ZlKRIKZEI^liE WÜA\T. voor liet arrondis- sement Zirrikzrr. 1874. No. 31. Woensdag 22 April 77ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avoud, uitgezonderd op EEESTD AG EN, Prijs per drie' m a a n de n 1,P r anco per post ƒ1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DEU ADVERT,ENTTEN: Per gewonen regel 10 cent. Hu w elij k s-Geb o o r t o - en Doodberichten van 1G regels 60 cent.. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AKEA'/IAV Mijmering over onderwijs, geld aristocratie, -belastingen, veelbelovende doch arme en daarom weinig- belovende jongens, duur licht enz. enz, Die wat hebben of genieten wil moet 't zelf betalenniets natuurlijker. Wilt gij beste sigaren rooken, goed, koop ze en betaal ze met uw eigen geld. Wilt ge in de opera op den eersten rang zitten, goed, neem er een kaartje voor en betaal 't.Als ge maar betaalt dan kunt ge alles genieten wat uw hart be geert en wat maar te krijgen is. En hebt ge geen geld, welnu, onthoud u dan van 't genot, of speen u er van om zelfs niet in verzoeking te komen er naar te trachten. Ziedaar de eenvoudige practijk der christelijke maatschappij waarin we leven. Wie wat hebben wil moet liet betalen, en om met Men heer A. de Pinto van 's Gravenhage te redeneeren slechts hem die 't betalen kan dien komt het toe. Ik noem daar een bepaalden naam en nu ik dat doe, ben ik ook verplicht eerst nog eren te zeggen waarom ik juist dien naam noem, een naam van goeden klank onder de juristen en onder de rijke kinderen Israels. Mr, A. de Pinto dan heeft in den gemeenteraad van 's Gravenhage het voorstel gedaan om het schoolgeld op 't gymnasium van f 100 te ver- hoogen op f 150. De argumenten van den voorsteller waren dat alles zoo duur is in de residentie, dat de gemeente eenigszins te gemoet moest gekomen worden in de belangrijke uit gaven voor 't gymnasium en dat die verhoo ging de ouders der jonge lieden niet zou treffen, vermits het gymnasium alleen bezocht wordt door Jongelui uit den aanzienlij ken of meer- gcg'oedcn stand. De gemeenteraad der resi dentie vond deze argumenten zoo klemmend dat het voorstel met 19 tegen 11 stemmen werd aangenomen. Een ander lid van den Haagsehen gemeen teraad, reeds ingenomen met het voorstel de Pinto, stelde nu op zijn beurt voor om ook het schoolgeld op de Hoogere Burgerschool te verhoogen en wel van 60 op 80 en voor de enkele lessen met f 5- Doch deze vlieger wilde niet terstond opgaande stemmen, 13 tegen 13, staakten. Terloops merk ik op dat de heer de Pinto 1 op grond van zijn argumenten 't schoolgeld op 't gymnasium liever had moeten verhoogen met grooter bedrag, met f 900 b.v. Een royaal menseh uit den „aanzienlijken of meer gegoeden stand" kan er onmogelijk op zien of hij f 1000 betaalt om zijn zoon, de hoop en trotsch van zijn geslacht, Latijn te laten leeren dan wel f L00, en de schrale Haagsche gemeentekas zou er .wél bij varen. Ik merk nog op dat het allervreemdst te noemen is dat de verhoo ging van 't schoolgeld voor de II. B. S. er niet met evenveel glans is doorgegaan; argu menten en redeneeringen blijven volkomen de zelfde, ja zij blijven dit tot in 't oneindige; slechts hij die betalen kan mag genieten en alleen de aanzienlijken en meergegoeden zijn 't eigenlijk voor wie 't eigenlijke onderwijs bestemd is. Laat 't plebs maar wat leeren spellen en 't. boerenkrijtje lianteéren, dan is 't al wel, misschien al bijna te veel. Niet waar lezerszoo ik nimmer gesproken heb naar 't hart van de vijanden en afbrekers van Neerlands liberaal onderwijsstelsel, dan doe ik 't vast beden. Is ft geen ik zeg niet koren op den molen van de anti-openbare school mannen V Bij die mannen begint de scherpte van 't argumentdat hij die genieten wil ook betalen moet, al af te slijten, omdat er al zoo langdurig mee gezaagd is doch 't voorbeeld der residentie is in staat 't weder wat aan te slijpen, zoodat men er weder met kracht mede aan 't zagen gaan kan. Het is immers logisch dat hij die 't openbaar onderwijs hebben wil 't ook betalen moet, en dat wie met geen gewoon of meer uitgebreid lager onderwijs te vrede» is, maar middelbaar begeert, dan ook daarnaar betale. Wie Latijn en Grieksch wil leeren, hoe kan 't anders of hij moet des te dieper in de beurs tasten en naarmate hij meer wil leeren al dieper en die per want hierop komt alles toch aan, slechts die geld heeft laat zijn jongens veel leeren en naar mate hij meer geld heeft, laat hij ze ook meer leeren. Wie recht veel geld heeft kan ze alles laten leeren hem komt de volheid der kennis toe in onze van kennis overvolle eeuw Is onderwijs staatszorg of koopwaar Koop waar, zegt de heer dePinto ten bewijze slechts zij die geld hebben, „aanzienlijken en meergegoeden" koopen 't, en 't is niet meer dan billijk dat zij die bepaalde soort van on derwijs, die zij prefereeren, ook naar evenre digheid duurder betalen. Ik waag 't een vraag te doen aan een even rijk en aanzienlijk man als de heer de Pinto: is politie staatszorg of koopwaar? Staatszorg, antwoordt mijn veronderstelde aanzienlijke en rijke-heer. Laat ik nu eens zeggen: koopwaar; want iemand die bescherming wil hebben voor- zijn bezitting een millioen b.v. die moet ook een daarmede evenredig deel in de kosten der politie dragen. Wie daarentegen weinig- of niets bezit, behoeft geen cent te betalen tot onderhoud der politie. De politie bewaakt natuurlijk slechts de schatten van hem die ze bezit, niet van dengene die ze niet beeft. Dwaze redeneeringente dwaas en te kin derachtig om ze voort te zetten. Maar wanneer zal dan toeh de élite onzer maatschappij eens zoo wijs worden van niet meer aan die dwaze redeneeriugen te doen, al schijnen ze soms te pas te komen in de kraam van wie zich „aanzienlijk en meergegoed" noemt? De verhevene leer„gij hebt 't om niet ontvangen, geef 't ook om niet," kan ik den heer de Pinto niet voorhouden zij behoort tot de christelijke moraalmaar mij dunkt dat een verlicht man, die zelf 't voorrecht van 't bezit der kennis met dat van 't geld ver- eeuigt, ook aan minder bevoorrechten een sprankje van dat licht moest gunnen, eu althans niet zeggen dat alleen „aanzienlijken en meerge goeden" naar kennis dorsten. Men mag met reden vragenhoe zijn zulke ketterijen als die van den heer de Pinto mo gelijk in onzen tijd en hoe is 't te vërklaren dat de gemeenteraad van een stad als 's Gra venhage, die geenszins een stad van enkel Cresusson is, met zulke ketterijen meê kan gaan Zoo iets is alleen mogelijk omdat er zich al meer en moer een heillooze reactie op 't punt van volksontwikkeling gaat openbaren. De geldaristocratie aan deu eonen kant en de clericale aristocratie aan den anderen kant blaffen de volksontwikkeling aan en bestrijden 't goedkoope onderwijs, 't Is alsof ze nog zeggen in deze negentiende eeuwvervloekt is deze schare die de wet liiet kent, en wil zij ze toch kennen, laat zij bet dan duur be talen, zoo duur dat zij er af moet blijven, om vervolgens bij ons te komen bedelen wat wij hun, mondjesmaat en volgens ons recept, willen .voordienen a contant. Waarlijk, het is te be treuren dat mannen, die voorvechters moesten zijn voor volksbeschaving en volksontwikkeling, die er een eer in moesten stellen het volkskind den weg te openen om vooruit te komen als hij wil en kan, die zelf de voorrechten aan aardsche goederen verbonden genieten, dat zulke mannen nog kunnen zeggen Latijn en Grieksch zijn alleen voor de „aanzienlijken en meergegoeden," of wat volkomen 't zelfde is konnis en ontwikkeling zijn slechts voor lien die ze betalen kunnen. Gelukkig dat ér niet overal in 't land zoo gedacht wordt als te 's Gravenhage. Te Am sterdam b.v. kan zelfs aan doodarme jongens vrijstelling van de betaling van schoolgeld op de H. Burgerschool verleend worden. Dat is ook in den geest der wet zoowel van die op 't lager-' als van die op 't middelbaar onderwijs. Een heillooze reactie noem ik 't daarom, het onderwijs tot een prerogatief van „aanzien lijken en meergegoeden" te willen makeneen schreeuwend protest tegen den geest onzes tijds, die licht en kennis wil verspreid hebben met gulle, milde hand. Zoo ooit de residentie bankroet gaat, 't zal gewis eerder zijn omdat zij niet genoeg voor de ontwikkeling barer kinderen gedaan heeft dan omdat zij er te veel voor heeft gedaan. Er is nog een belangrijke vraag, die iu deze mijmering te pas komt. Zij is dezeis school geld een belasting? In bet wapenmagazijn van 't anti-schoolwetlegiocn reeds meer dan 10000 man sterk staat het antwoord op deze vraag op de eereplaats als de nieuwste mitrailleuse om do wet van '57 tot gruis te schieten. 't Zou wel aardig zijn als wij eens recht op zijn oud-Hollandsch al onze belastingen eeu bepaald aangewezen herkomst en bestemming gaven. We zouden dan krijgensoldaten-geld, en slechts hij die van soldaten gediend bliefde

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1