/llltlkZllSdll COURANT voor het arroiis- sement Zierikzee. 1874. No. 44. Zaterdag 6 Juni, 77ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs ^er drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERT EN TI EN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 5 Juni 187 4. Zierikzee, 3 Juni. De nadere vergadering van belangstellenden in het opluisteren der aanstaande feesten door de medewerking der burgerij had gisteren avond plaats in de zaal //St. Sebastiaan." Een vrij talrijke schare was opgekomen waaronder men op merkte de leden van de commissie voor 't Congres en de bestuursleden van Nut en Genoegen." Door den voorzitter van 't in de vergadering van Vrijdag benoemde comité werden nu de plannen ont wikkeld, die dit comité zich had voorgesteld ter be reiking van 't beoogde doel. In't kort kwam't hierop neder dat er zou georganiseerd worden een lichaam vertegenwoordigende de Zierikzeesche burgerij, ten einde de onderscheidene vreemde muziekcorpsen, zeven in getal, op den 24 Juni bij hun aankomst in de gemeente welkom te heeten en hen in optocht naar hun respectieve logementen en tegen den avond naar het. feestterrein te geleiden. l)it denkbeeld werd algemeen goedgekeurd. Tot bestrijding der geringe doch .onvermijdelijke kosten werd een inschrijving geopend, waaraan aan vankelijk een gewenscht onthaal ten deel viel. Bovendien zal door onderling overleg en weder- zijdsclie tegemoetkoming alles in verband gebracht worden met 't geen reeds door de commissiën voor 't Congres en 't bestuur van //Nut en Genoegen" verricht wordt, zoodat aan 't tot stand brengen van een schoon geheel en aan 't handhaven van de eer der burgerij tegenover de te wachten vreemdelingen niet te twijfelen valt. Zierikzee. De heer M. Franken is voor de som van 4870 aannemer geworden der verbouwing van de oude Kazerne tot een lokaal voor lijders aan be smettelijke ziekten. Zierikzee, 5 Juni. Op 't eerste Zomer-Concert der Harmonie-Vereeniging //Kunst en Eer," ouder directie van den Heer J. A. Kwast, in Par klust, heden avond te 8 uur, zullen uitgevoerd worden de volgende stukken -. 1. MarschHaarman. 2. Lebewohl. Polonaise. Gocdecke. 3. Duett uit Tancred Rossini. 4. Fantaisie Faust Gounod. 5. Künstler. Quadrille Strauss. 6. Marsch C. Eisner. 7. CantiqueAdam. 8. Hilda WalzerGodevreij. 9. Fantaisie „Freischütz" C. M. von Weber. 10. Mei-Galop. Zierikzee. Als men resumeert wat er naar aan leiding van den decoratiën-regen op en na 12 Mei zoo al voor en tegen de manier waarop de druppels van die bui zijn verdeeld, is te berde gebracht, dan komt men onwillekeurig tot de meeuing dat het getal der ontevredenen en teleurgestelden grooter is dan dat der gelukkigen. Ons dunkt dat men van die ontevredenheid zelf de oorzaak is. Is het b.v. juist te beweren dat in den persoon van Mr. Tels de geheele pers is gede coreerd Neen. Men zou evengoed kunnen beweren dat door 't niet decoreeren van Dr. Kuijper de ge heele anti-revolutionaire partij is voorbijgegaan. Een decoratie raakt een persoon, geen idee of afgetrokken begrip. Trekt een geheele klasse van menschen zich de decoratie van één enkel persoon aan die tot die klasse behoort, dan zou er bij loting of stemming dienen uitgemaakt te worden, wie 't kruisje zou moeten dragen A. was er dan even na toe als B. Men moet o. i. vasthouden aan 't beginsel dat een decoratie in den regel is een bewijs van waardeering der persoonlijke verdienstenis zij dit niet dan is de geheele zaak kinderachtig en belachelijk. Maar neemt men dit beginsel aan dan kan niet ieder ver dienstelijk man vorderen dat juist aan hem de deco ratie verleend wordtof men moest aauneraen het beginsel dat iemand zich candidaat kon stellen voor een ridderorde. Dat zou wel aardig zijn. Derhalve is er één man van de pers gedecoreerd dan zijn de overigen niet gedecoreerd. Is er een inspecteur van het lager onderwijs geridderd, dan kunnen de overige school-autoriteiten en onderwijzers zich daar niets van aantrekken. Is er één leeraar aan een theologische school gedecoreerd, dan kan die geheele school dat niet beschouwen als een de coratie aan de instelling verleend. De redeneeringen dus van den heer van Velzen van de Kamper-school mogen verklaarbaar en nederig zijn, juist zijn ze niet. En evenmin zijn de klachten gegrond dergenen, die, naar men zegt, gereclameerd hebben omdat zij ge passeerd zijn. Men heeft nagerekend dat bij gelegenheid van het Kroningsfeest 180 personen we zouden haast zeggen dichters 180 personen dan, meest onder wijzers, Pegasus bestegen hebben en daarmede tegen den Pamassus zijn opgereden. Het totaal der ge drukte feestliedjes wordt op eeu cijfer van 800,000 geschat. Stelt men elk liedje op een oppervlakte van 5 d.M2, dan zou men met al die liedjes 4 Hectaren lands kunnen bedekken. Neemt men nu de critiek als waardemeter der feestpoëzie aan en de publieke opinie als verificateur van de critiek, dan komt men ongeveer tot het resul taat dat het dichterlijk gehalte van de gezamenlijke feestpoëzie gelijk 0 is. Wel verhieven zich enkele liedjes een weinig boven 't nulpunt, en heel enkele zelfs vrij wat hooger, doch daartegenover staat dat verreweg de raeesten beneden 't nulpunt daalden. Nochtans, welk een éclatant bewijs van ambitie en goeden wil Het is ook een zwak van de Nederlanders dat zij sterk zijn op 't stuk van gelegenheids-poëzie. Zelfs Vondel, de groote Vondel, heeft een massa papier beschreven roet gelegenheids-poëzie en waarlijk, niet daarmede heeft hij den prinsentitel onder Neêrlands dicliteren verworven. Daarom laat ons vrede hebben met 't overigens curieuse geval. Het is toch beter 800,000 kreupeldichten uit 't vaderlandsck gemoed opgeweld, dan één schimpdicht, al ware 't uit de geniaalste pen gevloeid en naar de eischen der kunst volmaakt. Het Vaderland deelt mede dat Z. M. bij gelegen heid van 't Kroningsfeest ongeveer 2000 telegrammen van gelukwenschiug heeft ontvangen. Het eerste telegram moet geweest zijn van den Sultan van Turkije. Met primo Juli zal, volgens aankondiging, de Noordstar ophouden te verschijnen. Waar moet het heen Het Noorden is verdwenen en thans gaat de Noordstar ook al voor goed onder! Bij de opening der zitting van de Tweede Kamer op Dinsdag j.l. ontbraken 40 leden op 't appel. In den Gemeenteraad van 's Gravenliage is een voorstel van den heer Polak Daniels om terug te komen op het onlangs genomen besluit tot verhooging van 't minerval op 't gymnasium, verworpen met 20 tegen 14 stemmen. Ondertusschen heeft de heer de Pinto toch een weinig water in zijn wijn gedaan en voorgesteld om voor zonen van onbemiddelde ouders kosteloos de gelegenheid open te stellen tot het bijwonen der lessen op 't gymnasium. Hij achtte dit een bij uitstek liberaal voorstel. Wij deeleu die meening niet. Dat men onvermogenden iets kosteloos wil doen genieten, wat men eerst door verhooging der kosten boven het bereik van de middelklasse heeft gebracht, die volstrekt niet tot de onvermogenden behoort, kan het ongelijk deze aangedaan niet goed maken. Het voorstel van den heer de Pinto is voldoende ondersteund, doch niet dadelijk in behan deling genomen, maar naar de commissie voor de belastingen gerenvoieerd. Deze kan nu gaan pluizen aan de kwestie of schoolgeld belasting is, of niet. De leer van den heer de Pinto dat alleen zij die 't betalen kunnen, hun zonen Latijn moeten laten leeren, gaat dus inmiddels door. Z. M. de koning heeft nog benoemd tot ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw, graaf Joseph d'Ursel, secretaris van legatie, graaf van der Drift de Borghvliet, den heer Ferd. de Lannoy en baron Arnold 't Kint de Roodenbeke, allen leden van het buitengewoon gezantschap dat Z. M. den koning namens koning Leopold van Belgie op 12 Mei geluk is komen wensclien. Het bestuur der vereeniging voor gymnastiek- en zwemscholen te Rotterdam heeft besloten dat voortaan aan hare zwemschool aan de Maas ook meisjes onder richt in het zwemmen zullen kunnen ontvangen In de Zaterdag te Rotterdam gehouden vergadering van de deelhebbers in de Noord-Brabantsch-Duitsche spoorweg-maatschappij is aan het licht gekomen, dat die maatschappij in zeer benarden toestand verkeert, en de exploitatie verlies oplevert. Men hield zich echter overtuigd, dat wanneer de geheele lijn Boxtel- Wezel gereed zal zijn, de voordeelen grooter zullen wezen. Met algemeene stemmen is het bestuur ge machtigd tot het aanvaarden der aanbieding van En- gelsche kapitalisten om geld te leenen. 300,000 p. st. zouden geplaatst worden in aandeelen en 65,000 p. st. in contanten worden voorgeschoten op onderpand van 130,000 p. st. tegen 10 pet. gedurende 12 maanden. Als de aannemers in gebreke bleven de werken uit te voeren, zouden de Engelsche aannemers dit doen. De heer van Meukereu wilde liever de maatschappij thans een eervollen dood lalen sterven, dan over 12 maanden haar aan de tering te zien bezwijken. Men heeft er lang naar gezocht, wie toch de schrijver was van le Mauditdoor l'Abbé Het schijnt te blijken dat men het nu met zekerheid weet. De schrijver van die vijf werken welke in onze taal zijn uitgegeven onder de titels van de Vervloekte, de Nonde Biechtvader, de Monnik en de Jezuit, alle door den Abt geschreven, is wijlen kardinaal Andraea, die verleden jaar te Rome gestorven is, en door een partij onder de kardinalen als opvolger van Pius IX gedoodverwd was. Kardinaal Andraea was vrijmetselaar, en monseigneur Darboy, de aartsbisschop van Parijs, die door de commune in 1870 is doodgeschoten, was liet ook. Darboy corrigeerde de proeven van bo vengenoemde werken, waarvan de kopie aan de drukkerij kwam niet in schrift maar op losse blaadjes gedrukt op een eigen persje van de raaqonnerie, opdat niemand te vroeg het geheim van het auteurschap zou kunnen openbaren of raden.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1