CONCERT, Buitenland. Zeetijding van Zierikzee. Burgerlijke Stand te Zierikzee. WELDADIGHEID. ADVERTENTIE N. J. A. KWAST en D. H. EZERMAN, van Middelburg, eenttiaal een waardig lid van de Eerste Kamer der Staten-(ieneraal, in welk staats lichaam hij steeds met ijver opkwam voor alles wat de belangen van Nederland in 't algemeen en van Zeeland in 't bijzonder kon bevorderen. Oranje telde hem onder zijn warme vrienden. Te Amsterdam wordt eene brandschel ingevoerd. Dit werktuig ziet er nog ai gecompliceerd uit en be vindt zich in een mahoniehouten kastje. Op een hon derdtal plaatsen in de stad zullen in door B. en W. aan te wijzen huizen dergelijke kastjes met brandschel len kosteloos worden geplaatst. Wie aanzegging van brand wil doen, behoeft zich slechts te wenden naar het naastbijzijnde huis, waar zich een brandschel be vindt. De bewoner kan dan door aan een koord te trekken het brandbericlvt terstond overbrengen naar het station der brandweer. Een oogenblik later komt er een seiu terug of het berigt goed aangekomen en begrepen is. l)e personen, die door middel van zulk eene brandschel het eerst kennis geven van een brand, zullen daarvoor van dc gemeente gratificaties ontvangen. 'Thielerwaard, 9 Febr. Het aantal bunders land, dat er dit jaar met suikerbiet beteeld zal worden, is in dezen waard, niettegenstaande den lagerea prijs en het minder aanlokkelijke voor de landbouwers, grooter dan het vorige jaar. In het vorige jaar be taalden de suikerfabrikanten van 11 tot 12.50 per 1000 kilo, thans is de hoogste prijs van die hoeveel heid 10, onder voorwaarde, dat zij, die de helft van den prijs één jaar vooruit wenschen, slechts 9,74 ontvangen en daarenboven nog 5 pCt. interest van het voorschot moeten gevenanderen die bij den zaaitijd, d. i. in Mei, de helft vooruit wenschen, ontvangen f 10, doch hiervan wordt hun 5 pCt. gekort. Zij, die hunne gelden bij de aflevering ont vangen. genieten de volle tien gulden. A. Ct. Fra n kr ij k. Het resulaat der verkiezingen, die Zondag in de departementen Pas de Calais en Haute Saöue hebben plaats gehad, is nog niet volkomen bekend, doch bij de benadering kan men wel gissen wie de gekozenen zullen zijn. Volgens de laatste berichten tocli had de heer Sens in het dep. Pas-de-Calais 69,562, de heer Basme, gematigd republikein, 66,823 stemmen verkregen. Van 20 gemeenten was de uitslag nog niet bekend, doch de verkiezing van den heer Sens schijnt toch verzekerd. In de liante-Saone daarentegen kon de benoeming van den radicalen candidaat Héris- son, die 36,661 stemmen verkregen heeft tegenover 28,486 op zijn conservatieven tegenstander, den hertog de Marmer, als zeker worden aangenomen, schoon ook hier nog tien gemeenten buiten deze cijfers waren. De republikeinsche partij heeft dus één stem ge wonnen nog belangrijker echter dan deze overwinning, is het verschijnsel dat de republiek ook in die streken van het platteland, waar ze eertijds gehaat was, meer en meer veld wint. Terwijl de Brasine toch nu reeds 66,823 stemmen heeft, een cijfer, dat allicht tot 80,000 kan stijgen, behaalde zijn geestverwant, de heer Langlet, in Januari 1872, bij de laatste verkie zing in dit departement, slechts 54,600 stemmen. Uit zulke cijfers kan, dunkt ons, het best blijken, hoe het land over den regeeringsvorm denkt. Wij gelooven dat de regeering wel zal doen met deze verschijnselen ernstig rekening te houden. B e 1 g- i e. Zondag heeft in de nieuwe beurs te Brussel de plechtige uitreiking plaats gehad van de diploma's en bekrooningen aan de Belgische industriëlen, die aan de Wereld-tentoonstelling te Weenan hebben deelgenomen. Deze plechtigheid had in tegenwoordigheid van den koning en koningin, den graaf en de gravin van Vlaarderen plaats. De graaf had zijn zetel als Eere voorzitter in het Comité ingenomen en reikte zelf de bekrooningen uit. De Oosten rij kschen gezant woonde de plechtigheid bij. De heeren 't Kinfc de Roodenbecke en Delcour hielden breedvoerig en treffende redevoeringen, waarin zij vooral den Eere-voorzitter der Belgische commissie luide hulde brachten. Na afloop van de plechtigheid bood de graaf van "Vlaarderen aan vijf industriëlen het officiers- en aan 45 het ridderkruis der Leopoldsorde aan. De zaal, die net, doch eenvoudig gedecoreerd was, kon de menigte belangstellende niet bevatten. Duitschland. David Friedrich Strauss, geb. den 17 Jan. 1808 de schrijver van het geruchtmakendende werk //liet leven van Jezus." is overleden. Dc rijksdag heeft den heer Forckenbeck, van de nationaal-liberale partij, tot president gekozen met 263 stemmen van de 265 prins Hohenlohe, oud liberaal. tot eersten vice-president, met 217 stemmen van de 305 den heer Haenel, van de Fortsehritts- partij, tot vice-president, met 205 stemmen van de 305. De ernstige gebeurtenissen der laatste dagen met betrekking tot, den aartsbisschop van Posen hebben tot allerlei geruchten en overdrijvingen aanleiding gegevenzoo heeft een der Borlijuscho bladen ook gemeld dat de bisschopsring van Mgr. Ledochowski hem ontnomen en verkocht is en zich nu in handen van een juwelier der hoofdstad bevindt. Dit is echter een verzinsel geen enkel teeken of insigne zijner waardigheid is den hoogen geestelijke ontnomen. De zittingen van den Duitschen Rijksdag zijn tot Maandag verdaagd. De Pruisische Landdag heeft, zonder veel discussie, de eerste lezing goedgekeurd van de wet tot aanvulling en versterking der bepalingen van de Mei-wetten. Bij de beraadslaging daarover uitte de heer R lichensperger den wensch, dat keizer Wilhelm het minisierie-Bismarck' mocht ontslaan; vooral wenschte hij dit in verband met liet vonnis over aartsbisschop Ledochowski, die nog altijd in de gevangenis van Ostrowa gevangen zit. De Germania beweert, dat hij daar zeer hard behandeld wordthij heeft geen tapijt in zijne kamer; de muren zijn niet bekleed en Je meubels zeer gewoon. De liberale bladen erkennen, dat de cel geen prachtsalon is, maar dat zij aan de eischen der hygiène beantwoordt de bisschop heeft bovendien eene slaapkamer terwijl het hem veroorloofd is een huisgeestelijke bij zich te hebben. Men heeft gemeend, dat de gevangenneming van den prelaat eenige gisting zou te weeg brengen, maar zelfs in de provincie Posen, waar ultramontatisme en poolschgezindheid de bevolking vijandelijk maakt tegen het Gouvernement, is er geen zweem van kans op een volksoproer, ofschoon de heer Reichensperger dreigend gewaagde van ultrainoutaansche krachten, die slechts door hem en zijne vrienden in toom gehouden werden. Integendeel, de gevangenneming van den aartsbisschop schijnt zelfs in Posen onopgemerkt voorbij te zijn gegaan. Dc schouwburg werd niet gesloten, zooals beweerd werd, maar slechts een paar liefhebberij— tooneelen, welke onder ultramontaansche leiding staan, hebben de voorstellingen geschorst, en men maakte zich gereed voor de Kar naval-feesten. Dat die inhechtenisneming zoo weinig indruk maakte, is voor een deel daaraan toe te schrijven, dat de heer van Ledochowski niet bemind en impopulair was. Hij was eerzuchtig, dweepziek cn niet gastvrij. De lagere geestelijkheid werd door hem getyranniseerd en ook het volk had hij tegen zich ingenomen door het verbod aan de geestelijkheid om bij het avondmaal, krankenbezoeken, processien, in de gevangenis enz., zich van het Duitsch of Poolsch te bedienen de toespraken moesten in het Latijn worden gehouden. Dit althans zegt de Posener Zeitung. Slechts in den laatsten tijd was men hem een weinig genegeuer geworden door zijne houding, tegenover het Gouverne ment in de zaak van het anti-ultramontaansche beleid. Engeland. De berichten uit Britsch Indie, omtrent den hon gersnood en de vooruitzichten nopens den oogst, luiden gunstiger de prijzen der eerste levensbehoeften zijn dalende en 't weder gunstiger. De regeering heeft naar de meest bedreigde provinciën 50,000 runderen uit 't Noordwestelijk gedeelte des lands doen over brengen. Spanje. Volgens officicele berichten uit Madrid zijn de Car- listeu bij la Pobla in de provincie Lerida met een belangrijk verlies geslagen. De overwinnaars hebben tevens 280 gevangenen bevrijd, welke, de Carlisten met zich voerden. Onder wiens bevel de Carlisten stonden wordt er niet bijgevoegd. Misschien zijn het dc benden onder Mirct en Barewant deze bevonden zich in het begin dezer maand in de nabijheid van Penadella waar zij zich tot een aanval op de stad Cerbera ten Noord-Oosten van Lerida voorbereidden. In de uitvoering van-dit plan werden zij verhinderd door den brigadier Franck, die hen uit hunne stand plaatsen verdreef en vervolgde. De militie van la Puebla de Montalvan in de provincie Toledo heeft eenige dagen geleden eene rooverbende vervolgd en elf van hare leden gevangen genomen. De bende was iu Buvajon doorgedrongen en had er een groot aantal huizen geplunderd. De nieuwe Spaansche regeering heeft nieuwe finan- tieele plannen uitgedachthet voornemen bestaat over te gaan tot eene concentratie van alle provinciale banken iu Spanje tot eene enkele crediel-instelliug, wier papier in het gansche land geldig zon zijn. Die instelling zou aau de regeering 500 milioen pes. heb ben te verschaffen, waarvan 300 zoude dienen om de schuld aan de Banque de Paris te delgen en de overige 200 zouden verstrekt worden naar gelang de regeering aan die som behoefte zou hebben. Van voldoening van buitenlandsche schnldeischers is echter natuurlijk in het geheel geen sprake. Egypte. Het leger van den koning van Darfur (10,000 man sterk, voorzien van drie stukken geschut), dat aan de benden, die aan de Bahr el Ghasal slavenhandel dreven, Ier hulp was gezonden, is door de Epytische troepen volkomen geslagen. De generaal-kommandant van Darfur is gedood de vaandels en drie kanonnen zijn buit gemaakt en het Egyptische korps rukt het grondgebied van Darfur binnen, overal de slavenhan delsbende vervolgende en uiteenjagende. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Bij de vermelding, dat de hoogleeraar Baron Lintelo de Geer van Jutfaas van conservatieve zijde als kan didaat voor liet lidmaatschap van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Gouda genoemd wordt, schrijft gij //dat hij onlangs de R. Katholieke kerk te Jutfaas met eene aanzienlijke schenking van grond aan zich verplicht heeft." Ik moet u opmerken dat dit onicaar is, en in dagbladen van allerlei richting reeds lang is tegengesproken. Ik geloof dat het gepast zal zijn dit sprookje niet meer op te rakelen. zieitikzee, 11 Februari 1874. 33. Gaarne nemen wij deze rectificatie op, amende honorable doende dat wij de refutatie van dat gerucht in de bladen niet hadden opgemerkt. Red. Kerk- en Sclioolnieuws. Aangenomen 't beroep naar de Ev. Lutli. gein. te Bergen-op-Zoom door ds. Rieken te. Tiel. Op den 18 Febr. a.s. herdenkt ds. Ait-ton van Stavenisse zijn 25 jarigen evangeliedienstoin fami lieomstandigheden zal deze dag niet bijzonder worden gevierd. Bedankt voor het beroep naar de doopgez. gein. te Ylissingen door ds. S. Lulofs te Broek op Langendijk. Door den gemeenteraad te IJzendijke is besloten een nieuwe school met onderwijzerswoning te stichten in den Oranjepolder, met welken bouw men hoopt tegen den winter gereed te zullen zijn om te worden in gebruik gesteld. BINNENGEKOMEN: 10 Febr. Iphynia, Joseph Bouz, Zierikzee. Vak 6 tot 13 Februari 1874. Geboren: Een zoon van H. J. Koevoets en A. Heijerick. Overleden: Ca. Juijn oud circa 8 j. d. J. de Wit oud 74 j. Wed. J. C. Lardenoij. C. M. Geelhoed oud 26 j. vrouw van C. Ph. v d. Est. J. Wolbach oud 23 j. jm. Als levenloos aangegeven: Een zoon van F. Leijdekkers en J. v. d. Werf. Eene dochter van H. Loene cn C. v. d. Stolpe. Onder liavtelijke danl^L)etl.^iofing, berichten Diakenen der Herv. Gem. te Zierikzeedat zij van het Bestuur der Rederijkerskamer //Ruysch" alhier, ten behoeve der armen van alle Gezindten in deze gemeente hebben ontvangen de som van XO9 zijnde de zuivere opbrengst der door genoemde Rederijkerskamer op Dinsdag den 3 Februari jl. gegeven gecostumeerde uitvoering. Zierikzee, 11 Februari 1874. Diakenen voornoemd J. E. MULOCK HOUWER, Voorzitter. J. BETHE, Secretaris. te geven door met welwillende medewerking van eenige H.H. DILETTANTEN, op 1 >insdag- XT' Februari, IN DE CONCEltTZAAL, Aanvang 71/e uur. F11 tr e 0,99J. Plaatsen te bespreken op den dag der uitvoering 's morgens van 1112 uur a tien cents extra.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3