ZIERIKZEESCHE CÖIRWT. voor liet arrondls- sement Zierikzee. 1874. No. 40. Zaterdag 23 Mei, 77ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD INTIEME BRIEVEN. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, - Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. IAKE1VMA1V. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Plu wel ij ks-, Geboorte- en Doodberichten van 1—6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. XII. Een Spion aan zijn Principaal. Overal in Nederland, 1221 Mei 1874. Uwe Genade had geen gunstiger tijdstip kunnen uitkiezen o'm mij op kondschap uit te zenden dan het tegenwoordige. Ik meen dat ik 't volk nu juist gezien heb zooals 't is. Het gelreele land door heeft men hier feest gevierd en wel ter eere vau koning Willem III die nu 25 jaren lang over Nederland geregeerd heeft. Ik moet bekennen dat ik nooit zoo iets heb gezien en dat ik allerminst zoo iets had ver wacht. Afgaande op 't geen sommige bij ons wonende huu geld verterende of hun brood verdienende Hollanders wel eens gezegd hebben, heb ik vroeger menigmaal gemeend dat hier een geheel volk slechts op een wenk van ons wachtte om zich te laten annexeeren, ja dat het zich zelf, geheel uit eigen beweging zou aansluiten bij 't groote vaderland. Uit de bè- tnigiugen vau sympathie, die wij bij ous wel eens uit den mond van Hollanders hebben vernomen, zou ik almede hebben afgeleid dat deze geheele natie eigenlijk al van ouds en van nature in merg en been Duitsch was. Thans heb ik geheel andere dingen gezien en gehoord. Ik beu maar een nietig werktuig in de hand vau Uwe Genade anders zou ik bij het rapport mijner waarnemingen, dat ik de eer heb hiernevens aan Uwe Genade aantebieden, ook voegen een advies en dat ad vie A zou heel kort" zijn en luiden denk toch nimmer aau een annexatie van het kleine Nederland. Lichter toch zou het vallen al de Duitsche kronen samen te smelten in één kroes tot één groote keizerskroon en gemakkelijker zou het zijn nog eens de Frausche hanen te kloppen, dan het kleine Nederlandsche volk zijn koningskroon te woven, en dat nietige landje te annexeeren. Dagelijks en allerwege, in de kleinste dorpjes zoo g-oed als in de grootste steden, heb ik hier gezien hoe het Nederlandsche volk als één groot, gezin niet alleen gehecht is aan zijn oude tra- ditiën van den glorietijd, maar ook innig ver knocht door banden van genegenheid en liefde aan den Koning uit den doorluchtigen Oranje- Nassau-stam die het nu sedert vijf-en-twintig jaar heeft geregeerd. Ware er nu niets anders en niets meer, men zon over deze kleinigheid kunnen heenstappen de Polen hebben ook altoos hun overgeleverden roem lief gehadmaar er is meer. Het is hier geen volk in de wapenen een echt volk im Waffen woont er alleen achter onzen Rijn; geen respect voor das Militar mérkt men hier op doch daarentegen leeft er in de natie zulk een fiere geest van vrijheid, en onafhankelijkheid, zoo'n Hollandsch-achtigkeid, zulk een zeer van den onzen verschillende nationale zin, dat ik de mogelijkheid niet inzie om zulk een natie, al is ze klein, ooit of te immer op te lossen in de groote Duitsche. Men kan dit volk over winnen door wapengeweld, men zou 't land kunnen nemen, doch zijn bewoners zon men voor 't grootste deel moeten vernietigen. Zelfs zijn taal is haast riet geschikt om op gelost 'te worden in de onze. Bij^jns heb ik het Hollandseli wel eens einverdorbenes Deutsch hooren noemendie 't zegt, weet het niet. Wel ontmoet men in slecht geredigeerde cou ranten en in gebrekkig vertaalde boeken nog al wat Germanismen; maar een eigen taal, een geheel zelfstandig ontwikkelde tak van den grooten stam waarvan ooi de onze niets dan een tak is, moet toch het ïïollandsch genoemd worden. Men heeft hier lang en treed gehaspeld over het stelsel van défensie cat zou moeten ge volgd worden om een bui;enlandschen vijand uit het hart van het land te wereneindelijk is men het daarover zoovat eens geworden. Doch al ware dit na zoo niet, dan toeh zou de feitelijke verovering .van dit wonderlijke landje niet zoo door eei^ coup de main haar beslag kunnen krijgen. Ibin nature is hef hart des lands zeer sterk ep beschut tegen eiken aanval, zelfs van overmaibtige legers. Boven dien gelooft men hier dgemeen dat al werd Holland bezet, de rijke overzeesehe koloniën daarom toch geenszins nede tot den buit zou den belmoren, trouwens dit begrijpt men bij ons ook wel. Wat nu de sympathién betreft die ik kier heb opgemerkt als 't a.nkomt op 't dilemna Duitsch of Fransck, clan ijn-de oppervlakkigeu voor Frankrijk, enkele oj een of andere wijze aan ons vermaagschapte. voor onsmaar de groote massa is noch voo ons noch voor Frank rijk, maar voor zichzelf. In, dat kan men den lieden niet euvel duiden. Ik heb hier overal nogal wat landgenooten aangetroffen velen van hen gaat het goed ik moet er echter bij zegen dat zij over 't al gemeen meer van 't Mandscke aannemen dan zij van 't Duitsche an de menschen hier overdoen. Wat liet kerkelijke aagaat, vindt men hier ook veel eigenaardigkecn, die ons in geval van een annexatie machg veel moeite zouden veroorzaken. We zoucn hier ook tal van Jezuïten terug vinden, lie wij zoo pas over de grenzen gezonden beten. Aan ééne zaak heb k mij bijzonder geër gerd dat was aan dejemeene houding van 't Haagsche gepeupel 1 den intocht van de koninklijke familie in de isidentie. Het Haagsche gemeen is zeer gemee en nu was 't van buiten nat van den rejn en van binnen van den jenever, zoodat hetixtra-órdinair gemeen, walgelijk gemeen was e het vooral den Koning en de Koningin schandcjk lastig maakte, dooi de ongepaste en brutalóetuigingen van sym pathie. Men zegt dat M. Willem III toen zelf de verdere festivitein voor dien dag heeft afgekommandeerd, daarliet volk te dronken was om het er meê wagen. Dit zou te Berlijn niet hebben krnen gebeuren; maar 't gemeen is hier niet .n Prügel gewoon en daardoor wil het wel eens de baas zijn en kan het zijn fatsoen niet bewaren. Men zou daar ook eventueel grooten last van hebben en het gemeen vooral duchtig Prügel moeten geven om 't mores te leeren. Kortom, 't spijt mij dat mijn tocht zoo is tegengevallen. Ik zal hier nog wat blijven; als de roes der nationale feesten voorbij is hoor ik mogelijk nog wel een en ander wat men nu maar verzwijgt. Voor 't oogenblik echter is mijn gevoelen dat hier voor ons weinig uit te voeren is en als de opwaking van den volksgeest blijft aanhouden in de richting, waarin deze zich nu sedert eenige jaren beweegt, dan zal 't beste voor ons zijn goede buurschap dat is 't eerlijkste ook. Uwer Genadigste Genade allernie tigste dienaar, HANS MICHEL. Binnenland. ZIE RIK Z E E 22 M e i 1 8 7 4. Met den 25 Mei worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. schoefstooraschip Pontianak o. a. de luitenant ter zee 2e- klasse L. G. Kakebeeke en de officier van gezondheid 2e klasse P. C. Buijze. Middelburg, 19 Mei. IJet overmatig gebruik van sterken drank eischte hier weder een offer. In den afgeloopen nacht had zekere v. K., 23 jaar oud en in zeer dronken toestand verkeerende, het ongeluk in de binnengracht te vallen, met het gevolg dat hij heden ochteud levenloos daaruit werd gehaald. Woensdag 17 Juni a. s. zal te Utrecht in het lokaal boven de sociteit de Vriendschap in de Keistraat de algemeene vergadering gehouden worden van het Nederlandsche Schoolverbond. Aau de orde is o. a. 't rapport over de wenschelijkheid van leerplicht; de normaalscholen, de regeling der bewaarscholen enz. De dagzitting zal aanvangen te 11 ure, de avondzit ting te 7 ure. Den 20 Juni zal het anti-Schoolwetverbond ver gaderen in 't gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op de Mariaplaats, te Utrecht. Zon er niet iets goeds iu gelegen zijn beide vergade ringen te combineerenmen kon geen schooner gelegenheid vinden om elkanders grieven te leeien kennen en elkander de waarheid te zeggenmisschien leidde het tot afstomping der al te scherpe kanten. Voor rekening van het dep. van Marine zullen ge bouwd worden zes stoomkanonneerbooten, type Staunch, en wel drie te Fijenoord en drie te Amsterdam aan de heeren Christie, Nolet en de Kuyper te Delfshaven is de bouw opgedragen van twee stoombarcaseen be stemd voor O. Indië. Twee Urker visschuiten zijn verongelukt, van de eene is de schipper met zijn knecht gered, doch de vrouw en twee kinderen zijn verdronkenvan de andere sclmit verdronk de schipper met zijn beide broeders. De stad Tiel heeft den eersten prijs behaald in den grooten schietwetstrijd te Amsterdam

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1