reeds aan de centrale commissie voor het geschenk kenbaar gemaakt. Nu Z. M. de Koning zelf heeft te kennen gegeven dat hij in substantie geen cadeau begeert en de daar voor bijeengebrachte gelden liever vvensclit bestemd te zien voor een of ander liefdadig doel, zal ge\vis menigeen een pak van 't hart genomen zijn. Jammer, dat nu ons provinciaal geschenk al in de maak is. Ondertusschen komt nu de nieuwe gewichtige vraag: welk liefdadig doel P Gelukkig hebben we nog een week of wat om daarover te haspelen. I)e ideecn- verzinners zijn waarschijnlijk al aan 't werk. De heer Mr. P. G. Baron Nahuys, 's konings commissaris in Overijsel, heeft van het bekende plan om ook aan II. M. de koningin een nationale hulde blijk op 12 Mei aan te bieden, afgezien, wegens den onvoldoenden bijval dien het gevonden heeft. Thans, nu er van afscheiding alzoo geen sprake meer kan zijn, sporen wij gaarne met klem aan om de pogingen van het dames-comité te ondersteunen, opdat, in elk geval aan II. M. de Koningin op 12 Mei een bewijs van liefde en verknochtheid der natie worde gegeven. Vlissingen. Jl. Zondag overleed in het. gasthuis alhier, de matroos Charles Brigt, die in de vorige week aan boord van het Amerikaansch driemastschip Eliza. McNeil in 't ruim was gevallen. Het lijk van James Mc. Carty, 't welk den 25 [Februari van datzelfde schip in het gasthuis is gebracht, werd eergisteren naar de begraafplaats vervoerd en in het lijkenhuis gezet ora daar geschouwd te worden. De Echo meldt, dat Z. M. de keizer van Rusland te Vlissingen naar Engeland zal scheep gaan, aan boord van de Livadia, welke tegen dien tijd uit de Krira daar zal aankomen. 's Gravenhage, 3 Maart. Aan het dep. van marine is beden aanbesteed liet maken en opstellen van een ijzeren lichtopstand aan de Biezeliugsche Ham. (Zuid- Beveland) bet maken en verhoogen van het ijzeren lichthuis bij Hoedekenskerke het. maken en opstellen van een ijzeren lichtopstand bij Neuzen, alles met den aankleve van dien. Van de zeven ingekonen biljetten was het minste dat van de heeven D. A. Schretlen en Co. te Leiden, voor 3888. 's Gravenhage 3 Maart. Een zeer droevig voorval had heden morgen plaats. Een 20jarige meid, sedert een paar dagen uit haar dienst ontslagen, zonder ern stige motieven en die hier vriend nog magen be zat, zij was uit Zutphen herkomstig en M. v. D genaamd was ten einde raad; geen geld, geen goed of voedsel meer bezittende en niet willende bedelen, wierp zij zich, na den ganschen nacht te hebben rondgedwaald, in 't water aan de Loosduinsche brug. Een nachtwacht bemerkte dit en begaf zich te water 't meisje was reeds gezonken, doch greep nog zijn sabel, waardoor het gelukte haar te redden. Zij werd geheel bewusteloos naar de nabijgelegene herberg van W. gebracht ea van daar, door den agent van politie F. van der Vlis, naar het politiebureau, waar de chir. van Dorsten onmiddellijk tegenwoordig was om de on gelukkige te helpen. Men bracht haar per brancard naar 't gasthuis, waar zij weldra, door zeer doelma tige middelen, haar bewustzijn herkreeg. Uit Noord-Holland wordt aan de N. Rett. Court. geschreven dat de meekrap-cultuur in die provincie waarschijnlijk werdra zal worden opgegeven. In den Waarde- en Groet-polder, waar men voor twin tig jaar met de meekrapteell is begonnen en waar deze tak van landbouw zoo was toegenomen dat er zeven meestoven en een stoominaalderij gevonden wor den, komt men er nu al toe de jarige mee uit te ploegen en door ander gewas te vervangen. Zoo had een landbouwer 6V2 hectare puike jarige mee, die hij geheel heeft omgeploegd. Anderen zullen dit voorbeeld volgen. Daar ook niemand voornemens is dit jaar kiemen te zetten zoo zal met 1874 in Noord-Holland de teelt van meekrap waarschijnlijk geheel dood zijn. Een en ander is het gevolg van het toenemend gebruik van Alizarine als kleurstof en de daardoor veroorzaakte lage prijzen. In de zitting van Dinsdag 3 Maart heeft de Tweede Kamer, met 50 tegen 13 stemmen, aangenomen het voorstel der heeren Tak, c. s. tot het instellen van een enquête naar den toestand van de Nederlandsche liandelsinariue de oorzaken van de afnemende sterkte der vloot en de maatregelen die door de regeering zouden kunnen genomen worden omgaan de scheep vaart onder Nederlandsche vlag een krachtige en toenemende ontwikkeling te verzekeren. Bij het bataillon mineurs en sappeurs zal een afzonderlijke compagnie worden opgericht, die uitslui- end met den dienst van de veldtelegraphie zal worden belast. Het door Zeeland te dragen aandeel in de lichting der nationale militie van 1874 bedraagt 4-90. totaal 11000 man. Een controleur op Madura, de heer van Slijpe, heeft, uit wanhoop uver het vooruitzicht, dat dit jaar in zijn afdeeling waarschijnlijk misgewas zou zijn, zich zeiven en zijne twee kinderen liet leven benomen. In de oproeping der commissie bestaande uit de heeren J. Maurits Ganderheijden, Ch. Bnsken-Huet en W. F. van Genderen wegens liet vieren van het krooniugsfeest van Z. M. op 12 Mei a. s., inde kolonie Suriname leest men Iedere Nederlander herinnert zich met dankbaarheid al hetgeen hij aan liet Huis van Oranje verplicht is hoe dat Stamhuis steeds lief en leed inet de ingezete nen heeft willen dcelen hoe ook onze geëerbiedigde koning, als waardige telg van dat huis, zich persoon lijk in het gevaar begaf, om, toen de nood tot het hoogste toppunt was geklommen, toen liet water een gedeelte van Nederland dreigde te verwoesten en vele ongelukkigen van have en goed, ja zelfs van het leven te berooven, niuL alleen met raad, maar ook met de daad bijstand en hulp te bieden maar vooral ieder ingezeten dezer kolonie herdenkt dankbaar de zegeningen door zijn bestuur aan Suriname geschon ken hoe hij door de opheffing der slavernij uit te spreken, aan duizenden de vrijheid schonk en door een verbeterden regeeringsvorm en een mildere wet geving de welvaart dezer kolonie heeft willen be vorderen. De commissie vertrouwt dan ook dat het haar aan medewerking tot bereiking van liet voorgestelde doel niet zal ontbreken. Buitenland. 1U1 tl* a. ra Jk r ij 1c. Men heeft een zeer uitvoerig rapport verspreid over de uitrusting der nationale garde tijdens het beleg van Parijs, waarin verschillende zaken worden behandeld, die op enkele personen een vrij ongunstig licht doen vallen. Volgens de jongste tijdingen uit Creuzot is de heer Schneider, vroeger president van 't wetgevend lichaam, weder ingestort en verkeert hij in groot levensgevaar. Te Toulouse heeft men dezer dagen een proeve ge nomen met een nieuwe gepantserde kanonneerboot, die zoowel te water als te Jand kan worden gebruikt. De snelheid te water zou acht knoopen zijn en te land zou het schip als spoortrein, voorzien van wielen, aan acht wagens gelijk staan, 't Is voorwaar een schoone en vernuftige uitvinding Het proces tegen maarschalk Bazaine heeft, volgens la Libertc, ruim 160,000 fr. gekost, waarvan 84,000 fr. aan algemeene proceskosten en ongeveer 80,000 fr. aan het in orde brengen van de rechtszaal te Trianon en Compiëgne. Het is den lieer Adelbert de Bourbon niet mogen gelukken zich met zijne zusters als kleinkinderen van Lodewijk XVI te doen erkennen. Na de partijdigheid der regeering in dezen, zooals bleek uit het verbod ora hunne portretten te verkoopen, waardoor de sprekende gelijkenis van den heer A. de Bourbon op Lodewijk XVI en van zijne zuster op Marie Antoinette publiek zouden zijn geworden, hadden wij geen anderen uitslag verwacht. Toch zal geen onpartijdige door die uitspraak van overtuiging veranderen. Indien zij niet van Lodewijk XVI afstamden, waarom werd hun dan onlangs 2 millioen aangeboden indien zij van bun eisch tot erkenning afzagen Yoeg hierbij dat onlangs in de Spenersche Zeilung geschreven werd, dat de uitslag van het proces van Pruisen afhing, aangezien bij het ministerie aldaar bescheiden berustende waren die aan allen twijfel een einde maakten. Voeg hier tevens bij de heftige bewoordingen waarin het arrest vervat was, heftige bewoordingen die ten duidelijkste doen uitko men, hoe die zaak niet zonder animositeit behandeld is. 'I Schijnt dat de erfgenamen van Naundorff, die door het hof van appèl in hnu proces tegen den graaf de Chambord in- 't ongelijk zijn gesteld, niet in deze uitspraak zullen berusten. Terwijl men van hun beroep in cassatie spreekt, openbaart de Gaulois een brief, die //prins Adelbert" (luitenant bij 't reg. grenadiers en jagers te 's Gravenhagc) aan den graaf de Chambord en ook, naar men zegt, aan den graaf van Parijs zou hebben gericht, waarin hij rechtstreeks een schikking voorstelt en wel in deze woorden //Tengevolge van dat verdrag, waarvan de bepalingen door overleg tusschen onze zaakgelastigden zouden worden vastgesteld, zoudt gij den prins Adelbert en de prinses Amelie erkennen als de wettige kinderen van den hertog van Normandie (Lodewijk XVII) en zoudt gij u verbinden, hen zoo spoedig mogelijk de goederen, waardigheden, titels en eereteekenen, aan hun rang verbonden, terug te doen geven. //Daartegenover zouden de prinses Amelie en ik al de rechten op de kroon van Frankrijk, die wij van onzen ongelukkigen vader hadden moeten erven, afstaan te uwen behoeve. //Dat tractaat zon geheim moeten blijven en niet in volkomen werking komen voor den naar wij hopen eerlang aan te breken dag, waarop Frankrijk u op den troon onzer vaderen zal roepen. //Op het oogenblik dat noodlottige partij-twisten ons arm vaderland aan zooveel gevaren blootstellen, hebben wij het plicht geacht om, gelijk bij deze ge schiedt, aan liet Frnnsche volk, dat wij boven alles liefhebben, dit plechtig bewijs te geven van vader landslievende zelfverloochening. //Hiermede bidden wij God, waarde neef, dat hij u in zijn heilige en waardige bescherming neme. //Adelbert de Bourbon." Engeland. Twee leden der nieuwe regcering hebben een tipje van den sluier des geheims opgetild, die nog over de toekomstige politiek der regeering hangt. Het zijn de heeren Selwin-Ibbetson en lord Cecil, onder-secretaris van staat voor binnenlandsche zaken en directeur van het artillerie-wezen. De eerste gaf te Saffron Waldon aan zijne kiezers te kennen, dat de regeering met een overschot van 5 millioen pond sterling niet kon denken aan de geheele opheffing der incometax. Hoogstens zou zij alle in komsten, tot 300 p. st. per jaar toe, kunnen vrijmaken. De tweede gaf als zijn meening te kennen dat de beste politiek zou zijn een wetgevende stilstand van twee jaren. Daarmee zou, z. i., èn de werking der revolutionnaire wetten van het vorige bewind getemperd, èn de eer des lands verhoogd worden Of Engeland ook veel van Disraeli's regeering te wachten heeft De regeering heeft gelast dat nog een stoomschip met een afdeeling van een hospitaal-korps naar de Goudkust zal vertrekken om de talrijke zieken en gewonden des te spoediger naar het vaderlaud terug te voeren. 13 n i t s c h I a ii cl. Zaterdag te 11 ure kwamen de hertog en hertogin van Edinburg uit St. Petersburg aan den Oosfcerspoorweg te Berlijn aan. Het jeugdig echtpaar werd daar dooi den kroonprins en gemalin, al de prinsen van liet koninklijk huis, de prinsen van Wurtembcrg, den kroonprins van Engeland en gemalin, den erfprins van Meiningen, het personeel der Engelsche en Rus sische ambassades en een aantal andere autoriteiten begroet. De straten wemelden van juichende toeschouwers. De keizer, al de prinsessen, de hoogste leden dei- hof houding, generaals, de echtgenooten der gezanten, waren in het koninklijk slot vereenigd, toen de reizigers daar binnentraden. De ontvangst was schitterend en uiterst hartelijk. Dadelijk brachten de hooge gasten den keizer daarop een bezoek en de keizerin vergezelde lien van 't paleis van haar gemaal naar 't slot van H. M. waar de gasten gelogeerd zijn. Heden groot gala-diner, hun ter eere. Zondag had in de witte zaal van liet keizerlijk paleis te Berlijn een diner van 120 couverts plaats, ter eere van den prins en der prinses van Wales. Grootvorst Nicolaas Konstantinowitsch en de hertog Eugenius van Wurtemberg behoorden onder de gasten. Wegens de koude temperatuur in de zaal, kon de keizer aan het diner geen deel nemen en daarom bracht de keizerin een dronk op den Engelschen kroonprins en diens gemalin uit. Maandag vertrokken dc hooge reizigers naar Keulen p a xi j e. Uit alle berichten der laatste dagen blijkt, dat de Carlisten meer on meer veld winnen. Is dit, op zich zelf, zeer te betreuren, omdat Spanje, evenmin als eenig ander land, van het clericalisrae heil heeft te verwachten, de schuld voor dezen toestand ligt grootendeels bij de republikeinen. Niet het belang van den staat, maar dat der par tijen heeft al te lang en al te veel in Spanje den boventoon gevoerd. Alleen daardoor had men in de laatste jaren ministeriëele veranderingen voor en ra, die in den gang van zaken verslapping en in den strijd tegen het. Carl isme een flauwheid onvermijde lijk maakten, waarvan 't einde niet anders dan den ondergang des lands kan zijn. Thans vereenigt men zich om geld en legers bij een te brengen, thans, nu 't waarschijnlijk te laat is. Volgens tijdingen uil Madrid, te Lissabon ontvan gen. hebben de gemeenteraad en dc gewestelijke ver tegenwoordiging een zitting gehouden en zich vereenigd met een voorstel, om liet gouvernement t.e hulp te komen. De bankier Gandeara heeft de dagbladpers tot een bijeenkomst opgeroepen en het organiseeren van een leger van 10,000 vrijwilligers voorgesteld, tegen een voorschot van dertien millioen realen, door bankiers bijeen te brengen. Men weet niet of don Carlos zich bij zijn strijders voor Bilbao bevindt. Den 22n was bij te Baracaldo,

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3