Openbare Raadsvergadering ST-ATEN-GENER AAL ATCHIN. Binnenland. looveri niet dat zij daarom voor alle soorten van grond past. »En hoe kan men haar wijzigen, wanneer men niet weet hoe de grond, die men bewerkt, samengesteld is? «Is echter deze samenstelling bekend, dan kan men van de hierboven genoemde formule alleen die elementen nemen, waarvan de grond ontbloot is. «Wanneer] bij voorbeeld een akker rijk is aan humus en voorts genoegzaam voorzien van stikstof, hetzij door natuurlijken mest of door een overvloed van dit element, dat door ecnige planten in den grond gevormd wordt, is het mogelijk dat men naar gelang van het product dat men wenscht te verbouwen, de dosis der salpeterzuren of van de zwavel zure amoniac vermindert, of zelfs dat men die geheel kan doen vervallen. «Waar de grond genoegzaam voorzien is van natuurlijke kalkdeelen of alkalische zouten, kunnen deze deelen even eens verminderd of weggelaten worden. «Hieruit ziet men dus welke aanmerkelijke besparing men kan verkrijgen, door eene nauwkeurige kennis van de sa menstelling der gronden. «Wij achten ons dus gerechtigd uit te spreken, wat wij hierboven reeds aanstipten, dat deze besparing bijna uit sluitend afhangt van den goeden wil en de kennis der landbouwers. «Wij kunnen U niet genoeg op het gewicht dezer feiten wij zen, want zij moeten er veel toe bijdragen om den chemischen mest algemeen en met voorliefde te doen gebruiken. «Wij zijn thans bezig analysen te maken van alle gronden waarin onze proeven genomen worden. «Een aantal dezer analysen is reeds gemaakt en zoodra dit werk gereed is zullen wij ons haasten, het uit te geven, wij hopen dat de landbouwers er belangrijke inlichtingen in zullen vinden die eene menigte^ oorzaken en uitwerkingen op zullen helderen, welke hen tot nu toe onbekend zijn. «Uit al hetgeen voorafgaat constateeren wij een duidelijk bewezen feit, namelijk dat oyeral waar chemische naast den natuurlijken mest aangewend is de ontkieming en de groei der planten verbetert. «Bovendien kunnen wij reeds opmaken uit wetenschap pelijke proeven, met verschillende chemische zouten in potten genomen dat de superphosphaten bij de Meekrap-cultuur niet zulk eene belangrijke rol spelen als men vroeger dacht. «Nu moet men nog weten wat hunne uitwerking is op het verf gehalte dezer plantdit zullen wij binnen kort door verfproeven kunnen zien en moeten wij tot dusver ons oor deel over dit punt opschorten. «Bovendien schijnt het volgens onze proeven dat de potasch vervangen zou kunnen worden door de soda die veel lager in prijs is. «In de potten waarin alleen soda gebruikt is, ziet men een even weligen groei a[s in die met potasch. «En eindelijk vinden wij overal waar potasch en soda gezamenlijk gebruikt zijn meer groeikracht dan waar alleen potasch is aangewend. «Hieruit mogen wij dus afleiden, dat het mogelijk is de potasch door soda te vervangen, hoewel wij ons definitief oordeel nog moeten voorbehouden tot na de verfproeven. «Naast deze proeven heeft uwe Commissie gemeend andere te moeten nemen die ook van belang zijn. Zij heeft, in overeenstemming met verscheidene industriëlen gemeend, dat het nuttig zoude zijn, te weten op welk tijdstip van het jaar de Meekrap haar maximum kleurstof bereikt. «Wij hebben dus van Juni af, van maand tot maand eene bepaalde hoeveelheid Meekrap-Wortelen doen delven. «Deze Racine op de gewone wijze behandeld, zal ons maand voor maand de hoeveelheid kleurstof aantoonen die zij bevat en wij zullen op deze wijze nauwkeurig kunnen bepalen in welke maand de kleurende bestanddeelen het overvloedigst aanwezig zijn, hetgeen bijgevolg voor de landbouwers het voordeeligste tijdstip is om hunne Meekrap- Wortelen te delven. «Eindelijk verzoeken wij uwe aandacht voor eene laatste reeks proefnemingenwij bedoelen de proeven die uwe Commissie zich voorstelt te nemen om te onderzoeken of er onder de vele variëteiten van Meekrap die bekend Zijn, maar in dit land niet verbouwd worden, er niet eene of meerdere bestaan rijker aan kleurstof dan die welke wij in Europa telen. «Van de 58 soorten van de familie der rubiacées die op de wereld verspreid zijn, kent en verbouwt men in Europa slechts de drie soorten bekend alsrubia peregrina en rubia lucida.Het verfgehalte is in deze drie variëteiten hetzelfde, maar moet het, naar het schijnt zwakker wezen dan in eenige andere soorten deels verbouwde deels wild groeiende Meekrap. «Dr. Sa.cc zegt over dit onderwerp in een zijner werken «Onder deze drie en vijftig soorten zijn er slechts drie die in de verwerij gebruikt worden en door chemisten onderzocht zijn en is het dus waarschijnlijk dat men bij onderzoek der overige 50 nog eene menigte nuttige en belangrijke feiten zoude vindenhet is dus zeer wenschelijk dat de meesten dezer soorten naar Europa komen." «Wij achten het eveneens van belang dat wij ons Zaden van al deze soorten verschaffen, om er de proef mede te nemen in het klimaat en den grond van dit district, ten einde het rendement hunner Wortelen in gewicht en kleur stof te bepalen. «Uwe Commissie zal de noodige maatregelen nemen om deze proefnemingen zoo spoedig mogelijk te beginnen." De commissie stelt zich voor, nadere rapporten, die zij van de alizarine-commissie te Avignon zal ontvangen, zoo mede de resultaten van haren arbeid, eveneens ter kennis van het publiek te brengen. gehouden te ZIERIKZKE den 15 April 1874. Afwezig zijn Jhr. de Jonge wegens ongesteldheid, Mr. Moolenburgh en de heer Blom, die echter later binnentreedt. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Worden medegedeeld eenige brieven van Ged. St., houdende goedkeuring van Raadsbesluiten. - Wordt medegedeeld eene aanbeveling vau Regenten van het Burger-Weeshuis tot benoeming van een Regent ter vervanging van ^vijlen den heer Mr. J. J. Ermerins, en wel van de heeren II. G. Mulock Houwer en Mr. B. C. Gau. Dc benoeming wordt aangehouden. Een verzoekschrift van den heer C. van den Bout c. s., houdende bezwaren tegen de vastgestelde ver ordening op de mestvaalten. Wordt gesteld in handen der commissie voor de strafverordeningen tot advies. De beschikking op een verzoekschrift van bewoners der Schuithaven, houdende bezwaren tegen liet plaatsen van een urinoir aldaar, wordt overgelaten aau Burgem. en Weth. Wordt medegedeeld dat is ontvangen een present exemplaar van een boekwerk, getiteld: //het legaat van Agatha Powenaar," van den heer J. van der Baan, waarvoor den inzender dank zal worden ge zegd en hetwelk ter visie van de leden wordt gelegd om daarna in de boekerij te worden geplaatst. Aan den heer Blom wordt op zijn verzoek wegens vertrek naar elders eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op het Middelb. Onderw. met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten. Wordt rapport uitgebracht door de commissie van fabricage omtrent het plan tot verbouwing der Ka zerne, waarvan de kosten worden begroot op 5000, hetwelk na langdurige discussie wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren van der "Vliet, Koole, Labrijn en Zuurdeeg. Overeenkomstig het voorstel der commissie ad hoe wordt besloten het voorstel der schoolcommissie tot wijziging vau het reglement op het openbaar lager onderwijs goed te keuren. Idem worden goedgekeurd de rekening der Kamer van Koophandel over 1873, in outv. op 250, in uitg. op - 212,80 Batig saldo 37,20 en der Commerciewerf in ontv. op 236,13 in uitg. op - 242,075 Nadeelig saldo 5,945 Als lid van het Beheer der Commerciewerf wordt ter vervanging van wijlen den heer Dr. E. Keiler gekozen de heer R. Koole. Wordt medegedeeld het proces-verbaal der jongste opname van de Ontvaugerskas, waaruit bleek dat zich in kas bevond 20660,85. Voor kennisgeving- aangenomen. Aan den hulponderwijzer Lakeman, die de acte van hoofdonderwijzer heeft verkregen, wordt ingevolge vroeger raadsbesluit, 100 verliooging van jaarwedde verleend. Wordt besloten tot liet doen van eenige beschik kingen uit den post van O. U. en tot het doen van eenige af- en overschrijving op de begrooting van 1873 onder goedkeuring voor zooveel noodig van Ged. St. Op voorstel vaii Burgem. en Weth. wordt besloten tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht aan G. Aleman, E. de Kok, E. J. van Schaverbeke en M. Tacki. Tot ledeu der commissie voor de zaken der schut terij worden benoemd de heeren S. G. Nauta van der Grijp en li. G. Mulock Houwer en tot plaats vervangers de heeren C. van der Vliet en R. Koole. Een verzoekschrift van M. Franken om gemeente grond in erfpacht" te bekomen wordt gesteld in handen van Burgem. en Weth. tot advies. In banden van B. en W. wordt gesteld tot advies 1°. een verzoekschrift van Diakenen der Herv. Gemeente te Zierikzee tot het overdekken eener vroon door de gemeente en den daardoor verkregen grond aan de Diaconie om niet af te staan of onder zoodanige bepalingen als de Raad zal vaststellen en om het brandspuithuisje naast het Hervormd Diac.-Gesticht staande, of den grond waarop het staat aan de Diaconie te verkoopen. En 2°. een verzoekschrift van P. Kloet om afstand van gemeentegrond. Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld op een bedrag van 497. De Voorzitter stelt wegens het vergevorderde uur voor, de vergadering te schorsen tot heden avond. In stemming gebracht zijnde wordt dit voorstel met 4 tegen 7 stemmen verworpen. In omvraag gebracht zijnde of een van de leden nog eeuig voorstel had te doen, vraagt de heer van der Grijp of Burgem. en Weth. dc overtuiging heb ben dat op het vleesck een voldoende keuring be staat, hetwelk door den Voorzitter en Mr. Eokker bevestigend wordt beantwoord. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Eerste KamerIn de zitting van Dinsdag werden eenige kleine wets voordrachten behandeld en aangeno men, o. a. die om de provinciale verkiezingen te doen plaats hebben op den 7 Mei. Verder is een eommissie benoemd tot het ontwerpen van een adres aan den koning ter gelegenheid van de feestviering op 12 Mei. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren de Raad, Duymaer van Twist, Cremers en van Eijzinga. Blijkens het eindverslag der commissie van rappor teurs in de Eerste Kamer over 'de Vestingwet, heeft de meerderheid haar goedkeuring gehecht aan liet beginsel eener vaststelling bij de wet, waardoor men tot een vast stelsel kan geraken. De concentratie der verdediging vond ook bij de groote meerderheid bijval. De Tweede Kamer heeft besloten om op 12 Mei den koning een adres van hulde en gelukwensch en corps aan te bieden. Blijkens een heden morgen bij het depart, van ko loniën ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Nederl. Indie, dat gisteren te Buitenzorg werd aange boden, heeft de luit.-gen. van Swieten aan dien landvoogd liet volgende getelegrapheerd De stalen\ ter Westkust, van Troemon af tot en met Waylah, erkennen de Nederlandsche oppermacht aldaar, is de blokkade opgeheven. De afstand tusschen Troemon en Waylah bedraagt ongeveer twee derden van de geheele Westkust. De Times van jl. Maandag bevat het volgend telegram uit Singapore, van 11 dezer Sir Andrew Clark, gouverneur van Straits Settle ments, ontvangt een bezoek van eenige Atchineesche afgezanten. Een correspondent van de Fenang Gazette schrijft uit Atchin, dd. 10 Febr. jl. z/De Hollanders zijn van oordeel dat de oorlog geëindigd iser moet evenwel nog een geruime tijd verloopen, alvorens alles geschikt zal zijn. Eenige dagen geleden had ik het zeldzame geluk een Atchinees te spreken, die een hooge maatschappelijke en militaire positie scheen te bekleeden. Hij deelde mij mede dat de strijdlust bij den kleinen man sterk aan het afnemen was, bevestigde het overlijden van den ^sultan aan de cholera, en verhaalde dat de kraton twee dagen voor dat de Hollanders dien in bezit namen, door den vijand ontruimd was een groot aantal strijders had bij die gelegenheid het leger verlaten en was naar de kampongs teruggekeerd. Hij voegde er echter on middellijk bij, dat sedert de talrijke gevechten opge- houdeu hadden, de tegenwoordige machthebbenden alle middelen in het werk" stelden om manschappen en wapenen in het land te werven, ten einde eene laatste poging tegen de Hollanders te wagen. Hij zeide vervolgeus dat de vijand volkomen op de hoogte was van den toestand der Hol landers, maar ik geloof dat hij de verliezen door ziekten, enz. geleden te hoog schatte; hij ontkende het woeden van de cholera onder zijne landgenooten in zulk een hevigen graad als men dit voorstelde, maar moest toegeven dat de verliezen, in de gevechten geleden, aanzienlijk waren. Ofschoon ik niet voor alles wil instaan, wat deze Atchinees mij verhaalde, zoo moet ik toch bekennen, dat zijne woorden mij volkomen vertrouwen inboezemden. Uit een telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië van 12 dezer niet op de At chineesche aangelegenheden betrekking hebbende is gebleken, dat de le luitenant A. M. H. Badings, van liet 14e bataillon infanterie, in Atchin aan de cholera overleden is. ZIERIKZEE, 17 April 1 8 7 4. Zierikzee, 15 April. Aangaande den staat der levensverzekering-maatschappij Germania," gevestigd te Stettin, ontvingen wij heden van den hoofdagent voor Nederland, den heer G. Luttenberg te Amster dam de volgende mededeelingen Het verzekerd kapitaal is in 1873 gestegen op 110.172.960 zijnde ƒ9.149.767 meer dan uit0 1872. De raaatsch. heeft in 1873 ontvangen aan premiën 3.338.962 tegen 2.974.580 in 1872 en aan rente, 580.514 tegen 435.953 in 1872. Voor de sterf gevallen in 1873 werd betaald 1.389,822 en ge reserveerd 90.580. De sterfte onder de verzekerden was ongunstig, hoofdzakelijk ten gevolge van cholera gevallen, die een uitgave van circa 81.176 berok- 'keuden. De sterfte eischte de betaling van ƒ79,411 meer dan de wiskundige berekeningen lieten verwachten. De premiën-reserven en premiën-transporten zijn in 1873 vermeerderd met 1.405.895 en bedroegeu uit0 1873 10.959.937. De actiehouders ontvangen 10% als dividend, nadat alle uitgaven gedpkt zijn en aan alle verbintenissen voldaan en voor de reserve-kas gezorgd isen de z/met aandeel in de winst verzekerde" 20 zijnde 112,923. De geheele activa der maatschappij heb ben uit0 1873 het bedrag van 17.099.957 bereikt.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2