De Feestviering te Rotterdam. Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEURS- ETIARKTBERICHTEN. De meerderheid, die tegen het ministerie heeft ge stemd, is samengesteld uit 310 republikeinen, 53 legiti misten en 17 bonapartisten. Twaalf leden van het linker-centrum hebben tegen het ministerie gestemd; vijf hebben zich van stemming onthouden, waaronder de heeren Dufaurc en Laboulaye. Thiers heeft tegengestemd. De meeste republikeinsche bladen nemen uit deze stemming aanleiding, om aan te dringen op eene spoedige ontbinding der Nationale Vergadering, als onbekwaam om iets te constitueeren. Engeland. De Czaar heeft een bezoek gebracht aan de ex- keizerlijke familie op Chislehurst. Eergisteren beant woordde de //keizerlijke prins" dat bezoek met een contra-visite. Jlet féést in Crystal-Palace te Sydenham ter eere van den Czaar door het bestuur der city van Londen Zaterdag gegeven, was schitterend meer dan 4-0,000 toeschouwers waren tegenwoordig en de Czaar, groot vorst Alexis, en alle leden der koninklijke familie woonden het concert en 't vuurwerk bij, dat door goed weder werd begunstigd. De vorsten werden met geestdrift begroet. De Czaar bood zijn arm aan de prinses van Wales aan. Duitschland. Naar de Nordd. alg. Ztg. verneemt is de graaf Arnim, vroeger' gezant t,e Parijs, bij keizerlijk besluit van 15 dezer tijdelijk op non-activiteit gesteld. De Schwab. MerTcur verneemt uit; Zurich dat het slot Arenenberg in gereedheid wordt gebracht om keizerin Eugenie en haar zoon te ontvangen, die er zich, naar men verzekert, weldra voor goed zouden vestigen. Van de in het Badensche huis van afgevaardigden gevoerde discnssiën over de wet tot regeling der rechtsverhouding van het Oud-Katholiek kerkgenoot schap, zijn, volgens een besluit dier vergadering, de officieëële stenographische verslagen in groolen getale in den laude verspreid. In een der laatste zittingen van de Tweede Kamer is het wetsvoorstel aangenomen, waarbij het pensioen der hoofdonderwijzers bij de openbare scholen tot 2200 mark, als maximum, is verhoogd. De afgevaardigde in den Rijksdag, de heer Most, is op grond van art. 130 van 't wetboek van straf recht, door de crimiueele deputatie tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Posenar gerecht heeft op nieuw we hadden 't waarlijk ook in lange niet gehoord den aarts bisschop Ledochowski wegens twee onwettige aanstel lingen van geestelijken en den wijbisschop Janiszewski ter zake van medewerking tot 22 dergelijke overtre dingen der Meiwetten, resp. tot 2000 en 2200 th. geldboete veroordeeld. Voor den laatste bij wanbetaling door 15 maanden gevangenisstraf te vervangen. Oostenrijk -IIong arij e- De delegatie heeft het buitengewoon budget van oorlog, ten bedrage van circa 47 millioen, goedge keurd, nadat een som van omstreeks 14 millioen geschrapt was. Alleen de afdeeling //voortzetting der vestingwerken te Przemysl" gaf tot uitvoerige debatten aanleiding. De delegatie heeft, overeenkomstig het voorstel der commissie, besloten, de daarvoor uitge trokken gelden niet toe te staan. Het Lagerhuis heeft met groote meerderheid het voovstel'betreffende de leening aangenomen, Spanj e. Het noorderleger nadert den Ebrohet hoofdkwar tier van Concha zal te Miranda gevestigd worden, werwaarts reeds oorlogsmaterieel en versterkingen van cle reserve per spoorweg afgezonden zijn. Carlistische benden hebben paarden buit gemaakt, die te Sommo- rostro gerequieerd waren geworden. De Carlistische aanvoerder Mora en de pastoors van Eelix en Prades zijn te Igualda. Saballs wordt te Vicli verwacht. Don Alfonso bevindt zich met het vrij sterke corps van Tristany te Solsona in de pro vincie Lerida. De kapitein-generaal van1 Catalonie, Serrano-Badoya, is naar Granollers vertrokken. Het noorderleger is Miranda binnengetrokken. De hoofdmacht van 't Carlistisch leger is naar liet noorden van Alava overgestoken. Op dit oogenblik is het hoofdkwartier van Don Carlos te Estella ge vestigd. De Gaceta bevestigt dat het noorderleger de Car- listen van den Monte-Abril heeft verdreven. Generaal Pavia, bevelhebber der stad Madrid, die bij de vorige regeerings-omverwerping de Cortes met de gewapende hand uiteenjoeg, heeft zijn ontslag gevraagd en verkregen. Hij wordt door generaal Rey opgevolgd. Moreno Benitez is tot burgerlijk gouverneur der hoofdstad benoemd. (Partikuliere Correspondentie R. 21 Mei 1874. Mooi weer? Regen? Regen? Mooi weer? Deze vragen M. de R. hebben ons bepaald zenuwachtig gemaakt, 'k Weet niet of ge de festiviteiten te Amsterdam en te 's Ha gé bijgewoond hebt, zoo ja, dan zult ge de kille huivering begrijpen, die den Rotterdammers op 't lijf viel, telkens als ze in de laatste dagen aan de mogelijkheid dachten, dat ook hun jubilé in den algemeenen feestwatersnood jammerlijk kon omkomen. Ge moet inwoner zijn en mee gewerkt hebben aan de toebereidselen, aan die tallooze, als uit den grond oprijzende, bijkomende zaken, om te gevoelen wat het zegt: morgen, o sterveling, op den dag der dagen, zal al deze heerlijkheid letterlijk in 't water wallen't zal alles met het straatslijk worden tot één grooten, onoverziénbaren modderpoel! O, Amsterdam, hoe beklagen we u, en hoe dubbel verblijd zijn wij, dat de natuur ons met een goed oog wil aanzien. Want we verkneukelen ons op dezen oogenblik 't is vroeg in den morgen in een heerlijken zonneschijn, en al blaast het windje ook uit den winterhoek, geen nood, we zullen feestvieren, zooals geen enkele gemeente 't op '12 Mei heeft mogen doen. De oude Oranjezon, die ons leelijk bij den neus. heeft genomen, herneemt weer zijn ouden luister en dwingt ons nogmaals tot- geloof. Welnn, we willen gelooven maar ze moet ons nooit weer zoo in den steek laten, of Ge kunt u niet voorstellen wat drukte er thans reeds heerscht. 'tZijn geen karrevrachten, die u dreigen te ver pletteren, geen rollende vaten, geen geopende bruggen niets van dat alies ontwaart ge. Uw oog ziet niets dan feestgangers en feestgangers alleen, die jubelende en zin gende, met stralende oogen u gaarn willen zeggen waar 't nu eigenlijk het mooist is. Alle natiën en tongen zijn vertegenwoordigd. Gisteren reeds waren booten en treinen stampvol en thans nog, zonder ophouden, regent het Oranjeklanten. Waar al die menschen blijven? Och, als de hemel ons maar genadig blijft aanzien, dan zal 't wel schikken. Ze worden van straks 10 ure tot heden nacht 2 ure, offi cieel beziggehouden. Dan nog een paar uren geslenterd en de gelegenheden om huiswaarts te keeren zijn wederom legio. Laat ik u thans kortelijk het plan de campagne ontvouwen. Te '10 ure vindt de feestelijke intocht van Hiï. MM. enz. plaats,. Te 11 ure begint de roei- en zeilwedstrijd van de Kon. Ned. Yachtclub, die door HH. MM. zal bijgewoond worden in 't gebouw der Vereeniging. Na het déjeuner begeven zich de vorstelijke personen naar het feestterrein, op het Westerplein, dicht bij het Park, alwaar de optocht zal défileeren. Te 2 ure vertrek naar Fyenoord, waar Z. M. den eersten steen zal leggen van de in aanbouw zijnde Maasbrug. Na terugkomst op 't feestterrein wordt H. M. naar 't spoor uitgeleide gedaan door de Eere wacht. Vervolgens dineert Z. M. in de Groote zaal der Sociteit «Harmonie" (de Doelen) waarna hij de Officieren-Societeit zal bezoeken. Daar zal het korps van Hutsebenruijter een uitgelezen programma uitvoeren, terwijl later, wanneer Z. M. weer op 't feestterrein gearriveerd is, het korps van C. Coenen zich aldaar zal laten hooren, afgewisseld door 't gezang van een groot mannenkoor. De te zingen stukken zijn: Volkslied, Vlaggelied van Verhulst, De Oranjevaan van Hol en het van enthousiasme tintelende koorHet Morgenrood dei- Vrijheid van Schiller. Hier moet ik afbreken èn omdat 't geloop en gejubel buiten me zegt dat 't feest staat geopend te worden, èn dewijl deze brief anders te laat komt voor uw Zaterdag-editie. Morgen meld ik wat bezienswaardig was. B. Ingezonden Stukken. 1 Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van uw hoofdartikel //Toonkunst," No. 39 der Zierikzeesche Courant, bericht ik u, dat de termijn, door het Afdeelings-Bestuur //Zierikzee" gesteld, is: 4 weken na 17 April j.l. en dezelve dus 16 dezer vervuld was. 't Belet echter niet, dat de Afdeeling gaarne nog zal ontvangen //Toetreding tot de Afdeeling en hare Zangvereeniging." (volgens de bestaande Reglementen) daar de van hier aftezenden afgevaardigde in Juni e.k. dient te weten waaraan zich te houden. Men schenke der Afdeeling 100 of méér leden der Maatschappij en eene, uit muzikaal gevormde menschen bestaande en dus zingende Zangvereeniging, en de verzekering kan gegeven worden, dat Zierikzee den goeden naam van 1852/31864/5 zal terug erlangen met kleinere en grootere uitvoeringen, mu ziekfeesten en de onafscheidelijke gevolgen van 't proza door u bedoeld. Zoo niet, men stelle zich tevreden, de leden van tijd tot tijd, met kleine soiiées, m'eiMeden en zoovéle anderen, met slechte theater-voorstellingen en derge lijke, café-chantants, acrobaten en tutti quanti! Wij wasscken ons de handen in onschuld. Zierikzee, 22 Mei 1874. Jhr. W. M. II. DE JONGE.' Kerk- en Sclioolnieuws. Beroepen te Nieuw- en St. Joosland de kand. H. A. J. Lütge. Beroepen te 's Heerenhoek de kand. J. v. d. Kaadeu, Bedankt voor Benschop door ds. H. Bax van Poort vliet voor Oosterla.nd door ds. N. Caro te Spijk. Door het Prov. Kerkbestuur van Gelderland is als kandidaat tot den heiligen dienst toegelaten de heer C. G. MenzeL De heer J. G. Tuijtel van Zierikzee heeft niet goed gevolg te Haarlem examen afgelegd in de gymnastiek. Van 15 tot 22 Mei 1874. Geboren: Eene dochter van C. de Bie en J. Schoenmaker. Een zoon van J. Buijk en C. S. Mulder. Een zoon van J. C. Verschuur en M. Berrevoets. Eene dochter van N. "Wisse en H. Rombouts. Eene dochter van E. de Leeuw en G. Lokker. Een zoon van C. Kanaar ep PI. van der Have. Een zoon van A. Uijl en J. C. van Westen. Gehuwd: W. Berrevoets jm. en A. van de Vaate jd. H. Hofman jm. en I. J. von Schattenburg Collmann jd. P. Roedoe jm. en D. Gerritz jd. Overleden: J. Maijs, oud 36 j. man van C. den Blaauwen. J. C. van Dijk, oud 7 m. d. A. A. M. Paulussen, oud 15 j. z. M. van Mierle, oud 54 j. vrouw van W. Reusche. M. J. de Waardt, oud circa 1 j. d. J. M. E. Luijcx, oud 17 d. d. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 21 Mei 1 8 7 4. Nederland, België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, N.-Amertka. Brazilië, Mexico, Cert. Nat. Schuld, dito dito dito dito dito Stad Rotterdam dito Rotschild. Obligatien, 1867/72 dito Binnenl. f 6250 dito 1250—2500 Obhgatiën 1853/69 dito 185663 Obl. Hope Co. '1798—1816 Bew. Ins.m. Coup. 6 S. 1855 Obligs. a f 1000,1866 dito a 100,1860 Cert. bij Hope Èp Co. 1840 Obligatiën-Leening 1867/69 dito 1859 Staatsleening 1864 Obl. in papier Mei en Nov. Febr.-Aug. dito in Zilver Jan. en Juli April Oct. Aand. Pr. Leen. ft. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon Obl. Alg. Schuld 1865 dito Mei. Nov. 1885 dito 1865 dito 1851 21/, pCt. 3 4 3 2i/a 3 3 3 3 3 5 5 5 4' f pCt. f pCt. 60'/, 72'/. 95 lS'/a 14'/, 44=/s lÖÏ"/„ 87'/» 101"/, 94"/s 77'/, 81'"/,, 69 60'/, 605/s 65'/, 65"/» 140'/, 601/, 45"/g 102'/, 97'/, Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tifïis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN pOt f 044 1271/, 99 901/, 87 165/3 51 Metalliek f 22,05 Dito Nationale 23,30 Div. Eng. p. 11,65 COUPONS Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier f 32 2,39 2,11 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 21 Mei 1874. De Ned. Mudde. De" Ned. Mudde. Jarige Tarwe f-- Haver f 5- Nieuwe dito -12,75 Paardenboonea - 9- Zomertarwe Witte boonen - 15,— Rogge - 9,50 Bruine dito - 10, Maartsche Gerst - 7,75 Groene Erwten Winter-Gerst - 8,25 Kleine dito - 10,50 Zomer dito - 7,50 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 21 Mei 1874. Teelt 1873. Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een, lste kwaliteit vervend f 17,50 a 18, Twee en een, middelbare dito a Twee en een, mindere dito a Een en een, lste kwaliteit vervend -17,50 a '18, Een en een, middelbare dito a Een en een, mindere dito a Onberoofde, lste kwaliteit blank of vervend -17,a 17,50 Onberoofde,middelbare dito a Onberoofde, mindere dito a Mullen - a Middelbare dito - a Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 21 Mei 1874. Boter laagste koers f 0,45 per 5 ons. hoogste - 0,521/2 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,70 per 25 stuks, a hoogste - 0j77iA 25

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3