ZIMIKZEESOIE COURANT voor het aitondis- jlSsm. sement Zierihzee. 1874. No. 24. Woensdag 25 Maart, 77ste j aargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Vereenigingen van Landbouwers. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TI EN Per gewonen regel 10 cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van I5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 51. LAKE MAN. Geen tijdperk der geschiedenis zag zooveel vereenigingen ontstaan op elk gebied als de onze. De oude waarheid dat eendracht macht maakt en dat zelfs zeer kleine krachten door- aansluiting en vereeniging een groot vermogen lcuDnen ontwikkelen, wordt in onzen tijd moei en meer begrepen. Men ziet dan ook ver eenigingen en bonden tot stand komen niet alleen tot veraangenaming en vergemakkelijking van het gezellige maatschappelijke leven, maar ook in de verschillende takken van nijverheid en in elk vak van het maatschappelijk bedrijf. Toch mag men wel beweren dat het beginsel der vereeniging nog hier en daar voor toepas sing vatbaar is, waar 't ook ontwijfelbaar nut tig en voordeelig zou kunnen werken. Slaan wij b.v. het oog op onze landbouw-nijverheid, dan zien wij daar eenige groote maatschappijen, ten deele reeds sedert jaren werkzaam, en waarvan bet algemeene nut niet kan worden ontkend, doch het is tevens in het oogvallend hoe weinig plaatselijke en met het oog op de locale toestanden meer rechtstreeks berekende vereenigingen van landbouwers er nog slechts bestaan. Het mag waarlijk wel verwondering baren dat er niet in ons landbouwende land een menigte van dergelijke plaatselijke veree nigingen bloeien. De provincie Limburg maakt in dit opzicht een gunstige uitzondering. Daar zijn in de laatste jaren een aantal landbouw- casino's ontstaan, en het practisch nut dat zij stichten lokt gaandeweg ook in het naburige Noord-Brabant tot navolging uit. Het komt ons niet ongepast voor nog eens opzettelijk de aandacht onzer Zeeuwsche land bouwers op dit inderdaad belangrijke punt te vestigen. Gaarne willen wij medewerken om de wenschelijkheid der oprichting- van dergelijke plaatselijke vereenigingen van landbouwers, landbouw-casino's of landbouw-soeiteiten meer ingang te doen vinden. Met veel ingenomen heid vermelden wij dan ook dat er sedert kort in het eiland Schouwen reeds twee dergelijke vereenigingen zijn opgericht, u.l. te Noordgouwe en te Noordwelle, op welke wij ons voorstellen later nog eens uitvoerig terug- te komen. De strekking en werking der groote Iand- bouw-maatschappijen zijn in vele opzichten uitstekend. Van deze vereenigingen gaan de zoo nuttige tentoonstellingen uit; zij brengen de pers in beweging om algemeene begrippen van zaken den landbouw betreffende te ver spreiden en ingang te doen viudeu, zij kunnen den landbouwers ingenomenheid met hun zoo bij uitnemendheid nuttig vak inboezemen en veel bijdragen tot verheffing van den landbou wersstand. Maar de werkkring dier groote maatschappijen is veel te wijd van omvang, zoodat het directe practische nut voor elke streek en voor iederen landbouwer in bet bij zonder zich nog- niet zoo gemakkelijk laat aanwijzen. Geen tak van industrie toch is er waarbij zooveel rekening moet gekoude 1 worden met plaatselijke toestanden en bijzondere om standigheden als bij den landbouw en met die bijzondere plaatselijke omstandigheden kan een groote algemeene vereeniging zich niet bemoeien. Bovendien is er bij groote maatschappijen geen sprake van eigenlijk practisch nuttig onderling overleg, noch van leerzame bespreking van allerlei voorkomende zaken door de leden. Slechts de plaatselijke vereeniging kan in dit opzickt iets doen. Over de inrichting van de plaatselijke ver eenigingen die wij zouden wenscben opgericht te zien zullen wij thans niot uitweiden, maar slechts in algemeene trekken haar nuttige strekking trachten aan te wijzen. De directe goede vruchten die zij kunnen opleveren kan men brengen onder de volgende hoofdpuuten onderling verkeer en mededeeling van elks bijzondere ondervindingen, waarne mingen en denkbeeldenonderlinge samen werking tot bet nemen van proevenonderling overleg ter behartiging van de algemeene be langen der landbouwers ten opzichte van de grondeigenaren, den staat en de wet, alsmede ten opzichte der arbeiders. Aangaande het eerste punt merken wij op dat, aangezien de tijden van het monopolie voorbij zijn, elks bijzonder belang het best ge diend kan worden door de hulp van aller gezamenlijke kennis en ondervinding. De belangen van den landbouwer en de eischen des tijds vorderen dat hij alle krachten inspant om zijn arbeid zoo extensief en zoo intensief mogelijk te maken, dat is: om op zoo breede schaal mogelijk tegelijk zoo winst gevend mogelijk te arbeiden. De tijd is voorbij dat de landbouwer in vrome berusting zaait en plant zooals hij 't van vader en grootvader gezien heeft en verder van lucht en grond, van weer en wind, of zooals de een zegt van Hoo- ger hand en de andere van 't toeval of 't gelnk afwacht wat zijn arbeid geven zal. Het staat natuurlijk als een paal boven water dat ieder meusch, ook de landbouwer, in zijn arbeid altoos afhankelijk blijft aan Hooger bestel; doch dit mag hem niet weerhouden alle krachten van zijn eigen denkvermogen, al zijn ervaring en al de voorlichting der wetenschap te ge bruiken om aan den grond rijke en overvloe dige oogsten te ontwoekeren. Welnn, geen beter middel om zijn kennis cn ervaring uit te breiden, om van dwalingen cn vooroordeeleu ontslagen te worden en in zijn vak vooruit te gaan dan opzettelijk daarop berekende omgang en conversatie met zijn vakgenooten. Wat de dorpsherberg of sociteit evenmin geven kan als de gewone wekelijksehe ontmoetingen, op den marktdag, in de stad, dat kunnen de dorps-landbouwvereenigingen wel geven. In de samenkomsten dier vereenigingen is het vak hoofdzaak en niet de gewone flauwe en nut- telooze conversatie, waarmede men meestal, onder het bittertje, in do herberg zich moet behelpen. In de tweede plaats noemden wij de proeven. Met hoeveel bedenking en tegenkanting-, stijf hoofdig verzet zelfs, de wetenschappelijke land bouw nog te worstelen kebbe, niets zal kunnen tegenhouden dat de landbouwwetenschap ten laatste moet overwinnen en alom gehuldigd worden. De meeste teleurstellingen waartoe de proeven met nieuwe werktuigen, nieuwe manieren, nieuwe bemestingen en in 't algemeen alle proefnemingen aanleiding geven, worden veroorzaakt door de zwakheid der op zichzelf staande krachten. Wij kunnen ons voorstellen dat een modern landbouwer zich met zijn werk ruïneert enkel omdat hij alleen staat en alleen gelaten wordt, terwijl hij tot een zegen voor allen kon zijn, zoo hij in overleg en vereeniging met zijn vakgenooten kon arbeiden. De aankoop van kostbare werktuigen gaat veler krachten te boven met vereenigde krach ten valt hij niet zwaar, terwijl de werktuigen in veel gevallen onderscheidene landbouwers achtervolgens kunnen dienen. Voor 't geval eenig werktuig later mocht tegenvallen of min der aan 't doel beantwoorden, wordt de schade onder velen verdeeld en gemakkelijk gedragen. Het nemen van proeven met chemische mest stoffen, die gedurig meer opgang maken en voor den intensieven landbouw onmisbaar zijn, kan bet voordeeligst geschieden door een ver eeniging. De aankoop van die meststoffen is ook aanmerkelijk voordeeliger bij groote hoe veelheden dan bij kleine en een vereeniging kan die groote inkoopen doen. Er schuilt veel bedrog onder die chemische meststoffen, zoodat wel elke partij moet onderzocht worden door een vertrouwd scheikundige en de kosten van dit onderzoek kunnen door een vereeniging gemakkelijk worden gedragen. liet wordt meer en meer noodig dat de landbou wers proefvelden aanleggen ton einde steeds meer door te dringen tot bet wezen van bun vak: nauw keurige kennis van don grond en van de eigenaar dige voedingsstoffen die t- gewas vercischt. Voor ieder landbouwer in het bijzonder heeft liet aanleggen en met nut bestndeeren van zulk een proefveld eigenaardige bezwaren, die ge noegzaam allen overwonnen worden wanneer de vereeniging der landbouwers van den om trek zich daarop toelegt. Eindelijk is er geen beter middel tot behar tiging en bepleiting der belangen van don landbouwer en zijn bedrijf dan de vereeniging- van vele vakgenooten tot één lichaam. Voort durend komen er belangrijke zaken voor omtrent welke de op zichzelf staande landbouwer in bot onzekere on onbestemde blijft, waarin bij machteloos is, of die zijn aandacht ontglippen, hoezeer zij ook zijn belang raken. Wij noemen b.v. slechtspolderzaken, tienden, de jachtwet, de grondbelasting, de middelen van vervoer, de regeeringsmaatregelen in tijden van vee ziekte, de verhouding- tot de arbeiders en de fabrikanten. De vereeniging kan zich al deze zaken en nog veel andere meer aantrekken en voor de behartiging der gemeenschappelijke belangen zorgen.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1