ZIERIKZEESCIIE COURANT. voor het arrondis- sernent Zterlhee. 1874. No. 49. Woensdag 24 Juni. 77ste jaargang. NIEU WS- en ADVERTENTIE-BLAD WEDER EEN CRISIS. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NT I EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betrefifende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever If. LA !iE YUAN. Wat wij gevreesd hebben is geschied; de o. i. ontijdige en bovendien onhandige groote manoeuvre met het herzienings-ontwerp dei- kieswet is geheel mislukt. Wij hebben geen andere uitkomst gewacht en meenen zelfs dat nu 't begin van 't einde nog niet eens te zien is. De val der voordracht van de regeering, vooral de wijze waarop die val plaats had wyst met klemmenden ernst op den wezenlij ken aard dei' kwaal die men door die voordracht wénschte te genezen. Op 't gevaar af van onder de stoute kinderen gerekend te worden, die niet voldaan zijn als ze niet geheel hun zin kunnen krijgen, ver eenigen wij ons met hen die in de verwerping van het wetsvoorstel geen nadeel zien. Het is onze vaste overtuiging dat men door een eenvoudige censusverlaging de innerlijke ge breken van ons kiesstelsel niet alleen niet zou verminderen maar zelfs vergrooten. Dat de Kaïner art. 1 dèr voordracht verwierp bewijst ondertusschen niet dat de meerderheid er eveneens over dacht als wij. Integendeel. Het is er zoo mede gelegen dat op dit oogen- blik de kwestie van den census niet rechtstreeks in verband staat tot de algemeen gevoelde behoefte aan verbetering van onze staatsinrich ting door een zuiverder regeling van het kies recht; de censuskwestie is als een wapen ter hand genomen door een partij die geenszins toenadering tot de praktijk der volkssouve- reiuiteit wil, maar juist in de vergrooting van 't gebrek dat ons geheele kiesstelsel aankleeft een middel ziet dat haar des te sneller naar haar doel zal voeren. Is het niét een merkwaardig verschijnsel dat op dit oogenblik juist de liberale partij afkeerig is van een verandering der regeling van 't kiesrecht d tort et a-travers, en dat daarentegen de partij van 't absolute gezag bij de gratie Gods die verandering wil drjjven tot een uiterste, dat in 't wezen der zaak door haar slechts kan beoogd worden als een middel om met- dertijd de volkssouvereiniteit die men nu schijnt te willen begunstigen, des te zekerder te nekken? Men heeft de geheele kwestie verkeerd gesteld. „Censusverlaging" beeft men gesteld in de plaats van „hervorming van ons verkeerde kiesstelsel." Het betalen van zóóveel of zóóveel belasting is de maatstaf voor de politieke mondigheid der staatsburgers, deze valsche stelling, die ons na bijna 25 jaren voor een steeds toene mende ontaarding van ons parlementair leven heeft gebracht, een stelling waarin juist al de gevolgen opgesloten liggen, die de oorzaak zijn onzer toenemende lamheid en onvruchtbaarheid op wetgevend gebied, men heeft ze niet aan gedurfd, maar ze integendeel bij vernieuwing als juist willen erkennen. Het is goed dat de uitkomst dit verijdeld heeft. Betreuren wij dan het échec der regeering niet? Zeer zeker; maar wij betreuren veel nieér dat de regeering zich heeft laten ver lokken tot de taktiek van modderen en mar- ehandeeren, op een zoo gewichtig stuk van staatsrecht waar geen loven en bieden, geen geven en nemen, maar alleen de strenge we tenschap van het staatsrecht de kwestie be- heerschen moest. Waar zit het kwaad, in de Kamers of in de Kiezers Laat ons liever de vraag aldus stellen in de verkozenen of in de kiezers want de zilveren standaard beheerscbt geheel en al het staatkundig leven der natie. Het kwaad openbaart zich hij gekozenen en kiezers beidenmaar 't spruit voort uit het vicieuse beginsel waarvan heiden uitgaan. Het lichaam van onzen staat is geworden tot een vennoot schap waarvan de actiehouders stem uitbrengen in verhouding tot het aantal hunner actiën, zonder dat, naar 't schijnt, eenig zedelijk idéé, buiten die acties, 't geheele lichaam beheerscht. Daardoor zijn onze volksvertegenwoordigers allengs gedaald tot den rang van zaakbezorgers van allerlei particuliere- en partij-belangen, die tot bet waarachtige welzijn der natie in om gekeerde verhouding staan. Een geheele schare der natie heeft tegenwoordig slechts één doel voor oogende school te brengen onder de macht der kerk, en naar dat doel alleen stre vende heeft die schare geen oog meer voor de wezenlijke eischen des tijde, noch voor de be hoeften van 't oogenblik. Een andere fractie der natie is er op uit een sinds eeuwen ver loren macht over de zielen en lichamen der menschen weder te herwinnen en ook zij, ge blinddoekt en opgedreven door haar leiders, verliest de geschiedenis van onzen staat en 't wezen onzer nieuwere staatsregeling te eene- male uit 't oog. Allen beschouwen de consti tutioneel instellingen, zooals die zijn, als het beste middel om ze geheel af te breken en te niet te doen. Maar ondertusschen ziet het betere deel, of liever het zelfdenkende deel der natie dit gevaar steeds meer dreigende vormen aannemen het heft -klaagtonen daarover aan, laat waarschuwende stemmen hooren, tracht de natie op te schudden uit den slaap der zorge loosheid, en tot loon voor deze pogingen om op den goeden weg terug te komen, waarvan men meer en meer gaat afdwalen, zou nu een on handige regeering de zaak nog meer gaan be derven. Gelukkig dat een zieke niet licht zijn eigen geneesheer zijn wil, dat is een omslandigheid die wellicht nu ous constitutioneel leven voor een spoedig nakenden dood heeft behoed. Zoolang, in zake van kiesrecht, de zilveren standaard niet wordt verworpen en door dien der intelligentie, dat is: der wezeulijke bevoegd heid wordt vervangen, zoolang verwachten wij geen heil. Daartoe zal grondwetsherziening noodig zijn daartoe zullen groote émotien der natie wellicht op den duur onvermijdelijk wordenwat nood Beter leven en strijden, dan al meer en meer in te dommelen en ingepalmd te worden door leiders die wel weten wat zij willen en met behulp van gedweeë volgers die niet weteu waartoe zij gebezigd worden. Wij staan nu voor een crisis. Wat zal 't zijnaftreding van 't Kabinet of Kamer ontbinding? Deze laatste achten wij op ditoogen blik zeer ontijdigdoch wij kunnen niet anders zien dan dat het daarop toch zal uitloopen de regeering heeft zich laten voortstuwen tot de ontbinding. Die ontbinding zal geen uitkomst opleveren. Onze kiezers, zoo als ze zijn, herkiezen instinct matig de personen die men hun eenmaal heeft laten kiezen, 't Gro3 der kiezers weet niet beter dan dat zulks zoo behoortgewichtige politieke beginselen boezemen geen belang in aan lieden die onder den zilveren standaard wandelen of ijveren voor predikstoel of altaar. Voor hen is het kiesrecht geen recht op deelneming in de behartiging van 't algemeen belang, maar alleen een middel om predikstoel, altaar of mammon te dienen. Dan, aftreding van 't Kabinet. Maar de oppositie die van de regeering 't échec toebracht is een coalitie van uitersten hoe kan daaruit een nieuw bewind geformeerd worden Nog eens herhalen wij, wat reeds zoo menig maal gezegd hebben de census-veiiaging is eeu denbeeld dat te kwader ure in den raad van ministers is komen spoken en toen niet is uit gedreven, naar ',t rijk der hersenschimmun. De telegraaf brengt ons na 't sluiten van dit artikel het bericht dat het kabinet zijn ontslag heeft aangeboden. Hiermede is de crisis een beslist feit. Laat nu de uitersten d. i. de acht entwintigers en de vierentwintigers, zich ver eenigen en 't verschil deelen dan bekomen wij een ministerie van zesentwintigers d. i. juist wat het kabinet in de census-wet wilde. Treurig en lamlendig is het toch. Binnenland. ZIERIKZEE, 23 Juni 1 8 7 4. ZlEitiKZEE. De uitslag der herstemming voor de verkiezing van een lid in den gemeenteraad, op Vrij dag j.l. gehouden, en reeds per bulletin aan onze ge- abonneerden in de stad gemeld, is dal de heer mr. J. W. A. Schneiders van Greljffenswerth 156 st-.-mmen verkreeg en de heer D. Q. Mulock Houwer 140, zoodat ile eerste is gekozen. Zierikzee 21 Juni. Heden avond had in de con certzaal een eigenaardige plechtigheid plaats. Het muziekgezelschap //Kunst en Eer" was uitgenoodigd zich daar ter plaatse te vereenigen ten einde de ba nier in ontvangst te nemen, door een aantal dames voor dat corps ten geschenke bestemd. Een der leden van de commissie van uitvoering, Mej. S. Mnznre, hield een sierlijke, op uitstekende wijze uitgesproken en voor //Kunst en Eer" vleiende rede en bood daar mede het corps de banier aan. Hierop antwoordde de president van het muziekgezelschap, clen dank van 't corps betuigende en er op wijzende hoe //Kunst en Eer" wel sedert jaren zijn krachten overal waar 't pas gaf of verzocht werd had aangewend ten genoege der bur gerij en tot onderhouding van de liefde voor de kunst, doch dat niettemin aan het gezelschap tot heden toe

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1