Onze Leestafel. der armen van Hengelo en Zelhem, plaats. Zooals meermalen is bericht, moet door de eigenaars of bewoners der boerenplaatsen, die gronden van de voormalige Dnusburger-Hattemer mark hebben ver kregen, up dien dag een brood van minstens 22 ponden daar worden gebracht, waarvan de verdeeling ten overstaan der burgemeesters van beide gemeenten plaats heeft.. Ook nu werd het zwaarste brood weder geleverd door G.' J. Massink, landbouwer op Lebbink onder Zelhem, wegende 157 halve kilogrammen; het 2de door H. J. Groot Roessiuk, op ïtoessink ouder Hengelo, woog 34 halve kilo het 3de door G. J, Berkelaar op Beeftink onder Zelhem, woog 30 halve kilo; terwijl, het geheel 2413 halve kilo bedroeg. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de. Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geïnte resseerden het volste vertrouwen in alleopzichten verdient. Buitenland. Frankrij k. Eindelijk heeft het ministerie de Broglie den zoo lang verwachten beslissende bons gekregen en is het afgetreden. Zoo wreekt zich de geschiedenis en is de man die den heer Thiers ten val heeft gebracht thans zelf bezweken voor de onmogelijke taak die hij zich had opgelegd. In de zitting der Nationale van Za terdag had de beslissing plaats. De hertog de Broglie eischte dat vóór alle andere wetsontwerpen (gemeentewet, Eerste Kamer-wet enz.) de kieswet aan de orde zou gesteld worden. Hiertegen verzette zich onderschei dene sprekersde Broglie bleef bij zijn verlangen en stelde de kabinets-kwestie. Men merkte door de ge- heele vergadering en zelfs op de tribunes groote spanning op. Een kwestie van een eenvoudige orde van den dag nam de proportiën aan van een beslis send politiek vraagstuk. De heer Lucien Brun gaf te kennen dat men van zulk een kwestie geenszins een kwestie van wan- of vertrouwen in het kabinet maken kon. Hetzij nu de hertog de Broglie zijn eigen kracht overschatte, hetzij hij naar een voorwend sel zocht om het gezag, dat hem zoo kwalijk tot bereiking zijner oogmerken gediend had, neder te leg gen, hij bleef bij zijn meening dat de kwestie beslissend moest wezen over het al of niet aanblijven der regee ring. Men ging toen tot stemming over door zitten en opstaan, doch tot tweemaal toe werd de uitkomst der stemming door het bereau als onzuiver gewraakt, waarop men tot hoofdelijke stemming overging en nu verklaarden zich 381 stemmen tegen en 317 vóór het ministerie. Hierop verlieten al de ministers de zaal en dienden later hun ontslag in bij den president. Er heerschte een groote agitatie in de vergadering. Het scheen dat sommigen van gevoelen waren dat ook maarschalk Mac-Mahon door het afkeurend votum getroffen was. Hiertegen werd door den heer Ram- pont van het linker-centrum opgekomen. Hij zeide z/Wij hebben tegen het ministerie gesterad omdat het een partij-ministerie is. Het kwam ons nooit in den zin tegen den maarschalk Mac-Mahon te stemmen." Deze verklaring is te beschouwen als een motie van vertrouwen van het linker-centrum in maarschalk Mac-Mahon en moest wel van invloed zijn op de houding van den president en op de keuze van andere ministers die thans verwacht wordt. Engeland. Czaar Alexander vertoeft te Londen en is in Enge land het voorwerp van luid sprekende sympathie betuigingen. In Duitschland schijnt men aan dit bezoek groote politieke waarde te hechten, schoon het in Engeland als van zuiver vriendschappelijken aard wordt beschouwd. En we gelooven terecht. Gister althans heeft de keizer zich den geheelen dag met bezoeken, die hij aflegde en ontving, bezig gehouden. Vergezeld van den groothertog Alexis, den hertog van Edimburg en prins Arthur, heeft hij een bezoek gebracht aan de kapellen, ter eere van prins Albert én St. George opgericht. Na het ontbijt heeft de koningin dén hoogen gast naaf de koninklijke hoeven geleid. Te Londen teruggekeerd heeft de Czaar het corps diplomatique en de ministers, daarna den hertog van Cambridge, den hertog van Teek, den prins van Wales en den graaf van Parijs bij zich ontvangen. De prins van Wales en de graaf van Parijs hebben ook bij elkander bezoeken afgelegd. Du itschland. Vorst Bismarck is waarschijnlijk naar Varzin ver trokken om buiten zijn reeds weder toenemende krachten geheel te herwinnen. De rijkskanselier heeft 't overigens niet alleen door zijn rheumatiek, maar ook door zijn grooten invloed hard te verantwoorden. In den strijd tusschen den Times en de Nordd. Allg. Ztg. over de vraag, of hij een onderhoud heeft gehad met den koning van Italië een vraag die op zichzelf zeker van luttel belang, slechts gewicht erlangt wanneer men het antwoord in verband brengt met de zaken die in zulk een bijeenkomst, zoo ze heeft plaats ge had kunnen zijn behandeld in dien strijd, zeggen we, is vorst Bismarck het slachtoffer. De Times houdt stokstijf vol dat 't feit waar is en dat haar Parijsche% correspondent het uit een authentieke bron heeft geput. De Nordd. beweert daarentegen dat het bericht uit de lucht gegrepen en de bron, zoo ai authentiek, toch niet geloofwaardig is. Het Pruisische heerenhuis heeft de wet nopens de vervulling van vacaturen, ontstaan door de ambtont zetting van bisschoppen, met 81 tegen 46 aangenomen, zoomede de aanvulliugswet op die van 11 Mei 1873 nopens de opleiding van geestelijken. De half-officiele Provincial- Correspondenz heeft een artikel gewijd aan de interpellatie van lord Derby en het antwoord van lord Russell in het Engelsche hoogerhuis. Het blad meent dat dit antwoord, al liet lord Derby zich slechts voorzichtig uit, lichtvaar dige en onrustwekkende geruchten tot zwijgen brengen zal. Het doet opmerken, dat, naar de overeenstemmende verklaringen van beide staatslieden, aan Frankrijk de vrees voor oorlog te wijten is. Groote praktische beteekenis heeft de verklaring van lord Derby, be treffende de kracht van gesloten verdragen, met welke oogenschijnlijk op de neutraliteit van Luxemburg en België werd gedoeld. Het artikel eindigt: //Sedert Metz en Straatsburg zich in onze handen bevinden, is een aanvallende oorlog voor Frankrijk veel moeie- lijker geworden. Een plotselinge aanval zou slechts over Luxemburg of België kunnen worden ondèrno- men. In zoover de oorlogsgezinde partij in Frankrijk den wensch koesteren mocht, haar gang te gaan, zonder de neutraliteit van Luxemburg en Belgie te ontzien, is het van groote beteekenis. dat Engeland het vast besluie te kennen geeft om, voor zijn deel, in te staan voor de handhaving der traktaten. Door deze verklaring sluit Engeland zich feitelijk aan bij de vredelievende politiek, welke in de laatste jaren wordt voorgestaan door de met Duitschland bevriende mogendheden. Lord Russell heeft zich, door het uit lokken van deze verklaring, verdienstelijk gemaakt en den vrede van Europa verzekerd. Spa n je. In Spanje is een nieuw bewind, een kabinet-Zabala. opgetreden. De leden hebben den eed reeds afgelegdr Men denke echter niet dat de toestand er veel dooc verbeterd is. Geenszins; aan veler wenschen mogt thans voldaan zijn, het ras der ontevredenen is nie uitgeroeid. Verscheidene gouverneurs van provinciën en hoofdambtenaren bij de departementen van alge meen bestuur, hebben hun weinige ingenomenheid reeds getoond, door aanvragen om ontslag. De regeering heeft en zeer terecht besloten alle verzoeken van dien aard in te willigen en met energie te be handelen. Dit is dan ook in alle opzichteu noodig, want zoowel in den politieken als in den oorlogs toestand ziet het er nog bedroevend uit. Van jl. Donderdag morgen meldt men, t en bewijze daarvan, het volgende Er hebben dagelijks schermutselingen met de Carlisten plaats op den linkeroever van den Nervion. Maarschalk Concha heeft den nacht te Balmaseda doorgebracht. Een deel van het leger trekt op naar den Ebro. De bewoners van Bilbao vreezen een nieuwe blokkade. Amerika. De Senaat te Washington heeft een bill aangenomen, waarbij bepaald wordtlo. dat liet stelsel van volkomen vrijheid in de uitoefening van het bankwezen zal worden ingevoerd 2o. dat de uitgiften van green backs tot 382 raillioen zal beperkt worden 3o. dat bij elke vermeerdering van een millioen bankbiljetten 250,000 greenbacks uit den omloop zullen gebracht worden 4o. dat de greenbacks na Juli 1878 zullen worden geamortiseerd door middel van obligatiën 4V, pCts., aflosbaar in tieu jaren. De wetgevende vergadering van Arkansas heeft den heer Baxter als gouverneur erkend en president Grant verzocht de wetgeving in bescherming te nemen. De dezer dagen verschenen vierde aflevering van z/de Aarde en haar Volken" bevat het vervolg van Guilleaume Lejean's reis door Bulgarije; fragmenten uit een reis van deuzelfden door den Anti-Taurus; zeer belangrijke reisherinneringen uit Spanje, die, daar zij de Baskische provinciën betreffen, zeer actueel zijn; een vervolg -van de reis door Groenland en nog eenige kleinere wetenswaardigheden, waaronder een belangrijk stukje over Siam. Men verwijt onze nieuwere letterkunde wel eens gebrek aan oorspronkelijkheid, te weinig verheffing, een te ver gedreven hangen aan het practische. Dit wordt dan doorgaans in verband gebracht met de materieele richting van onze eeuw, die geen tijd overlaat voor de beoefening der letteren als kunst en bij het volk den smaak in voedsel voor den geest bederft. Geheel verdiend is dit verwijt niet en dat het soms zoo scherp wordt uitgesproken, mag misschien ook wel toegeschreven-worden aan den geest des tijds, die veeleischend is op elk gebied. De oorspronkelijkheid is niet dood; de bron waar uit de schoone, stoute, verhevene, teedere gedachten opwellen is niet verdroogd. Het is evenwel niet te ontkennen dat het met elk tijdperk van ontwikkeling moeielijker wordt oorspronkelijk te zijn, en 't zou zeer onbillijk wezen te vergen dat dichter en schrijver alleen geheel nieuwe elementen mogen vereenigen om aan de gewrochten van hun geest den naam van oor spronkelijke kunstwerken te kunnen toekennen. Zelden was ons dit duidelijker dan dezer dagen bij het doorbladeren van een zeer curieus boek, n.l. z/La Légende d'Ulenspiegel", geschreven door onzen hooggeachten vriend Charles de Coster, professor aan de Militaire School te Brussel. De volledige titel van het boek is: //La Légende et les aventures héroïques, joyeuses et glorieuses d'Ulenspiegel et de Lamme Goedzak au pays de Flandres et ailleurs, illustré de trente-deux eaux-fortes inédites. Paris. Librairie internationale." Wie was Uilenspiegel? Ieder weet dat; men kent hem in Vlaanderen, Nederland, Duitschland, van de Somme af tot in Pommeren. Zijn wonderbaarlijke geschiedenis leeft in den mond van alle kindermeiden, van alle oolijke dorpelingen, die, bij wijlen, onder den lindeboom van 't dorpsplein, bij maanlicht of in 't schemeravonduur scènes uit zijn leven vertellen. Waarschijnlijk is dit klassieke personage geboren in 't noorden of noordwesten van Duitschlandmaar zijn lotgevallen zijn in vele talen beschreven en daar van bestaan een groot aantal uitgaven. Paul de Saint Victor zegt in de Liberté dat de geschiedenis van Tyl Uilenspiegel vertaald is in het Vlaamsch, Fransch, Latijn, Engelsch, Deensch en Poolsch, en dat er meer dan honderd verschillende uitgaven van bekend zijn. Wij weten dat er ook onderscheidene Nederlandsche Uilenspiegels zijn gedrukt. Welnu deze geschiedenis van Tijl Uilenspiegel is de grondstof geweest waaruit Charles de Coster een allermerkwaardigst geniaal boek heeft gemaakt. Dat boek is een proeve van wat stoutheid van hand ge paard aan trotsche verheffing van den geest vermag. Wie zou kunnen denken dat het mogelijk was de wonderlijke avonturen van een personage als de wel bekende Tijl zoo saam te weven met het tafereel van het geheele Vlaamsche volk uit de zestiende eeuw, uit de tijden van Karei V en Philips II, en het geheel van zoo treffende toepassing te maken op het Vlaamsche België onzer dagen, dat men bij de lezing van het boek beurtelings zich voelt medegesleept door het onwederstaanbaar burlesque, aangegrepen door 't diep treffende, geroerd door het rein verhe vene, om ten slotte uit te roepen welk een schat van leering en stichting schuilt er in dien Uilenspiegel Wij kunnen geen overzicht van dit merkwaardige boek geven; men moet het lezen om het te genieten, en dat bevelen wij ten zeerste aan. In geen leesge zelschap vooral mag het boek van de Coster ontbreken wat daarin tot den Vlaming en over Vlaanderen gezegd wordt vindt diepe echo's in 't hart van eiken Nederlander. We herinneren ons niet ooit een zoo Rembrandt-achtige schildering van die merkwaardige figuren uit de Nederlandsche geschiedenis der zes tiende eeuw gezien te hebben. De sombere gestalte van een Philips de Tweede staat daar als een zwarte silhouet sprekend op een grond van bloed en mutserd- rook de ontluikende vrijheidszin geurt daar als een liefelijke lentelucht; het ontwakende vrijè geweten daagt daar op als een stralende zón in het morgen rood; de geschiedrol wordt daar open gedaan om te getuigen tegen en tegelijk vóór het Vlaamsche volk, omdat het toen ingeslapen is aan den voet van brand stapel en schavot, doch eindelijk weer wakker staat te worden om nu nog te doen wat toen is blijven steken en om zich te ontworstelen aan priestergezag en geestesdwang. Wij moeten ook nog met lof meldig maken van de 32 oorspronkelijke etsen die het werk van den heer de Coster opluisteren en die geleverd zijn door de eerste hedendaagsche Belgische meesters. Dat deze Uilenspiegel, ofschoon hij 30 francs kost, reeds een tweeden druk beleefd heeft is wel een be wijs vfin de ingenomenheid waarmede hij in de letter kundige wereld is begroet. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Krabbendijke ds. J. H. C. Wagener te Maria-Hoorebeeke. (Belgie.) Toezegging van beroep ontv. door ds. Krom te Dreischor voor Oudenhoorn.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3