Zeetijding van Zierikzee. SCHUTTERSRAAD. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. 7 ADVERTENTIE N. Openbare Aanbesteding. toch niet alleen op die. wet zelf gemunt, maai' de ultramontanen; vooral dachten aan heel andere dingen clan de 40.000 man meer of minder waarover 't ver schil liep en zij hadden alle krachten Ingespannen om door de wet ie doen vallen ecu ontbinding van den Rijksdag uit te lokken. De legersterkte op voet van vrede, tot 401.850 man, is nu vastgesteld voor zeven jaar. Ook in Oostenrijk zijn de confessionecle wetten aangenomen, 't geen eveneens te voorzien was. Merk waardig is voöral de houding des keizers in deze zaak. Idij schijnt voor goed den ultramontaanschen leiband weggeworpen te hebben daardoor heeft hij o. i. den eeuigen goeden weg ingeslagen om Oostenrijk een betere toekomst te verzekeren. Met den kerkelijken strijd in Düitschland gaat het ook als volgens 't pogram. Met den aartsbisschop van Posen en Gupsen, Ledochowski, is men thans tot den uitersten termijn gekomenhij is door het hooggerechtshof voor kerkelijke aangelegenheden, op grond der wet van 12 Mei 1873, van zijn kerkelijke waardigheid vervallen .verklaard. Ook de domheer Woyciechowski, de official van het bisdom Gnesen ,is gevangen genomen. Vorst Bismarck, is herstellende. Nu de Eransche Nationale Vergadering vacautie heeft zijn de legitimisten weder druk in de weer. Dat schijnt er zoo bij te behooren. Doch het gaat nu eenigszins anders' dan voor 1 November 1873. Toen ondersteunde de regeering die bewegingen, doch nu werkt zij ze tegen officieel althans, want zeiler is het dat de Broglie met de republikemsche woelgeesten heel anders omspringt dan met de fatsoenlijke legiti misten. Ondertusscheii beteekent liet toch nog al iets dat de regeering bij een circulaire aan de prefecten de wet van 27 Juli 1849 heeft in herinnering gebracht, bij welke wet verzet tegen het hoogste staatsgezag met gevangenisstraf van 3 maanden tot 5 jaren en boeten van fr. 300 tot fr. 6000 wordt be.dreigd. Met ernst wordt de legitimistische partij echter niet bestreden en zij gaat dan ook haar gang. Nu spreekt men er weder van dat de regeering, na het einde der vacantie, de constitutioneele wetten zal aanbieden aan de Na tionale Vergadering. In dè fiüaucieele wereld is veel sensatie verwekt door de gevangenneming van den heer Cleraent-Duver- nois, directeur van de Baitque territoriale <F Mspagne. Het passief dier bank moet meer clan 8 uiilHoen francs bedragen. Tegelijk mef Duvernois zijn nog eenige andere fmanz-Jterm, geld kloppers zouden we wel kunnen zeggen,- gearresteerd, o. a. de heer Wolf uit Zwolle, directeur der Overijselsche banlcwelk personage zicli ook juist te Parijs bevond, waarschijnlijk omdat het daar prettiger is clan. te Zwolle. Naar men zegt had_ Wolf met het geld der Overijselsche bank, 25000 acties van Duvernois gekocht en daarvoor anderhalf millioen francs besteed. Een feit is het dat de Overijselsche bank haar betalingen heeft gestaakt, denkelijk nadat de commissarissen de relatiën van Wolf met Duvernois hebben, ontdekt. Ook de heer Scheurleer mededirecteur met Wolf, is uit Zwolle vertrokken, doch waarschijn lijk niet naar Parijs, maar naar Engeland's gastvrijen bodem waar reeds de Overklifters, die ook van de vriendjes van Duvernois zijn naar men zegt, zicli be vinei en. Spanje is nog gehuld in denzelfden mistigen damp kring ais toen wij ons vorig overzicht schreven. Convenio! D non convenioSi convenioziedaar de variatiën op 't oude thema, dat nog steeds blijft misère. Wanneer nu ook de regeerings-organen al hoog en cluur verzekeren dat er geen onderhandelingen tusschen Serrano en de Carlistische hoofden hebben plaats ge had,' wij gelooven dat dit .wel het geval is geweest. Wij mdenen verder dat Serrano tengevolge van de door hem gedaue stappen in onmin is geraakt met zijn collega's te Madrid en kunnen daaruit de reis van Topete naar Madrid en het bericht dat de goede ver standhouding onder de bewindsleden weder //hersteld" is, ook zeer geleidelijk verklaren terwijl immers zulk een bericht volstrekt niet zou rijmen met de bewering dat er geen onweer aan de lucht is. Inmiddels gaat de regeering steeds voort met troepen op te lioopen in het noorden. Waarschijnlijk doet •zij dit echter voornamelijk op papier als men toch al de getallen bij elkaar telt van de versterkingen die sedert eenige weken naar Bilbao gezonden zijn altoos volgens de berichten clan verkrijgt men een effectief van meer dan 100.000 man. Als bijdrage tot de journalisten-geschiedenis kan vermeld worden dat dë corresppndeiit van den Engelschen Timesde heer Marsch, nu ten tweeden male aan de kans ontsnapt is van door de Carlisten doodgeschoten te worden. De Erausche consul te Agarta heeft hem gered. Een Amerikaauscli blad zou waarlijk trotsch wezen op zulk een gerenommeerd correspondent. Zoo komen wij door dien Times-correspondent op Engeland. Plet parlement heeft de dotatie van 55,000 aan generaal Wolseley, den overwinnaar van As- liantee, goedgekeurd. Inderdaad een aardig geschenk, zoo'n drie ton gouds Wat zou men hier te lande zeggen als er eens aan gedacht werd om aan generaal van Swieten een nationaal geekeuk te vereeren Wat heeft men niet al geschreeuwd over diens condi tiën vóór 't aanvaarden van 't oppcrbevelhebberschap Het lijk van Livingstone, ook een veroveraar, doch op een ander gebied en die ook niet rijk geworden is door zijn overwinningen, is in Engeland aangebracht, met veel plechtigheid door zijn vereerders en vrienden ontvangen, per extra-trein naar Londen gevoerd en Zaterdag in Westminster abdij begraven. Zoo is de groote man, na zijn langdurig leven in het land dei- vreemdelingschap toch nog ter ruste gekomen onder de andere groote mannen van zijn vaderland. Met het Suez-kanaal is 't ganscli niet pluis. De heer 'Eerdinand de Lesseps, heeft zelfs 'in een vlaag van drift verklaard dat hij den hcelen boel in den steek wilde laten. Hij is daarop naar Parijs vertrokken denkelijk om clen steun der Fransehe regeering in te roepen, doch men heeft hein van die zijde geraden tot een minnelijke schikking te komen. Ondertusschen heeft de Porte-, voor 't geval de heer de Lesseps werkelijk zijn kanaal in den loop mocht laten de Egyptische regeering gemachtigd, alsdan de exploitatie zelf op te nemen. Dat zou erg zijn, doch nog erger indien de Porte zelf de zaak overnam dan ging het met het Suez-kanaal als weleer in de oudheid met het Jozefs-kanaalhet woestijnzand zou 't wel dempen. ïngfezonclen StxxKKeix. De gezamenlijke arbeiders aau het elfeuen en aan leggen van het terreiu der wandeling bij de Nobelpoort brengen langs dezen weg hun hartgrondigen dank aan de commissie tot werkverschaffing voor haar mensch- lievende pogingen, aan de edele'gevers, die de noodige gelden hebben geschonken, en inzonderheid aan clen heer J. PI. G, IPeyse die nadat de geldmiddelen der com missie uitgeput waren de arbeiders nog drie weken op zijn eigen kosten heeft aan het werk gehouden. De gezamenlijke arbeiders. Door eenige bewoners van het Havenplein enz. wordt de smid Anker, bij dezen hartelijk dank gezegd voor het heerlijke ketelmuziek en' voor de betoonde égards .ten opzichte zijner stadgenooten, en houden •zich wel in zijne gunst aanbevolen. Zierikzee, 21 April '74. Correspondentie. Eenige bewoners van 't Havenplêin en vele voor bijgangers wenschten te weten of 't met toestemming van het gemeentebestuur en van de poliiie is, dat de smid Anker zijn werkplaats voor een deel heeft over gebracht naar het Havenplein, waar het oórverdoo- vend geraas van kloppen en klinken de bewoners van den geheelen omtrek tot last is. Kerk- en ^choolnieuws. Aangenomen het beroep naar 's Gravenhage door ds. J. A. Gerth! van Wijk te Groningen. Zondag 19 dezer werd de nieuw beroepen predikant te Bruinisse ds. J. van 't Hooft, van Nisse overgekomen, in de gemeente bevestigd door ds. J. de Vlieger van Oosterland, met Luc. 24 4648. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijn intrede met een rede naar aanleiding van II Cor. 5 20. Ds. C. E. Koetsveld herdenkt heden, den 22, de 25 jarige vervulling 'van het predikambt te 's Gravenhage. Piet Prov. Kerkbestuur vau Zuid-Iiolland heeft eervol ontslag verleend aan den heer P. J. R. Laan, pred. te Maassluis. De raad der gemeente Ouwerkerk heeft de jaar wedde van den hoofdonderwijzer met f 50die van den hulponderwijzer met 100verhoogd. Van 42 tot 16 April ziju voor het lager onderwijs te Middelburg nog' geëxamineerd 13 hulponderwijzers en toegelaten 9, te weten J. J. van ElsÈicker, te St. AnnelandJ. Gorissen, te MiddelburgJ. W, den Herder, te KappelleIP. Jongepier, J. van Oosten, A. M. 'Roraiju, A. A. de Sinidt en J. P.- Villee, allen te Middelburgen PI. J. Visser, te Gapinge (gemeente Vrouwenpolder) af gewezen 4. 3 onderwijzers voor het Engelsch, toegelaten 1, te weten de heer A. Verhorst, te Goesafgewezen 2. 3 in de wiskunde, met ongunstig gevolg. 8 onderwijzers voor het Eransch, toegelaten 2, te weten de heeren J. Fransen,N te Vlissingen en P. 3. IPoumes, te Middelburg; afgewezen 6. 2 onderwijzeressen voor het Eransch, toegelaten 1 te weten mejufvrouvv A. van Braambeek, te Middel burg afgewezen 1. Bij vonnis van den Schuttersraad te Zierikzeed.d. 17 April 1874, is de schutter E. R. veroordeeld tot twee geldboeten van 4J8r9en behalve de kosten, wegens het afwezig zijn bij den brand" op 19 December 1873 en het niet inleveren zijner wa pens en kleedingstukken op zoodanige tijd en plaats als hem was aangezegd. PRIJZEN DER EFFECTEN TE A.MSTEE den 20 April 1 8 7 4. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2% dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 DAM pCt. België, Spanje, Portugal, Rusland, UITGEZEILD: 20 April. Noach II, J. van Schelven, Zierikzee, Batavia. dito Rotschild. 21/., Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250—2500 3 Obligation 1853/69 3 dito 1856—63 3 Obl. Hope cp Co. 1798—18-16 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a 1000,— 1866 5 dito a 100,— 1860 4% Cevt. bij l-Iope f Co. '1840 4 Obligatiën-Leenmg 1.867/69 4 dito '1859 3 Staatsleening 18G4> Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 '1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld '1865 5 N.-Amenka, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 •Mexico, dito 1851 3 59% 707/ig 93 18% 14'/, 1-003/, wö 92 81 68% 271 pCt. GO1//, 60 64% 142 39% 102 90 14 V, 1808 i pCt Groote Russische Spoorvv.-Maatsch, Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L1SG8 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref.' PR IJ ZEN VAN COUPONS Metalliek. 22,— I Rus. Z. -R. 32% Dito Nationale 23.20 Amer. Dollars 2,41 Div.'Eng. p. '11,67% Papier 2,09 R O T T E R D A M 20 April 1§74. Bij trage markt bleven de prijzen in een doen. 242% 124 97 071/4 37% 88 13% 59% Jarige Zeeuwsche Tarwe Nieuwe 1873 Rogge 1873 Win tergerst 1873 Zomergerst Inl. lange Haver korte Kleine Blauwe Erwten 1873 Groote Bruine Boonen Witte Zeeuwsche Paardenboonen f 12.— h f 14.— - 11.— a - 12.25 - 9.—a - 10.00 - 7.— a - 7.G0 - 6.90 a - 7.10 - 4.35 a - 5.60 - 3.75 a - 4.25 - 8.90 a - 10.50 - 8.50 a - 12.— - 11.— a - 12.— - 12.— a - 14.— - 7.85 a - 8.00 Bevallen van een Zoon L. E. HEYSEIsebree Moens. Zierikzee, 18 April 1874. Bevallen van een ü^ooïl A. IiERTSTETN-van Tetterode. Zierikzee, 18 April 1874. Het POLDERBESTUUR van Ooster- en Sir Jans- land zal op 1 M!ei lST'drj ten Dorpshuize te Oosterland, des morgens ten 11 uren, AANBESTEDEN Het onderhoud en de vernieuwing van de STËENGLÖOÜING-, RIJS-, KRAM- en AARDEWERKEN aan de Zeeweringen der Polders. (Dienst 1874/5.) Bestek en Voorwaarden liggen ter lezing ten Dorpshuize voornoemd, bij VAN VIJVERBERG te Viane en te Zierikzee ten Kantore van den Ontvanan- Griffier. Aanwijzing der werken oenstlag 39 -A.pri.1 bevorens (AO ixx*e.) Oosterland,' 20 April 1874. Het Polderbestuur, J. B O U M A N Dijkgraaf. DE JONGE, Outv.-Griffier.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3