L 1 Bnitenlandsch, Overzicht. _ADVÈETE N TIE N.~ Brandverzekering-Maatschappij ue rijk 4. alleen winter lag; be fasten, op nu zo n dei' weinig; stren ge niet uartett ree, en olledig Insie of viertal, jl. en waren, Ie maal sTieuwe Soord- tu naar en de shaven dat er terecht Ver- ik liet len de eening die den- inging ndsche angem Millioeuen ziet men opofferen aan (len spoorweg-zwen del, andere millioeuen worden gewillig -weggeworpen in bedorven mijnputten en in de zakken van de finanz- baroimen tier residentie, docli de bestrijders van Neer- lands volkskanker kunnen den g.ddèlijkéu steun niet vinden dien zij behoeven. Vonden zij althans den moreelèu steun Wij kunnen ook niet begrijpen hoe zoo menig dagblad deze zaak heeft tegengewerkt o. a. op grond der redeneering dat de vereeuiging door zedelijke kracht moet werken. Moe zal toch een vereeuiging als deze iets kunnen uitvoeren tot voorlichting der natie, hoe zal zij eenig bewijs van zedelijke kracht geven zonder stoffelijke middelen daartoe Men schijnt ook geheel onbekend te zijn met hetgeen op dit gebied elders, met name in Engeland, plaats heeft. l)aar zijn zulke wanhopige inspanningen niet noodig, want daar vindt men leden eti voorstanders der afschaffing die eenige duizenden guldens per jaar contributie betalenvelen zijn er ook dié 100 JE 's jaars contribueeren, een overgroot getal van 50 JE en verder naar evenredigheid. Dat is belangstelling in de volkszaak, Hoe is 't echter bij ons daarmede gesteld Anderen willen (lat de afschaffings-vereeuiging, alvorens de. jenever op te ruimen, moet zorgen vooreen equivalent. Dit is de onredelijkheid zelf. Het is, met andere woorden alsof men de geneesheeren wil verplichten om voor alles bakker en slager te wezen, eer zij de zieken genezen het is of iemand die een ander weerhoudt zich op te hangen aan een kostbaar zijden koord, nu zedelijk, verplicht- is hem ten- minste een koord van hennip cadeau-te geven-om daarmede dezelfde operatie wat goedkooper te doen. Er is bij ons wel meer en meer in de publieke opinie afkeuring der dronkenschap op te merken, maar jammer is het-dat die afkeuring zich nog niet door krachtige daden wil toonen. De kiesvereeuigiug «Vreest God, eert den Koning te Gouda heeft tot kandidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer Mr. M. Bichon van IJssehnoiule, die ook gesteund wordt door het anti- sclioohvetverbond. Volgens de Standaard is de kan didatuur van den generaal von Wrangel auf Linden- berg niet vervallenzoo als eerst was gezegd. Van conservatieve zijde wordt ook als kandidaat genoemd prof. baron Lintelo de Geer van Jutfaas, dezelfde die onlangs'de R. Katli. kerk te Jutfaas met een aan zienlijke schenking van grond aan zich heeft verplicht. Door de liberalen wordt de heer Veruiers van der Loeff andermaal kandidaat gesteld. De conservatieve kiesvereeuigiug heeft tot kandidaat gesteld Jiir. Mr. H. J. v. cl. Heira. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft uit spraak gedaan in de zaak van Willem Verhuist, gewezen klerk in de bank van leening te Middelburg, beschul digd van het als ambtenaar in de verrichtingen tot zijn post behoorende begaan van valschheden door veranderingen van akten of geschriften en door daarin valsohe feiten als waar uit te maken. Het hof heeft als bewezen aangenomen hetgeen ook door Verhulst is bekend dat hij onware nflos- tsingnommers in de beleeningregisters geschreven heeft, doch niet bewezen verklaard dat hij dit opzettelijk en te kwader trouw heeft gedaan. Op grond van artt. 210 en 21.6 van liet wetboek van strafvordering is hij mitsdien vrijgesproken en onmiddellijk in vrijheid gesteld. Een zeer talrijk publiek was bij de uitspraak van liet arrest tegenwoordig. Alle hl», redacteuren van dag- en weekbladen dank zeggende voor hun vriendelijke opname, verzoekt A. Z. hén nochtans vriendelijk, het volgende te willen over nemen Er zijn tot heden 21 brieven van jongens ingekomen die Willem heeten, 179 van jongens met allerlei namen, 144 van meisjes en 2 portretten alle welke kinderen op 12 Mei jarig zijn. Met 20 Februari wordt de lijst gesloten, en worden geen brieven meer aangenomen. Tot dien datum kan men nog opgaven inzenden aan het adres Haagsche Nieuwsbode12 Meifranco. Naar men verneemt willen ook de Nederlandsche kunstschilders niet achterblijven om Z. M. den koning den .12 Mei afzonderlijk een bewijs van hulde aan te bieden.. Algemeen weet men, dat Z. M. een beminnaar is van de schilderkunst. Er.bestaat daarom voornemen, om den koning een collectie schilderstukken van de eerste levende meesters in ons land aan te bieden. Omtrent de gevonden laag steenkool te Heerlen in Limburg verneemt men, dat deze van ruim 8 rijn- landsche voeten en van de beste soort is. Met steeds toenemende belangstelling wordt thans de houding gadeslageu van de verschillende partijen in Frankrijk en niet minder die der regeering en vau den president Mac-Mahon. Nog voor weinige dagen stond daar een overmoedig minister-president, deBroglie, tegenover de gedurig Lu kracht winnende oppositie van de linkerzijde en van het linker-centrum. On miskenbaar was 't dat hij, ondanks het zevenjarige octrooi van den president Mac-Mahon, met alle vlijt arbeidde aan het breken van den tegenstand der liberalen, aan 't ontwapenen der republikeinen, aan 't heroveren van 't terrein dat op 3 November zoo schijnbaar hopeloos door Chambord was verloren. Daar komt het Duitsche gouvernement pressie uitoefenen op het kabinet van Versailles en dringt langs minnelijken weg, «met een weinig dwang" om de grofheden der ultramontaausche pers wat te bestraffen. Terstond daarop keert zich de uiterste rechterzijde, die na 3 November toch ai niet zeer tevreden was, geheel tegen' 't kabinet de Broglie. Was er eenige weken geleden veel gevaar voor den hertog om te vallen, thans scheen zijn positie hopeloos. Een auder gewichtig feit was de dagelijks toenemende ontevredenheid van alle liberalen zoo republikeinen als gematigd monarchaleu, over de maatregelen van geweld die 't ministerie zich veroorloofde jegens de vrije pers. Immers sinds 24 Mei des vorigen jaars tot heden zijn er al meer dagbladen bestraft op ailerlei wijz-m, dan in al de jaren van het keizerrijk. Daarbij kwam de nieuwe ïriaires-wet en haar driftige, onbesuisde toepassing, waardoor de maires aloin vielen als gras halmen' vöor dè zeis, oin vervangen te worden door gedienstige geesten. De linkerzijde was verontwaardigd. Vooral de afzetting van den zeer verdienstelijken heer Raraeau, deu man die in hoi moeielijke tijdsgewricht van '70-'7.1 de betrekking van rnaire van Versailles zoo waar diglijk en als een echt patriot heeft bekleed, vervulde geheel Frankrijk met diepe verontwaardiging. Eu zie, terstond na dat alles draait plotseling de wind en vereenigen zich voor ecu oogenblik, iu schijn althans, allen als een eenig man en de godin, wier dienst sedert jaren vergeten scheen, de eendracht, wordt weder vurig aangeroepen. Welk een verandering Is zij inderdaad 't gevolg van de overtuiging dat Frankrijk, al drijvende en woelende, op den geheel verkeerden weg is Is zij slechts een uitwerksel van liet ..verspreide gerucht dat het Bismarck te doen was oin het ministerie te doen vallen Ziedaar vragen die zich niet zoo gemakkelijk laten beantwoorden. Voor 't oogenblik is (leze stemming inzonderheid van groot belang voor de regeering, die er weder eenigszins door gesterkt wordt. Wij voor ons gelooven echter dat hier een politieke streek is gespeeld, dat de regeering de schoone gelegenheid om op den nationalen trots te werken heeft gebruikt als een afleiding van dc gvoote moeielijkheden waarin zij zich door al haar reactionair drijven heeft gewikkeld. In zoover is dit dan ook gelukt, doch de opwekking zal wel van korten duur zijn en het is te voorzien dat de oppositie spoedig haar positie wel weder zal innemen, zoodra maar gebleken is dat er slechts een loos alarm is gemaakt. Het monster-proces tegen de communisten is nage noeg afgeloopen toch blijft de thans heerschende justitie nog onverzoenlijk tegen allen vvien zij maar vast kan krijgen, vooral als 't mannen van beteekenis zijn. Men heeft ontdekt dat de lieer Melvill Bloncburt, als afgevaardigde van Martinique lid der Nationale Vergadering in der tijd een betrekking bij 't departement van oorlog heeft vervuld onder deu beruchten Cluseret. Thans is in de sectieu het verzoek begonnen van de vraag der regeering om verlof tot het m beschuldiging stellen van den heer Bloncourt. Men meent dat er geen twijfel kan zijn of (Ie Vergadering zal dit verlof verleeneu en dan is 't lot van den coininuneman ook niet twijfelachtig. De heer Buffet is voor deze zitting weder tot voor zitter der Nationale verkozen met 348 stemmen, tegen 246 stemmen op den heer Léon Say. Ook op de heeren Foureaud en Rameau, ontslagen maires van Bordeaux en Versailles werden meer dan 125 stemmen uitgebracht, 't geen voor deze heeren wel als een vereerende motie van goedkeuring en voor de Broglie als een protest tegen zijn ondankbaarheid mag be schouwd worden. In Engeland is een gewichtige verandering ophanden. De val van Gladstone schijnt onvermijdelijk en met Disraëli zullen de conservatieven weder aan het bewind komen. De nederlaag van den liberalen premier is ernstig omdat hij die door zijn parlemeuts-ontbinding zelfheeft uitgelokt. Maar iu den vervolge kan d> ze nederlaag goed en heilzaam zijn. Het is tocii niet te ontkennen (lat de liberale partij in Engeland, zoowel als elders, zich in de laatste jaren aan groote slapheid on onderlinge scheuring heeft schuldig gemaakt. Als oppositie zal de liberale partij al haar nu verslapte eu verspreide krachten wel weder vereeuigeu tot een krachtig geheel. Dan zal, evenals vroeger, de onder vind ing weder loeren dat het systeem DLraëii op den duur niet regeeren kan. Telegrammen van den 7 uit Londen melden dat Gladstone al reeds is afgetreden en dus de nederlaag heeft erkend. Zoo als zich liet voorzien wordt Disraëli als premier genoemd. Aan de Goudkust nadert Engeland eindelijkzijn doel. Nadat zich dezer dagen 12 afgezanten van den koning van Ashantie bij generaal Wolseley hadden aangemeld oin zijn voorwaarden te verne men. doch deze hen had afgewezen met de ver klaring dat hij slechts aan den koning zelf zijn con ditiën zou opgeven, heeft deze laatste zich onderworpen, de Europeesclie gevangenen losgelaten en iu al de eischen van Engeland toegestemd, o. a. ook iu de betaling van 200.000 p. st. oorlogskosten. Deze uitslag is buitengewoon voordeelig met het oog op ai de moeielijkheden en tegenspoeden waarmede de expeditie heeft te kampen gi-had. De nieuwe Duitsche Rijksdag is door vorst Bismarck geopend met een troonrede namens keizer Wilhelm uitgesproken. Vooral de slotperiode dezer rede is merkwaardig omdat daarin wordt uitgedrukt het vurig verlangen cm den vrede te bewaren in Europa. Het argument dat tot grond voor die hoop wordt aange bracht is maar zwak, n.l. al tie reistochten en de vriendschaps-visit.es der vorsten die dezen zomer hebben plaats gehad. Wie herinnert zich niet hoe al de vorsten van Europa in 186 7 het vredefeest der industrie te Parijs hebben opgeluisterd en hoe luttel het gebaat heeft. Voor liet eerst zijn nu in den Rijksdag de Fransch- gezinde afgevaardigden uitEïzas-Lothariugen opgetreden. De Pjov. Corr. beval eene beschouwing over den uitslag der verkiezing voor den Rijksdag in Elzas- Lotharingen. Zij zegt: Indien ook al de vijanden der Duitsche zaak in het Rijksland voor het oogenblik hun doel bereikt hebben, de rijksregeering koesterde reeds van den aanvang af geenszins de verwachting dat Elzas Lotharingen, met zijn gevoelens, zijn nei gingen en zijn overtuiging, reeds nu tot Duitschiand zou genaderd zijnzij hoopt veeleer dat de deelneming der Elzassers aan het staatkundig leven van Duitschiand liet middel zal zijn, om hen langzamerhand tot de gemeenschap met Duitschiand te brengen, en mogen ook al de Elzassiselie vertegenwoordigers op de uiterste banken der oppositie hebben plaats genomen, de blik der Elzassiselie bevolking zal toch gericht zijn naar de hoofdstad vau liet Duitsche rijk, waar, onder de deelneming harer vertegenwoordigers, over stoffelijke en geestelijke behingen wordt beraadslaagd. De eigenlijke Fransche partij in Elzas-Lotharingeu zal zeer spoedig inzien, hoe dwaas zij van haar staatkundig standpunt heeft gehandeld, in de bevordering van het uitsluitende belang der ultramontanen, en de eerstvolgende ver- kiezingem zullen het bewijs leveren, dat Elzas en Lotharingen mannen weten te kiezen, die, meer dan de tegenwoordige afgevaardigden, bezield zijn met den wensch om het gemeen overleg met het Duitsche rijk te bevorderen. In [talie wordt nog altoos druk gesproken over liét incident Lamarmora. De regeering heeft vorst Bismarck in het gelijk gesteld en Lamarmora verloochend bij velen heeft dit kwaad bloed gezet. Generaal Lamar mora heeft zijn demissie gevraagd. Het parlement heeft het beginsel van den schoolplicht verworpen. Het is te betreuren dat men daar geen onderscheid heeft gemaakt tusschen school- en leerplicht. Kerk- en School nieuws* De Evangelist John alhier heeft het beroep naar de Vlaam'sch-Evnng. Gem. te Gent aangenomen. Beroepen te Bunschoten ds. H. Bax te Poortvliet. Aangenomen het beroep naar Axel door ds. Euderlé Tz. te Fijnaart en Heiningen. Het U. Dagbl. meldt dat de heer C. Diependaal, pastoor te den Helder, is gekozen tot aartsbisschop van de oud-bisschoppel. Clerezy, ter residentie Utrecht. 'j_ ^r°or {'e bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hare Zuster, betuigd Mej. H. 0. VAN ZANDIJK, ook namens hare Zuster en familie, aan lallen zoo binnen als buiten deze stad, welmeenenden dank. ZlEttiKZEiï, 9 Februari 1874. 1>JE HAARLEMSCHE verzekert tegen VASTE PREMIËN. Information bij Mr. J. A. Bolle te Zu-.rikz-'t:,

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3