EEHE HOFSTEDE, DE MOESTUIN, WELDADIGHEID. Zierikzee, 8 Juni 1874. Zeetijding van Zierikzee. BEÜRS- EN MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIES TE KOOP: AARDAPPELEN TE VELDE, ARBEIDERSWONING UIT DE HAND TE KOOP: GEBOUWEN Erf, Tuin, Bouw- en Weiland, 1°. Een Woon- en Winkelhuis, 2°. Een Stal en Erve, Een Woonhuis en Erve, e n P a k h u Een Woonhuis en Erve, Een Woonhuis en Erve, Frankrijk hoegenaamd geen strategische waarde heeft als Frankrijk niet in het bezit van de Vogezen is. Na de annexatien van 1871 is de positie van Belgie ten opzichte van Duitschland en Frankrijk veel zuiver der ge.varden dan zij sedert eeuwen ooit geweest is. Het schijnt ondertusscheu dat de Fransche journa listen met de uitstrooiing van die dwaze geruchten wel de een of andere bedoeling gehad hebben. En evenzeer met 't weder ter sprake brengen van de Spaansohe troon-eandidatuur. Wie eenig inzicht heeft iu de politiek zal echter aan deze pogingen geen kracht en aan de praatjes zelf geen ernstige beteekenis toe kennen. Wil men wantrouwen opwekken tegen Duitschland, dan zal men 't met andere middelen moeten beproeven. Opmerkelijk is 't hoe geheel het couranten-schrijvend Europa met uitgerekten halze de reis van den Czaar naar Engeland heeft gadegeslagen. Was 't niet als hing 't lot der wereld van dat keizerlijk uitstapje af? Treurig is het dat men aan den invloed der bescha ving, aan de kracht der toch van lieverlede in ont wikkeling toenemende burgerschap nog zoo weinig beteekenis toekent dat men, als 't ware hij den neus neer, erkent dat écn man (ie wereld beheerscht en dat van de overleggingen van een paar menschen 't lot van allen zou afhangen. Gelukkig, onder deze schaapsche gedweeheid, dat die céne man ten miiiste een eerlijk man is, die 't goede wilals hij eens 't kwade op 't oog had, hij zou schoon spel hebben, nu men ziju beslissende superioriteit zoo muf erkent. Het aanstaande menschlievendheids-congres der machten die zich met oorlog voeren kunnen bezig houden is een niet onmerkwaardig teeken des tijds. De Czaar moet alweder de man zijn die het houden van dat congres heeft uitgelokt. Het zal daar de vraag zijn wat er kan gedaan worden om iu den oorlog de lessen der humaniteit zooveel mogelijk te betrachten. Een dwaze kwestie eigenlijk in een tijd van vrede. Eenvoudiger, humaner zou 't zeker zijn als men de vraag stelde wat kunnen wij doen om 't oorlog maken te beletten. Wij zeggen niet het oorlog voeren maar 't oorlog maken, 't be- giuuen, 't aanleggen 'van den krijg. Wij gelooven niet dat men deze vraag op 't Brusselsche congres zal behandelen. En wat die andere vraag betreft, ja er is zeker wel iets goeds in te zien dat men op 't stuk van oorlogen toeh nog durft spreken van menschelijk- heiildaar ligt stilzwijgend in opgesloten dat men den oorlog voor onzedelijk houdtdoch veel zal 't niet te beteekenen hebben. Misschien is de bedoeling om aan 't Roode Kruis 't particuliere karakter te ontnemen en deze instelling tot een tak van publiekeu dienst te maken. Dat zou niet onaardig zijn. Nog één stap verder en men komt overeen om bij de legerafdeelingen ook regementen vredemakers in te deelenlater kon men dan de legers geheel uit vrede makers samenstellen en dan zijn wij de afschaffing van den barbaarsehen oorlog een goeden stap nader ge komen. Doch nu is 't nog zoo ver niet. Frankrijk vordert niet snel op den weg van herstelling van ziju staatsleven. Wel hebben de jongste gevallen besluiten 't gebeurde van den 16 Mei bevestigd doch wij zien niet in dat het met de constitutioneele wetten erg vlotten zal. Wat is Frankrijk eigenlijk sedert bijna vier jaren Het heet een republiekmaar 't is dit niet. Wij hebben het reeds meermalen opgemerkt, 't Fransche volk is geen republikeinsche natie. Er is ook thans evenmin als in 1793 en in 1848 iets meer dan een republikeinsche partij. Die partij moge uit stekende geesten onder haar leiders tellen, 't volk zelf is te weinig staatkundig ontwikkeld om uit over tuiging republikeinsch te zijn. Frankrijk is, wat zijn inwendig staatkundig bestaan betreft, op dil oogenblik geen stap verder dan het was den 4 September 1870. Het is in den staat van voorloopigheid en alleen de uiteenloopemie richtingen der monarchale fractiën doet dezen toestand voortduren. AUeen door de omstan digheid dat drie monarchale fractiënlegitimisten, constitutioneelen, en Bónapartisten, elkauder den voor rang betwisten stelt de republikeinen in staat zoo lang den schijn van de republiek te bewareu. Het Cesa- risme echter beheerscht de groote meerderheid. Eeu republiek heeft democratischen geest noodig, anders ontaardt Sn vervalt zij en waar zij niet goed gevestigd is met één enkelen slag, daar komt zij ook niet voor goed tot stand. Maar 't Fransche volk mist dien democratischen geest. De nationale rampen hebben bovendien 't gevoel van behoefte aan rust om tot herstel van krachten te komen nog versterkt. Een volk nu, dat algemeen behoefte gevoelt aan rust om zijn materieele belangen te kunnen behartigen, geleden verliezen te herstellen, llnantieele krachten te herwinnen, zulk een volk heeft geen tijd en geen lust om zich ernstig met zijn politieke toestanden in te laten. Als 't maar rust heeft is 't tèyreden. Ondertusscheu zal dit alles op den duur voorname lijk het bonapartisme ten goede komen. Dat heeft wat men ook zeggen moge nog altoos de traditie in zijn voordeel. Wanneer Napoleon ill in de laatste jaren zijner regeering niet te veel was gaan heulen met de heffe des volks, waardoor hij de oude monarcha len weder tot volbloed legitimisten maakte, wij meenen dat er dan nu reeds een Napoleon IV zou zijn. Het blijft echter onze overtuiging, gelijk we die reeds drie jaren geleden uitspraken, dat liet tierde keizerrijk niet ver meer is. Kan tint dan, evenals 't eerste, Gallicaanseh wezen en niet als 'fc tweede ultramontaanseh, wie weet of 'tniet nog 't beste was, voor Frankrijk's welzijn en voor de ritst van Europa. De ultramontaansche monarchie zal van Frankrijk nimmer iets anders maken dan een werktuig in de handen der Jesuïten om 't Protestantisme te bestrijden en dus een blijvend gevaar voor Europa's rust. De Galiieaausche monarchie kan zuiver nationaal zijn, zicii met de belangen van Frankrijk bezighouden en waarlijk, daar zou 't genoeg te doen vinden. Spanje, misère 't Bankroet onvermijdelijk Correspondentie. Door. ontgraving van grond op het schor van het Stelletje zijn aldaar kuilen ontstaan, die voor baders en zwemmers op die plaats gevaarlijk kunnen geacht worden. Wij vestigen hierop de aandacht van hen die van die gelegenheid om te baden gebruik wenschen te maken. Kerk- en Sclioolnieuws. De evangelist D. Koffijberg te Arasterdam heeft bedankt voor 't beroep naar Zierikzeealsnu is be roepen de evang. K. B. van Diemen te Amsterdam. Beroepen te Stad aan 't Haringvliet ds. Th. H. Dolder te 's Heer Abts- en Sinoutskerke. Yoor 't eindexamen der Hoogere Burgerschool in Zeeland,, te Middelburg te houden, hebben zich tien kandidaten aangemeldvier van Middelburg, twee van Zierikzee, twee van Goes en twee van Delft. Onder hartelijke dankbetuiging- geven Diakenen der Hervormde Gemeente te Zierikzee door deze kennis, dat door hen op Zondag 7 dezer in de voormiddag-godsdienstoefening in de Kleine Kerk zijn gecollecteerd twee Bankb 11 je11en ieder groot vijf en twintig GrU.ld.en, waarvan één ten behoeve hunner Armen en één ten voordeele van het Fonds ter verbouwing van het Armengesticht. Diakenen voornoemd J. E. MULOCK HOUWER, Voorzitter. J. BETHE Secretaris. UITGEZEILD. 6 Juni. Nathaniel, John Fruemau, Zierikzee. Nederland, PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 8 Juni 1 8 7 4. België, Spanje, Portugal, Rusland, Cert. dito dito dito dito Nat. Schuld, dito dito Stad Rotterdam 8 Rotschild. 21/. Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250—2500 3 Obligatiën 1853/69 3 dito 1856—63 3 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,1866 5 dito a 100,— 1860 4'/» Cert, bij Hope Sp Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1864 Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amenka, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 2i/i pCt. 3 f pCt. Italië, Turkije, Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiilis d°. f 1000, 5 pCt dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-Ital, dito 3 dito lilin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. 60=/» 733/. 95'=/,. 473U 13'/,. '12'=/K «5/k 1013/, 87'/» 1005/» TS'U 82=/» 288 61/=,» 65 05 139'/. 102'/, 973/» 243'/, 1273 99=/, 991/, 90'/, 14'/, 46=/» PR IJ ZEN VAN COUPONS Metalliek f 22,171/a I Bus. Z.-R. Dito Nationale 23,30 Amer. Dollars Div. Eng. p. 11,72 Vj I Papier ROTTERDAM, 1 Juni 1874. Bij kleinen aanvoer en trage kooplust bleven als voren. Jarige Zeeuwsche- Tarwe f 12. Nieuwe 1873 - 11.25 Rogge 1873 - 9.25 "Wintergerst 1873 - 7.25 Zomergerst - 7. Inl. lange Haver - 4.35 korte - 3.75 Kleine Blauwe Erwten 1873 - 8.90 Groote - 8.50 Bruine Boonen - 11.75 Witte - - 12.50 Zeeuwsche Paardenboonen - 8. 32 2,39'/, de prijzen a f 14.— a - 12.50 a - 10.25 a - 7.75 a - 7.25 5.60 a - 4.25 a - 10.50 a - 12.— a - 12.75 a - 14.50 a - 8.75 op drie maanden crediet, bij MA lis. FRANKEN, Timmerman, IM IAI 3 G-EMETEN 3 SOORTEN, gelegen binnen de stad. het zoogenaamde ,,S C H U T T E R S II O F." Onder goede borgtocht, biedt hij dezen TUIN te luxui* aan, aan den meestbiedende, voor den tijd van jaren, in één of twee perceelen, Tevens is bij hem TERSTOND een TE HUUK. bestaande uit met 10 Hectares, 07 Ares, 34 Centiares gelegen in de gemeenten Kerhcerve en Duivendijke. Te bevragen bij den eigenaar M. K. VAN DE STOLPE te Kerhcerve en Mr. J. MOOLENBURGH, Notaris te Zierikzee -sfcfA Mr. JAKOB MOOLENBURGH, INotaris, ffi;;!! resideerende te Zierikzeezal op "V^rij dag" jüB den 13 Juni 187-4, des middags te 12 ure, in het Koffiehuis //Schoonzicht," bij den Heer L. VERMUNT, op de Nieuwe Haven te Zierikzeeten verzoeke van zijnen principaal, als onherroepelijk gemachtigde van den lieer A. P. C. ROOTHAERT aldaar, publiek presenteereu te verkoopen Smederij en Erve, aan de Noordzijde van de Oude Haven te Zierikzeegroot 1 Are 88 Centiares. 4-°. aan ,de Oostzijde van het Sir Arendsslop aldaar, groot 1 Are 72 Centiares. aan de Noordzijde der Oude Haven aldaar, groot 72 Centiares. zijnde vroeger een IJZER- en KOPERGIETERIJ, met JEJerg-plaats en Erve, aan de Westzijde van het Sir Arendsslop aldaar, groot 1 Are 17 Centiares. io. Een Woonhuis en Erve, aan de Oostzijde van bedoeld* Slop, groot 1 Are 02 Centiares. staande en gelegen als vorengroot 1 Are 02 Centiares. aan de Noordzijde der Oude Haven aldaar, groot 1 Are 10 Centiares. Alles nader bij biljetten te omschrijven.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3