Zierïkzee, 19 Juni. .Bij de heden plaats gehad, hebbende herstemming voor een lid van den gemeen teraad zijn ingeleverd 297 stembriefjes van de 450 kiezers. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Haarlem Mr. J. de Clercq van Weel, kantonrechter te Schiedam, vroeger te Zierikzee. Benoemd tot kantonrechter te Helmond Mr. P..J. J. Holliügerus Pijpers, kantonrechter te Pluist. De reden waarom de heer Mr. J. Snijder zijn ontslag als burgemeester vau Yeere neemt is, volgens door hem in den gemeenteraad dier stad gedane mededeelingen, de ondervonden teleurstelling bij zijne onderhandelingen met den Minister van Oorlog over de Kazerne-gebouwen in verband met de belangen der stad Yeere. Den 30 Juni zal ie Hulst plaats hebben de ver kiezing van een lid der Provinciale Staten, in plaats van den heer A. L. J. van Waesberge, die de pro vincie met der woon verlaten heeft. De herstemming, zoo noodig, is bepaald op 14 Juli. Yolgens onderscheidene bladen is het niet gelukt het noodige kapitaal te vinden om de uitgave van den Standaard voort te zetten, zoodat lieden het staken der uitgave te wachten is. Te Amsterdam is, na afgelegd examen, tot arts bevorderd de heer C. Stekete, geboren te Nieuwdorp, gem. 's Heer Arendskerke. Z. M. heeft, met intrekking van het kon. besluit van 25 Maart j.l., No. 20, waarbij Dr. J. Cramer benoemd is tot hoogleeraar in de faculteit der god geleerdheid aan de hoogeschool te Groningen, tot hoogleeraar in die faculteit benoemd Dr. G. H. Lamers, predikant te 's Gravenhage. Z. M. heeft aan P. Gijs, te Asseuede (België), Jals blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, we gens de redding van een-kind te Philippine op 4 Mei j.l., toegekend de bronzen medaille,- alsmede een loffelijk getuigschrift. Aan de Tweede Kamer is in druk rondgedeeld het verslag der Commissie van rapporteurs omtrent het wëts-ontwerp tot afschaffing yan den zeepaccijns en verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Bij de overweging van deze voordracht in de af- deelingen der Kamer toonde de meerderheid zich, behoudens nader mede te deelen bedenkingen, gunstig gestemd voor het doen wegvallen van den zeepaccijns uit de rij onzer belastingendoch waren er verschei dene ledeu wien het twijfelachtig voorkwam, of het juiste tijdstip voor het nemen van dien maatregel gekomen was. Die twijfel stond in verband met de houding, door den minister van financiën zeiven om trent deze aangelegenheid in de Kamer aangenomen. De Kamer vau Koophandel te Leiden heeft een adres ingediend aan den Minister van Financiën, waarin zij aandringt op de afschaffing van den accijns op het zout. Naar men verneemt is Z. M. de koning voornemens bij gelegenheid van IiDs. reis naar Montreux (Zwit serland) eenige uren in Eins te vertoeven tot het brengen van een bezoek aan den keizer van Duitsch- land terwijl Z. M. wellicht ook de keizerin te Coblenz zal ontmoeten en begroeten. H. M. de kouingin vertrekt aanstaanden Zaterdag des ochtends per trein van 6.15 min. langs den Rhijnspoorweg met gevolg naar het buitenland. Z. K. PI. prins Alexander heeft bij zijn vertrek uit de gemeente Leiden aai) den Burgemeester een som van 1000 voor de algemeene armen ingezonden. Door Z. M. den keizer van Rusland is ter beschikking- van den Minister van Oorlog gesteld een som van 800 Russische gouden ducaten, ten einde te worden verdeeld onder de onderofficieren en verdere manschappen, die als cerewacht bij den keizer hebben dienst gedaan, gedurende PID. kortstondig verblijf op Nederlandschen bodem: De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat die gelden onder de belanghebbenden zullen worden verdeeld in evenredigheid van hunne tractemenlen. 'Yoor de compagnie, ter sterkte van 120 man en de muziek des 2den regiments die te Venlo den Russischen keizer, de militaire honneurs bewezen, bedraagt het aandeel in dit, vorstelijk geschenk 99 ducaten, dus ruim 554 gulden. Een sergeant-majoor krijgt alzo6 10 gulden, eeu sergeant ruim 6 gulden, de gewone milicien 2.30. De heer J. M. van Kempen, de geachte, industrieel te Voorschoten is door Z. M. den koning van Saksen benoemd tot ridder van den Witten Yalk. Te Rotterdam is het stoomschip Lestris van Liver pool aangekomen door den nieuwen waterweg, met een diepgang van 46 decimeters. Een bewijs dat de zeeweg steeds meer geschikt wordt voor de groote vaart. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat, als voorbode voor de aanstaande pakketvaart van Amerika op Vlissingen, 23 Juni in laatstgenoemde plaats een mailboot uit New-York wordt verwacht. U. D. Door mr. A. Ver-Huell te Arnhem is tot voltooiing van het zeemans-asvl te Brielle vijftigduizend gulden beschikbaar gesteld. U. D. Met betrekking tot de haven van Scheveningen verneemt de Stoompost, dat de minister van binnen- landsche zaken zich in hét algemeen bereid heeft verklaard tot het verleenen vau rijks hulp mede te werken; terwijl de minister van financiën beieid zou zijn den grond, noodig voor de haven en bijbehoorende werken, tegen te bepalen prijs af te staan. Onder de geschenken, als huldebewijs aan Z. M'. den koning bij gelegenheid van het kronigsfeest aan geboden, verdient er één bijzondere vermelding. De heer IP. A. M. Roelants, boekdrukker-uitgever te Schiedam, had van de'Grondwet van 1848 een pracht- di'uk vervaardigd, waarvan hij slechts drie exemplaren had laten drukken. Hij bood een van dat drietal exemplareu den koning aan, en stelde het tweede tot HD. beschikking. Het behaagde Z. M. den heer Roelants den. 23 Mei jl. te doen te kennen geven, dat o.uder de menigvuldige geschenken, die Z. M. dezer dagen zijn aangeboden, er weinige zijn die HD. met zooveel welgevallen- ontvangen heeft-, als het pracht-excmplaar der Grondwet, door dien lieer aan PID. toegezonden. Plet behaagde Z. M. tevens den genoemden heer HD. welgemeenden dank voor dit huldeblijk te doen betuigen en hem geluk te wenschen met de verdienstelijke en prachtige uitvoering van zijn typographischen arbeid. Wat de beschikking over liet tweede exemplaar be treft, zou liet- Z. M. aangenaam zijn dat het der regeering aangeboden wiercL De heer Roelants béijverde zich hieraan te voldoen, waarop hem namens de regeering bijzondere dank werd betuigd, en te kennen gegeven dat het tweede exemplaar in de koninklijke bibliotheek zou worden geplaatst. Naar men verneemt, 'zal het eerste in 's könnigs particuliere boekerij1 een plaats erlangen. IPet derde blijft het eigendom van den heer Roelants. Z. M. de koning heeft aan den door HD. uitge loofde prijs (de prachtige gouden zweep), die Donderdag den gedenkdag van Waterloo, te Leeuwarden zou worden verharddraafd, nog eenige prijzen toegevoegd, u.l. een breed gouden oorijzer; een zilveren'theeservies met sclienkgladeeu zilveren blad met dito schenkkan- De laatste (zilveren) prijzen moeten, naar men ver neemt, door Z. M. bestemd zijn voor de beste hard dravers uit de naburige provinciën Groningen en Drenthe, die aan de harddraverij, zullen deelnemen. Maastricht, 12 Juni. Het on weder dat in den namiddag van 9 Juni in Limburg heeft gewoed, heeft vrij belangrijke schade veroorzaakt. Te Swolgen, onder Meerlo, is de torenspits, benevens een trap en een paar deuren in de kerk, vernield; de brandschade is aanzienlijk, doch gelukkig door verzekering gedekt. Te Grevenbicht is een bergplaats van hout, stvoo enz. afgebrand. De schade aan gebouw en inhoud wordt berekend op f 1500; ook daar was alles verzekerd. Het vernielend element heeft wijders te Lull, gemeente Venraij, een boerenwoning met stal, schuur en berg plaats bijna geheel in de ascli gelegd. Het toege brachte 'nadeel is ongeveer 2000 groot; niets was geassureerd. Utrecht, 14 Juni. De bekende Frans Robert Hugo Frolinsdorf, die door liet prov. gerechtshof alhier tot zeven jaar tuchthuisstraf-veroordeeld was, wegens het opzettelijk gevaar doen ontstaan voor den sneltrein op 25 Dec. j.l., nabij Driebergen, en die in deze weck naar de strafgevangenis te Leeuwarden zou gebracht worden, is Zaterdag uit zijn gevangenis te Utrecht gebroken. De gevangene heeft zich, door zijn beddelakens aaneen te knoopen, laten zakken, doch werd door de vrouw des huizes op den zolder van liet huis, waarin hij gevlucht was, ontdekt, waarop hij onmiddellijk weder gearresteerd is; hij zal alsnu voor dit feit terecht moeten staan, en is dus weder naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Tiel, 11 Juni. De Tielsche garancine-en meekrap- fabriek is gisteren verkocht voor de som van 21,000. Naar men verneemt zouden de koopers het voornemen hebben oin met de bereiding der garancine-verfstof voort te gaan. Er is maar geen geluk met de keizersklok voorden dom te Keulen. Nadat bij liet eerste onderzoek was gebleken, dat de klok niet in den bepaalden toon staat, heeft de vervaardiger, de lieer Hamm te Fran- kenthal, de hoop te kennen gegeven om door opzuivering en afschrapping de klok in den vereisclilen toon te brengen. Na daartoe al liet mogelijke te hebben aangewend is door de commissie andermaal eene proef genomen, die echter nog ongunstiger resultaat dan de eerste heeft opgeleverd. De toon is nog altijd cis in plaats van C, terwijl men nog daarenboven thans allerlei vreemdsoortige klanken hoort. Er schijnt nog een Fransche geest in de klok te wonen zij is waar schijnlijk nog niet genoeg verduitschtwellicht zal dit'beter worden-nu de klok weder wordt vernie tigd om andermaal te worden gegoten, waarvoor de kosten ongeveer gedekt zijn door de entréegelden die de vervaardiger voor de bezichtiging van zijn, hoewel mislukt, toch grootsch werkstuk heeft ontvangen. Den 30 dezer zal te Pestli een algemeene vergade ring gehouden worden van de aandeelhouders van den Hongaar schen-Ooster-spoorweg deze vergadering zal door een comité van aandeelhouders hier te lande wórden bijgewoond, ten einde hunne, belangen aldaar te behartigen. Het valt zeer te betreuren dat ook daar weder veel Nederlandscli kapitaal in eene onge lukkige spoorwegonderneming is gestoken. In Frankrijk begint men er op bedacht te zijn om ook te //Ont,ridderen", De ondervinding leert, dat niet ieder, die liet legioen van eer draagt, daardoor per se een achtenswaardig man is of blijft. Of hij het was tijdens zijne decoratie is eene vraag, die moeielijker zou zijn ,te beslissen. Generaal Vinoy, groot-kanselier der orde van het legioen van eer, heeft thans verschillende besluiten genomen, waarbij niet alleen sommige gedecoreerden tijdelijk worden geschorst in die hoedanigheid, maar vele anderen als ridder worden geschrapt. Geraakt die methode in zwang, dan zal misschien de tijd komen, dat bij elke lijst van geridderden, eene lijst van ontridderden gevoegd wordt, en de leeuwen, arenden en andere dieren of voorwerpen, in plaats van geschonken, slechts tot wederopzeggens toe wor den verstrekt. Dit voordeel zou er echter aan verbon- zijn, dat hij die een leeuw, een kroon, een zwaard of iets dergelijks krijgt, zijn best deed om liet te houden. TELEGRAM. (TWEEDE KAMER). 's Gravenhage, 19 Juni. Art. 1 der vvetsvoor- dracht betreffende de verlaging van den census, is verworpen met 39 tegen 32 stemmen, en is de ver dere beraadslaging dienaangaande gestaakt. Buitenland. Frankrij k. Men zegt dat prins Napoleon, ongevoelig voor hetgeen de bladen daaromtrent melden, besloten heeft geen candidatuiir voor de Nationale Vergadering, waar ook, te aanvaarden, voor dat een nieuwe Ver gadering zal zijn verkozen. Zaterdag is het zeer rustig aan liet station van St. Lazare gebleven, hetgeen trouwens zeer natuurlijk was, daar men er bijna geen leden der Nationale Vergade ring zag. Zij waren allen langs een anderen weg te Parijs gekomen. Niettemin waren aan het station, even als daags.te voren, militaire wachten geplaatst. Op last der overheid is Zaterdag het café du Nouvel Opera (Boulevard Haussmann,) de plaats van bijeen komst der Bonapartisten, gerechtelijk gesloten. De heer Sainte-Croix, die Gambetta aan het spoor wegstation St. Lazare aanrandde, is tot 6 maanden gevangenisstraf,. 200 francs boete en in de kosten veroordeeld. Hij weigerde een advocaat te zijner verdediging te nemen. De andere gearresteerde per sonen zijn tot gevangenisstraf veroordeeld, variëerende tusschen 8 dagen en één maand, o. a. de 17jarige kassiersklerk Grignon tot 15 dageri gevangenisstraf en 16 fr. boete de rekenmeester Beauthier tot 20 dagen gevangenisstraf en 16 fr. boete en de kantoor bediende Parfait tot 8 dagen gevangenisstraf en 16 fr. boete. De République Franqaise zegt dat de schandalen, aan liet spoorwegstation van St. Lazare voorgekomen, in verband staan tot een reeds voor lang beraamd plan. Indien er een rechtvaardige en flinke enquête wordt ingesteld, meent het blad, zal er zeker een samenzwering met breede vertakkingen worden ontdekt.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2