Burgerlijke Stand te Zierikzee. king met hetzelfde tijdvak van 1873, van 86 en 115 millioen. Of Frankrijk ook onder liet clericalisme tiert Te.' Tours wordt op djt oogenblik een congres ge houden van de verlegen woord igers van 130 legitiinis- tisclie bladen. Men wil overeenstemming trachten te verkrijgen in liet aansporen der Nationale Vergadering, om, bij de behandeling der constilutioneele wetten, het monarchaal beginsel te huldigen, met eerbiediging echter van de rechten, tijdelijk door maarschalk Mac- Mahon verkregen. De officieuse Francais zegt hel volgendeDe troonrede, waarmede keizer Wilhelm de zitting van den Duitschen rijksdag heeft gesloten, bevestigt ten volle de verwachtingen van hen, die op het behoud van den vrede hopen. Men ziet daaruit in welke tegenspraak de officiëele verklaringen van den Duit schen souverein met de onbedachtzame en heftige taal van sommige Duitsche bladen zijn. Engeland. Voor 't oogenblik is de zaak van 't Suez-kanaal geschikt. Nadat de Khedive van Egypte, gemachtigd door den sultan van Turkije, den heer de Lesseps had gedreigd met inbeslagneming van het kanaal, heeft deze laatste toegegeven en zou hij, van den 39 April af, de inyordering van het tolgeld volgens het nieuwe internationale tarief doen plaats hebben. Hij behoudt zich echter voor zijn zaak in rechten te vervolgen. Met den Times zullen vele belanghebbenden inge nomen zijn met deze uitkomstdocli het is hieruit al weder gebleken dat de ondernemers van grootsche verken daar voor hun persoon doorgaans wel wat eer maar geen voordeel mede behalen. Nu trekt de geheele wereld voordeel van het Suez-kanaal doch de eerste kapitaal-verschaffers worden opgeofferd en menigeen van hen geruïneerd. Voor de belangen van dezen stelde de Lesseps zich in de bres, doch hij heeft moeten buigen voor den drang der noodzakelijkheid. Uit Calcutta wordt van, 34 dezer aan den Times het volgende getelegraphe'erd nDe berekeningen, die na den in Februari gevallen regen omtrent den oogst werden gemaakt, zullen geheel falen. De hulp, die aan de bevolking verleend wordt, is voldoende. Ge achte inlanders helpen de ambtenaren in hun werk met uitstekend gevolg. De gevallen van overlijden door den honger zijn hoogst zeldzaam en de uitzichten in 't algemeen zeer hoopvol. Uit NepaLmeldt men dat de ellendeschrikbarend is en groote menigten van inwoners de grenzen oversteken. Men verzekert dat don Alphonso, zoon van de ex- koningin Isabella van Spanje, weldra naar Engeland zal komen en zich daar vestigen zal om den cursus op de artillerieschool van Woolwich te volgen. Engeland wordt hoe langer hoe meer een wijkplaats voor onttroonde vorstenkinderen. Berichten uit Marokko melden dat de nieuwe sultan niet geneigd is een liberale handelspolitiek tegenover de vreemde mogendheden te volgen en reeds een hoog uitvoerregt op de geitenvellen heeft ingevoerd. De vreemde consuls te Mogador hebben daartegen gepro testeerd als een inbreuk op het verdrag, met Groot- Brittanuie en Spanje gesloten. De zaak is aan liet oordeel der vreemde gezanten te Tanger onderworpen en men verzekert dat in een diplomatieke conferentie besloten is, op de intrekking der belastingen aan te -dringen. De rust laat in het binnenland veel te wenschen over. Onder de stammen tnsschen .Rabat en Casa blanca heersclit oproer. Duitschland. De Berliner Uil heeft //Papa Wrangel" op zijn 90 verjaardag aldus gefeliciteerd «Zooveel slagen ge' hebt geslagen-, «Zooveel orden ge hebt gedragen, «Zooveel paarden ge hebt bestegen, «Zooveel hoera's ge hebt gekregen, «Zooveel degens ge hebt geslepen, «Zooveel wangen ge hebt geknepen, «Zooveel toasten ge hebt gezwaaid, «Zooveel woorden ge hebt verdraaid, «Zooveel kinderen ge hebt gesust, «Zooveel dames, ge hebt gekust, «Zooveel bijbels ge hebt vergeven, «Zooveel meesters ge hebt doen beven, «Als ge mich zeidet voor mi»', ))So viel Grüsze send'ich Dir." De minister van koophandel in Pruisen zal dezer dagen aan het huis van afgevaardigden aanbieden wetsvoorstellen tot het verleenen van de volgende eredieten10 millioen voor de vermeerdering van spoorwegmaterieel, waarvan 7 alleen voor den Oqs- terspoorweg; 60,000 tb. voor de bevordering (Ier paardenfokkerij, 50,000 tli. voor premiën voor diverse tentoonstellingen en 10,000 tb. voor premiën voor de Bremer paarden-tentoonstelling. Oostenrij k-H ongar ij e- De Oostenrijksche kamer van afgevaardigden is met de beraadslagingen over de kloosterwet tot 16 ge vorderd. Twee amendementen werden aangenomen, het eerste houdende dat tot de stichting van nieuwe orden of het oprichten van nieuwe kloosters een rijks wet vereiseht wordt en ten tweede dat in de kloosters op 's rijks grondgebied slechts Oostenrijksche burgers kunnen -opgenomen worden en priors kannen zijn. Bij het debat verklaarde de ministers van eeredienst, dat de regeering onmogelijk met deze wijzigingen kon instemmen. S p a n j e. Moriones heeft het bevel aanvaard over 3000 ka- valeristen, om in het open veld te opereeren. De Qarlisten hebben verleden week Irun en Fonta- rabie schijnbaar aangetasthun doel was echter geen ander dan daardoor te masqueereu het lossen van wapenen op den Bidassoa-oever. l)it is geluktzij hebben drie stukken en een groote hoeveelheid munitie ontscheept. Aan de Indep. Beitje wordt van Zondag avond uit Santona het volgende berrchtPortugalete wordt nog altijd door de Oarlisren bezet gehouden, üe flotille heeft Santander nog niet verlaten, maarschalk Concha bevindt zich nog te Laredo, om het derde legercorps te orgauiseeren. Dorregaray versterkt Balmaséda, waar hij 15 bataillotis heeft vereenigd. Een veldslag is elk oogenblik te verwachten. Turkij e. De raad van administratie van liet Suez-kanaal heeft aan den heer Ferd. de Lesseps zijn gelukwen- sehen en dankbetuigingen gezonden; tevens heeft hij de houding van den lieer de Lesseps volkomen goéd- gekeurd, vooral om het voorbehoud, door hein ge maakt, om de rechten der maatschappij te rechter tijd te doen gelden. Boekbeoordeeling. Er wordt tegenwoordig, en terecht, veel meer werk gemaakt van de wetenschap der aardrijkskunde dan vroegerinzonderheid is de opvatting van het nut dier wetenschap voor het dagelijksch leven gunstig on derscheiden boven de vroegere. Ilct tafereel der aarde, zoo als zij zich voordoet als woonplaats der menschen en dieren, als kweekplaats der planten en als bewaar plaats van de schatten daarin ten dienste der menschen weggelegd, ziedaar vooral wat de nieuwere aardrijks kundige wetenschap aan haar beoefenaars moet te aan schouwen geven. De dorre opname van die duizenden meer of minder belangrijke namen en bijzonderheden kan het geheugen wel niet nalaten, noch verwaarloozen maar blijvende, levendiger en daardoor vruchtbaarder indrukken worden teweeggebracht door een boeiende en onderhoudende voorstelling van de verschillende karakteristieke tafereelen der aarde. In het buitenland ontbreekt het sedert lang niet aan veel schoons op dit gebied. Ook bij ons bestaat evenwel een periodieke uitgave, die zeer de aandacht verdient. Wij bedoelen De Aarde en haar Volken uitgave van Krusemau en Tjeenk Willink te Haarlem. Wie met het Fransche tijdschrift Le Tour du Monde be kend is, weet ook tegelijk wat de //Aarde en haar Volken" is, n.l. een uitstekende Hollatidsche uitgave van dat uitstekende Fransche werk. Wij kennen geen fraaier houtgravures dan die welke de //Aarde en hare Volken" opluisteren; trouwens de beste teekenaars en graveurs van Europa leggen daaraan beurtelings hun talenten te koste. De eerste af levering van dezen loo penden jaargang beval: een reis in Bulgarije en geeft een onderhoudende schets van deze over 't algemeen nog te weinig bekende streekverder een belangrijke schets van Groenland en zijn bewoners. In de tweede vindt men schetsen uit de Indische Vorstenlanden, terwijl nog menigerlei kleine mededeelingen en wetens waardigheden hier en daar zijn opgenomen. De uitvoering van //de Aarde en haar Volken" is geheel op de hoogte van den tijd de gravures zijn behalve door de keurige uitvoering nog merkwaardig door groote getrouwheid, daar zij meerendeels- naar photographii n vervaardigd zijn. Dit laatste achten wij een bijzondere verdienste van een geillustreerd tijdschrift over land— én vol kenkunde, waar getrouwe afbeeldingen zulk een groote waarde hebben. Door de phothographie verkrijgt men de juiste voorstelling van de eigenaardige typen van^ menschen en zaken, die door de teekenaar nimmer zoo getrouw kunnen teruggegeven worden. In geen leesgezelschap mag dunkt ons dit belang rijke tijdschrift ontbrekenmaar ook in de huiskamer zal het altoos een aangename lectuur verschaffen en bij de aardrijkskundige studiën der jongelieden en aankomende onderwijzers kan liet uitmuntende dien sten bewijzen. Als premie hebben de uitgevers bij dezen jaargang een nette kaart van Nederland gevoegd. Wij bevelen //de Aarde en haar Volken" zeer aan. Kerk- en Sciioolnienws. Aangenomen het beroep naar Tliolen door ds. J. L. Fortuijn Drooglever te Melissant. Bedankt voor Nieuw- en St. Joosland, door ds. P. Deetman te Nijkerk op de Veluwevoor de Ghr. Gerf. Gem. te Heinkenszaud door ds. O. C. Doornbos te Axel voor dezelfde gemeente te Bruinisse door ds. M. Keulemans te Middelburg voor de Ned. Herv. Gein. te Domburg door ds. II. llombach te Babilo- niënbroek. Uit Goes wordt gemeld dat dit jaar toch werkelijk een Zuider Zendingsfeest zal gehouden worden en wel wederom ergens in Zuid-Beveland. Voorgedragen voor hoofdonderwijzer aan de buurt- school te Terholen gem. Hontenisse, de heer J. Cremer, liulpo n der wijzer te Zwolle en voor hulponderw. aan de school in de kom der zelfde gemeente de lieer H. L. Luijten, hulponderw. te Botterdam. Van 24 April tot 1 Mei 1874. Geboren: Een zoon van J. M. Koole en T. M. Bal. Een zoon van A. van de Polder en E. L. de Weert. G e li n w d J. J. Hardeman oud 28 j. jm. en .T. Voorbeitel oud 33j. jd. G. J. M. Vrijdaghs oud 26 j. jm. en M. *P. Iloger- heijde oud 23 j. jd. Overleden: P. Ravia oud 17 ra. z. H. S. Trijselaar oud 24 j. jd. BEURS- EN ^ARKTBIETEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 30 'April 4 874. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2'/2 pCt. 593/j6 dito dito 3 701/8 dito dito 4 921/ö dito Stad Rotterdam 3 België, dito Rotschild. 2'/ï Spanje, Obiigatien, 1867/72 3 dito Binnenl. 6250 3 dito 1250—2500 3 Portugal, Rusland, 1858/69 3 1856—63 3 Obligatiën dito Obl. Hope cj- Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. rn. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,— 1860 4'/, Cert, bij Hope ty- Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3* Staatsleening 1864 Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 18G4 Italië, Bew. Insehr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld N.-Amerika, dito Mei. Nov. Brazilië, dito Mexico, dito 1S65 5 1885 6 1865 5 1851 3 f pCt. Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orcl f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en. Pac., Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PII IJ Z E N Metalliek f 22,10 Dito Nationale 23.35 Div. Eng. p. 11,65 pCt f VAN COUPONS Rus. Z.-R. Amer. Dollars Papier 181/, «'/i. 43»/. 1001/, 87'/, 993/, «4 81"/., 69 60 603/,, 64'/, 64"/, ■140 40 101'/, 973/, 15 ,242 '/,s 124'/, 98 97 •140 90'/, 88'/, 13 57'/, Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 30 April 1874. 32 ,/a «2,381/* 2,08'/* De Ned. Mudde. Jarige Tarwe Nieuwe dito Zomertarwe Rogge Maartsche Gerst Winter-Gerst Zomer dito f~~ -13, -11,50 - 9,75 - 7,50 De Ned. Mudde. Haver Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Groene Erwten Kleine dito f 5,~ - 8,75 - 13,— - 9,50 - 10,— - 9,50 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 30 April 1874. Teelt 1873. Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een, lste kwaliteit vervend f 17.a 17,50 Twee en een, middelbare dito - a Twee en een, mindere dito a Een en een, lste kwaliteit vervend -17,a 17,50 Een en een, middelbare dito a - Een en een, mindere dito a Onberoofde, lste kwaliteit blank of vervend -16,50 a 47. Onberoofde, middelbare dito a Onberoofde, mindere dito a Mullen' - a 1 Middelbare dito - a Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 30 April 1874. Boter laagste koers f 0,55 per 5 ons. hoogste - 0,70 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,60 per 25 stuks, a hoogste - 0,75 25

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3