Door de afdeelingen HeinkcnszantJ en Kruiningen der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, in overleg met het gemeentebestuur van Goes is een tentoonstelling van paarden met daaraan verbonden paardenmarkt, te houden te Goes, ontwor pen. Door particulieren zijn daarvoor prijzen uitge loofd. Het plan bestaat om deze prijzen gedurende drie achtereenvolgende jaren uit te loven, ten einde te trachten een blijvende paardenmarkt in het eiland Znid-Beveland te vestigen. Het zal wel niet noodig zijn op het nut van dit plan te wijzen. Z. M. heeft aan mr. W. van der Os, op verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantonge recht te Vlissingen. Den 6 Mei zal te Utrecht de algemeene vergadering worden gehouden van het anti-schoolwetverbond. Door eenige afdeelingen is voorgesteld om, nu het verbond meer dan 10,000 leden telt, tot een petitionnement over te* gaan, om aan te dringen op wegneming der grieven tegen het onderwijs. De uitgeverKevers te Dordrecht zal eerstdaags in het licht zenden.: nMijn ezeltje en iJceen boek voor vriend en vijand," door Betsy Perk212 bladz. com- pres gedrukt, hetzelfde formaat als de Moderne Judith prijs ƒ1.60. Er zullen komische biljetten in kleuren druk in de boekwinkels verschijnen om jufvrouw Perk's Ezeltje te adverteeren. Zw. Ct. Rotterdam, 16 April. Met groot genoegen verne men wij dat in den laatsten tijd de diepte iu den Nieuwen Kotterdamschen waterweg steeds is toegeno men en men dooreen op 4y2 a 5 meters water kan rekenen. De verwachting, dat de nieuwe weg eenmaal tot de beloofde diepte, 7 meters, zal komen, wordt daardoor verlevendigd. Herhaaldelijk leest men in de St.-Ct. aankondigin gen van den minister van finantiëu, vermeldende de ontvangst van eenige guldens, door een N. N. inge zonden //ter voldoening van te weinig betaalde successie-rechten," of //als aan 's Rijks schatkist verschuldigd." In den regel bepaalt dit conscience- money zich tot een paar kleine coupons of een munt- billet; een banknoot van 40 is al 'een witte raaf. Ongehoord is dus liet bedrag, dat thans,' volgens de Staats Ct//ten behoeve van 's Rijks schatkist, in bankpapier aan het lokaal van het departement (van finantiën) afgegeven" is. Het is niet minder dan 2385, zegge twee duizend drie honderd vijf en tachtig guldenN. M. CL Men verneemt dat de commissie voor de op 12 Mei jarige kinderen, na vergelijkend onderzoek, haar keuze ter uitdeeling van een gedachtenis heeft bepaald op de gedenkplaat: Neêrland's zilveren vreugdedag, ontworpen door den lieer PI. J. van Lummel, waarvan nu ook de goedkoope uitgave welke mede door keurigheid van uitvoering uitmunt is verschenen bij den boekhandelaar C. van Bentum, te Utrecht van welke plaat het Z. M. den Koning behaagd heeft de opdracht welwillend aan te nemen. Ook wij be velen deze plaat zeer in ieders aandacht. Uit den Tielerwaard schrijft men Zoo ooit een jaar goede vooruitzichten heeft opgeleverd, dan is het zeker 'dit. Het 'schijnt alle andere jaren te zullen overtreffen* Gras is er in overvloed en hoewel de landman nog hooi genoeg in voorraad heeft, kan hij het vee al in de weide doen, hetgeen door velen al is geschied en door anderen dagelijks gedaan wordt. Ooftboomen beloven veelperziken en abrikozen staan in vollen bloei; zij zijn met bloesems overdekt. Peren- en kersenboomen beloven de beste uitkomsten. Poor knoppen zijn ze overladen, zoodat zij bloeiende een wit laken zullen gelijken. Ook wintergraan staat uitmuntend, zoodat alles te zamen genomen een goeden oogst belooft, indien de nachtvorsten in deze of de volgende maand geen schade komen toebrengen. Afnh. Ct. Vianen, 11 April, Heden overleed aan typhus een arme vrouw, moeder van een talrijk gezin. De burgemeester gelastte, ingevolge art. 13 der wet op besmettelijke ziekten, overbrenging naar het lijkenhuis. Toen evenwel alles voor dat vervoer gereed was, verzette 'zich een der oudste zoons tegen de uitvoering. De aangewezen dragers weigerden liet lijk uit het huis te halen, waarop anderen werden uitgeuoodigd, die echter genoodzaakt werden voor het gewelddadig verzet te zwichten. Lijkkoets, dragers en politie trokken af voor den oploop, die inmiddels een dreigende houding had aangenomen en zich zeer geneigd toonde met de betrekkingen één lijn te trekken. De officier van justitie werd door den burgemeester uitgeuoodigd over te komen, waaraan gisteren avond ll1/2 uur, onder begeleiding eener talrijke politiemacht werd voldaan. Naardien liet volk onkundig gehouden was van het tijdstip, waarop het vervoer zou plaats heb ben, waren er slechts weinig toeschouwers. N. A. Ct. Buitenland. F r a n k r ij It. De Eransche prins Murat, die ouder de regeering van koning Karei XV van Zweden die zooals men weet een bijzonder groot vriend van Frankrijk was in Zweedschen dienst trad en later luitenant der lijf garde werd, heeft thans als zoodanig zijn ontslag gevraagd en bekomen. Waarschijn lijk keert hij naar Frankrijk terug. Zaterdag is weder eeu lid der commune, Bellot genaamd, aangeklaagd wegens brandstichting" in het //Hotel de Ville" en medeplichtigheid aan het ver moorden van den graaf Beaufort, in hechtenis genomen. Tal van Parijsche werklieden verhuizen in den laatsten tijd naar Amerika, wijl in hun vaderstad handel en industrie als 't ware geheel verkwijnen. De hertog de Gramoiat maakt een brief openbaar, waarin hij zegt niet meer te zullenantwoorden op de aanvallen, waaraan hij ten prooi is. Hij zegt authen- thieke stukken tot zijn rechtvaardiging te bezitten, die de tegen hem gerichte aantijgingen moreel en materieel vernietigen. Die stukken zal hij te zijner tijd publiceeren. Volgens de ühivers hebben verscheidene leden der permanente commissie met liet oog op de in het Journ. Off. opgenomen circulaires, de dadelijke bijeen roeping dier commissie aangevraagd. Engeland. De berichten omtrent den hongersnood in Indie zijn even talrijk als verschillend. Nu eens hoort men dat de inwoners van enkele districten bij honderden van honger omkomeu, dan weder dat er nog niet meer dan 12 sterfgevallen zijn voorgekomenheden dat de nood en de ellende alle begrip te boven gaat; morgen dat er bijna geen behoefte meer is. De Standard ontvangt b.v. het bericht dat men zich in I'udie vrolijk maakt over de noodeiooze geldinzamelin gen te Londen. Wat is hier de waarheid p Livingstone's Tijk zal den 18 in de Westminster- abdij worden bijgezet. Dit zal zonder praal geschieden, want de regeering heeft er slechts 250 p. st. voor toegestaan en zijn familie kan niets doen, want zij is zoo behoeftig dat een openbare inschrijving te haren behoeve is geopend. Praal is hier dan ook overbodig het bijzetten van 's mans stoffelijk overschot, te midden der groote mannen van zijn vaderland, is de schoonste hulde aan zijn nagedachtenis. Hij zal naast Sir John Chardin, den navorscher in Perzie, worden begraven diens grafschrift Komen sibi fecit cmdó, is volkomen ook op Livingstone toepasselijk. In het lagerhuis heeft de onder-secretaris van staat Bourke, op een desbetreffende interpellatie geantwoord, dat de regeering geen aanleiding heeft om de vraag, of aan de Carlisten de rechten van een oorlogvoerende partij bchooreu te worden toegekend, tot een punt van overweging te maken. Met vreemde mogendheden heeft daarover geen wisseling van nota's plaats gehad. Duitscliland. In den Rijksdag is Dinsdag het debat over de tweede lezing der legerwet geopend. Nadat de heer von Ben- ningsen zijn bemiddelend voorstel met een beroep op de vaderlandsche gezindheid der nationale partijen had aanbevolen, heeft de minister van oorlog, generaal von Kamecke, namens de regeering een verklaring voorgelezen, hoofdzakelijk van dezen inhoud Bij het ontwerpen van art. 1 (legersterkte voor onbepaalden tijd) lag het niet in de bedoeling, een gelijk men heeft beweerd eeuwigdurend cijfer te doen vast stellen, of den rijksdag afbreuk te doen in zijn recht van budget. De bedoeling was in den tegenwoordigen toestand van Europa, ter handhaving van den vrede en ter verdediging tegen eiken aanval, de onvoorwaardelijk noodige legersterkte voor zoolang vast te stellen, tot dat de rijksdag en de bondsraad gemeenschappelijk daarin een verandering zouden maken. Het verschil tusschen liet voorstel Benningsen c. s. en het regee- rings-ontwerp is niet van zulk! een omvang en beteekenis dat de'regeering daarom het voorstel zou willen afwijzen. Naar haar overtuiging zal uit de resultaten in. een tijd van zeven jaren blijken, dat het thans verlangd sterktecijfer vastgesteld moet blijven en zal bet na dien termijn voor altoos of voor langen tijd worden aangenomen. De- bondsregeeringen meenen te mogen verwachten, dat de rijksdag alsdan, bij beraadslaging over de begrooting voor oorlog, haar even bereidwillig- als thans zal te gemoet komen. De minister kon derhalve namens de bondsregeeringen mededeelen, dat deze methet voorstel van de heeren von Bennigsen c. s. instemmen. Deze verklaring van den minister werd met leven- digen bijval begroet. Reeds negen leden der Eorschritts-partij hebben verklaard, voor het compromis te zullen stemmen. Het huis van afgevaardigden van den Pruisischen landdag heeft Maandag zijn werkzaamheden hervat, en bepaald dat de eerste 14 dagen aan werkzaamheden der commissiën gewijd worden, en dat het huis niet voor het laatst dezer maand, haar mate van den loop der werkzaamheden van den rijksdag, weder in volle vergadering zal bijeenkomen. De Êortschrïtts—partij hield Zondag avond een zeer onstuimige vergadering. De fractie besloot eerst tegen het amendement van Bennigsen en vervolgens tegen art. 1 der militaire wet te stemmen. Behalve de zes leden, die liet amendement-Bennigsen hebben onder teekend, verklaarden daarop nog zeven anderen waaronder Löwe en Berger, dat zij niet langer deel van de fractie zullen uitmaken. In de parlementaire kringen baart deze scheuring groot opzien. •De bondsraad vergaderde Maandag te 11V2 ure, onder voorzitterschap van den minister Delbrück. Op één na hadden alle leden de 'instructie, om voor een vergelijk te stemmen. De Eortschritts-partij stelt voor de sterkte op voet van vrede voor één jaar op 401,000 man te bepalen en haar jaarlijks op nieuw vast te stellen. Vijftien leden ondertëekenden dit voorstel niet. De socialisten stellen voor een militie-leger te vormen. Het centrum verlangt de verwerping van-art. 1. Naar aanleiding van ongeregeldheden, die Zaterdag te Breslan door clericale agitatie in 't leven geroepen zijn, werden Zondag de pastoor Stabik, de kapellaan Gauczarski, wegens opruiing, verder acht mannen en twee vrouwen, wegens verstoring der openbare rust, gevangen genomen. Spanje. De Carlisfcische aanvoerder Bassols is gevangen genomen. De benden van Tristany en Saballs, 6000 man sterk, vereenigen zich - bij Vich en men geloolt dat zij Berga willen aanvallen. De kapitein-generaal houdt twee kolonnes marschvaardig, om zich naar het bedreigde oord te begeven. Afgezanten van Gerona hebben met de Carlisten de schikking- getroffen, 'dat deze de blokkade der stad tegen een betaling van 100,000 pesetas zullen opheffen. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! In uwe courant N. 27 kortit een Rapport over de Meekrap-cultuur''' voor. Dit artikel is het geëxcerpeerd Rapport van de heeren Salomonson Co. te Rotterdam, uitgegeven 24 September 1878. Het bevat verscheidene mededeelingen en bijzonderheden waaraan wezenlijke waarde moet worden toegeschreven tij dens het Rapport verscheen. Sedert is echter weer meer dan een half jaar verloopenwetenschap en practijk hebben niet stil gezeten en het resultaat van de laatste onderzoekingen is, dat nog volstrekt niet alle bezwaren tegen het gebruik van kunst-alizarine zijn uit den weg geruimddat nog steeds zoowel garancine als kunst-alizarine wordt aangewend en dat de verbruikers van het laatstgenoemd artikel nog telkens te kampen hebben met nieuwe hinderpalen, omtrent welker wegruiming men nog ïn 't geheel niet zeker is. Ik acht het wenschelijk, dat ook deze bijzonderheden onder de oogen uwer lezers worden gebracht ter voorko ming van onjuiste gevolgtrekkingen, die later mogelijk' tot groot nadeel zouden kunnen, verstrekken voor diegene, die de meekrap-cultuur wat al te spoedig mochten vaarwel zeggen. Zierikzee, 16 April 1874. Uw Lezer X. Kerk- en 8cliooInieuws. Beroepen te Biggekerke Jhr. W. E. Trip van Zoudt- land pried1, te Hatfiem. Aangenomen het beroep naar Alblasserdam door ds. J. C. Montiju te Sprang. (N.-B.) Door de prov. comm. van de examens voor 't lager onderwijs zijn toegelaten voor hulponderwijzeres, de dames S. C. Moll, en IT. Rissceuw van Goes M. M. de Nood, M. J.'Reuse en 'S. C. Verhulst van Middelburgvoor hoofdonderwijzeres Mej. A. M. Will van Middelburgvoor 't schrijven de dames E. A. Basis, iï. M. Dekkers, M. 'N. Raaijmakers, M. J. Smit en J. E. Snepvangers voor de nuttige handwerken A. J. van der Mandere van Kappelle M. N. Raaij- makers van Middelburg en M. J. Smit van Vlissingen voor de fraaie handwerkenW. M. E. van Boven van Heinkenszand, L. G. L. Lodensteijn van Middel burg voor de nuttige en fraaie M. S. Engelberts en J. E. Schink van Middelburg. De heer J. de Visser van Goes is toegelaten voor 't lToogduitsch. De heer Rietman, hulponderwijzer te Oosterlaud is als zoodanig benoemd te Sliedrecht.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3