Binnenland. „Nut en Genoegen"-mannen gewoon zijn, goed aangelegd en goed uitgevoerd worden. Slechts èèn gevaar is er, n.l. ditdat de feestzon op de straten het licht der wetenschap binnen de wanden van Stadhuis, 's Lands Kamer en Kleine Kerk overtreffe in aantrekkelijkheid, zoodat de hoofdzaak naar achteren en de il lustratie van die hoofdzaak naar voren geraakt. Op deze klip zijn reeds veel Congressen van wetenschappelijken en ook niet minder van practischen aard verzeild en soms totaal vergaan. In sommige gevallen kan men dan ook wel vragenwat noodwat was er aan verloren Zoo behoeft noch behoort 't echter thans bij ons te zijn. Wij bespreken dit en de festiviteiten zelf in een volgend artikel. Z T E RI K Z E E 2 Juni 1 8 7 4. Zieiukzee, 30 Mei. Gris teren avoucl had als een gevolg van de in liet vorige nommer dezer Courant geplaatste uitnoodiging, een vergadering plaats van ingezetenen ten einde te overleggen of en hoe men de aanstaande congresfeesten ook van den kant der burgerij zou kunnen opluisteren. Men scheen algemeen met het denkbeeld ingenomen te zijn eu na vrij breed voerige gedachtemvisseling werd een comité gekozen en daaraan het ontwerpen van een voorloopig plan opgedragen met uitnood iging dit op eene nadere sa menkomst, tegen Dinsdag avond 8 ure in het lokaal St. Sebastiaan vastgesteld, ter tafel te brengen. Het comité is samengesteld uit de heeren H. J. Bastmeijer, J. Th. Oosterman, J. Bal Cz. G. A. de Looze, A. van Gastel, G. J. Luckerhof en J. Moólenbu.rgh, met volmacht zich des noods nog andere personen toe te voegen. Naar wij vernamen bestaat bij eenige dames hier ter stede het plan ora de harmonie //Kunst en Eer" nog voor de aanstaande feestviering een vaandel of banier aan te bieden. Het kan misschien eenigszins onbescheiden geacht worden dat wij deze zaak hier nu al aanroeren doch wij vonden het zulk een ge lukkig denkbeeld en meenen dat //Kunst en Eer" zich zoo menigmaal heeft verdienstelijk gemaakt jegens de burgerij, dat het een dergelijke eervolle onderschei ding en dat wel uitgaande van de lieve dames, waaronder zulk een tal van ijverige beoefenaarsters van muziek en zang gevonden worden, zoo zeer waardig is, dat wij niet konden nalaten het' plan te verklappen lok ken we daardoor nog algemeenér deelneming uit des te beter. Met ons hébben gewis velen met belangstelling den verkoop van een deel der zoogenoemde //vrijmoeren" van Schouwen afgewacht en met verrassing den uit slag daarvan gezien. Landerijen die tot voor weinige jaren dien naam niet verdienden, hebben thans een gemiddelde verkoopwaarde van 711 per hectare op geleverd b.ehalvè de kosten. Deze schoone uitkomst is in de eerste plaats te danken aan de radicale verbetering van het geheele eiland van Schouwen door de geregelde afwatering langs vaarten en sluizen en in de tweede plaats aan de vrij wording van den polder Schouwen waardoor zijn be stuur in staat is gesteld zelfstandig te handelen en in alle opzichten de gemeenschappelijke belangen der ingelanden te bevorderen. In de algem. vergadering van ingelanden van den polder Gooikens Nieuwlancl is herbenoemd als dijk graaf de heer J. de Vlieger Jz. en benoemd als plaats- verv. van den dijkgraaf de heer C. de Vlieger en tot ontvanger-griffier de heer C. J. Kijn. In de vergadering van Ingelanden van den Gouwc- veer en Zelke-polder, op 29 Mei jl. zijn de volgende voordrachten opgemaakt Voor dijkgraaf, in plaats van den heer J. van der Have, die bedankt heeft, de heeren J. Bevelander, L. Hage en D. Bevelander; voor gezworen, in plaats van den heer B. Boogaart, die bedankt heeft, de hec-ren L. Hage, A. van Ncuren en J. Kooijman voor gezworen de heeren Jan Koopman en H. v. d. Stol pc. Tot ontvanger-griffier werd benoemd Jhr. Mr. J. W. D. Schiuirbeque Boeije. Naar aanleiding van de brochure van mr. H. v. d. G. //De Post quaestie," te Utrecht bij Dannenfelser uitgegeven, heeft de Midd. Court, een belangrijk ar tikel gewijd aan de beschouwing van de haven te Vlissingeu als uitgangspunt van een nieuwe en ver snelde postgemeeuschap met Engeland. Het is bekend dat wij tot dusverre \vat deze gemeenschap betreft af hankelijk zijn van Belgie, waardoor wij de pakketten uit de tweede hand en gevolgelijk later dan bij een directe gemeenschap ontvangen. Zelfs de verbetering in de regeling der Belgisch-Nederlandsche spoorweg diensten kau niet wegnemen dat té Rotterdam de Engelsche ochtendpost niet vroeger ontvangen wordt dan te Berlijn en dat zelfs Berlijn dien vroeger' krijgt dan Amsterdam. Bestond er een directe pakketvaart inet schepen eerste klasse tussehen Engeland en Vlissingeu, we zouden de pakketten vroeger te Rotterdam hebben dan ze nu te Antwerpen aankomen ,'t project van Londen naar Rotterdam kan in 10]/2, dat van Londen naar Am sterdam in 12 uren worden afgelegd en wanneer de werken te Rotterdam gereed zijn, kan op deze tijd ruimten nog een half uur gewonnen Worden. Daartoe zijn echter snelvarende, krachtige schepen noodig en dergelijke schepen van groot charter kunnen lot heden toe nog niet tot Rotterdam doorkomen, terwijl zij daarentegen te Vlissingen de uitstekendste en altoos bruikbare en ijsvrije gelegenheid vinden. Vlissingen moet dus als het aangewezen punt' be schouwd worden om een goede, doeltreffende postge meeuschap inet Engeland aan te knoopen. De kosten daarvoor zouden niet gering zijn. Hierbij moet evenwel in 't oog gehouden worden dat het gouvernement op den tegenwoordigen voet ongeveer f 40,000 aan 't Belgische postwezen moet betalen, 't welk dan zou vervallen, alsmede dat wij bijna, zeker zullen zijn metdertijd de groote Duitsche postgemeen- schap met Engeland langs den korten weg over Vlis singen te zien verleggen. Bovendien geven flinke groote maildiensten overal waar zij worden aangelegd een natuurlijke aanleiding tot 't ontstaan of de uitbreiding van passagiers- en goederenvervoer. Getuige Hamburg, St. Nazaire, Marseille, zelfs Ostende. Welnu schooner gelegenheid dan Vlissingen zal men te vergeefs zoeken. Er mag derhalve verwacht worden dat een groote, naar de eischen des tijds georganiseerde maildienst van Vlis singen op Engeland en waarom ook niet op Amierika voor deze stad niet' alleen maar voor geheel Ne derland nieuwe bronnen van welvaart zal openen. Vlissingen, 29 Mei. Heden morgen te 6 ure spoelde alhier nabij het Westerhoofd aan, het lijk van een tot nog toe onbekend manspersoon. Het was, met uitzondering van een ongemerkten witten onder broek en blauw boezeroen, geheel naakt. Ofschoon in verren staat vftn ontbinding verkeerende, was er, dewijl de plaats van aanspoeling geheel met steenen bedekt is, geen gelegenheid om het aldaar te begraven, en is het dan ook naar het gemeente-kerkhof vervoerd. Aangezien de voor acht weken geleden verongelukte Grieksche brik //ldra," met graan was geladen, en op het lijk en tussehen het boezeroen een menigte graan korrels aanwezig waren, is hetzelve zeer waarschijnlijk afkomstig van de bemanning van genoemd schip. De luitenant ter zee 2 klasse J. A. Kloek is met 16 Juni a.s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. stoom schip Bandjermasxiug. Z. M. de koning-groothertog heeft tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd den heer H. A. A: baron Collot d'Escury, rentmeester van het kroondomein in het rentambt Hulst en burgemeester van Hontenisse. Men verneemt dat de heer Messchert van Vollenhoven lid der Tweede Kamer voor Utrecht, wegens licha melijke ongesteldheid er ernstig aan denkt zijn man daat neder te leggen. De heer mr. E. L. baron van Hardenbroek van Lookhorst zal weldra als lid van de Tweede Kamer zijn ontslag nemen. Bij besluit van Z. M. van den 23 Mei is bepaald dat dit jaar, in plaats van 22, zooals eerst was be kend gemaakt, 24 adelborsten 3e klasse bij 't Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen worden toegelaten. Den 11 n Juni zal te Utrecht de algemeene verga dering der Maatschappij tot bevordering der Tooukunst, onder voorzitterschap van prof. Moll, worden gehouden. Het groote kinderfeest, bij gelegenheid van 's konings jubilé te Rotterdam gehouden, is schitterend gevierd. 5000 kinderen namen er deel aanallen waren voor zien van sjerpen en vlaggen, 'sommige zelfs van zeer net bewerkte vaandeltjes. Aan den koning en de koningin werden telegrammen van gelukwensehing ge zonden kinderen van alle gezindte-scholen waren aanwezig. H. K. H. de prinses von Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden, is Donderdag namiddag te 5 ure te Neuwied voorspoedig bevallen van een zoon. Amsterdam, 29 Mei. Heden namiddag werd in z/Odéon" onder voorzitting van den heer S. W. J. Jitta, de jaarlijksche algemeene vergadering der Ara- sterdamsche Kanaal-maatschappij gehouden. 35 aan deelhouders waren vertegenwoordig, uitbrengende 212 stemmen. Uit het verslag bleek o. a. dat een groot deel van het IJ in vruchtbaar land, van. de beste soort, is veranderd. De onderhandelingen met de gemeente Beverwijk over een gemeenschapsweg naar een der drooggemaakte polders zijn nog niet ten einde. Het gemeentebestuur werpt echter zooveel bezwaren op, dat men vreezen moet dat de zaak niet tot stand zal komen. In den laatsten tijd onderging .de maatschappij weder onderscheiden tegenspoeden, b. v. ten aanzien van- de havenhoofden, die versterking naar een ander plan zal behoeven, en met betrekking tot verzandin gen in de haven, die het bestuur toeschrijft aan de natuur, onafhankelijk van de werken. Aanzienlijke uitgaven worden voor een en ander vereischt. Daarbij wordt in zaken de havenhoofden sinds 12 Maart 11, op de beslissing der regeering gewacht. Er bestaat vrees dat een verlenging van den termijn, bij de concessie voor het werk bepaald, noodig zal zijn. De regeering zal voor de veranderde havenwerken ook van hare zijde moeten bijdragen, maar ook de maatschappij daartoe bijbrengen wat zij kan. Het bestuur vertrouwt echter dat ook deze bezwaren zullen overwonnen worden. Tot commissarissen werden herkozen de heeren J. J. Claassen, C. F. Quien en Johan Muller en gekozen de heeren Waller en van der Tak. Den 22sten Mei jl. heeft te Berlijn de uitwisseling der ratificatiën plaats gehad op de, den llden Dec. 1873 aldaar met ons land gesloten overeenkomst, betreffende de uitoefening der genees-, heel- en ver loskunde in de grensgemeenten. (St.-Ct.) Blijkens een bericht van het Ncderlandsch consulaat te Elmina, van 20 April, is de blokkade der Goudkust van dien dag af definitief opgegeven. {St.-Ct.) Het Vcid. verneemt dat binnen korten tijd de ope ning van een rijksmuseum voor vaderlandsche kunst en oudheidkunde mag worden tegemoetgezien. Het voornemen schijnt, dit museum te vestigen binnen de residentie. Reeds zouden onderhandelingen over een daartoe te bestemmen lokaal zijn geopend. De mi nister van binnenlandsche zaken zou over een en ander herhaalde conferentiën gehouden hebben met de Rijksadviseurs onlangs benoemd. Welke onaangename gevolgen het ten onrechte aan nemen van een titel na zich kan sleepen, bleek voor de correctioneele kamer der arrondissements-rechtbank te Amsterdam, waar de heer D. J. Nonhebei terecht stond, beschuldigd dat hij in een advertentie, waarin hij zijn wrijfmethode voor lijders aan gewrichts- en spierrhumatisme, verstuikingen, verlammingen, chro nische hoofdpijn en gewrichtsontsteking aanbeval, en die geplaatst was in Het N. v. d. D. van 30 Maart en het Algem. Handbl. van 31 Maart 11., zich Dr. Nonhebei had genoemd. Het O. M., waargenomen door mr. W. R. Op ten Noovt, zag in het voeren van den doctorstitel overtreding van art. 3 der wet op de uitoefening der geneeskunde, omdat besch. daartoe niet gerechtigd was en requireerde veroordeeling tot betaling van een geldboete van 25. De besch. beweerde met geen doleuse bedoeling dien titel ge voerd te hebben en merkte op dat hij zich niet genoemd had //doctor in de genees- en heelkunde," dat hij personen, die volgens zijn methode niet behandeld kunnen worden, steeds naar heeren doctoren zendt. De uitspraak werd bepaald op 18 Juni e. k. Holten, 29 Mei. Voor eenige dagen was onze burgemeester zoo gelukkig een prachtig hert te schieten. De opziener van de jacht, yau der Linden te Diepenveen, heeft echter tegen den gelukkigen jager en zijne vijf metgezellen proces-verbaal .opgemaakt, omdat zij zonder buitengewone machtiging (de hertenjacht is in Over- rijssel nooit geopend!) de hertenjacht hebben uitgeoefend. Het Neder!oorlogsstoomschip JDjambi^ dat voor den dienst ongeschikt is geacht, werd dezer dagen te Kaap stad verkocht en heeft ruim 21,000 opgebracht men zal alsnu trachten er een zeilschip van te maken. De eerste lijken-verbrandingmnatschappij is te Lon den ingeschreven in liet register van de naamlooze vennootschappen, onder de benaming van The Crema tion and Urn Society, limited, met een kapitaal van 50000 pd. st. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van lieden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Co. ili Hamburg, welke door hare prompte en reëelë-bediening tegenover hare geïnte resseerden het volste vertrouwen in alle opzichten verdient.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2