Buitenlandscli Overzicht. erfpacht, eindigende uit. 1882, op dezelfde voorwaar den te verlengen tot uit. 1894, en 3o. het bestuur der Coinmercie-Corapagnie te ontslaan van het onderhoud der bestaande scheepshellingen en het zoogenaamde dvooge dok, daar deze door den veranderden water stand niet meer kunnen gebruikt worden. De heeren Zeylen en Decker hebben zich tot den raad gewend met een adres, waarin zij, met het oog op de behoefte die zich al spoedig hier zal doen gevoelen aan een droog dok geschikt voor schepen van allerlei charter den gemeenteraad verzoeken, om alvorens hunne plan nen en berekeningen deswege te maken, te mogen vernemen of - de gemeente ook geneigd zou zijn om onder nader tc bepalen voorwaarden aan hen tot dat einde in huur of gebruik af te staan het gedeelte der kaai van de dambrug tot aan den dam. De raad heeft hierop, het voorstel van burgemeester en wethouders aannemende, besloten aan de adressanten te kennen te geven, dat de gemeenteraad, zich alle mogelijke vrijheid voorbehoudende wat betreft later oprijzende bezwaren, op goedkeuring der voorwaarden, geneigd is bedoeld terrein in huur of gebruik af te staan om tot droog dok te worden ingericht. VI. Ct. Den 18 is aan het departement van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage aanbesteed het droogleggen en noleeren van het havenstatioustevrein te Vlissiugen en het droogleggen van een gedeelte van het terrein bezuiden de schutsluis aldaar door middel van. buis- leidingen. Van de dertien ingekomen inschrijvings biljetten was het laagste dat van de H. Schram de Jong, te Sliedrecht, voor 20,400. De begrooting was 23,800. Als een bijzonderheid vinden wij in het Sluisch Weekblad gemeld dat op den 19 Febr. aan HH. MM, Willem III en Leopold II grasboter is ten geschenk aangeboden afkomstig uit den te vorigen jare bedijkten Willem-Leopold-polder, onder Re tranche ment. De heer Groen biedt in nommer 46 en 47 der Nederlandsche Gedachten over de vraag of er in den Haag een standbeeld voor Thorbecke zal worden op gericht, de volgende stellingen ter overweging aan, als waarover hij gaarne het oordeel eener vaderlands lievende kritiek tegemoet ziet 1. //Een standbeeld is een exceptioneel eerbewijs, dat, om wezenlijke waarde te hebben, het zegel behoort te zijn op het langzaam berijpt oordeel der nakome lingschap. 2. //Voor dergelijk //nationaal huldebetoon" wordt vereischt, althans in 's Gravenhage, in do residentie, op klassiek-Nederlandschen bodem, niet de toestem ming van den gemeenteraad, maar nationaal verdict in wettelijken vorm. 3. //Het is kleingeestige partijdrift te beweren dat voor Thorbecke, na schier vijf-en-twintigjarige dictatuur, in later eeuw van dergelijk gedonkteeken geen sprake zal zijn. 4. //Eerst nu, daar „staatsrechterlijk antagonisme" ophoudt, begint voor „Thorbecke geschiedkundige toetsing." Ook om na te gaan in hoever hij dei- liberalen, hetzij geestverwant, hetzij wederpartijder, geweest is. 5. „Thorbecke uit 's Gravenhage, middenpunt van bestuur en wetgeving, naar de geboortestad Zwolle te interneeren, zou naar liet tegendeel van eerbewijs gelijken." Utrecht, 20 Febr. Verleden Zondag 15 dezer hield den deurwaardersbond alhier eene tweede algemeene vergadering tel' teekening van het rekwest en vast stelling van het reglement. De opkomst der leden stond bijna gelijk met die der eerste vergadering. Het rekwest hetwelk in concept reeds te voren aan de deurwaarders ter inzage was toegezonden, werd slechts door een klein getal geteekend, waaronder er eeuige bij procuratie, terwijl de overigen zich onthielden van de onderteekening, bewerende dat het, huns in ziens, niet bevatte een verzoekschrift, maar den vorm had van een bevelschrift, en zij zich met dusdanige redactie niet konden vereenigen. Men besloot echter toch het zoo het daar lag aan Z. E. den minister van Justitie in te dienen. Men is zeer nieuwsgierig welke beschikking den minister op dat rekwest nemen zal. Zwolle, 20 Febr. Nadat de cholera alhier als ge heel geweken kan beschouwd worden, heeft zieh de typhus vertoond. Sedert nieuwjaar zijn 8 personen daar door aangetast. In het naburige Zwollerkerspel begint zich de ziekte ook voor ic doen. Gisteren werd uit één gezin in die gemeente man, vrouw en 3 kinderen als aangetast in het alhier bestaande passantenhuis ter verpleging overgebracht. Gisteren is de motie Gratama gewijzigd aangenomen. De geulkwensch aan den koning is er uitgevallen, dsch verder de hulde aan gener. van Swieten en het Ned. Indische leger aangenomen en reeds per telegraaf naar Atchin geseind. Bij vonnis van de rechtbank te Brielle van 12 September 1873 is zekere photograaf en depothouder veroordeeld ter zake van, zonder als apotheker of geneeskundige tot het afleveren van geneesmiddelen bevoegd te zijn, een doosje Urbanuspïllen en eenige worm koekjes te hebben verkocht. De veroordeelde voorzag zich tegen dit veroordee- lend vonnis in hooger beroep, en nadat het door het hof van Zuid-Holland bevestigd was tegen dat bevestigend arrest in cassatie. De liooge raad heeft nu bij arrest van 9 Februari jl. dat beroep in cassatie afgewezen, en derhalve den verkoop van nagenoeg alle geheime geneesmiddelen door winkeliers enz. strafbaar verklaard. Rotterdam, 21 Febr. Het tooneelgezelschap van Judels en van Biene alhier was eergisteren avond verhinderd het aangekondigde stuk op te voeren. Den vorigen nacht was nam. het geheele gezelschap, in de nabijheid van Niemverkerk in het water gereden. Hoewel niemand daarbij het leven verloor, waren toch sommigen gekwetst en zoodanig ontsteld, dat des avonds de schouwburg gesloten moest worden. Dc minister van finantiën heeft bepaald dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij hunne meting voor het recht van patent, in het dienstjaar 187475 zal zijn de letter Q, in gothischen vorm afgebeeld. Als een bijzonderheid mag zeker wel vermeld wor den dat Donderdag vijf soldaten van het regemeut gre nadiers en jagers, die te zamen 130 dienstjaren achter zich hebben, tot korporaal zijn bevorderd. Alzoo na gemiddeld 26 jaren het land gediend te hebben, mochten zij den eersten stap cloen die de prikkel is van 't militaire leven. Ah quel plaisir d'etre soldat Wegens te weinig belangstelling is de afdeeling Harlingen der maatschappij „tot Nut van den Javaan" opgeheven. UD.) I)e k ab i iï éls—cr is is in Engeland is thans opgelost. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteld: Disraëli eerste lord der schatkist; lord Oairns, lord-kanselier; de hertog van Richmond, president van den geheimen raad; lord Malmcsbury, zegelbewaarder; lord Derby, buitenlandsche zaken; lord Salisbury, secretaris van staat voor Indië; lord Carnavon, koloniën; Gathorne Hardy, oorlog; Cross, binnenlandsche zaken; sir Staf ford Norlhcote, kanselier der schatkiet; lord John Manners, posterijen; Ward Hunt, marine. De heer Smith, lid van 't Parlement voor Westminster, zal secretaris van finantiën en lord Sandon vice-president van den geheimen raad worden. Het nieuwe Eugelsche Parlement is nog niet bij eengekomen, of er is reeds een vacature, door de verheffing van den burggraaf Sint-Lawrence tot den pairstand. De Kamer bestaat alzoo op dit oogenblik uit 651 leden. Daarvan behooren 300 tot de liberale en 351 tot de conservatieve partij, doch onder de minderheid behooren nog 56 Ieren die voor de Home rule zijn en 6 Engelschen, die mede als liome rulers zijn te beschouwen. Uit Calcutta wordt gemeld dat de hongersnood in Tirhoot en Chumparm toeneemt, doch elders in Ben galen minder algemeen is, dank zij de goede maat regelen van vegeeringswege genomen. Honderd duizend ton graan zijn in de meest geteisterde districten ontvangen. De verdeeling daarvan is geheel georga niseerd en werkt uitmuntend. In Spanje zijn thans alle blikken gevestigd op Bilbao. Van de inneming dezer plaats door de Carlislen of van hare ontzetting door Moriones hangt niet het definitief succes der Carlisten (want, de Baskische provinciën uitgezonderd, kiest geheel Spanje tegen hen partij) maar de duur van den opstand af. De betaling van den eersten termijn der leening, door don Gavlos te Londen gesloten en door den hertog van Modena en de Eugelsche katholieken gewaarborgd, is van den intocht der Carlisten te Bilbao afhankelijk. Deze stad houdt het lang uit. Zij heeft een garnizoen van vier duizend man, de vrijwilligers niet medegerekend, zij is nog altijd van levensmiddelen voorzien en heeft beter artillerie dan de Carlisten. Het bombardement, dat den 13den zou beginnen, is toen werkelijk niet aangevangen, waarschijnlijk wegens gemis van zwaar geschut bij de belegeraars, die, geen geregeld beleg kunnende aanvangen, zich hebben bepaald de stad te blokkeeren. Zonder hulp zou Bilbao echter zeker eindigen met te bezwijken. Moriones, die men dik wijls van te groote langzaamheid heeft beschuldigd schijnt alleen eenigszins te hebben gedraald om zijn succes te verzekeren. Zijn leger is thans versterkt en geheel gereconstrueerd. Hij heeft, naar men zegt, 22,000 man en eene voldoende artillerie, hij heeft Santander als basis van operatie gekozen en wil te gelijkertijd te land en ter zee manoeuvreeren. Volgens eene depeche van den Standaard zijn al de kustvaar tuigen gerequireerd voor troepenvervoer en wil Mo riones te gelijkertijd een aanval doen te Portugalete en Castrejaua. Reeds onderscheidene malen hebben valsclie depêches ons gemeld dat Bilbao door de Carlisten is ingenomen. Misschien zullen wij nu binnen weiuige dagen vernemen dat de oproerlingen overwonnen zijn en de blokkade te Bilbao opgeheven. Te Madrid rekent men algemeen op het succes van Moriones en in afwachting daarvan wordt de politieke kwestie verschoven. De regeering laat de dagbladen twisten over het denkbeeld van een plebisciet ten gunste der republiek, onder het voorzitterschap van maarschalk Serrano. Kwam Moriones te overwinnen, dan zou daardoor de kwestie van den regeeringsvorm ook zijn doorgehakt. In den Duitschen Rijksdag zijn in de afgeloopen week de wetsontwerpen voor de legerorganisatie be handeld en door graaf von Moltke verklaard en toe gelicht. Het bij die gelegenheid gesprokene was niet zonder belangrijkheid met bet rekking tot den Europeescheu vrede. Stelt men zich doorgaans den graaf von Moltke voor als den gesloten, geheimzinnnigen machinist die zoo bij uitnemendheid de kunst verstaal om, in zijn machinekamet te midden van kaarten, staten, brieven en telegraaftoestellen gezeten, de groote Duitsche oor logsmachine in beweging te brengen en tot het geweuschte doel te voeren, nu was hij enkel openhar tigheid en speelde als 't ware open kaart met de geheele gewapende wereld. Hij kan dat trouwens, steunende op de machtigste militaire organisatie van den nieuvvereu tijd en daarenboven nog gesterkt door het prestige van zooveel groote zegepralen, zonder veel gevaar doen. Hij kwam er in zijn redevoering rond vooruit dat Dnitschlaud door de noodzakelijkheid gedwongen wordt om de behaalde voordeelcn en ,de geslichte eenheid te handhaven en te bewaren door een uitstekend leger. Met de vernedering van Frankrijk achter den rug is Duitschland des te nadnikkel ijker geroepen om sterk te zijn en steeds toe te nemen in sterkte. Frankrijk heeft na zijn nederlagen slechts eene gedachte gekoesterd, slechts één denkbeeld nagejaagd zich te reorganiseeren en te wapenen voor de mogelijke kansenora te herwinnen wat het verloor. Het heeft daaren boven van Duitschland geleerd het heeft diens orga nisatie nagevolgd zonder die juist te erkennen maar daarin ligt voor Duitschland een reden te meer om steeds wakende te zijn en niet, le gaan rusten op de behaalde lauweren. Wel heeft Duitschland geen ver overingen meer noodig om groot te worden, het is reeds groot; maar 't moet die grootheid weten le bewaren en 't aan den vijand onmogelijk maken Duitschland aan te vallen met eenige kans op goeden uitslag. Merkwaardig vonden het sommige Fransche bladen dat von Moltke bij deze gelegenheid bijzon- heden en cijfers citeerde, die in Frankrijk slechts aan liet geheim bureau bekend kunnen zijn er niet open baar mogen gemaakt worden. Dit is een opmerkelijk bewijs van 't zwakke geheugen dier Fransche bladen aangezien bedoelde cijfers en bijzonderheden tijdens 't bestuur van Thiers reeds openbaar gemaakt zijn eu dus van algemeene bekendheid konden wezen. Aan het bezoek van den keizer van Oostenrijk te St. Petersburg wordt door sommigen een beteekenis toegekend die wij daaraan nog niet kunnen hechten. Men brengt dit bezoek in verband met de bezoeken van de söuvereinen van Italië, Pruisen en Oostenrijk onderling en er zou dus zoo iets beraamd en mis schien alreeds tot stand gebracht zijn als een //heilig verbond." Ken Engelsch blad legt aan vorst Gortschakoff te dezer zake de ietwat theatrale woorden in den mond. „Wee dengene die het wagen durft de rust van Europa in gevaar te brengen Wij meenen dat alles geenszins zoo plechtig en zoo ernstig in elkaar zit. Een heilig verbond moet een bestemd doel hebben kan men nu stellen dat er een verbond gemaakt zou zijn van Duitschland, Italië, Oostenrijk en Rusland tegen Frankrijk b.v. Of tegen Engeland Of tegen de clericale reactie? Voorshands zal daarvan nog wel niets aan zijn. Al die vorstelijke reistochten kunnen mogelijk wel niets anders zijn dan peilingen om te constatecren in hoeverre de politieke vaarwaters na de groote gebeurtenissen van '70'71 eu met het oog op Spanje en de clericale reactie verloopen zijn en nieuwe bet.ouuiiig en bebakening behoeven. De heer Jules Favre heeft zijn schitterende pleitrede in het proces Naundorff ten einde gebracht en gecon cludeerd tot het verzoek dat er een herziening der acte van overlijden van den dauphin (8 Juni 1795) zal worden gelast.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3