ATCHIE Binnenland. noodzakelijk iets doen 't zou al te erg wezen niets te doen laat ons echter zoo weinig mo gelijk doen. Dat kwam zoo wat neer op 't glipsysteem dat men juist nu op den Rijnspoorweg- toepast en dat »veel behendigheid vordert." Een overgroot aantal heeren redeneerden al dus de kinderen moeten niet misbruikt worden als arbeidersmaar ze nu naar de schooi, te sturen om te gaan leeren, dat is wat anders, daar kunnen wij niet intreden. Daar waren er zelfs die nu tegen de bestaande scholen los trokken en als men die heeren zoo hoorde spreken, dan was men geneigd te zeggen laat dan een vijfjarig knaapje maar liever 12 uren van de 24 in de glashut werken, dan hem naar die verpeste en verderfelijke staatsschool te sturen. Wederom vernederde de heer van Houten zich eu was geneigd art. 6 van zijn voorstel los te laten. Mogelijk dacht hijals ik ze maar eerst uit het fabriekshol en van de glasblazerij kan verlossen, dan zullen we ze later wel naai de school zien te helpen. Ach Mijn beste "heer van Houten hadt gij al uw moeite maar gespaard. Nederlands bin- nenlandsche politiek is thans een tijdperk van mystieke domperij ingetreden, waardoor er niet aan te denken valt in den eersten tijd, wat voor de armen en ellendigen te doen. Eerst moet het politiseerspel afgespeeld worden. Eerst moet men elkander wat veroordeelenver denken, verketteren, verdoemen en dan als men eindelijk de onzinnige drijverij moede zal ge worden zijn, kan er weder aan gezonde zaken gedacht worden. Ik vrees dat uw voorstel 't lot der kinderen zal deelen er wordt nu al politieke munt uit geklopt, 't zal geheel uitgemergeld worden en als gij 't dan ontzenuwd en verminkt weder onder de oogen krijgt zult gij 't van u werpen en mistroostig uitroepen ik herkeu mijn eigen kind niet meer. Naschrift. In de zitting van Maandag werd het glip- amendement van den Berch verworpenDr. Kuyper trok het zijne in dat was een leer- amendement dat van den heer Gratama werd mede verworpen en daarna art. 1 van het voorstel van Houten aangenomen met 46 tegen 26 stemmen. Nu heb ik hoop dat het slot van 't hoofd artikel wat al te pestimistisch zal blijken te zijn. T E E E Gr JR. A. IVT. 's GRAVENHAGE, 5 Mei 1874. Het voorstel van Houten heden door de Tweede Kamer aangenomen met 64 tegen 6 stemmen. Blijkens een Zaterdag namiddag bij het departement v&n koloniën ontvangen telegram, dat dien dag te Buitenzorg werd aangeboden, is de luitenant-generaal van Swieten met zijn staf in welstand te Batavia aangekomen. ZIE 11 IK ZEE, 6 Mei 1 8 7 4. Zierikzee, 3 Mei. Heden middag, van half één tot half twee, werden door het muziekgezelschap //Kunst en Eer" eeqige muziekstukken uitgevoerd in de tent op het Havenplein. De leden van Kunst en Eer ver dienen wel een warm woord van dank voor hun optreden er behoorde eenige moed toe om daar, in den- doorluchtigen tempel van Apollo, onder den killen adem van een scherpe Maartsche lucht, een uur lang een Zomer-concert te geven. Aan het gure weder was het zeker te wijten dat er niet meer wandelaars zich op het terrein bewogen, dat thans bleek uitstekend tot dergelijke uitvoeringen geschikt te zijn. I)e politie verdient mede lof voor de goede orde, en stilte die er heersckte,' 't geen vast niet het geval zou geweest zijn zoo de circulatie op het perk niet verboden was geweest. Op de lijst der 59 hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zeeland komen o. a. voor de heeren Mr. G. v. d. Lek de Clerq, met 4012,11 Mr. J. Moolenburgh, met/1124,35 Jlir. W. M. II. de Jonge, met 976,18V2Mr. W. C. de Crane met 940,431/2Jhr. Mr. J. Scliuur- beque Boeije, met 685,62 allen te Zierikzee. Als een bijzonderheid valt te vermelden dat het Zondag 55 jaar geleden was dat Jan Douw in dienst trad bij de firma Buijze, leerlooier alhier. Steeds was hij in dezelfde familie dienstbaar. Tot gezworen van den polder Zonnemaire is benoemd de lieer E. van den Bout Cz.tot dijkgraaf van den polder' Westerban van Schouwen, de heer C. M. Bolle. Te Vlissingen is een achtjarig knaapje, zoontje van den Belgischen loods Beijé, al spelende van de Wa terpoort gevallen en kort daarna overleden. Op den weg tusschen Meliskerke en Grijpskerke is een met planken geladen wagen, waarop een geacht landbouwer uit Zoutelande was gezeten, omgevallen. De landbouwer kwam in de sloot terecht en is leven loos daaruit opgehaald. Vrijdag had te Botterdam de eerste jaarlijksche vergadering plaats van de Nederlaudsche Amerikaan- sche stoomvaart-maatschappij. Uit het verslag bleek dat de tegenwoordige toestand en de vooruitzichten allergunstigst zijn. Ook voor elk aandeel kon een dividend van 6.20 worden uitgedeeld. Het nieuwe stoom schip W. A. Scholten, gebouwd in Schotland, en 3000 ton groot, is Zondag morgen te half drie door den Nieuwen Waterweg binnengekomen. Te Botterdam had Donderdag avond de eerste algemeene vergadering plaats van aandeelhouders in de nieuwe Botterdamsche Schouwburgvereeniging (Le Gras, Haspels en van Zuylen). De vergadering werd druk bezocht. Door de directie werd medegedeeld, dat hét personeel, voor zoover het reeds geëngageerd is, bestaat uit dé dames Sandrock-ten Hagen, Jean- nette Heilbron, Haspels-Valois, Larondelle-Bouw- meester, van Offel-Kley, E. van Bijk, van Zuylen, Buderman, Gartman Luers en de Heer, alsmede uit de heeren D. Haspels, Le Gras, W. J. van Zuylen, J. M. Haspels, H. D. Keerwolf, van Offel, van Nieuw- land, Buderman, A. van Zuylen, Dutilieux en de Heer. Met anderen wordt onderhandeld, terwijl van de voor naamste Amsterdamsche artisten de stellige toezegging- van medewerking is ontvangen. In de leening van 10,000 is deelgenomen voor 8625. Er is een financiëele commissie benoemd, aan wie volmacht is verleend om de geld'eli ten behoeve der nieuwe onder neming aan te wenden. Er zullen pogingen in het werk worden gesteld om de leening tot een bedrag van 15000 op te voeren. Verscheidene deelhebbers verdubbelden dadelijk hunne inschrijving. Ook het buitenland beeft deelgenomen aan de leve rantie van feestplaten. Wij hebben inzage genomen van een feestplaat uitgegeven te Keulen bij den kunst handelaar O. E. Galow en wij willen wel erkennen dat zijn product kau wedijveren met het beste wat onze uitgevers van dien aard hebben voor den dag gebracht. Het ontwerp der plaat is smaakvol en de uitvoering uitstekend. Behalve de sierlijk geschikte portretten van de leden van het koninklijke huis (Z. M. den koning, de koningin, de prins van Oranje, de prinsen Erederik, Hendrik en Alexander,) komen ook die van Willem I en Willem II voor, alsmede de afbeeldingen van 't paleis des konings in de residentie, dat te Amsterdam en het lustslot 't Loo. Verder prijkt de plaat met onderscheidene origineel getee- kende allegorieën. Van deze plaat bestaan twee edities een a f 2,50 en een a 4, welk laatste prachtig uitgevoerd is in crayon, goud en kleuren. In verschillende dagbladen wordt een gerucht ver meld, volgens hetwelk de groote historische optocht te Amsterdam den 13 in plaats van den 12 Mei zou worden gehouden. Het gerucht klinkt waarschijnlijk. Immers den 12, den eigenlijken feestdag, vallen er zoovele plechtigheden voor, dat menigeen bezwaarlijk tijd zal hebben om naar den optocht te gaan zien. Buitendien komt alsdan dé keizer van Busland en daar de optocht, naar berekend wordt uit ongeveer vijf duizend personen bestaan en dus een aanzieniijke lengte hebben zal, is het bijna ondenkbaar, dat de keizerlijke stoet, op weg van'tBijnspoorweg-station naar het koninklijk paleis, niet op een of< ander punt den optocht zal doorsnijden, en dus een gedrang veroor zaken, waarvau de gevolgen voor de toeschouwers niet te berekenen zouden zijn. Dit ware nu wel te voorkomen, door te zorgen, dat'de optocht zich, op liet uur van 's keizers aankomst, in een ander gedeelte der stad bewoog, doch dan zou men zeker moeten wezeii, dat de keizer zich nauwkeurig aan den be paalden tijd hield, wat echter, als Z. M. op reis is,^ niét tot zijne gewoonten behoort. De Tijd. De Nederlandsche kunstschilders zullen den koning een geschenk aanbieden, bestaande in een aantal mi niaturen, smaakvol in één'lijst vereenigd. Op den 12 Mei zullen de telegraafkantoren slechts enkele uren geopend zijn. Wij willen hopen dat ook de postbeambten dien dag wat vrijaf zullen genieten. Dezer dagen wordt bij den Bhijnspoor ingevoerd het zoogenaamd glip-systeem, daarin bestaande dat op scheidingswegen, zooals te Harmeien en Breukelen, de trein onder het doorrijden in tweeën wordt ver deeld, zoodat de voorste wagens geen oponthoud ondervinden, en het losgelaten achtergedeelte door remming tot stilstand wordt gebracht. Dit systeem berust op een nieuw uitgevonden mechaniek van los making, die op behendige wijze moet bestuurd worden. N. JR. Ct. Jl. Dinsdag avond werd met den sneltrein, die ten 8Yg ure van Brussel vertrekt, door de directie der Nationale Belgische Bank, een som van 50,000 Francs bestaande uit 500 bankbilletten elk van 100 Francs, ver zonden aan haar agentschap te Ath. Deze som was in een ijzeren kist gesloten, die door den hoofd-con- ductcur in persoon in den dienstwagon werd geplaatst. Toen hij bij aankomst van den trein te Ath de kist wilde afgeven, ontdekte hij tot zijn niet geringen schrik, dat die was opengebroken en het bankpapier verdwenen. In weerwil van alles wat onmiddellijk werd in het werk gesteld om den dader van dezen brutalen diefstal te ontdekken, is dit tot beden niet gelukt. En wat de nasporingen der politie ongemeen zal bemoeielijken, zegt een Belgisch blad, is, dat de nommers der bankbilletten door de directie der Bank te Brussel niet waren opgeteekend. Men meldt uit de noordelijke gewesten, dat de hoop op den ooft-oogst geheel vervlogen ishet heeft namelijk zoo sterk gevroren, dat alle in bloei staande vrucht- boomen daardoor getroffen zijn en ook de vroege aard appelen geheel zijn afgevroren. De landen geleken alom op een ijsveld, 't Voorjaar begon anders zoo prachtig'. De rogge droeg hier en daar reeds aren, zijnde p. m. drie weken vroeger dan gewoonlijk. Ook is er reeds gras gemaaid, en zijn alom de koeijen in 't land. De vetweiders besteden kooge prijzen. Door Jacobus Krijger, tuinier en hovenier te Naaldwijk zijn de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. K. II. Prins Erederik ten geschenke aangeboden. Boxtel, 30 April. Gisteren had hier een treurig ongeluk plaats, dat gedeeltelijk het gevolg is van verregaande onvoorzichtigheid. Bij den fabrikant Swin- kel.s werd een baal garen, ongeveer 100 KG. zwaar uit de bovenverdieping der woning gelostoordeelende dat zulks niet spoediger en gemakkelijker kon ge schieden dan door de baal eenvoudig te laten neer vallen, liet meri haar los, na vooraf rondgekeken te hebben, of in de rechte straat iemand naderde. On gelukkig slaat juist op het oogenblik, dat.de baal wordt losgelaten de werkman v. d. V. uit de dwars straat het hoekhuis van den fabrikant om. De neerstor tende baal treft den ,man en werpt hem neer, met liet ongelukkig gevolg dat hem liet dijbeen gebroken werd. Voor het Prov. Hof in Gelderland stond de vorige week een persoon terecht, die als koloniaal militair te Harderwijk had dienst genomen. Hij was ge lijk de. N. Am. Ct. verhaalt in Pruisen geboren en een der weinige onderofficieren, die in 1867 den ongelukkigen Keizer Maximilliaan trouw bleven en dan ook diens fusilleeren bijwoonden. Zijn gedrag in Mexico verschafte hem een gouden medaille. Later nam hij dienst in Algerië, en ook daar was zijn ge drag zoo, dat een zilveren medaille hem ten deel viel. Voor het Nederlandscli-Iudisch leger wilde men hem niet aannemen zonder Auswanderrungscliein. In Pruisen kon hij zulk een papier niet krijgen, maar een vriend bezorgde hem er een op diens valschen naam en onder dien naam teekende hij te Harderwijk de noodige stukken. Het hof ach te hier allen grond tot genade aanwezig, te meer ook, daar het later bleek, dat J. M. E. de Pruisische nationaliteit reeds lang had verloren door .zijn dienstnemen in Mexico zonder vergunning zijner regeering, en dat dus de Auswanderungschein, de noodlottige aanleiding tot het feit, niet eens 'noodig was geweest. Beschuldigde werd tot 3 maanden gevangenisstraf, het minimum dat de wet toelaat, veroordeeld. Ten voordeele der nagelaten betrekkingen van de gesneuvelden in Atchin zal uitgegeven worden eene dezer dagen bij liet ministerie van koloniën ontvangen e prachtige reeks phofcograpliische afbeeldingen van den kraton, den missigit eu andere belangrijke plekken des oorlogs. Deze platen zijn vervaardigd door de geëmployeerden van het topographisch bureau, dat de expeditie vergezelde en photographie-toestellen met zich voerde.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2