Buitenlandse!) Överiicht. WELDADIGHEID. zijn laatste vergadering voor dit winter-seizoen, onder voorzitterschap van dr. W. K. J. Schoor. Na het uitbrengen van het jaarverslag en het doen van reke ning, werd door dr. P. Schuringa een belangrijke bijdrage geleverd over natuur-zell'druk opgehelderd door eenige uitstekend fraaie proeven dezer kunst, afkom stig van de beroemde keizerlijke drukkerij te Weenen. Vervolgens nam de heer Sehuringa nog eenige interessante proeven met de luchtpomp. Daarna hield de heer J. Th. Oosterman een uit voerige rede over de arbeiders-kwestie en de coöperatieve beweging naar aanleiding van de stellingde groote revolutie was een algemeen ontbindings- en zuiverings proces waardoor op politiek en sociaal gebied, dus ook in de industrie, alle elementen werden vrij gemaakt en een nieuw tijdperk van ontwikkeling geopend aan het tegenwoordige en toekomstige geslacht is de taak opgelegd uit de vrij geworden elementen weder nieuwe en betere dingen op te bouwen. Men leest in de Landbouw Courant dd. 19 Maart l.l. het volgende, belangrijke bericht omtrent de meekrap en de daaruit vervaardigd wordende kleurstoffen. Het gevaar van de kunstmatige alizarine voor den meerkraftverbouw schijnt in liet zuiden van Frankrijk steeds nog eer te laag dan te hoog geschat te worden. De kamer van koophandel van Avignon behandelde tengevolge eener aanvrage van de Société d' agriculture te Vaucluse dit onderwerp, en komt in hoofkzaak tot het besluit, dat de uitzichten op voortdurend gebruik van meekrap steeds gunstiger worden, en de vrees, die de invoering van kunst matige alizarine te weeg gebracht heeft, zeker over dreven was. Uit mededeelingen uit groote indu- strieele middelpunten, waar het gebruik van meekrap het meest ontwikkeld is blijkt het, dat kunstmatige alizarine als verfstof bij de meekrap of zijne afge leide verfstoffen achterstaat dat sommige tinten daarmee niet te weeg gebracht kannen worden, en dat zij de voor de groote verwerij noodige vastheid tfixité) niet bezitdat zij slechts in gebruik met meekrap bevredigende resultaten geeft eu dus hare toepassing slechts beperkt kan zijn. De ruwe grond stof, liet anthraceen, zou tengevolge van de nog zeer beperkte aanvrage zeer in prijs gestegen zijn, en de relatieve prijs der beide verfstoffen zou ten gunste van de meekrap uitvallen. De meekrap-verbouw zou om die reden niet ernstig bedreigd schijnen, maar het zou geraden zijn, zooveel mogelijk te streven naar verlaging van de kosten van productie. Tot dit laatste resultaat kwam ook Pernod iu eene aan gemelde Société overgelegde memorie, die echter niet zoo geheel eensgezind luidt met die van de kamer van koophandel. Deze zegt onder anderen, dat hij niet heeft kunnen te weten komen hoeveel anthraceen de verschillende gasfabrieken jaarlijks kun nen leverende opgaven dienaangaande zijn zeer verschillend, maar hij meende dat deze productie aanzienlijk genoeg was, om binnen zekere grenzen op den meekrap-verbouw nadeeligen invloed uit te kun nen oefenen. Wij voegen er bij, zegt de D. Ind Zeit, dat volgens den arabtelijken catalogus der Weener- tentoonstelling de gezamentlijke productie van kunst matige alizarine in het jaar 3 873 bedroeg 22000 centen., deeg van 10 percent, ter waarde van 4 millioen tha ler hiervan komen 15000 cent. op Duitschland en 6000 cent. op Engeland. Anthraceen zou bij 0,05 pet. gehalte in de door de gezamenlijke gasfabrieken geproduceerde 5 millioen teer in voldoende mate voorhanden zijn. Op 17 Maart, den dag van het afsterven van Z. M. Willen II en ook de dag, waarop onze koning, Z. M. Willem III, voor 25 jaren den troon aanvaardde, werd te Oegstgeest op een der kruiswegen een eik geplant, die de //Koningseik" zal worden genoemd. Bij deze gelegenheid hield de heer A. 11. Buiterschild, predikant aldaar, eene schoone toepasselijke aanspraak. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier bij den Ho ogen Baad Mr. B. Ermerins, thans subst.-griffier bij liet prov. gerechtshof in Zuid-Holland. De heer H. J. van 'der Beest, van Oost-Souburg, is gesteld ter beschikking van den gouverneur-ge neraal van Ned.-Indie, om te worden geplaatst als onderopziener der 2e klasse over de smederij, den koper- en blikslagerswinkel bij de nrtillerie-construc- winkel te Soerabaija. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad te Hoek gekozen de heer M. de Begt met 30 van de 50 geldig uitgebrachte stemmen. Z. M. heeft goedgevonden den off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht H. Moermans, op zijn daartoe gedaan verzoek,wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst, ten gevolge van in en door den dienst ontstane lichaams gebreken, met 1 April a.s. op pens. te stellen, onder toekenning van een jaarlijkse!) pensioen van 700. Professor Selenka is tot hoogleeraar naar Erlangen beroepen. De uitslag der jl. Woensdag te Botterdam gehouden veiling van gouvernementskoffie is zeer ver beneden de taxatie gebleven. Gemiddeld was de opbrengst 13|/3 cent per 1/2 kg. minder dan op grond van de laatste veilingen geschat was. Is deze uitkomst aangenaam voor tallooze verbruikers van koflie, welk artikel in het laatste jaar een ongekend hoogen prijs had bereikt en nu weder aanmerkelijk dalen zal, minder voor- deelig is zij voor de schatkist. Wel levert zij geene misrekening op, omdat bij de Indische begrooting voor 1874 slechts op een prijs van 45 ceut per 1/2 kg. dooreen is gerekend, en de opbrengst van de ver schillende soorten Woensdag nog tussclien 4-7 en 67 cent afwisselde, maar tegenover de enorme kosten, die de oorlog met Atchin inet zich voert, ware ook dit jaar de buitengewone winst, die uit de stijging der koffieprijzen in het vorige jaar voortgevloeid is, niet onwelkom geweest. Op de 84,000 balen, die geveild zijn, veroorzaakt de daling een winstderving voor het rijk van niet minder dan 13 a 14 ton. {Hand. BI.) Gemeut, 18 Maart. Gisteren had alhier een treu rig ongeluk plaats. De 18-jarige dochter van Jan Biemans, landbouwer, wonende te Erp, bad zich naar deze gemeente begeven ora een en ander te koopen. Bij het naar huis keeren omtreeks middag, wilde het toeval, dat een boom staande langs den provincialen weg, nagenoeg ontworteld, bij liet neervallen juist het meisje trof, dat na eenige oogenblikken als dood werd opgenomen. Voorzeker strekt dit droevig feit al weer tot waar schuwing, dat men bij het vellen van boomen niet te omzichtig kan te werk gaan. De werklieden toch hadden, zoodra de klok 12 ure sloeg, dien boom, hoewel hij op het vallen stond, verlaten, ten einde toch vooral niet te laat te komen bij het eten. De afgeloopen week heeft voor het Fransche gou vernement weder een onaangename beproeving opgele verd, een beproeving die onaangenaam blijft al is ook de regeering haar, schijnbaar met glans, te boven gekomen. Wij bedoelen de interpellatie der regeering door de linkerzijde bij monde van den heer Challemel- Lacour, die deze taak had overgenomen van den heer Gambetta om de scherpe kleur een weinig te temperen, die de interpellatie hebben kon wanneer Gambetta, de vurige linkervleugelman, haar ten gehoore der kamer en der natie bracht. Dat deze interpellatie moest worden gehouden is op zich zelf eigenlijk reeds een votum van wan trouwen jegens de regeering. Voor niemand kan het een geheim zijn dat de handhaving en definitieve vestiging der republiek geenszins de taak is welker vervulling het kabinet de Broglie oprecht kan ter harte nemen. Dat dit kabinet voor 't uiterlijke de bestaande orde van zaken eerbiedigt en gedurig verzekert te zullen blijven eerbiedigen kan de natie evenmin ge ruststellen daartoe zijn de monarchale sympathieën der bewindsmannen te zeer bekend. Bestond er eenig vertrouwen in het tegenwoordige gouvernement dan zouden deze vragen van den heer Challemel-Lacour niet noodig geweest zijn. Hij zeide te meenen dat de kamer recht heeft op een zeer stellige verklaring- van het ministerie omtrent de beteekenis van het sepienniumdaarom verlangde hij te weten of het sepiennium waarheid was of schijn of het bestuur van Mac-Mahon boven elke aanranding was verheven en of de regeering elke poging van monarchale zijde, om den bestaanden regeeringsvorm te veranderen en de eenhoofdige regcering iu te voeren, zou helpen verijdelen P Na eerst te hebben betoogd dat de wet op de maires noodzakelijk was en goed werd toegepast, ant woordde de hertog de Broglie ongeveer het volgende De kamer heeft het hoogste beleid der landsaange- legenheden toevertrouwd aan maarschalk Mac-Mahon, wicn deze macht is gegeven voor een tijdperk van zeven jaardit staat onveranderlijk vast en dus is het sepiennium boven eiken aanval verheven. De be doeling van het sepiennium was dat Frankrijk, althans gedurende de eerstvolgende zeven jareu, geen strijd over het opperbestuur zou te duchten hebbendeze zekerheid is meer waard dan. de platonische verzeke ring dat Frankrijk een republiek is. Wat Frankrijk eindelijk zal worden moet later door de kamer beslist worden terwijl al spoedig de gewichtige taak aan dit lichaam zal opgelegd worden om het wetsontwerp tot invoering eener eerste kamer te overwegen. Het is duidelijk op te merken dat de hertog de Broglie zich iu de klem gevoelde tusschen de linker en rechterzijde en dat hij, beide trachtende te believen, de linker veel saefcisfaefcie van haar interpellatie gaf zonder de rechter te voldoen. De heer Cazenove van de uiterste rechterzijde was zelfs onhandig genoeg om tc zeggen dat de kamer door het septenniuni geenszins gebonden was en de monarchie kon herstellen wanneer zij wilde. Zijn rede wekte den lachlust op, doch legde tevens bloot wat de Broglie liever onder den dekmantel had gehouden. Deze verklaarde dan ook dat wat de lieer Cazenove gezegd had diens persoonlijk gevoelen, doch niet dat van de regeering was. Op voorstel van de rechterzijde is vervolgens de eenvoudige orde van den dag over de interpellatie aangenomen met 380 tegen 318 stemmen. De linkerzijde acht het doel der interpellatie bereikt daar de regeering haar dubbelzinnige houding niet heeft kunnen verbergenzij verwacht dan ook dat de natie dit bij elke verkieztng wel aan de regeering zal doen zien. De president Mac-Mahon heeft zich zeer ingenomen verklaard met de houding van den hertog de Broglie en hem dit met een brief, die in het Journal Officiel is geplubiceerd, te kennen gegeven. Deze brief luidt aldus z/Ik heb de rede gelezen, die gij Woensdag in de Nationale Vergadering gehouden hebt. //Zij komt overeen met de woorden, die ik zelf tot den president en de leden der l'arijsclie rechtbank van koophandel gericht heb. z/Uw rede draagt mitsdien mijn volkomen goed keuring weg, en ik betuig er u mijn dank voor, dat gij de rechten en plichten, die mij door het vertrou wen der Nationale Vergadering gedurende zeven jaren opgedragen en opgelegd zijn, zoo goed begrepen hebt." Over de Bonapartistische demonstratie te Cliislelmrst zegt de Timesdat de vrienden van den jongen prins hem goed geraden hebben. Hij loopt geen gevaar, dat men hem aan zijn woord zal houden, want, ofschoon liet lang niet zeker is, dat een volksstemming liet keizerrijk zou hetstellen, het is zeker, dat daardoor het tegenwoordige gouvernement weggejaagd zou wor den eu de hertog de Broglie zal zich wel wachten om er de proef van te nemen. 13e prins kan dus gerust op een plebiscit aandringen. De Daily News zegt, dat het recht van den keizerlijken prins minst genomen even sterk is als dat van de tegenwoordige meerderheid te Versailles, die zich aan geene herkiezing durft onder werpen, voor dat zij drie millioen Frauschen van de kiezerslijsten heeft geschrapt. Het blad gelooft, dat Frankrijk ten slotte slechts de keus zal hebben tus sclien de republiek en het keizerrijk. De Bost ziet in de bedevaart naar Cliislelmrst een belangrijk politiek verschijnsel. Het politiek lichaam van Frankrijk is ziek. Naar alle kanten ziet men naar een geneesmiddel uit en men vindt er slechts één. Is het wonder, dat men besluit het te nemen De Standaid gelooft niet, dat de zaak van den keizerlijken prins iets door den afval van prins Napoleon lijden zal. Het is zelfs veel waard, van zijn hulp bevrijd te zijn. De Hour gelooft, dat de kansen van het Bonapartisme beter staan dan ooit na den dag van Sedan en de Telegraph schrijft dat toe niet aan verdienste of eigen kracht, maar aan de onbegrijpelijke misslagen der thans in Frankrijk heerschende partijen. X^erk- en Schoolnieuws, Drietal voor de Ghr. Ger. Gem. te Bruinisse, dr. M. Keulemans te MiddelburgJ. YV. A. Nottcn te Leeuwarden en P. den Boer te Veere. Drietal te 's Gravenliage dr. A. E. Gerth van Wijk te Groningen ds. Tl. V. Ilogerzeil, te Arnhem en dr. A. 0. J. van Maasdijk, te Haarlem. Beroepen te Vlissingen, dr. F. L. Rutgers te Brammen. Beroepen te Kats ds. YV. H. G. Harders te Grams- bergen. Beroepen te Oosterland ds. Bruins te Amstelveen. Ds. A. de Vlieger te Oosterland heeft aangenomen de toezegging van beroep naar Katwijk a/zee. Door den gouv. generaal van Ned.-Indie is benoemd tot hoofdondenv. der openbare lagere school te Bojo- lali (Soerakarta), de heer A. den Hamer, thans hoofd- onderw. der openb. lagere school te Pontianak (Wcsterafd. van Borneo). Onder hartelijke dankbetuioing berichten DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzeedat zij ten behoeve der Armen van alle Gezindten te dezer stede hebben ontvangen de Som van f 37,55, als zuivere opbrengst van het op Vrijdag* 20 dezer door het muziekgezelschap //Kunst en Eer" gegeven Concert. Zierikzee, 23 Maart 1874. Diakenen voornoemd, J. E. MÜLOCK HOUWER, Voorzitter. J. BET-HE Secretaris

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3