atcthin.- B i ii n e ii la n d. van Jules Favve, is blootgesteld geweest. Zoo werd bij beschuldigd van brandstichting, en ofschoon hiervan vrijgesproken, door liet hof van Brandenburg tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld omdat hij zich voor een prins had uitgegeven later van valsche munt te hebben gemaakt, docli wederom vrijgesproken. In 1833 kwam hij arm en verlaten te Parijs daar werd hij door onderscheidene aanzienlijke personen herkend als den waren dauphin, doeli in 1836 werd hij gevat en naar Engeland overgebracht. Van daar heeft hij zich naar Nederland be geven en te Rotterdam de hulp van den advokaat van Buren ingeroepen. Men schijnt hom Inci te lande volkomen erkend te hebben als Charles Guillaume de Bourbon, due de Normandië, welkeu naam hij ook op zijn Bngelschen pas voerde. De Nederlaudscbe regeering heeft hem door middel van liet ministerie van oorlog aan werkzaamheden geholpen bij den constructie- winkel der artillerie te Delft. Het was dan ook in die stad dat hij in 1845 is overleden en op het register van overlijden werd inge schreven als Charles Guillaume de Bourbon, due de Normandië; terwijl op zijn graf het opschrift gebeiteld werd: „Hier ligt Lodewijk XVII, koning van Frankrijk en Navarre." Wij herinneren ons uit onze jeugd dezen merkwaardigen persoon te Delft gekend te heb ben, waar hij veler sympathie genoot en alge meen erkend werd voor dengene voor wien hij zich uitgaf. Het proces dat thans gevoerd wordt voor 't hof van appèl te Parijs is slechts de voort zetting van een rechtsgeding, dat in 1851 werd aangelegd en dat door de rechtbank der Seine bij vonnis van den 5 Juni 1851 is afgedaan, door afwijzing der vordering van de eischers. Van dit vonnis was toen geen apjièl aange- teekerid en daar het vonnis zelf ook niet be- teekend en niet uitgevoerd is, zoo was de weg tot appèl nog opengebleven en is daarvan thans door de kinderen en erfgenamen van Naundorf of Bourbon gebruik gemaakt. Wij voor ons stellen ons niet veel resultaat voor van dit rechtsgeding, hoe schitterend de talenten van Jules Favre ook hierbij weder zullen uitkomen. Het moet eeliter erkend worden dat de be weringen van Naundorf en nu weder van zijn kinderen allen schijn van echtheid hebbendat veel aangehaalde bewijzen zeer merkwaardig zijn en de geheele levensgeschiedenis van Naun dorf niet die is van een gewoon avonturier, maar wel van iemand die door de hoogstge- plaatste personen deels erkend, deels ontzien, deels gevreesd werd en wien alleen politieke knoeierijen den hem toekomenden rang schijnen onthouden te hebbeu. Wanneer 't toch waar is dat Naundorf wer kelijk de dauphin geweest is, dan is de ver heffing van Lodewijk XVIII tot den troon van Frankrijk onwettig geweest; dan was ook Karei X's regeering niet wettig en dan is de graaf van Chambord op dit oogenblik niet de wettige erfgenaam van den heiligen Lodewijk, noch gerechtigd om zich Hendrik V te noemen dan valt het geheele gebouw der legitimiteit, sedert 1814 gerestaureerd en voortdurend op gelapt, in duigen, en de poëzy gaat er af om overgedragen te worden op den zwerveling, die te Delft rust op 't kerkhof ouder den steen, waarop de trouwe hand van graaf Gruau de la Barre die vorstelijke titels heeft gegrift. DanMaar laat ons niet vooruitloopen wellicht staat de groote doofpot reeds wijd open, waarin deze geschiedenis voor goed zal worden weggestopt. Wij kunnen dit artikel niet sluiten zonder zeer de lezing aan te bevelen van het merk waardige boek van den genoemden graaf Gruau de la BarreIntrigues dévoilées, ou Louis XVII, dernier roi legitime de France, ltott. 1846'48, drie deelen. De Staats-Courant heeft weder een vervolg geleverd op de doodenlijst onzer troepen in Atcbin. Blijkens een telegram van den gouv. gener. van Indie van 5 Febr. zijn overleden de kapiteins Eichholtz en Merens en de luitenant Beekhuis. Gewond was de majoor Meis. Deze vier officieren behoorden vermoedelijk tot 't depot van de gewonden te Padang. Uit een telegram van den gener. van Swieten van 1 Febr. blijkt dat aan cholera is overleden de kapitein Stolpdat bij de verkenning op 29 Jan. voor de versterking der XXII Moekim is gesneuveld de luit. C. van Leeuwen en gewond de luit. J. S. van Bijster- veld die sedert aan zijn wonden is overleden (telegr. van 4 Febr.) terwijl, blijkens dit laatste telegram, aan cholera is overleden de kapt. Pordon. De hierboven genoemde luit. A. Beekhuis was een zwager van den generaal Kohier, die bij de eerste expeditie sneuvelde. Beekhuis was 30 jaar oud en den 7 Juni 1873 tot 2e luit. bevorderd. Dat de regeering successievelijk deze doodeulijst van officieren openbaar maakt zal voor vele familien een groote voldoening zijn. Maar 5t Nederlandsche leger in Indie bestaat niet enkel uit officieren daar zijn ook onderofficieren en soldaten in dat leger, wier bloedverwanten en vrienden met niet minder angstige bezorgdheid naar berichten uit Indie verlangen. Wij vertrouwen echter dat later ook de lijst der gesneuvelde en gewonde onderofficieren en soldaten (de zoogenoemde //minderen") zal openbaar gemaakt worden dezen zijn toch niet te min om te worden vermeld na hun dood of hun verminking in den dienst van 't vaderland. De hoofden in Atchin blijven zich verwijderd hou den en hebben Toewaukoe Daoed, een negenjarigen achterneef van den voorlaatsten Sultan, Ibrahim Mant- soer Shah, tot Sultan verkozen, met vier voogden als regentschap. Zij pogen dus nog den ouden toestand te bestendigen en het verzet voort te zetten. Onzerzijds is inen bezig het noodige te doen voor eene blijvende vestiging. In den Kraton wordt een fort voor 500 man en een kamp voor 1500 man opgericht, waardoor de rivier en de af- en aanvoer worden beheerscht. Ter wille van die werkzaamheden worden van onzen kant geene vijandelijkheden gepleegd. Een gevoel van machteloosheid schijnt ook den vijand daarvan terug te houden. Het volk is vredes gezind. De cholera is zeer vermidderd. ZIERIKZEE, 13 Februari 1 8 7 4. Zierikzee, 13 Felir. liet Departement van Nij verheid hield Maandagavond haar gewone vergadering. Dr. Schuringa trad op met een verhandeling over de verschillende barometers, toegelicht door welgeslaagde proeven. Het departement benoemde vervolgens een commissie van twee leden tot het overwegen van de volgende voor deze streek zeer belangrijke vragen Wat kan worden gedaan tot verbetering dei' mee krapcultuur Wat kan de landbouw toebrengen tot vermeerdering en verbetering van het produkt Wat de wetenschap P Wat de industrie Van dit besluit zal kennis gegeven worden aan het hoofdbestuur met uitnoodiging van in districten waar ook meekrap geteeld wordt dergelijk onderzoek uit te lokken. Zierikzee, 12 Febr. Gisteren hield de kiesver- eeniging //Vrijheid en Geweten" eene vergadering, waar de reorganisatie onzer Ned. Herv. kerk met groote belangstelling besproken en vooral het rapport van de 3e sectie der door de synode tot dat doel benoemde commissie met warmte verdedigd werd. De slotsom der vergadering was liet besluit met algemeene stemmen genomen, dat de vereeniging zicli per adres zou wenden tot de synode met de betuiging, dat zij met groote ingenomenheid gezien heeft, hoe ernstig de synode en niet minder de door haar be noemde commissie de reorganisatie onzer kerk heeft ter hand genomen, dat ook zij grooten prijs stelt op het behoud van den eenen kerkelijken band die tot nu toe de verschil lende richtingen in onze kerk vereenigt, dat zij echter bovenal de volle vrijheid in leerbe- lijdenis en vormen wenscht te zien gehuldigd en gehandhaafd en daarom, ter wille van eenheid en vrijheid beide, hoopt dat de synode zoodanige maat regelen zal mogen nemen, waardoor de onbelemmerde ontwikkeling der verschillende richtingen in onze kerk duurzaam geicaai'borgd en de rechten der minderheden in de gemeenten wettig omschreven worden. Een voorstel om dit adres van de gemeente zelve te doen uitgaan en alzoo gedurende eenige dagen ter teekening te leggen, werd verworpen, deels omdat de synode reeds lieden samenkomt en dus langer uitstel niet wenschelijk is, deels omdat deze zaak blijkbaar nog niet genoeg in en door de gemeente zelve be sproken en overdacht is om te kunnen verwachten dat velen zulk een adres zouden kunnen onderteekenen met het volle bewustzijn van de beteekenis hunner daad. Uit de gemeenten Brouwershaven, Dreischor, Noord- gouwe en Zonnemaire zijn adressen aan de synode opgezonden waarin de wensch wordt uitgesproken dat maatregelen worden genomen om met behoud van de eenheid der kerk de volle vrijheid in leer, belijdenis en vorm aan alle richtingen in de Nederl. Hervormde Kerk te verzekeren. Met blijdschap hebben wij bemerkt, dat onze wakkere musici, de HH. Ezerman en Kwast, den moed niet hebben opgegeven na het minder gelukkig financieel succes van het vroeger door hen georganiseerde concert, maar wederom tegen aanstaanden Dinsdag avond een concert annonceeren. Ditmaal willen zij het beproeven zonder de hier altijd zoo kostbare vreemde hulp, maar daar entegen worden zij nu bijgestaan door verschillende meer en miuder bekende dilettanten, waardoor het hun mogelijk werd niet alleen voor de noodige afwis seling op hun programma te zorgen, maar ook een klein orchest saam te stellen. Wij hopen zeer dat hun pogingen slagen zullen, niet alleen om hunnentwil, maar ook omdat langs dezen weg ons te veel vervallen orchest door nieuw bloed versterkt tot nieuw leven ontwaken kan, iets wat overal in een kleine afgelegen stad als de onze zeer wenschelijk heeten mag. Dc entree is matig genoeg gesteld om veler krachten niet te boven te gaan. Zierikzee, 13 Febr. Heden weder uitvoering der groote manoeuvres in 't vuur om te beslissen wie voor 't district Gouda lid van de Tweede Kamer der Staten - Generaal zal worden. De noodige advertentien zijn geplaatst, de ook noodig geoordeelde kleinere affiches en stukbriefjes verspreid, 't zal nu van de stembus afhangen. Och, of 't afhing van de beginselen en persoonlijke overtuiging der kiezersMaar 't zijn deze beginselen niet die de beslissing moeten aanbrengen, 't is slechts het politieke beleid der weinigen die de voogdijschap uitoefenen over de kiezers en die deze leiden als gewillige schapen waar zij ze hebbeu willen. We meenen ook nu den uitslag wel te kunnen voorzeggen zonder gevaar van ver mis te wezen, 't Zal zijn herstemming tusschen van der Loeff en Biclion van LTsselmonde en dan, na het wegvallen der heeren v. d. Heim, de Geer, von Wrangel en Kol, de com binatie van alle niet-liberalen tot de definitieve over winning van den heer Biclion. Wij zien niet in dat er te Gouda iets anders zal gebeuren. Ondertusschen mag 't wel stemmen tot ernstig nadenken, dat zich meer en meer een entente cordiale gaat openbaren tusschen de anti-revolutionaire en ultramontaansche partij. Dit bondgenootschap van twee richtingen die elkander haten met een onver- zoenlijken haat kan niet nalaten zijn eigenaardige gevolgen te hebben. Men kan niet veronderstellen dat alleen te Gouda mogelijk is, wat we gezien hebben bij de verkiezing van dr. Kuyper en wat we nu weder zien zullen. Ook bij voorkomende nieuwe verkiezingen zai het zoo mogelijk dien weg op gaan, in alle dis tricten waar eenigszins overeenkomstige verhoudingen bestaan. 't Gevolg zal zijn dat zich in de kamer een nieuwe clericale partij gaat vormen, wier eenige leus voorloo- pig geen andere kan zijn dan deze de liberalen moeten er uit en er onder Later zal elk der twee clericale richtingen voor zichzelf gaan werken. Zullen we dan den godsdienst-oorlog hebben Of zullen die partijen dan elk wat water in hun wijn doen, broederlijk samen klinken en den wetgevenden arbeid voorloopig staken, tot dat dc liberale partij zich weder genoegzaam hersteld zal hebbeu om dat werk te hervatten P Zierikzee. Blijkens een bericht in den Standaard heeft dr. Kuyper het mandaat als lid der Tweede Kamer aangenomen. In het Dagblad van Z. II. en 's Hage lezen wij het onderstaande Bij de boekhandelaars BLOM OLIVIERSE, te Culemborg, zijn verschenen een viertal liederen voor het Meifeest des konings, van den heer Jb. van den Berg, en nog een ander viertal liederen, van gelijke strekking, van de hand des heeren G. Ribbius, te Buren. Hartelijk en vloeiend van toon, bovendien, op be kende wijzen gezet, en in hooge mate de liefde voor koning en vaderland uitende, bevelen wij deze Mei liederen, duidelijk op oranjepapier gedrukt en tegen 3 cents voor elk viertal verkrijgbaar, inzonderheid aan voor school en huisgezin. Niemand zal zich dien aankoop beklagen, maar allen zullen 't met ons eens wezen, dat deze volks zangen ook inderdaad zangen voor het volk zijn. Wij nemen de vrijheid, de attentie van hh. onder wijzers en leden van feestcommissiën op bovenge noemde liederen te vestigen, Met leedwezen (zoo schrijft liet Dagblad van Z. H. en s Ilagè) vernemen wij het overlijden van Jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke, oud-burgemeester

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2