ZIUUIkZEEMJIE COURANT voor het arrondis- sement Zierikzee. 1874. No. 48. Zaterdag 20 Juni, 77ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD aï^HTN Openbare Raadsvergadering Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks.--, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. LA REN MAN. FEEST. De feestweek nadert. Met zekere bezorgd heid slaat menigeen dezer dagen lucht en wind gade of treedt in intiem overleg met zijn ba rometer als met een orakel, om al was 't ook maar zoo ten naasten hij, te weten te komen hoe moeder natuur aanstaande week over haar kinderen denken zal. Van 't weder hangt zooveel af. In 't gloei ende zuiden waar de citroenen bloeien kan men naar willekeur disponeeren over de feesten en de prachtigste illustratie van elk feestschoon weder, heeft men daar gratis. Dit is bij ons zoo niet; als de kille nachtwind zoo scherp over 't natte gras strijkt, als gure buien wel licht als ongenoodigde gasten en zonder entree kaartje het feestterrein komen binnenvallen, dan gaat er veel van de illuzie der festiviteiten verloren dan moet men zich met winterlaarzen en overjassen uitrusten voor de soirées in't open veld dan wordt de deelneming daarvan een zaak waartoe moed en zelfopoffering noodigis, vooral een zekere mate van pbilosofie en ge latenheid. Doch dit alles alleen dan als 't weer niet meêloopeu wil; want is dit schoon, liefe lijk, lenteachtig, is 't luchtje stil en zwoel, dan komt 't overige van zelf terecht. Toch zouden we eenzijdig wezen als we meenden dat onze geheele burgerij, als één eenig man met zulk een reikhalzend verlangen de feestweek te gemoet ziet. Integendeel 't ontbreekt niet aan stemmen die er legen zijn. Een gemoedelijk mannetje meenen we zelfs te hebben hooren mompelen: „laat het maar regenen en waaien, dat al die feestlustige menschen van de wei afgejaagd worden. Wat - geeft al dat feestvieren 't Is nu geen tijd van feesten't was beter dat het Nederlandsche volk in zak en assche ging nederzitten om te treuren over zijn zonden en over de verdorven heid van dit geslacht," enz. We willen natuurlijk aannemen dat zoodanig gemoedelijk mannetje in de eerste plaats aan staande week zelf in zak en assche zal gaan zittenals, hij 't recht ernstig meent dan kan zijn devotie wel voor die van velen tellen, en deze kunnen dan ongestoord naar de wei gaan, als 't maar goed weêr is. Toch is 't wel een opmerkelijk iets, die trek naar feesten, die lust in pretjes. Immers we behoeven 't niet te verhelen, dat de drukte der aanstaande week wel hoofdzakelijk zal aangewakkerd worden door de feestelijke op luistering van de meer ernstige zaken die 't Congres en de landbouw-vergadering en tentoonstelling uitmaken. En waarom zouden de menschen nu niet eens feest houden Een nette fatsoenlijke feestviering, bestaande in het genot van muziek, optocht, vuurwerk, verlich ting, is niet enkel geoorloofd, maar zelfs zeer goed en nuttig. De algemeene trek verraadt de algemeene behoefte en 't is aan den beschaafden en rede lijken zin om de uitspanning die men geniet ook binnen de perken van betamelijkheid en goed fatsoen te houden. Bovendien is de geheele feestviering publiek, om zoo te zeggen voor iedereen. Rijk en arm kan er 't zijne van hebben en zoo kan de feestviering een middel te meer wezen om de veredeling van den tot heden toe nog niet zoo heel fijnen smaak voor feestgenot, waarmede ons volk behebt is, te bevorderen. Nette, degelijke, edele genoegens, moeten op den duur de neiging tot 't ruwe, gemeene en onzinnige, die ons volk meer eigen is dan aan menig ander, overwinnen. Met ingenomenheid zullen we dan ook de aanstaande feestdagen begroeten. Aan den eenen kant zien we van 't congres goede vruchten tegemoet. Er zal wel veel van 't programma onafgedaan blijven, maar er zal toch ook, vooral voor den praetischen landbouw, van onze bij uitnemendheid landbouwende streek, veel te profiteeren zijn. En aan den anderen kant stellen we ons eecige recht genotvolle avonden voor, daar 't zeker aan schoone muziek niet zal ontbreken. Dat dan goede zin en gepaste vroolijkheid allen bezielen. Geen woest geschreeuw, noch dronkenschap moeten de aangename feestdagen ■ontsieren. Het oordeel dat vreemdelingen van oudsher over ons volk geveld hebben n. 1. dat er bij ons zijn een klein getal stijve, deftige, al te deftige lui en zeer veel gemeen volk, moet te schande gemaakt worden. -,Nut en genoegen," die sehoone spreuk van de bloeiende vereeniging, die telken jare zoo veel degelijk algemeen genot mogelijk maakt, dat moet de leuze zijn. Laat dan de zwaarmoedige of zwartgallige zich in zijn kluis terugtrekken met de begooche ling dat hij niet is gelijk deze „dwaze schare die pret maakt," dat zal de onschuldige beta melijke vreugde van allen niet bederven. e ZIERIKZEE den 18 Juni 1 8 7 4. Afwezig zijn de heeren jhr. rar. Schorer, Bolle, jhr. de Jonge en Nauta van der Grijp. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wordt goedgekeurd het voorstel van den Voorzitter ora het bureau van stemopneming voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad ook voor de herstemming te doen fungeeren. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededee- Iing dat jhr. rar. Schorer de benoeming 'tot lid der commissie van toezicht op liet middelbaar onderwijs en de heer Heijse die tot lid der districts-comraissie van het fonds van den gevvapenden dienst hebben aangenomen. Is ingekomen een exemplaar van het verslag van den toestand der gemeente Middelburg over 1873 hetwelk ter visie van de leden wordt gelegd. Aan A. v. d. Weghe wordt op zijn verzoek wegens vertrek naar ^elders remissie van hoofd. omsl. verleend tot een bedrag van 1.53. De rekening van het burger-weeshuis over 1873 wordt gesteld iu handen der heeren jhr. de Jonge, Koole en jhr. rar. Schorer. Aan de hulponderwijzeres op de 2e openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs wordt op baar verzoek wegens vertrek naar Nieuw Vennep eervol ontslag als zoodanig verleend. Wordt besloten op voorstel van Burg. en Weth. a. tot het doen van af- en overschrijving en tot beschikking uit den post van O. U., en b. tot verkoop van 16 opgaande boomen bij de begraafplaats. Wordt gelezen een brief van Ged. Staten raededee- lende hun besluit om de aanslagen van A. Giljam en G. Timmerman te wijzigen en wel dien van den eersten terug te brengen van de 20e naar de 22e klas9e en dien van den laatsten van de 25e naar de 27e klasse en mitsdien verzoekende dat de raad dienovereenkomstig het kohier wijzige. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt dit kohier aldus gewijzigd. Hierna sluit de Voorzitter na omvraag de vergadering. Een den 15 bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie bevatte de volgende mededeelingen, ontleend aan een telegraphisch bericht, door den ko lonel Pel, militair en civiel bevelhebber in Atchin, den 14 dezer uit Penang aangeboden //Vijand, steeds talrijk in de omstreek, deed gister, (vermoedelijk 10 of 11 dezer) een aanval op alle etablissementen, vooral Biadgoe trok af met verlies, na een hevig gevecht; geen onzer gewond. //Gezondheid ongunstig, ook onder bevolking veel koorts. //Simpang Olim bedreigt Edi. Oorlog van Edi met Perlak, dat onderwerping aanbiedt, gestaakt." Binnenland. ZIERIKZEE, 19 Juni 187 4. zieiukzee. Dinsdag avond gaf 't Kerkelijk Koor der geref. gemeente hier ter stede zijn eerste concert buiten de kerk. Den jeugdigen leeftijd vau deze zangvereeuiging in aanmerking nemende, gelijk billijk is, mogen we deze uitvoering uitnemend geslaagd lieeten. Op ondubbelzinnige wijze toonde dan ook 't talrijke publiek zijn ingenomenheid na de uitvoering van ieder stuk. Tusscheti de zangstukken brachten een drietal heeren eenige muziekstukken voor piano en voor harmonium ten gehoore, blijkbaar evenzeer tot groote voldoening der aanwezigen. Mogen we een opmerking maken, dan zou het deze zijn, dat voor een //concert van 't Kerkelijk Koor" 't karakter van sommige der muziekstukken wel iets meer in harmonie had kunnen zijn met de uitgevoerde lie deren. Ook scheen de hymne //Eeuwig is God," muziek vau Verhulst, de krachten van 't Koor nog wel wat te boven te gaan. Daar vooral kwam de sterk bezette sopraanpartij te sterk uit. Nog dikwerf hopen we dit Kerkelijk Koor ook buiten de godsdienstoefening te mogen hooren en we wenschen het een onverminderde, zoo mogelijk toe nemende belangstelling, zoowel van werkende, als van contribueerende leden. Zierikzee, 17 Juni. De verjaardag van H. M. de koningin werd heden op de gebruikelijke wijze gevierd, door 't uitsteken der vlaggen aan de openbare en eenige particuliere gebouwen ea het bespelen van het carillon. Zierikzee, 17 Juni. De heden alhier verkochte 957 stuks spoorwegrails, afkomstig van de lading der Kntreprisehebben opgebracht 14,675.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1