©edeeld en direct door onze ambtenaren worden he 's tuurd. Van den weg dien men in dezen zal kiezen kan veel afhangen voor de toekomst. Om de aardigheid schrijven we 't menu af van een afscheidsdiner aan den kolonel Pel aangeboden vóór hun terugkeer naar Java., Menu du Diner a not re Colonel J. L. J. H. PEL a Kotta Radja le 18 Mars 1874. Soupe Kraton a 1' Amóricaine. Potage au Colonel. Filet de boeuf Atchiuois. Asperges a la Koerang Daroe. 1) Salade a la Victoire. Pudding du 14e bataillon. Pruits a 1' humanité. 2) Cafe, Liqueurs, etc. Het watertje dat door den Kraton loopt. 3) De vruchten waren afkomstig van 't Roode Kruis. Binnenland. ZIEll IK ZEE, 1 Mei 1 8 7 4. Naar wij vernemen zullen er op Zondag a.s. des namiddags van ^/g-U/g uur> bij gunstig weder, eenige muziekstukken worden uitgevoerd op het Havenplein. Bij de op 30 xipril 1874 door het Bestuur van het Waterschap Schouwen gedane aanbesteding van het vernieuwen en herstellen van de gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken in 1874, zijn aannemers geworden te weten: van het district Zuidhoek Jacob de Rijke Jr. te Stavenisse voor 5250. Borrendamme Leendert van der Ploeg Johz. te Zierikzee voor 5900. ■Flaauwers Jacob van der Linde te Zierikzee voor f 12075. Koudekerke Koenraad Zomer te Burgh voor 5500. Scharendijke Hendrik Ringelberg te Duiven- dijke voor 10900. Langendijk on Brouwershaven Hendrik Ringelberg te Duivendijke voor 10450. Omtrent liet reisplan des keizers van Rusland wordt met zekerheid medegedeeld, dat het vertrek van Z. M. uit St. Petersburg bepaald is op 1 Mei. De keizer zal vervolgens te Berlijn en te Stuttgard eenige dagen vertoeven en den 12 des avonds te 10 ure, te Yiissingen aankomen. liet gevolg van den Czaar zal bestaan uit den Rus- sischen staats-kanselier, prins Gorstschakoff, adjudant- generaal graaf Adlerberg, graaf Schouwaloff; de ge neraals Byleieft, Woyeicow, Stoltykoff en Weder; aides- de-camp prius Metcheroky, graaf Adlerberg, kapitein prins Dolgorouki, de geheimraad Hamburger, de staats raad prins Gortschakofif en dr. Carel, geneesheer van den Czaar. Plertog Alexis Alexandrowitch zal vergezeld worden door zijn adjudant, baron Schilling, de Grootvorst Wladimir Alexandrowitch door den Schout-bij-nacht Bock en luitenant graaf Schouwaloff en de Grootvorst Constantijn Nicolajewitch door kolonel Kireiefï en kapitein-luitenant graaf Luike. D. v. Z. H. en 's Gr. Door den commissaris des konings in de prov. Zeeland is bepaald dat de aflevering der miliciens dit jaar zal geschieden o. a. voor die van Schouwen en Duiveland te Middelburg op de koopmansbeurs Vrijdag den 8 Mei a.s. des voormiddags ÏO1/^ uur voor die van Tliolen en St. Philipsland te zelfder plaatse op Donderdag den 7 Mei 's voormiddags te 9 y2 ure en voor de zee-milliciens op Vrijdag den 8 Mei 's morgens te ÏO1/^ uur. Voor de betrekking van vader en moeder in het Gasthuis te Goes zijn p. m. 130 sollicitanten. Bij liet in de vorige week te 's Gravenhagc gehou den examen voor Commies der posterijen is no. 1 behaald door den surnumerair A. J. A. Mnlert te Middelburg. Benoemd tot burgemeester van Nieuw- Vosmeer de heer L. de Wit. Door de kiesvereeniging//Oostelijk gedeelte van Zuid Bevcland" zijn tot kandidaten gesteld voor de aanstaande verkiezing van leden der Prov. Staten van Zeeland de heeren J. A. A. Fransen van de Putte, J. M. Kakebeke, Mr. J. H. de Laat de Kanter en D. P. Dominicus. De heer J. P. Kakebeke heeft verzocht niet meer in aanmeiking te koifcen. Te Vlissingen is het keizerlijk-Russisch stoomschip Livadia binnengekomen. Het Amerikaansch oorlogs stoomschip Branklin en meer andere dier natie, wor den mede gewacht. Vau Vlissingen meldt men aan de M. Ct. dat het Nederlandsch eskader, dat aldaar onder bevel van den schout-bij-nacht F. A. A. Gregory, directeur en kemmandant der marine te Willemsoord, in de eerste dagen van Mei gestationeerd zal worden, uit zes oor- - logsschepen zal bestaan. Aan boord van een dier bo dems zal zich waarschijnlijk het muziekkorps van het koninklijk instituut voor de marine bevinden. Het voornemen moet bestaan deze schepen in den avond van het vertrek van den keizer van Rusland te illumineeren. Heden waren wij in de gelegenheid een geschenk te aanschouwen, hetwelk een liefhebber alhier zich heeft voorgesteld op 12 Mei a. s. Z. M. aan te bieden. Het voorwerp bestaat uit een stel massief //Gouden Dobbelsteenen," om te dienen bij een triktrakspel, zoo danig in een smaakvöl etui liggende, dat voor 't oog het getal 25 zichtbaar is. Voor de bewerking komt alle eer toe aan PI. C. Weijens, zoon van onzen stadgenoot den heer J. II. Weijens, horologiemaker, die zich te dezer stede in het vak der goudsmederij gaat vestigen, en bij de genen, die dit stuk werk bewonderd hebben, nu reeds bij voorbaat als een kundig werkman bekend staat. De naam van den gever schijnt vooralsnog geheim te moeten blijven. VI. Ct. B. en W. van Amsterdam hebben ter kennis der ingezetenen gebracht, dat het Z. M. den Koning be haagd heeft het verzoek aan te nemen van het ge meentebestuur, om het feest der herdenking van Zr. Ms. 25-jarig koningschap op 12 Mei e. k. te Amster dam te vieren; dal PIH. MM. de koning en de koningin daartoe Maandag 11 Mei e. k. hunne plechtige intrede te Amsterdam zullen doendat de koninklijke stoet den volgenden weg zal nemen van het station van den Hollandschen ijzeren spoorweg naar het ko ninklijk paleisHaarlemmerplein, Haarlemmerdijk, Brouwerstraat, Keizersgracht, O. Z., Leidschestraat, Heercngracht Z. ZRogulierspleiti, Reguliersbreestraat, Kal verstraat, Dam. Door B. W. is aan den raad het voorstel gedaan om tot bestrijding der kosten door de gemeente te maken bij de a. s. Mei-feesten 33,000 uit het batig slot vau 1875 beschikbaar te stellen. Met de/J.5,000, reeds op de begrooting van 1874 voor de feesten uitgetrokken, is het totaal bedrag dus 50,000' De feestcommissie geeft ongeveer een gelijke som uit. Wij vernemen dat het geschenk, hetwelk van wege het Groothertogdom Luxemburg Z. M. den Koning bij het zilveren feest zal worden aangeboden, zal bestaan in een prachtig gewerkt antiek schild, voor stellende de Aegis, het schild van Zeus door Hephestus vervaardigd. Het Dagblad meldt Dc koning heeft lieden (Maandag) namiddag, ten 5Yg ure, in bijzonder gehoor ontvangen den heer Target, Franscli gezant bij ons hof, die de eer heeft gehad aan Z. M. over te brengen een prachtige Sóvre- vaas, door maarschalk Mac-Mahon, president der Fransche Republiek, onzen koning ten geschenke aangeboden bij gelegenheid van het feest zijner 25jarige Regeering. Daar wij door een gelukkig toeval in de gelegenheid waren het kostbare cadeau te zien, kunnen wij er onzen lezers eenige bijzonderheden van mede deelen. De vaas is een der schoon te kunstproduceten uit de wereldberoemde fabriek van Sèvres. Meer dan zes voet hoog, paart zij aan een kolossalle omvang een bij uitnemeudheid gracieusen vorm terwijl het fraaie porselein-schilderwerk, dat haar oppervlak versiert, blijkbaar van de hand van een der eerste meester in dat vak is. Maarschalk Mac-Mahon heeft drie dergelijke vazen doen vervaardigen, waarvan hij de eerste voor onzen koning bestemde, terwijl de twee anderen namens den president ten geschenke zullen worden aangeboden van den koning van Portugal en den Hertog van Edinburg, onlangs gehuwd met Grootvorstin Maria van Rusland. In de zitting der koloniale staten te .Paramaribo van 27 Maart is met algemeen e stemmen het volgend adres van hulde aan den. koning vastgesteld, bij ge legenheid van Zr. Ms. zilveren regeeringsfeest z/SireDe koloniale staten van Suriname bieden U. M. hunnen gelukwensch aan met Uwer Ms. 25jarige regeering. Suriname, trouw en gehecht aan zijnen koning, neemt innig deel in deze heugelijke gebeur tenis. De opheffing der slavernij, de invoering van het regeerings-reglement en van de nieuwe wetgeving, en de jongste maatregelen tot krachtige bevordering van de immigratie zijn zooveel bewijzen van de zorg door U. M voortdurend aan het welzijn van dit ge west gewijd, en doen het hart der bevolking van dankbaarheid voor u kloppen. De vertegenwoordiging van Suriname smeekt den Almachtige u en uw door luchtig huis te zegenen en uwe regeeriug nog tal van jaren te doen voortduren tot heil van uw volk en tot vermeerdering van den luister van uwen naam." Middelburg, 29 April. Te Ritthera is tot organist bij de Hervormde Gemeente een 15jarige knaap be noemd, namelijk de zoon van den heer Van 't Kruijs, muziekonderwijzer en organist te Middelburg. Voor eenigen tijd is te Bergschenlioek een even jeugdig organist benoemd. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag zijn de disenssiën aangevangen over het wetsvoorstel van den heer van Houten om overraatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen tegen te gaan. Bij déze gelegenheid heeft ook de heer Kuyper met uitstekend talent het woord gevoerd. In een volgend nummer komen wij op de belangrijke bespreking terug. De Hoofdcommissie van bet Nederlandsch School verbond heeft een adres tot de Tweede Kamer gezonden, om haar adhaesie te betuigen aan het eerste gedeelte van het voorstel van den heer van Houten (beperking van den arbeid door kinderen.) Z. M. heeft den kapit. luit. ter zee J. L. Nier- strasz O.Jz. lid der Tweede Kamer, op zijn verzoek eervol ontslag' verleend uit den zeedienst, met pensioen. Te Dordrecht is in de vorige week iemand aan aziatische cholera overleden. Leidin, 28 April. Gister avond was de groote stadsgehoorzaal eivol. Door de goede zorgen van het bestuur van het studenten-gezelschap Doctrina werden de aanwezigen, waaronder veie dames, in de gelegen heid gesteld een lezing te hooren van den heer Loyson (pore Hyacinthe), van Genève. De redenaar sprak Sur la Crise actuelle dans VEglise Catholique en verschafte zijn toebehoorders een hoogst genotvollen avond. Pater Hyacinthe (Loyson) is met zijn echtenoote gelogeerd bij Prof. Rauwenhof en ontving aldaar Zondag- talrijke bezoeken. Utrecht, 27 April. Naar men verneemt zal de derde algemeeno vergadering van het anti-Schoolwet verbond in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen alhier niet den 6n maar den 20n Mei gehouden worden. In de legerplaats te Miiligen zal in het najaar kampeeren de 2e divisie infanterie, bestaande uithet 4e en 7e reg, inf. het 3e en 4e escadron van het le reg. hussaren alle veld-escadrons van het 3e reg. hussarende 4e, 15e en 5e veldbatterij en y2 kompa- gnie van het bataillon mineurs en sappeurs. Zwolle, 27 April. Do kassier W. J. Wolff, vader van den gewezen directeur der Overijselsche Bank, is op verzoek zijner crediteuren failliet verklaard. Uit een, in de vorige week, op de beurs te Brussel verspreid blaadje, waarop o. a. gemiddelde prijzen voorkomen van tarwe, rogge en haver, blijkt, dat daarvoor tegenwoordig ongeveerdriemaal zooveel be taald wordt als vijftig jaar geleden, immers de beurs- noteering van 23 April 1824, per half- hectoliter, luidt: Tarwe fr. 5.76, Rogge fr. 3.45, Haver fr. 2.50, terwijl op 23 April 1874, ter beurze van Brussel besteed werd: voor Tarwe fr. 15.20, voor Rogge fr. 9.90, voor Haver fr. 8.05, mede per half hectoliter. Men zal echter bij de vergelijking dezer prijzen wel doen de vermindering van de waarde van het geld in aanmerking te nemen. Buitenland. Frankrij k. Een der beroemdste historieschilders van Frankrijk, Octave Tassaert, heeft zich Zaterdag van het leven beroofd, om een einde, te maken aan zijn ellendig bestaan. Hij, de schepper van werken als Diana in 't bad, de slavenmarkt, het kind Jezus en meer der gelijke meesterstukken, was verplicht in de laatste jaren de kunst tot een broodwinning te verlagen en kon er ten slotte de 29 francs niet meer van betalen, die bij zijn kok schuldig was. Uit vrees voor aan maningen, ging hij niet eten gedurende verscheidene dagen, sloot zich in zijn kamer op want voor het huren van een atelier had hij geen geld en schoot zich Zaterdag in wanhoop dood. De invoer heeft in de eerste drie maanden vau dit jaar in Frankrijk 925, de uitvoer 856 millioen be dragen, hetgeen een vermindering aanduidt in vergelij-

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2