Buitenlandscli Overzicht. Gemengde berichten. daar geheel nieuwe stukken werden uitgevoerd. Wij hopen, dat zij, onder de goede leiding het volgende seizoen zullen toonen, dat moeite, tijd en opoffering aan hen besteed, niet te vergeefs zijn Tusschen de stukken muziek in werden als naar gewoonte voordrachten gehouden van ernstigen en boertigen aard, waarvan enkele zeer goed voorgedragen werden, zoodat Biervliet's publiek hierdoor een vroolijke avond werd verschaft. Birr vliet. liet muziekgezelschap alhier heeft uit Zierikzee eene uitnöodiging ontvangen om aan de gedurende het Congres te houden réunie van muziek gezelschappen deel te nemen. Naar wij hooren bestaat er veel kans dat hieraan gevolg zal gegeven worden. Op Vrijdag 13 Maart a. s., zal des voormiddags ten 10 ure, onder nadere goedkeuring van den Com missaris des Konings in Zeeland, aan het gebouw van liet provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: het verbreeden en verdiepen van de] geul in de westelijke haven van Neuzen, alsook het maken en stellen van vier ijzeren loopbruggen over de West en Oostsluizen te Neuzen aan het kanaal naar Gent, met bijkomende werken. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele inschrijving, volgens 431 der algemeeue voorschriften. In het Vuile Gat tusschen Zuid-Beierland en Tien Gemeten wil men eene zalmvisscherij aanleggen. Volgens liet N. en Ado.hl. v. B. O. Z. zou het huis ('s Heeren) Bergli, met wallen en tuinen onge veer 29 bunders, te koop zijn voor f 90,000. De plantage, welke er bij behoort (circa 25 bunders), p. m. 50,000. De weilanden en bouwgronden om en bij ,de wallen en de plantage gelegen (circa 30 bunders) p. ra. 50,000. Een schoon geheel, als geschenk voor Z. M. den koning ware daar dus te bekomen voor p. m. 190,000. Montferland met zijn bosschen zou er bij te voegen zijn voor p. m. f 60,000. De geheele bezitting Bergh, groot 1200 bnnders wordt geschat op p. m. 1 millioen. Tilburg, 25 Febr. Naar men verneemt wordt Z. M. de Koning, vergezeld van Z. K. Ii. Prins Frederik, 'in Maart a. s. te dezer stede verwacht, ter gelegenheid van de onthulling van het monument van den voor Tilburg zoo onvergetelijken en hoog vereerden vorst, wijlen Z. M. Koning Willem II. Eenige ingezetenen van Deventer hebben zich per adres tot den koning gewend, ter ondersteuning van het adres der vereeniging tot verbetering van den gezondheidstoestand alhier, met liet verzoek dat het Z. M. moge behagen door de regeering aan de Staten- Generaal een wet te doen aanbieden, houdende straf bepalingen tegen het verontreinigen van den bodem en het water door faecale en onreine stoffen. De suikerfabriek te Lemele is met al hare gronden en gebouwen te Deventer geveild en verkocht voor 117,807. De gen eraals-majoor R. A. Jackson, lid van het hoog militair gerechtshof en N. Mac Leod, inspecteur der infanterie, zijn benoemd tot luitenant-generaal. De minister van finantien brengt ter kennis van het algemeen, dat gedurende het jaar 1873 in 's Rijks munt zijn vervaardigd en afgeleverd de volgende spe ciën. Voor rekening van het Rijk 1,000,000 tien centstukken, 3,026,000 centen, 2,026,000 halve centen voor rekening van particulieren40,041 gouden dukaten, 515,073 21/g guldens; ongerekend de dukaten, te zamen uitmakende eene nominale waarde van dertien millioen liegen honderd acht en twintig duizend twee en zeventig gulden en vijftig cent (ƒ13,928,075,20). De heldere plek aan den Spaansclien horizon is weder met donkere, onheilspellende wolken overtogen. Al de schoone vooruitzichten in de jongste dagen op de raoeielijke, doch betrekkelijk vrij gelukkig geslaagde bewegingen van generaal Moriones gegrond, zijn weder vernietigd. Het wordt meer en meer bevestigd dat Moriones in de omstreken vail Bilbao in plaats van een schitterende overwinning te behalen, een besliste nederlaag heeft geleden. Hij moet 3000 man verloren hebben en zijn onderbevelhebbers zijn verplicht ge worden onderscheidene bezette punten en behaalde voordeelen weder prijs te geven aan de Carlisten. Sedert weken had Mori nes alle krachten ingespannen om tegenover de Carlisten een positie in te nemen die den goeden uitslag van een beslissend gevecht bijkans zeker maakte. Voor ongeveer tien dagen was eindelijk zijn moeielijke en in veel opzichten avon tuurlijke manoeuvres geheel voltooid. Ieder koesterde de beste verwachtingen van den eenen dag op den anderen hoopte men te Madrid de vurig gewenschte tijding te ontvangen dat de overwinning bevochten was. Docli men wachtte te vergeefs het weder werd zoo slecht dat het leger van Moriones op de doorweekte velden en de in modderpoelen herschapen wegen niets kon uitvoeren, terwijl aanhoudende stormen de mede werking der flotille op de rivier van Bilbao en in de golf onmogelijk maakten, hoewel er op die medewerking in het plan van Moriones bepaald was gerekend. Thans is de zaak der regeering tegenover de Carlisten weder maanden ver achteruit en zal de geleden neder laag inzonderheid te Madrid in verband met de daar nog altoos voortdurende intrigues zeer demoraliseerend werken. Serrano is thans wettig verheven tot president der republiek. Tegelijkertijd is echter de kwestie van het plebiscit op 't tapijt gebracht en daardoor feitelijk twijfel aan de wettigheid der bestaande orde van zaken uitgesproken. De lang verbeide bepaald gunstige berichten van de Goudkust zijn eindelijk in Engeland aangekomen. Uit een officieel bericht van generaal Garnet Wolseley blijkt dat hij den 4 Februari te Comassie de hoofdstad der Ashantïjuen is binnengerukt, na een heeten strijd van vier dagen in den omtrek der stad. Deze ge vechten hadden den Engelschen 300 man aan dooden eu gewonden gekostde verliezen der Ashantijnen waren veel aanzienlijker, zoodat zij zelfs door een der der losgelaten Europeesche gevangenen op tweederden van de geheele Ashantijnsche legermacht geschat werden. Koning Coffie zou zicli nu geheel aan de gestelde voorwaarden onderwerpen en den volgenden dag (den 6) voor den generaal verschijnen oin den vrede te teekenen. Het is te wenschen dat dit nu ook geschied zij en dat alzoo aan dien wreeden-oorlog op de kust een einde gemaakt worde. Ondertusschen ontbreekt het ook niet aan optimis tische beschouwingen dezer expeditie. Wij willen nu niet stilstaan bij 't bericht dat dezer dagen over Lissabon per specialen koerier naar Berlijn was gezon den en dat niets minder inhield dan een groote neder laag die de Engelschen zouden geleden hebben. Latere tijdingen hebben de valscliheid hiervan gestaafd. Doch onder de Engelsche bladen zijn er nog die den toestand vrij donker inzien. Zoo meent de Globe dat generaal Wolseley vooreerst de hoofdstad nog wel niet zal kunnen verlaten om don terugmarsch naar de kust aan te nemen maar dat hij eerst de geheele intrekking en ontwapening der troepen van Coffie zal moeten afwachten om geen gevaar, te loopen op zijn terugtocht door den trouweloozen vijand op nieuw verontrust te worden. Inderdaad zou zoo iets niet onwaarschijnlijk zijn. De schrik en 't ontzag van mannen als koning Coffie duren in den regel niet langer dan het oogen- blikkelijke gevaaris dit voorbij dan herneemt de dweepzieke natuur haar veerkracht weder. Nu schijnt de gezondheidstoestand zeer verbeterd te zijn en dus, in het ergste geval, de langere duur der expeditie niet zoo beslissend noodlottig voor de expeditie te zullen wezen als men anders reden had te duchten. Omtrent den nood in Bengalen zijn de berichten ernstig doch de toestand is niet wanhopig. Dank zij het spoorwegnet is het gelukt de vreeselijk dreigende ramp van hongersnood althans eenigermate af te wenden. Toch sterven er velen van gebrek en zijn dn maatre gelen ondanks de verbazende krachtsontwikkeling van 't gouvernement en der particulieren niet geheel en al voldoende. Niettemin ligt er in het feit dat het Westersch genie met bijna volledig goed gevolg een Oosterschen hongersnood heeft kunnen bestrijden verbazend veel opgesloten het is een onvenvelkelijke lauwer op 't altaar onzer Westersche beschaving. Wie had er b.v. een halve eeuw geleden aan gedacht (lat er tegen een ongelukkig uitgevallen oogst in het uitgestrekte en dichtbevolkte Intlie iets, wat dan ook, was uit te voeren. De Engelsche veerkracht, geholpen door den stoom heeft bewezen dat het toch kan geschieden en bij een volgende gelegenheid zal het thans beproefde vast nog volkomener slagen. Zoowel in China als in Japan zijn bedenkelijke opstanden uitgebroken. In China is de stad Tien-Sin in opstand en de oproermakers hebben het daar ook gemunt op de vreemdelingen, waarom er van Hongkong oorlogsschepen naar 't tooneel van de ongeregeldheden zijn afgezonden om de daar aanwezige vreemde onder danen te beschermen. In Japan, en wel te Nangasaki, zijn eenige daï- niio's in verzet gekomen tegen liet gouvernement. Een sterke legerafdeeling is naar Nangasaki op raarsch gegaan om de weerspannigen tegen de hervormingen te beteugelen en den opstand te dempen. De opstan delingen hebben echter de vreemdelingen geheel on gemoeid gelaten, 't geen van de daïmio's verstandig gehandeld en zeker nog te danken is aan de dure lessen die zij indertijd van de Europeesche en Ame- rikaansche eskaders hebben ontvangen. In Amerika blijft de algemeene maatschappelijke toestand nog voortdurend zeer bedenkelijk. Er gaat weinig om in den handel en dc industrie veel armoede wordt er geleden vooral in de groote steden van liet oosten der Vereenig.de Staten. Hierbij komt een meer eu meer toenemend discrediet van de regeering in de publieke meening. Misdaden op groote schaal nemen toe en doorgaans blijven zij ongestraft of zijn ze te beschouwen als wraakoefeningen van bedrogen werk lieden en misleide en door een verdorven regeering langen tijd uitgezogen en verdrukte burgers. Waar deze staat van zaken op den daarop uit moet loopen, zoo niet krachtige mannen opstaan om den augias-stal te zuiveren is niet te voorzien en inen kan er zonder huivering haast niet aan denken. Uit sommige verschijnselen zou men bijna afleiden dat de Groote Unie haar tijd gehad heeft en dat meer en meer de dag nadert waarop zij in elkander zal storten en opgelost worden in eenige constitutioneele monarchieën. Men meldt uit Veendam, dd. 25 Febr.Den beer S. II. Landers en echtgenoote te dezer plaatse vierden den 23sten dezer hun 50-jarig huwelijksfeest en mochten zich daarbij in 't bezit van 47 kinderen en kleinkinderen verheugen. De zeldzaam voorkomende gevallen van hoogen ouderdom in deze familie verdienen wel vermelding. De ouders van den jubilaris zijn in hun 82e en 89e jaar overleden én herdachten hun 55-jarige huwelijksvereeniging. Van hun 40 kinderen zijn thans nog 9 in leven, van welke de jubilaris de oudste is en de jongste 59 jaren telt. Deze familie wordt nu reeds door 463 kinderen, klein- en achter-kleinkinderen vertegenwoordigd. De stamvader was een van 42 broeders en zusters, waarvan 't bekend is, dat 40 daarvan een hoogen ouderdom bereikten. Een der broeders was met zijn echt genoot 56 jaren gehuwd en is in 86-jarigen ouderdom overleden. Zijn weduwe is nog in leven. Een der zusters vierde haar 58-jarig huwelijksfeest en overleed met haar man in 83- en 93-jarigen ouderdom. Een tante beleefde het 70-jarig huwelijksfeest. Zij weid 93 jaren en haai man 4('0 jaren en 41 maanden oud. De tante had 6 zoons en 2 dochters, waarvan 3 der zoons en de beide dochters met hun echtgenoten ieder meer dan 50 jaren in het huwelijk vereenigd waren. Van deze is nog een weduwe in leven. Een andere broeder, die bijna zijn 60-jarig huwelijk beleefde, is in 87-jarigen ouderdom overleden. De grootouders zijn ruim 60 jaren gehuwd geweest en beiden in hun 90e jaar gestorven. De jubilaris kan ook van vrouwszijde op dergelijken hoogen ouderdom en huwe lijksgeluk wijzen, daar hare. ouders, een oom en neef 't gouden huwelijksfeest vierden. De vader overleed in zijn 97e en de moeder in 75-jarigen ouderdom. De familie telt 415 kinderen, klein- en achterkinderen. In de zaak der firma Overldift Sc Co. zou de toestand van den boedel betrekkelijk nog meevallen, en zouden de crediteuren, zoo alle pretention worden betaald, nog een kleine 40 pCt. van het hun toekomende ontvangenDen 26sten Febr. 1870 vermoordde het Parijsche graauw den agent van politie Vecenzini op de wreedaardigste wijze, na hem uren gemarteld te hebben. Twee der hoofdschuldigen, Bonnard en Pelata, zijn thans door het gerechtshof ter dood veroordeeld. In Parijs nemen de zelfmoorden ten gevolge van het heerschende gebrek voortdurend toe. Den 2östen Febr. alleen wierpen zich vijf vrouwen, waaronder eene tachtig jarige, uit het venster. Van andere zelfmoorden spreken de dagbladen niet eens meer, omdat hun aantal te groot is. De armoede is zoo groot, dat eiken morgen de rest mratien de overgebleven spijzen kosteloos uitdeelende winkeliers deelen dagelijks brood en aardappelen uit; in de gaarkeu kens ziet men vele personen met een deftig voorkomen. In de hospitalen is geen plaats meer. De zieken, die zich aanmelden worden in menigte afgewezen. De Araerikaan- sche staatsschuld is sedert het begin van het tappende finantieele jaar (4 Juli 4873) vermeerderd met een bedrag van 9,651,400 dollars en bedraagt thans in haar geheel 2,293,470,689 dollars. Dit in de laaste jaren ongewone verschijnsel dankt zijn oorsprong aan de bekende beurs- krisis te New-York, ten gevolge waarvan de staat tusschen beide kwam en niet in de mogelijkheid was af te tassen, althans gedurende de 4 laatste maanden van 4873; de aflossing is weder begonnen met 4874 en in Januari is reeds 4,845,242 dollars geamortiseerd. liet hof van appèl te Parijs heeft in een plechtige bijeenkomst van de vereenigde kamers uitspraak gedaan in de zaak der erfgenamen Naun- dorff tegen den graaf van Chambord. Het hof heeft de erfgenamen gequalificeerd als «onbeschaamde en sluwe gelukzoekers," het vonnis der rechtbank van 4851 bevestigd, en de erfgenamen veroordeeld tot boete en in de kosten van het geding. Voor den bouw der nieuwe opera te Parijs, die men op het einde van dit of in het begin van 't volgend jaar wil openen, is nog een som van 6,900,000 fr. noodig, hetgeen 't totaal der uitgaven op 32,600,000 fr. brengt, behalve 2'/2 millioen fr. voor decoration en ander toebe- hooren. Eerstbedoelde som is door de regeering bij de nationale Vergadering aangevraagd. Men bericht uit Overijsel, dat zich eerlang een aanzienlijk getal huisgezinnen waaronder welgestelde landbouwers, naar Noord-Amerika en wel naar den Staat Minnesota zal begeven, waar het landbouw-bedrijf het meest wordt uitgeoefend. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen bij de Ned. Herv. Gein. te Vlissingen ds. E. W. Heinecke te Rensvvoudete Weuieldinge ds. T. Hftge te Wolpliaartsdijk. Naar wij vernemen zal ds. I. H. H. Michelsen beroepen pred. bij de Evang. Luth. Gem. alhier op Zondag 8 Maart 's nam. 2 ure zijn intrede houden. Tot hulponderwijzer te Wolphaarsdijk is benoemt! de lieer M. Entuna van Zaandam.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3