Buitenland. Zeetijding van Zierikzee. Burgerlijke Stand te Zierikzee. T kro- 1 dat lien ting des een gen gen, de em- rvol zijn op r de be- ,-oneI den Jrlies t ter >men April rdam I issen resi- dan In hij rdam |zoek, der uziek j Z. M. ta ngen, rden. orten rden erieel arvan toen De arrondissements-rechtbank te Rotterdam beeft dezer dagen bij de behandeling van een geschil tus- schen eenen aan besteder en een aannemer de volgende niet onbelangrijke stellingen aangenomen De aanbesteder heeft het recht de aanneming op te zeggen, ofschoon het werk reeds is begonnen. Hij behoeft daarvoor geen reden op te geven. Een vordering tot ontbinding der overeenkomst bij aanbesteding en aanneming kan dus niet te pas ko men, daar zij door de wilsverklaring' van den aan besteder reeds is opgegeven. De aannemer heeft alleen een aktie tot schadeloos stelling wegens kosten, arbeid en winstderving. De kapitein-kwatiermeester J. P. Koster, te Gro ningen, is door de kiesvereeniging te Hoogezand tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld, ter vervanging van wijlen dr. Westerhoff, in het district Apingadam. Behalve de heer J. P. Koster worden van liberale zijde voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het hoofkiesdistrict Appingadam aanbevolen de iïeeren C. Reinders, zoon van het voormalig Kamerlid te Warffam, en O. Hofmann, landbouwer te ITolwierde en lid der Provinciale Staten. Door de anti-revo lutionairen moqt besloten zijn niet openlijk een can didaat te stellen, maar bij de aanstaande verkiezing te stemmen op mr. van der Hoop van Slochteren, te Slochteren, lid der Provinciale Staten van Groningen. Door de lib. kiesvereenig. te Oostwold is tot kandi daat gesteld de heer IJ. Bouman, hoofdonderwijzer te Beesta. De heer C. Reinders heeft bedankt, doch beveelt iu zijn plaats aan den heer J. Schepel, lid van Ged. Staten van Groningen. Fr an krij k. Dezer dagen is men begonnen aan de nieuwe ves tingwerken rondom Parijs, te Buc, bij Versailles. Dit jaar zal nïen te Buc, Valleros en St. Cyr de werken voltooien. De laatstbedoelde zullen even ontzaglijk zijn als die van den Mont-Valerien. Het decreet,waarbij generaal Chanzy Algerië in staat van beleg verklaard heeft, zal aan het oordeel van den raad van state onderworpen worden. Volgens de Corr. Republ. zou de heer Thiers zich op deze wijze hebben uitgelaten tegenover eenige afgevaardigden, die hem voor hun vertrek kwamen begroeten „De ontbinding der Nationale Vergadering is geen republikeiusche zaak meer, maar een vaderlandschc plicht, waarnaar zich alle partijen moeten gedragen. De maarschalk en zijn gouvernement moeten zich buigen voor den. volkswil, die vraagt dat men hem raadplege over de keuze der beginselen en der mannen, die de natie verlangt." De heer Thiers heeft Zaterdag een deputatie van Eranschen in Japan woonachtig, ontvangen, die hem als bewijs van vereering een prachtig geschenk, een schoorsteen-ornament, bestaande uit.twee vazen en een pièce de mi<lieu, kwamen aanbieden. Hij bedankte hen voor dit bewijs van sympathie en sprak bij die gelegenheid zijn onwankelbaar vertrouwen uit in de zegepraal der republiek. Duitschland. Zaterdag middag is te Hamburg door vijftig personen een vergadering gehouden om Hamburg's afgevaardig den in den rijksdag aan te sporen voor de militaire wetten te stemmen. Ook te Leipzig is een talrijk bezochte vergadering gehouden onder presidium van den rijksdags-afgevaar- digde SLephani, op wiens voorstel een resolutie werd aangenomen om de liberale leden aan te sporen in de militaire kwestie zoodanig te handelen dat een conflict met de regeering. worde vermeden. Aan het Daily News wordt onder dagfceekening van - 6 dezer uit Berlijn gemeld, dat men het waarschijnlijk acht dat de heer von Caraphausen tot onder-kanselier des rijks en verantwoordelijk hoofd der Dnitsche regeering benoemd zal worden gedurende de ziekte van vorst Bismarck. Iu de Strassb. Ztg. wordt afgekondigd een keizerlijk besluit van 3 April, houdende ontbinding van den gemeenteraad van Straatsburg eti een besluit van den regeerings-president, waarbij de uitoefening van de rechtenen de plichten van dat collegie aan den politic-directeur Back, met toevoeging van een ge meente-commissie wordt opgedragen. Als reden voor deze ontbinding wordt in genoemd blad opgegeven, dat de Duitsclie regeering uit de verklaring "van den maire Lauth, dat hij zijn stappen tot verzoening als ongedaan beschouwde, de overtuiging had geput, dat het terrorisme op nieuw de overhand verkregen had en dat bij den gemeenteraad geen ge noegzame overeenstemming van denkbeelden bestond. Op de mededeeling van het besluit der kiezersver gadering van den 4 dezer aan den rijkskanselier, is het volgende antwoord ontvangen. //Aan de Ham- burgsche kamer van koophandel en aan de hoeren die den 4- dezer in het beurslocaal vergaderd waren, betuig ik mijn levendigen dank voor het in het genomen besluit uitgedrukte vertrouwen op de regeering. De in Duitschlands eerste handelsstad door zulke gewich tige stemmen uitgedrukte overtuiging, dat het leger op den duur in staat moet zijn, om het werk des vredes voor geweldige stoornis te behoeden, zal weer klank vinden, en is een heugelijk onderpand voor het cot stand komen van overeenstemming tusschen de regeering en den rijksdag." De beroemde schilder Kaulbach is Dinsdag avond aan de cholera overleden. K n g- e 1 a n cl. Een offleieel telegram uit Calcutta van jl. Zaterdag meldt dat de toestand door den gevallen regen eu het gunstig weder in de laatste dagen merkelijk is verbeterd. De voorjaarsoogst leverde in liet algemeen goede resultaten op, terwijl de veldarbeid voor den lateren oogst werd voortgezet. Officieel geconstateerd zijn 13 sterfgevallen door hongermen vreesde echter nog veel meer indirecte sterfgevallen. Kapitein Glover, de aanvoerder Haussa-expeditie ter Goudkust, is met nog eenige officieren te Liverpool aangekomen en door de voornaamste burgers en han delaren ontvangen. De burgemeester bood hen een diner aan. De Engelsche dagbladen bevatten een brief van den heer Gladstone aan een lid der liberale partij, welke afgevaardigde zijne aandacht had gevestigd op de onvoldoende organisatie dezer partij en op de noodzakelijkheid daarin ten spoedigste verbetering te brengen. In dezen brief zegt de oude premier dat al de maatregelen in de verschillende kiesdistricten genomen tot bereiking van het door den correspon dent aangewezen doel, van urgenten aard zijn; hij voegt er zelf bij//Niemand twijfelt er aan, dat de conser vatieve partij haar succes hoofdzakelijk te danken heeft aan de krachtige wijze, waarop zij is gedisci plineerd. Intusschen hoop ik, dat gij mij niet van inconsequentie zult beschuldigen, indien ik, in weer wil dezer overtuiging, weiger het voorzitterschap van eenige meeting te aanvaarden. Zoo ik dit deed zou ik mijn gewone sfeer verlaten en dit zou nadeelige ge volgen kunnen hebben. Daardoor zou aan de bewe ging een centraliseerend karakter worden gegeven, en zij zou de voordeelen verliezen, die zij juist verkrijgt door zich te localiseeren." In een kort opstel, dat ten doel had een drukfout in de dagbladen, waarin de brief geplaatst was, te herstellen, gewaagt de heer Gladstone op nieuw van de oorzaken van de jongste nederlaag der liberale partij, en betoogt dat deze niet uitsluitend aan de betere organisatie der tegenpartij moet worden toegeschreven, maar aan nog twee andere redenen welke hij niet noodig acht op te noemen, maar die haar grond vinden in de innerlijke oneenigheden der liberale partij en in het kwetsen van sommige belan gen, waarbij men vermoedelijk aan dc herbergiers en kroeghouders te denken heeft, die Gladstone door zijne bekende wet Van zich vervreemd heeft. Deze mededeeling van Gladstone zal zeker haar doel niet missen, de liberale partij, door den uitslag der verkiezingen eene korte pooze ontmoedigd, .tot verhoogde veerkracht te prikkelen. Vasthoudenheid is het ware kenmerk van het Angel-Saksische ras. Maar moet de raad vanGladstone alleen door de Eng. li beralen worden opgevolgd? Een der Londensche bladen ontvangt uit New-York, van 6 -dezer, het volgende telegram De Engelsche consul te Portau-Prince heeft een tractaat tot stand gebracht tusschen Haïti en St. Domingo, betreffende de leening van Haïti en de vernietiging der concessie voor de Samana-baai. Het voorloopig gouvernement heeft reeds een besluit uitgevaardigd, waarbij de con cessie wordt vervallen verklaard. De maatschappij, die de concessie had aangevraagd, heeft tegen die bekend making geprotesteerd eu de bescherming der Vereenigde Staten ingeroepen. Uit Sj'dney wordt van 6 dezer gemeldL dat Rocheforfc en zijn vrienden op deze wijze zijn ontkomen.: Zij hadden verlof bekomen om een tochtje te maken, ten einde ,te kunnen visschen van die gelegenheid gebruik makende hadden zij een bark weten aan te klampen, waarin zij zich hebben verborgen totdat zij de volle zee hadden bereikt. Italië. De paus ontving Zaterdag tal van vreemdelingen, zoowel uit Europpesche staten als uit Amerika te Rome gekomen. De landgraaf Eurs ten berg las namens hen een adres voor, waarin zij de vervolgingen betreuren waaraan de katholieke kerk is blootgesteld, waarin de degelijke houding van den paus wordt geprezen eu gezegd wordt dat de katholieke wereld de onafhanke lijkheid van liet pausdom biijft eischen. In zijn antwoord verklaarde de paus dat hij de toewijding der katholieken, te midden der tegenwoordige vervolgingen, loofde en dat hij vooral de vervolgingen tegen de geestelijkheid in Duitschland veroordeelde. Spanj e. De Gaceta deelt mede, dat het vuur der artillerie op San Pedro de Abanto Zondag is voortga zetmeer vooruitgeschoven batterijen zouden een algemeene kanonnade beginnen. Generaal Weyier heeft de kolonnes CarlisteU van Sierra Morena bij Segorbe verrast, hij verdreef ze in volslagen wanorde, bracht hun talrijke dooden en gekwetsten toe, en maakte ook krijgsgevangenen. De Gaceta meldt dat eerst acht, later nog meer Carlisten te San Pedro bij de .republikeinen een wa penstilstand zijn komen vragen, doch dat des ondanks het vuur is voortgezet. De Carlisten erkenden dat hun verliezen, ook door gemis aan hulp, veel grooter dan die der regeeringstroepen waren. Deze laatsten hebben thans op nieuw de noodige munitie ontvangen, om den strijd te kunnen voortzetten. In een te Parijs ontvangen depêche wordt beweerd dat Tristany bij Calaf 600 republikeinen overrompeld en zonder strijd gevangen genomen heeft. De Carlistische kommaudant te Ignalda heeft elk burger met 100 realen boete, gestraft die niet aan de processie op witten Donderdag heeft deelgenomen. Te Taragona heerscht groote agitatie de werklieden zijn in opstand. De Gaceta bericht dat de nieuw opgeworpen bat terijen op de hoogten van Carreras haar vuur tegen de positiën der Carlisten geopend hebbendat de vijand dat vuur niet beantwoord, maar alle werk zaamheden gestaakt heeft en zich in de loopgraven verscholen houdt. Kerk- en Schoolnieuws. Maandag morgen heeft de heer John, Evangelist alhier, in liet lokaal Toevlucht, afscheid genomen van het Zierikzeesche publiek, met een rede naar aanlei ding van Pbilipp. 1 .- 8a. Beroepen te Nieuw- en St. Joostland ds. P. Deelman- te Nijkerk op de Veluwe. Bedankt voor Benschop door ds. IT. Bax te Poort vliet; voor Wissekerke door ds. C. C. J. Hiebendaa te Driel. De Nieuwsb. meldt dat eerlang te Middelburg een bijeenkomst zal worden gehouden van Zeeuwsche pre- - dikanten, kerkeraadsleden en belangstellende gemeen teleden, ter bespreking der synodale voorstellen. De nrrondissements-rechtbank te Breda heeft einde lijk uitspraak gedaan in de zaak- van het classicaal bestuur van den Nederl. Herv. Kerkeraad in de classis Breda tegen den heer Koeken, predikant te Moerdijk. De gedaagde is bij gemotiveerd vonnis niet ontvankelijk verklaard iu zijn verzoek en in de kosten daarop veroordeeld. UITGEZEILD: 5 April. Johanna Maria, M. v. Aken. Rotterdam, gepasseerd reede van Zierikzee, Ylissingeu. 8 April Sinccrité, A. E. de Jonge, Zierikzee, Riga. Van 27 Maart tot 10 April 1874. Geboren: Eene dochter van iï. Findsom en J. Vereyke. Een zoon van J. van Akkeren en J. Leeuwe. Eene dochter van J. M. Gasille en H. J. de Looze. Eene dochter van L. M. van den Elide en J. Maijs. Eene dochter van J. Louwerse en A. Uil. Eene dochter van R. II. de Graaf en A. Nijs. Eene dochter N. K. Aan den Berge eu A. Hngestein. Een zoon van D. van der Ploeg en C. Westplaate. Eene dochter van J. P. Schouten en A. Monne. Een zoon van P. van der Est en D. Gebuijs. Een zoon van J. de Rijke en P. van der Voois. Eene dochter van W. van der Velde en M. C. Hausser. Gehuwd: H. C. Steenland jm. en M. van der Meet jd. Overleden: J. de Braai oud 70 j. mail van J. Verbrugge. G. H. yan der Klift oud 5 ra. d. A. Mallatider oud 5S j. jm. H. Hagestein oud 6 ra. d. J. Ii. Doelemau oud 3 j. d. A. Boomsluiter oud 51 j. man van M. v. d. Werf.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3