Zll BlkZI RSCIIF COURMT. voor liet arrondis- seiisent Mierik/,ee. 1874. No. 38. Woensdag 29 April, 77ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Zal de Liberale partij weder jongworden? Openbare Raadsvergadering Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,'Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald,. 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lï. LA KESHAN: De liberale partij is sedert eenigen tijd kwij nende; geen onbevooroordeelde zal dit ontkennen. Zij is inderdaad ziekzij lijdt als 't ware aan bloedarmoede en deze kwaal openbaart zich van dag tot dag meer door dofheid, slaperigheid, slapheid, lamlendigheid. Een onuitstaanbaar malaise kenmerkt baar. Dat kan, dat mag zoo niet duren. Welnu, daar openbaren zich teekenen van opwekking, van verjongd leven, van energie, die wij met blijde verrassing begroeten. Door de heeren Mr. J. W. Tydeman, Mr. J. G. Gleichinan, Mr. W. W. van Lemiep, Jolian C. Zimmerman, Mr. J. Domela Nieuvvenbnys, Mr. G. van Tienhoven en Mr. J. A. Levy is een ontwerp-algemeen program ontworpen, be vattende de grondslagen waarop bet overleg tot innige aansluiting der thans wijfelende, verdeelde of reeds half afvallige fractiën der groote liberale meerderheid van liet land zal kunnen berusten. Het doel is dus de vorming eener georganiseerde liberale partij of, wil men, de reconstructie dier partij. Wij laten het bedoelde program, dat de ge noemde heeren al vast aan de besturen van de kiesvereenigingen Grondwet en Burgerplicht ter overweging hebben aangeboden, hieronder volgen en stellen ons voor er dan later nader op terug te komen. Het ontwerp-programma luidt aldus: I. Volledige, scheiding van Kerk en Staat. Eerbiediging van de zelfstandigheid der Kerk genootschappen Wering van alle inmenging der Kerkgenoot schappen in bet Staatsbestuur; Streven naar de losmaking van den finan- ciëeleu band tussclren den Staat en de Kerk genootschappen, onder waarborging van verkregen rechten. II. Onderwijs. Bevordering van de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling des volks door goed, goedkoop, waar noodig kosteloos, lager onderwijs van overheidswege. Voor zooverre stoffelijke en zedelijke middelen tegen schoolverzuim te kort schieten, invoering van leerplichtigheid, waar onoverkomelijke be zwaren aan de toepassing niet in den weg staan Zorg voor voldoende opleiding, en zooveel noodig voor lotsverbetering der onderwijzers Uitbreiding van bet middelbaar onderwijs als algemeen beschavend element en tot opleiding voor beroep en bedrijf; Inrichting van het liooger onderwijs op zoo- danigen voet, dat bet dienstbaar zij aan de bevordering van de wetenschap en aan de opwekking van wetensehappelijken zin. III. Uitbreiding van het Stemrecht. Allereerst door de verlaging van den census in de groote gemeenten, waardoor die in betere evenredigheid wordt gebracht met den census in de landelijke districten. Bij uitbreiding van bet stemrecht worde in acht genomen, dat zijn grens moet worden ge steld, waar het gevaar loopt te kunnen worden uitgeoefend door hen, van wie een zelfstandig oordeel en eene zelfstandige keuze niet kunnen worden verwacht, maar dat aan de andere zijde zoo min mogelijk uitgesloten zijn zij, die de- waarborgen aanbieden van geschiktheid en zelfstandigheid. IV. Hervorming -van 's Lands verdediging a. door betere en ruimere toepassing en aanmoediging van het stelsel van aanwerving van vrijwilligers en verbetering van hun toestand, b. door afschaffing der plaatsvervanging, met opheffing der bezwaren voor sommigen uit een maatschappelijk oogpunt aan de ver vulling van dienstplicht verbonden, c. door invoering van verplichte oefening in den wapenhandel, in verband met eene ver beterde inrichting der schutterij. V. Rechtspleging. ■Verbetering der strafwetgeving, zoowel door de invoering van een nieuw wetboek van straf recht en wijziging van bet wetboek van straf vordering als door hervorming der.bijzondere bepalingen, welke te dien aanzien voor land- en zeemacht gelden Voortzetting der partiëele herziening en wij ziging van onze burgerlijke en handelswetgeving Verbetering en vereenvoudiging van de rechts pleging, vermindering van bet aantal rechterlijke Collegies in verband met vei der rechterlijke ambtenaren Min-kostbare, snelle en deugdelijke rechtspraak voor ieder verkrijgbaar Betere regeling van de administratieve rechts macht, in verband met algeheele uitvoering van de laatste van artikel 146 en de tweede van artikel 150 der Grondwet. VI. Sociaal Vraagstuk. Bevordering van al datgene, wat liet stoffelijk en zedelijk welzijn des volks kan verhoogen, in liet bijzonder: wettelijke beperking van den fabriekarbeid van kinderen; invoering van Post spaarbanken; verzekering van den rechtstoestand der Coöperatieve vereenigiugen door wettelijke regeling. VII. Hervorming van hel belastingstelsel in de richting van een zooveel mogelijk even redigen druk der belastingen op de ingezetenen, overeenkomstig hunne draagkracht, door op heffing van alle accljnsen op do eerste levens behoeften afschaffing of vermindering der lasten, aan den overgang van onroerende goederen ver bonden herziening van de belastbare opbrengst van bebouwde en onbebouwde eigendommen intrekking of hervorming van de patentwet en invoering eener algemeene directe Rijksbelas ting op den grondslag van het vermogen of de inkomsten. Bij deze hervormingen worde een verbetering der verhouding tussehen Rijks- en gemeente- belastingstelsel in acht genomen en Losmaking der Nedeiiandscke financiën van het koloniaal batig slot in het oog gehouden. VIII. Op koloniaal gebied. Geleidelijke opheffing van persoonlijke diensten met inachtneming der plaatselijke omstandig heden Uitvoering van de agrarische wet in den méést vrijgevigen zin Verbetering, van de middelen van vervoer, gemeenschap en waterbesproeiing voortzetting van de kadastrale opmeting van Java, en in verband daarmede, ter vervanging van het landrente-stelselgeleidelijke invoering van een grondbelastingaangevuld door andere belastingen, ter voorzieningzoowel in de alge meene als in de gewestelijke .en plaatselijke behoeften Opheffing van de belemmeringen, die aan de vestiging van Europeërs in onze overzeesclio bezittingen mochten in den weg staan Hervorming Van de koffiecultuur in eene vrije teelt, ook als voorbereiding tot de opheffing der verplichte levering aan liet Gouvernement; Handhaving van bet stelsel van vrijen handel en uniforme rechten Krachtige uitbreiding van bet onderwijs onder de inlanders, en voorts ontwikkeling van een vrijzinnig koloniaal regeeringsbeleid op ieder gebied. gehouden te ZIE RIK ZEE den 24 Jpril 1871. Afwezig zijn de. heeren Bolle, buiten de gemeente, van der Vliet met kennisgeving, I}lom en Labrijn zonder kennisgeving. De resumtie der notulen van de vorige vergadering wordt aangehouden. Tot regent van het Burger weeshuis wordt met algemeene stemmen benoemd de heer inr. BV C. ,Cau. Wordt gelezen een brief van Regenten van het Burger weeshuis verzoekende machtiging tot het doen van af-r en overschrijving van en op begrootingsposten voor 1373 welke machtiging wordt verleend. Door de commissie ad hoe wordt rapport uitgebracht op de rekening en balans van winst en verlies der gasfabriek over 1873 houdende eenige, opmerkingen. Na eenige toelichting van jhr. de Jonge worden die rekening en balans onveranderd goedgekeurd in ontvang op 34203,34 uitgaaf -.30081,8,5 Goed slot n f 4-121,79 de balans van winsten verlies in baten op 37874,1 2 ii n a n a lasten -4-1681,bo Nadeel tg saldo 320.7/; 3 Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt op verzoek van den heer van der Have afkoop van tienden' verleend van zijn landerijen in den „de Jonge Polder" voor de som van 2892,50, vermeerderd mat de rente ad 5% 's jaaVs van primo Januari 11. tot - aan den dag van betaling. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving van en op posten der gemeentebegróoting van 1873 wegens kosten brandweer ad f 214,73 waartoe casu quo bij de begrooting machtiging is verleend.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1