voor kt arrondis- seinent Zierikzee. 1874. No. 38. Zaterdag 16 Mei, 77ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 12 MEI. Proclamatie des Ivooings. /nnik mmm courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maaliden 1,Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PaUS DEE AD VEETENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. IIu \v e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgevci; H. LAK EX MAN. „Wees gegroet, gij blijde dagHad de Zierikzeescbe jeugd reeds dagen van te voren dezen aanhef barer feestliederen doen hooren, op den dag van lieden deed zij hem met nadruk weergalmen. Reeds in don vroegen morgen werden van alle openbare eu bijna zonder uit zondering ook van alle woningen de vlaggen uitgestoken en 't ontbrak niet aan krachtige windvlagen om Neérlands dundoek te doen wapperen. Het klokkenspel deed zicli hooren terwijl een saluut van kanon- eu geweerschoten werd afgevuurd. In den voormiddag verzamelden zich de leer lingen van alle scholen, elk in hun lokaal, in feestclosch getooid, rijkelijk en smaakvol met oranje en nationale kleuren versierd. De aan blik in do verschillende schoollokalen was ver rassend en over 't algemeen recht schoon. Was 't eeno schoollokaal rijk versierd met bloemen en groen, 't andere met tropheëen en vlaggen, een derde met de vlaggen, schilden en emblé mata die voor den optocht moesten dienen, de schoonste versiering' van al de lokalen was zeker de jeugd zelf, in 't feestkleed gehuld, met blijde verwachting naast de rozen der jeugd op 't gelaat. Krachtig klonken de vaderlandsche zangen en de feestliederen die achtervolgens werden aangeheven. Hierna werden de kinderen ont haald en vervolgens de feestelijke bijeenkomst gesloten met toespraken der hoofdonderwijzers. De schooljeugd genoot mede cle eer een bezoek te ontvangen van den burgemeester der gemeente, de leden der feestcommissie, de commissarissen der scholen, verdere leden van 't plaatselijke bestuur en der schoolcommissie, alsmede van vele aanzienlijke ingezetenen met hun dames. Te twaalf ure werd door de dienstdoende schutterij groote parade gehouden op het Ha venplein. Des namiddags zou nu de feestelijke optocht der schoolkinderen plaats hebben. Jammer dat het weder zoo bij uitstek slecht was dat het reeds in den aanvang stond te bezien of er van de geheele zaak wel iets zou kunnen komen. Toch werd do optocht ondernomen en ook in aanmerking genomen regen en wind, waardoor veel van 't effect verloren ging, goed volbracht. Het zou een verrassend schoon gezicht opgeleverd hebben bij een helder Meizonnetje en stil weder, die 13 a 1400 kinderen langs de straten te zien défileeren, de jongens meestal een vlag of schild dragende en de meisjes met bonquetten en linten. Nu kon de algemeeue indruk niet wel anders wezen dan meelijden met de kinderen die zich zoo goed hielden en toch zooveel te lijden hadden van het slechte weêr. De Zierikzeesehe feestzon heeft ons ditmaal bedrogen. Daar is echter niets aan te doen men kan niet meer dan zijn goeden wil aan den dag leggen en dit is voorzeker wel geschied. liet weder dat tegen den avond al slechter en slechter werd was mede oorzaak dat de feestelijke verlichting van het terrein op het Havonplein en het feestconcert door „Kunst en Eer" moest worden uitgesteld. Nu wij „Kunst en Eer" noemen mogen wij een woord van dank niet terug houden aan dat gezelschap voor de medewerking bij den optocht verleend. Wij zouden ook bijna vergeten melding te maken van de uitvoering der zangstukken door do gezamenlijke schoolkinderen onder de galerij der Beurs. Deze uitvoering, onder de leiding van den heer L. Karreman, slaagde, alle om standigheden in aanmerking genomen, zeer wel. Nadat alzoo op 't feestterrein alles afgeloopen was, trokken de kinderen weder elk naar hun schoolgebouw terug en daar outviugen zij nog feestplaten en boekjes ter herinnering aan den heugelijken feestdag van den beminden koning. Geen wonder dat allen instemden in het een parig en daverend Leve de KoningLeve het Vaderland om daarna tevreden huiswaarts te keeren. Tot de feestelijkheden van den dag behoort ook nog gerekend te worden het schitterende bal dat in de Concertzaal is gegeven door de ijverige zorgen der keeren W. C. de Crane Jr. en C. Eichholtz. Dit bal mag met recht een der schoonste genoemd worden die in jaren hier ter stede zijn voorgekomen. De zaal was prachtig en zeer smaakvol gedecoreerd, de be diening uitstekend, waarvoor do heer den Toom alle lof toekomt en de opgeruimde geest en feestelijke stemming in nationalen zin, zonder scherpe hoeken en kanten, liet niets te wen- sehen over. Hebben we alzoo hier, zooals overal in 't land, den sehoonsten glans van de feestelijkheid, nl. fraai weder moeten derven, toch kunnen we ook zeggen dat Zierikzee niet is achtergebleven bij haar zusteren 0111 in te stemmen in den juichtoon ter cere des Kouings op zijn zilveren feest. Ofschoon ons nog cle illuminatie en het concert op 't feestterrein wachten, zoo mogen we reeds nu wel een woord van lof en dank uitspreken aan de feestcommissie die getoond heeft met geringe middelen tocli wel iets schoons tot stand te kunnen brengen. Gaarne zouden wij van de groote feestviering te Amsterdam een kort verslag gevenwij moeten ons daarvan onthouden omdat onze ruimte niet toelaat uitvoerig te zijn en een beknopte opsomming van een en ander weinig waarde heeft. Wij bepalen ons daarom slechts tot het opnemen der koninklijke pro clamatie en van de adressen der Eerste- en Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Mede mogen we niet onvermeld laten de woorden, waarmede Z. M. een vaste bestemming heeft gegeven aan de gelden van het nationaal geschenk. Toen Z. M. de portefeuille, die de voorzitter der commissie voor 't huldeblijk met een korte toespraak overreikte, had aangenomen, gaf hij ten antwoord //Ik aanvaard op dezen gedenkwaardigen dag gaarne het nationaal geschenk. Ik beschouw het evenwel niet anders dan dat het in mijn handen wordt toe vertrouwd om er datgene mede te handhaven wat te allen tijde onafscheidelijk van het Nederlandsohe volks karakter is geweest"vveltlacLigTieid.." Na vervolgens een warm woord gewijd te hebben aan de diensten door het Nederl. Indisch leger be wezen, waardoor de krijgsroem en de grootheid van liet Moederland steeds in zulk een liaoge mate werden verhoogd, besloot Z. M. aldus: //Mijne Heoreu, naar de inspraak van mijn hart kan geen betere bestemming aan liet geschenk worden gegeven dan liet te bezigen (eu behoeve van lien die hun bloed en hun leven voor' het Moederland hebben veil gehad eu uit Indië verminkt naar hier terug keeren. liet is aan hen dat ik uit den grond des harten deze penningen uitkeer." Geliefde Landgenooten en onderdanen in Neder land en zijne OverzeescJte Gewesten. Een hartelijk woord tot U op dezen heugel ijken dag Yijf en twintig jaren geleden heb Ik de regeering over het Nederlandsche volk plechtig aanvaard. Ik beloofde de vrijheden en rechten van alle Mijne onderdanen te beschermen en hunne welvaart te be vorderen met alle middelen, die de wetten te Mijner beschikking stellen. Mijn ernstig streven is geweest, dat Koninklijk woord, zooveel in Mijne macht was, gestand te doen. 's Lands vertegenwoordiging heeft Mij daarbij ge steund. Gij, geliefde landgenooten, hebt Mijne zorgen be loond, door uwe gehechtheid aan orde, uwe gehoor zaamheid aan de wet, üw noeste vlijt, maar vooral door uwe onverflauwde liefde voor Mij en Mijn Ko ninklijk Huis. God heeft ons gemeenschappelijk werken met rijken zegen gekroond. Is er .één tijdperk in de geschiedenis van ons Vaderland, dat op meer ontwikkeling, meer 'vooruit gang, grooter vrijheid in elke richting, grooter wei vaart en bloei kan bogen, dan dat, waarop wij heden terugzien Op Mijn vijf en twintigjarig feest zie Ik Mij aan het hoofd van een trouw en gelukkig volk, en de hechte band, door onze geschiedenis geweven, die heden, zoo innig als ooit te voren, Mijn Huis eu Mijn volk verbindt, boezemt allerwege eerbied in. Dat vervult Mijn hart met diepgevoelde erkente lijkheid. De blijde tonen, die alom in den lande zich jubelend doen hooren, getuigen dat een zelfde gevoel allen bezielt. Ook uit onze eenstemmige vreugde spreekt luide de eendracht, die onze macht maakt. Gaan wij zoo, nauw vereenigd, op den to.t hiertoe gevolgden weg voort Spannen wij, elk in zijn kring, onze krachten in, om de belangen van het Vaderland, dat ons dierbaar is, te bevorderen, om het op de plaats, die het te midden der beschaafde volken inneemt, met eere te handhaven. Amsterdam, 12 Mei 1874. WILLEM. De beide Kamers der Staten-Generaal boden op den feestdag den Koning de gelukwensehen van Nederland op oflicieele wijze aan, door 't overhandigen der volgende korte, maar van innige liefde en verknochtheid ge tuigende adressen

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1