans ook „Kunst en Eeren de kapel van 't 3e regeraent Huzaren aansloten, in optocht een gedeelte der stad door ten einde zich naar het feestterrein te begeven. Tot opluistering van dezen tocht hadden zich een tachtigtal heeren uit de burgerij, vertegenwoordigende verschillende takken van nijverheid en maatschappelijke betrekkingen, in groepen met banieren daarbij aangesloten. Ongerekend het oponthoud bij 't formeeren, dat onafscheidelijk is aan optochten, slaagde deze feesttocht naar wensch en liep, begunstigd door prachtig weer, tot aller genoegen af. De muziek-reiinie, die tot den dageraad duurde, leverde in alle opzichten overvloedig feestgenot op. Uitstekende muziek, van met elkaar wedijverende ge zelschappen die tal van artisten onder hun leden telden, een met kwistige weelde verlicht terrein in een schoone streek; prachtig weder (<z demi-saison altoos) wat was er meer te wenschen P Het terrein was dan ook goed bezet en de geheele landelijke feestavond zeer geanimeerd. Gedurende de pauze werd door het bestuur van ,/Nut en Genoegen" aan elk der muziekgezelschappen die aan de reünie deelnamen, een herinueringsmedaille vereerd.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1