Zeetijding van Zieriksee. WELDADIGHEID. ADVERTENTIES Buitenland. Fran It r ij It. De commissie van decentralisatie lveeft besloten, dat haar voorzitter de heer Baudot, in de Nationale Ver gadering- zal;. voorstellen, 'dat gedeelte der gemeentewet, dat het gemeentelijk kiesrecht behandelt, onmiddellijk aan de orde te stellen. Men verzekert dat de ultramontanen in de Nationale Vergadering zullen voorstellen de orde der vrijmetse laren in Frankrijk te verbieden. Den 1 Juni zal de aanbesteding van den bouw van het fort te St." Cyr en den 8 Juni die van het fort Pomont plaats hebben. Met leedwezen verneemt men dat dp heer de Guizot, de 87jarige algemeen geachte staatsman, ernstig ziek js en dat zijn toestand ernstige bezorgdheid inboezemt. De rechtbank te Versailles heeft de instructie ge opend ter zake van het duel tusschen prins von Metternicli en den heer de Montebello. Engeland. De dagbladen zijn geenszins tevreden met de wijze waarop het schandelijk feit door Gonzales jegens den heer Magee, vice-consul van Engeland te Guatamala bedreven (het last geven om hem 500 stokslagen toe te dienen en hem daarna te fusilleeren, omdat hij niet op de eerste aanzegging voor Gonzales was verschenen) is gestraft. Hel is niet genoeg, zeggen de Times en de Globe ora de terechtstelling van Gonzales te ver krijgen er moet een belangrijke vergoeding van Guatemala worden geëischt, om daardoor de half beschaafde bevolking te doen begrijpen dat zij de Engelsche onderdanen beschermen en onze vlag overal eerbiedigen moeten. In de algemeene vergadering der Schotsche'staatskerk is de bill door den hertog van Richmond in het hoogerhuis voorgedragen (en reeds behandeld) tot afschaffing van het recht van patronaat in Schotland, in beginsel zonder stemming aangenomen. Nu de keizer van Rusland, eindelijk verlost van zijne vorstelijke gastheeren en begeleiders, te Eras uitrust van zijne vermoeiende reis, beginnen de com mentaren over de reis zelve eerst recht. Men weet, dat volgens een algemeen verspreid en zeer waarschijnlijk gerucht de reis is uitgelokt door de Duitsche diplo matie, ten einde aan Frankrijk alle illusien te ontnemen van een Engelsch-Russischen oorlogde Duitsche bladen waren dan ook vol van het gulle onthaal dat de czaar op Engelschen bodem heeft genoten en de kolommen van de Engelsche bladen zetten zicli uit tot een schier ongekenden omvang, die alleen in de dagen van den schach van Perzie werd bereikt. Keizer Alexander was de held van de Season, gelijk Naszr- ed-Üin het ten- vorigen jare was. Maar nu de kalmte is wedergekeerd, begint" men -ook te vragen wat er eigenlijk aan is van deze buitengewoon hartelijke ont vangst van den Russischen autrocraat te midden van het constitutioneele volk bij uitnemenheid, en het is merkwaardig hieromtrent het oordeel te vernemen dat bijkans gelijktijdig werd uitgesproken te Londen en te Parijs, in de kolommen van de Tall Mall Gazette en die van het Journal des Debats. Het Engelsche orgaan, dat niet gewoon is zich te storen aan het publiek, maar de dingen bij den naam te noemen, zegt met zoovele woorden //De waarheid is, dat de keizer van Rusland niet warm, maar koel is ontvangen door het publiek. De geestdrift, die men ons Reeft beschreven, is onwaar en er heeft niets van dien aard plaats gehad. Men is nieuwsgierig geweest, men heeft eerbied gehad voor den gast der natie, maar de niewsglerigheid was koud en de eerbied was koud. Om kort te gaan, de czaar is geen populaire gast geweest. Dit is de waarheid en zij moet gezegd worden wij war.en vele egards verschuldigd aan den keizer, maar wij zijn ze ook verschuldigd aan ons zeiven, en het geloof mag geen veld winnen, dat vreemde souvereinen de staatkundigè belangen van ons land ernstig kunnen aantasten, niet alleen zonder zich het verzet van onze regering op den hals te halen, maar zelfs zonder het nationaal gevoel beleedigd te hebbenEen slechte ontvangst zou weinig waardig zijn geweest, maar een ontvangst gelijk die, welke de dagbladen hebben verzonnen, zou het nog minder zijn." D u i t s c h 1 a n d. De Nordd. Allg. Ztg. constateert, dat haar meening, die ook door de Prov. Corresp. wordt gedeeld, als zou Frankrijk bij een nieuwen oorlog tegen Dnitsch- land door Belgie heen trekken, gelukkigerwijze ook ih Belgie weerklank gevonden heeft. Het is voor den algemeenen vrede van veel beteekenis, wanneer Belgie zich aansluit bij het inzicht dat •Duitschland ten op- zich te van Belgie geen ander belang en geen anderen wensch had en heeft, dan handhaving van diens on afhankelijkheid en neutraliteit, terwijl die beiden van dezelfde zijde, gevaar loopen, die Duitschland uit weerwraak met oorlog bedreigt. Bij ons bestaat daar omtrent geen twijfel, zegt de Nordd, AU. Ztg., een zelfde eenstemmigheid breekt ook in Belgie baan en schijnt de geest te zullen worden van zijn buiten- laticlsch politiek. Woensdag zijn de voormalige directeuren van de hypotheek- crediet- en bouwbank te Berlijn, de liöeren Iiildebrant en Seydler, wegens misbruik van vertrou wen enz. tot 1V2 jaar gevangenisstraf en ontzetting hunner btirgerrechten voor 2 jaren veroordeeld. Keizer Wilhelm, die op den tweeden Pinksterdag te Eins den Czaar een bezoek bracht, is weder te Berlijn teruggekeerd, om in de volgende week het slot van Babelsberg te betrekken. Vorst Bismarck, die op nieuw, hoewel niet ernstig, door een aanval van rhumatiek was overvallen, kon nog geen gevolg gegeven aan zijn voornemen om naar Varzin te reizen. Nu het weder gunstiger wordt zal hij echter spoedig vertrekken. Men zegt dat de rijks-kanselier met volkomen gerustheid den gang van zaken in Frankrijk aanschouwt. En 't is natuurlijk hij zal, terecht, meenen dat zoolang z/la grande nation" zich onderling 'verscheurt en be- kamptaan een revanche tegenover Duitschland moeielijk kan worden gedacht. Daarenboven heeft de vredelievende betuiging, over en weer door den nieuwen Duitschen gezantte Parijs, vorst Holie'nlohe, met Mac-Mahon gewisseld, bij hem het vertrouwen versterkt in liet voorloopig behoud van een ongestoorden vrede tusschen de innerlijk toch vijandige mogendheden. Twee degelijke mannen, de heer von Mallinckrodt, president van het liberale centrum in het Pruisische huis van afgevaardigden en in den rijksdag en de heer Hoffman, president van de Saksische tweede kamer, zijn overleden. De J). Allg. Ztg., verneemt van goed ingelichte zijde, dat het internationale postcongres, door den heer Stephan, directeur-generaal der posterijen, op touw gezet, op 15 Sept. e. k. te Bern zal geopend worden. De Badensclie tweede kamer heeft met 42 tegen 13 stemmen het wetsontwerp tot invoering eener algemeene inkomstenbelasting aangenomen, onder bepaling dat bij een nadere wet de bestaande belastingen, tot welker vervanging zij zal strekken, zullen worden vastgesteld. Uit Bonn wordt per telegraaf gemeld, dat in de Oud-Katholieke synode zijn aangenomen de voorstellen betreffende vasten, cathechismus, liturgie, dispensatie en afschaffing van den eisch bij gemengde huwelijken omtrent de opvoeding der kinderen in de Katholieke leer. Zaterdag voormiddag heeft een candidaat in de theologie de subdiaconaats-wijding ontvangen van bisschop Reinkens. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing der synodale vertegenwoordiging en synodale examinatoren. Daarna is de synode gesloten. Het volgend Oud-Katholiek congres zal in het najaar worden -gehouden te Ereiburg, in den Breisgau. Spanj e. Admiraal Topete heeft bepaald geweigerd als am bassadeur van Spanje te Parijs op te treden. Thans zegt men dat de markies de La Véga Arinij als zoodanig zal worden benoemd. Overigens zou het Spaansche corps diplomatique aldus zijn samengesteld Bancés te Berlijn, Mazo te Weenen, de Bias te Rome (Quirinaal,) Argaiz te Stockholm, Rasson te Washington, Sanz in Mexico, Paxot te Tanger, Alvareda te Lissabon, Comijn te Londen, graaf de Almina te Bern (legatie 2e klasse.) Voor eenige dagen maakte het Journal de Paris een bericht openbaar, volgens hetwelk er weder sprake i zou zijn van de plaatsing van een Duitschen prins op den Spaanschen troon zooals men weet de oor- gpronkelijke aanleiding tot den Eransch-Duitschen oorlog. Thans vindt men hetzelfde bericht niet alleen in Journal des Debats terug, in een correspondentie uit Madrid, maar ook in den Univers, die er zelfs bijvoegt dat don Carlos aan Elio heeft opgedragen zich naar Frankrijk te begeven, om het kabinet van Versailles rijpelijk over de zaak te spreken. De Soleil, de troon-candidatuur besprekende, zegt, dat wanneer het plan werkelijk bestaat, Frankrijk's rol die van belangeloos toeschouwer moet zijn. Hoe onbaatzuchtig In de Messager de Paris wordt gezegd dat de hertog en hertogin de Montpensier alle aanbiedingen voor een troon-candituur hebben afgewezen. De Gaceta bevat een circulaire van den minister van buitenlandsche zaken, waarbij de autoriteiten worden aangespoord spoed bij te zetten aan het onder de wapens brengen der jongelieden van de reserve, die 19 jaren oud zijn. Uit Hendaye wordt bericht(Carlistischë bron). Drie bntaillons met drie kanonnen en een detachement genie zijn den 27 nabij Hermani aangekomen (in de provincie Guipüzcoa), om de werken tot belegering dier stad op te werpen. In den morgen van 28 dezer, te 2 ure, hebben de Carlisten, onder bevel van Sabals en Huguet, 15 bommen in de stad Figuières geworpen. Toen zij echter met een hevig geweervuur werden beantwoord, trokken-zij zich dadelijk naar de omstreken terug. Zarauz, in Biscaye, heeft veel geleden door het bom bardement van de vloot. De berichten uit Spanje gewagen nog niet van eenige belangrijke militaire gebeurtenis. Wel beweren Carlistischë correspondentiën, dat op den 24 Mei, op een kleinen afstand ten noorden van Vittoria, in Alava, een groote ontmoeting heeft plaats gehad tusschen het leger van Concha en de macht der opstandelingen en dat de aanval van den maarschalk geheel zou zijn teruggeslagenmaar volgens andere berichten, laat zich deze schermutseling tot kleinere proportien terug brengen, en, zoo werkelijk iets bijzonders gebeurd is, was het toch niet veel meer dan eene verkenning. Dit schijnt zoo goed ais zeker, dat Concha zijne troepen om Vittoria heen heeft verzameld en dat de tegenwoordigheid zijner 26,000 man, door een talrijke artillerie ondersteund, in het Carlistischë kamp groote opschudding veroorzaakt. Don Carlos heeft Durango verlaten om zijn hoofdkwartier naar Tolosa, in Gui- puzcoa, over te brengen, en zijne hoofdmacht moet zich thans bezig houden de toegangen tot Alava te versterken. De Carlistischë autoriteiten doen al hun best om rekruten te werven, en, volgens de Spaansche bladen, heeft de delagatie van Biscaye bevolen, dat al degenen die in deze provincie de wapenen kunnen dragen, in de bataillons moeten worden ingelijfd niemand wordt vrijgesteld. Elk die een geweer in zijn hand kan dragen, onverschillig welke zijn stand of leeftijd zij, weduwnaar, gehuwd, eenloopend gezel, elk en èen iegelijk moet oprukken en op het appèl opkomen. Zoowel te Santander als elders zijn talrijke groepen vluchtelingen aangekomen. Op deze wijze zal dan toch eenmaal, hoe dan ook, aan de Spaansche zaken een einde komen. ft usland. Een brief uit Sint Petersburg aan de Allg. Ztg. maakt melding van groote onregelmatigheden bij de administratie der Moskovische spoorweg-maatschappij. Er is een som verduisterd van twee railioen roebels. De verduistering heeft op allerlei wijzen plaats gehad door het personeel der administratie. Verscheidene leden van den raad van toezicht hebben hun ontslag genomen. Kerk- en Schoolnieuws. Drietal bij de Chr. Ger. gem. te Bruiuisse, d. d. J. W. A. Notten te Leeuwarden, P. den Boer te Veere en W. Groeneveld te Woerden. Beroepen te Wissekerke ds. I. Montagne te 's Gra- veland. Beroepen te Wemeldinge ds. J. J. Richard te Vlissingen. Beroepen te Westbroek ds. H. A. Jonkman van de Chr. Ger. gera. te Kruiningen. De cand. J. van der Kaaden heeft voor 't beroep naar 's Heerenhoek bedankt. BINNENGEKOMEN: 29 Mei. Isabella, John Nikolas, Liverpool, Zierikzee. 29 Edith Mary, R. Franklin, Cango, Rotterdam. 30 Delianee, Thomas Masplebeek, Poeli, Dordt. 1 Juni. Nathaniel, JohnFrueman,New-Castle,Zierikz. DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzee geven onder hartelijke dankbetui ging" kennis, dat door hen in de namiddag-gods dienstoefening van Zondag 31 Mei j.l., ten behoeve hunner Armen is gecollecteerd een pakje, inhoudende vier Rijksdaalders. Zierikzee, 2 Juni 1874. Diakenen voornoemd J. E. MULOCK HOUWER, Voorzitter. J. BETHE Secretaris. Voor de menigvuldige bewijzen van deel- neming betoond bij het overlijden van mijn geliefden Zoon ANTHONY ALPHONSUS MARIA, betuig ik bij deze aan allen mijnen hartolij lien dank. A. P. PAULUSSEN.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3