Openbare Raadsvergadering STATEN-GENER AAL. AïCHl i\7 Binnenland. zelf een artikel van weelde zijn voor menigeen. Wie is er nu wijs genoeg om de weelde te bannen uit zijn luiis? Hem komt een burger kroon toe. L)oeh neen, want dat zou ook weder een tuuiknl van weelde wezen. Laat ons dan dit gesoes maar staken, elk een middelmaat van wijsheid toêwensclieude, opdat bij misschien geen gevaar loope van zelfs wjeeiderig in de wijsheid te worden. gehouden te ZIERIKZEE den 6 Februari 1874. Afwezig zijn de- heeren van der Vliet, Mulock Houwer, Nauta van der Grijp en Zuurdeeg. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot verkoop van Ucjpmeu en tot liet te gelde maken van het reservefonds der bank van leening, het suppl. kohier van den hoofd, omslag en der hondenbelasting, de gemeentebegrooiing van 1874 on het raadsbesluit tot vWliooging van den hoofd, omslag en der opcenten op de personeele belasting. Ken verzoekschrift van M. Bakker en B. Schoen makers, ora eenige oppervlakte gemeentegrond in erfpacht te mogen hebben, wordt gesteld in handen van Burg. en Weth. tot praeadvies. Aan den heer A J. Kerens en D. Deycr wordt op hun verzoek remissie van hoofd, omslag verleend wegens vertrek naar elders. Het voorstel der schoolcommissie tot wijziging van liet reglement voor het openbaar lager onderwijs wordt gesteld in handen een er commissie bestaande uit de heeren Blom, 'mr. Moens en Kuole. Wordt medegedeeld het proces-verbaal van de jongste opname der kas en boeken van den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat zich in kas bevond f 20501,12. Your kennisgeving aangenomen. l)ebeslissing op het voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan van eene overeenkomst met 1). Beve- lander ter verkrijging van grond voor het veranderen van den toegang naar de begraafplaats wordt na discussie aangehouden. Ter visie van de leden wordt gelegd een voorstel van Burg. eu Weth. betreffende de inrichting tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Wordt besloten tot het doen van eetiige af- en over schrijving en tot beschikking op O. U. Ken voorstel van Burg. en Weth. om aan 3 agenten van politie en dui inspecteur eene gratificatie te ver- leenen voor diensten gedurende de vacature van agent en het ontslag van den agent Oosthoek wordt goed gekeurd. Ken verzoekschrift van den hulpondenv. J. Buik, •tot kosteloos onderwijs zijner kinderen, wordt gesteld jn handen der plaatselijke schoolcommissie tot advies. De voorzitter deelt mede dat hij heeft benoemd tot agent van politie derde klasse. C. Hinders, gewezen bootsman bij de Marine. Yoor kenuisgeving aan genomen. Ter inzage van de leden wordt gelegd een ontwerp verordening, door de commissie voor de strafverorde ningen opgemaakt op het houden van mestvaalten en van varkens; Hierna wordt de zitting gesloten. Het is stil op het gebied onzer wetgevingen wij zijn als het ware in gespannen verwachtig wat er komen zal. Er heerscht iels pijnlijks, iets drukkends, iets stils, evenals in de atmosfeer als een onweer op handen is. En toch, er is geen vooruitzicht van ge wichtige gebeurtenissen, tenzij men daaronder zou willen rangschikken het besluit, door den Amsterdam- schtm Kuyper te nemen, of hij predikant blijven, of volks-vertegeuwoordiger worden zal. De drie weken .beraad, den gekozene gelaten, spoeden ten einde, en voor- zoover ons bekend is, is Dr. Kuyper de eerste, •die van den geheelen termijn gebruik maakt, alvorens zijne beslissing aan de kiezers bekend te maken. Mag men den Möagschen correspondent van de Middelburg- sche courant gelooven, dan zal die beslissing afhangen vaii eene inschrijving, welke onder de christelijk— historische v.rienden geopend is, om het verlies van het predikants-traötemeivt te vergoeden, eu hut voor uitzicht op gemis aan pensioen dragelijk te maken. Zou Dr. Kuyper echter nog niet over iets anders denken Al is hijnu met eene meerderheid van kiezers in de'kam-r. gebracht- moet li Ij niet gelooven, dat hij de meerderheid der kamerleden op zijne hand zal hebben. Zijne prestige.zal in de zaal op het Bin nenhof te \s llage niet zoo groot zijn als in de kerk te Amsterdam. Eu als na eetiige jaren de kiezers te Gouda eens andere denkbeelden aankleven en zijn mandaat niet vernieuwd wordtj ja, dan bezit hij nog altijd het radicaal van bedienaar van den godsdienst, maar is toch niet weder in eens predikant in de hoofdstad. Zie, ik denk, dat dit ook nog wel eens door het hoofd en voor den geest van Dr. Kuyper speelt. Doch nog slechts een paar dagen en wij zullen het wel vernemen, of Nederland oiider zijne volks-verte- genwoordigers er een. zal tellen, die zijn zetel heeft ingenomen, nadat luj van ééne partij zekerheid had verkregen voor zijné middelen van inkomst. Yoor de thans nog bestaande vacature te Gouda (in plaats van wijlen Jhr. mr. W. M. de Brauw) worden verschillende caudidaten genoemd. De libe ralen hebben weder mr. Verniers van der Loelf ge steld van de andere zijde hooft men noemen de heeren Bichon van IJsselmonde, die vroeger eenigen tijd in de Tweede Kamer voor het distrioht Dordrecht zitting had en schitterde door zijne niets beduidendheid en mr. van der Heini, het lid der Ged. Staten van Zuid- Holland. Wij verwachten evenwel, dat de liberale candidaat thans groove kans van slagen heeft, vooral als de op komst bij de eerste stemming zoo getrouw is, als bij de laatste herstemming. De' heeren van Goltstein en mr. Heemskerk Az. schijnen niet weder ten toon eel e te komen. De nederlaag was dan ook verpletterend. Aan de Staats-Courant ontleeneu wij eenige be langrijke mededeelingeu van de gebeurtenissen die aansluiten aan de inneming van den Kraton. Van den 24 tot den 28 Januari schijnt er rust gehouden te zijn door de troepen. In dat tijdsverloop kon men afwachten welken indruk de nederlaag op de bevolking maakte, terwijl ook met het oog op de verwoestingen, die de cholera bij voortduring bleef aanrichten een korte rust niet anders dan voordeelig kon werken op den gezondheidstoestand. Ondertusschen kwamen van lieverlede de berichten in uit den omtrek. Men vernam dat de Panglima Polim van de XXM Moekim aan de cholera was overleden en dat dit wel de onderwerping dier pro vincie zou doen volgen. De onderwerping der XXV en XXVI Moekim scheen aanstaande te zijn, daar er teekeilen van onderwerping werden waargenomen. Onder de bevolking der III Moekim werden procla matie!) verspreid, in welke de vrije uitoefening van godsdienst en volksgebruiken werd toegezegdvoor de overige provinciën - waren dergelijke proclamatiën onder handen. Het was de fneening van velen die met het volkskarakter bekend zijn, dat de algemeene onderwerping niet lang meer zou uitblijven. Den 29 begonnen de operatiën weder, er werd een verkenning gedaan om den sleutel te vinden van de gemeenschap der XXII met de XXV Moekim. Deze laatste is gelegen Z. W., de eerste N. O. van den Kraton en beiden op den linkeroever .van de Atchin-rivier. Op dezen tocht werden de troepen ernstig beschoten uit de versterkingen der XXII Moekim, zoodat zij 3 doodeu en 18 gewonden kregen. Op den dag van de afzending van het telegram dat bovenstaande tijdingen bevat, was de cholera minder hevig. Ook meldt de generaal van Swieten dat hij geen meerdere versterking van mariniers of andere strijdkrachten noodig acht; dit strekt tot antwoord op een hem door den minister van koloniën gedane vraag, naar aanleiding van de oproeping der tweede reserve van Padang. Nochtans wordt van den Helder bericht dat er nog 300 mariniers per mail naar Indië zullen worden gezonden. Tot naricht van enkelen onzer lezers brengen wij in herinnering dat met het woord Moekim bedoeld wordt een soort van gemeenten. Het geheele gebied van Atchin is verdeeld in omstreeks 200 Moekims, elk een of meerdere kampongs met één of meer dui zendtallen inwoners bevattende. Deze Moekims zijn samengetrokken in groepen, die een Pauglima tot bestuurder hebben. Blijkens een telegram van den luit. gen. van Swieten gedagteekend 4 Kebv. en in den laten avond van den 7 dezer te 's Mage ontvangen, was er sedert den 29 Jan. niets belangrijks voorgevallen. De in het bin nenland aangelegde 1 versterkingen getuigden van een voortdurende vijandelijke houding van hoofden, maar gaven geen bezorgdheid, daar 't slechts plaatselijke middelen van tegenstand zijn, die gemakkelijk on schadelijk kunnen gemaakt worden. Door de ver overing van den Kraton is de kracht der verdediging gebroken, en wat nader geschiedt slechts portcul. De kleine man scheen voor de voortzetting der vij andelijkheden minder gestemd. Het kamp der expeditionaire troepen werd niet meer gealarmeerd. In enkele in de nabijheid gelegen kampongs waren de vrouwen teruggekeerd; ook wer den door enkelen boomvruchten en andere kleinig heden te koop gebracht, en het volk bewoog zich,, in tegenstelling van vroeger, op eigen terrein onge wapend. Dit deed den opperbevelhebber raadzaam achten om eenigeu tijd van bezinning te geven alvorens handelend op te treden, en af te wachten wal de vredesgezinden zullen doen. De dood des Sultans wordt bevestigd. De cholera was door de genoten rust belangrijk afgvnbmen. - Oni een staaltje te geven van de hardnekkigheid van den strijd dien onze troepen te voeren hebben, halen wij nog den volgenden particulieren brief aan uit de Arnh'. Cour.: Iloofdbivouac aan de Atchen-rivier, 27 December 1873. //Den 14den December hebben wij (het 12de eu 9de bataljon) de sterkte met de bajonet genomen, die wij den I3(ien verkend hadden. Dat was'een kort, maar lievig gevechtwij verloren 6 doodeu en 49 gekwetsten. De sterkten werden door de Atchineezen met veel moed en volharding verdedigd. Wij bereikten er echter een zeer groot resulaat mede zij ontruimden dadelijk daarop eenige andere forten en lieten veel geschut in onze handen. Nu zitten wij dicht bij den Kraton. l)e beide Kerstdagen is veel gevochten. l)e verliezen van den vijand zijn enorm. Den 14den zijn door ons 48 Atchineezen onder den grond gestopt. Dat is zeer veel, als men nagaat dat zij bijna nooit hunne gewonden of dooden lalen liggen. De tegenstand wordt al heviger naarmate we meer den Kraton naderen. Men is nu bezig de zware artil lerie te ontschepen, om hen' daarmede eens flink te poederen. Moeilijk kan men zich een denkbeeld maken van de hardnekkigheid, waarmede zij hun terrein verdedi gen'; Met terrein is zeer bedekt en elk huis -omringd door paggers van bamboesdoorn, waar bijna geen door komen aan is. Eik huis schier wordt op zich zelf verdedigd en bovendien is elke kampong van eenige 'sterkte of benting omgeven. Zoo is eergisteren een kampong genomen, die door vijf ben tings- verdedigd werd en daarna huis voor huis. Het is een dapper en energiek volk Zoo werden gisteren in een huis 21 lijken gevonden, welke staande waren, daar zij de ruimte niet hadden om te vallen. Waarschijnlijk waren zij door één granaat gedood. Het vuren duurde on ophoudelijk. Nu terwijl ik zit te schrijven, rollen hunne kogels op geen honderd passen neer. Zij schaden echter niemand. Zoo gaat liet eiken nachtnooit gun nen zij ons rust. Gelukkig dat wij zoo uitstékend gewapend zijn. Voor de geweren hebben ze zooveel respect, dat ze ons ten minste niet in de onmiddelijke nabijheid durven komen. Sinds den 20sten hebben we steeds gekleed moeten slapen. Wat de verzorging der manschap aangaat, deze is uitstekend. Van het Roode Kruis is hier een afdeeling, die vele weldaden onder de gekwetsten en veel goeds onder de gezonden ver spreidt. Zij deelt veel pijpen en tabak uit, waaraan we alleu behoefte hebben. Z 1 E III K. Z E E10 Februari 1 8 7 4. Zieiiikzre, 9 Febr. Nadat wij hier tot dusver alleen uit den almanak konden bespeuren dat het thans winter is, was dezen morgen alles met een sneeuwlaag be dekt-, terwijl zich nog nu en dan sneeuwbuien ontlasten. Een vrepmd gezicht levert dat sneeuwkleed op nu het winterseizoen reeds zoo ver gevorderd is zonder vorst of sneeuw. Verleden week heeft 't een weinig gevroren, doch andere, handtastelijkheden van den stren gen wintennouarch habben wij hier tot nog toe niet ondervonden. ZiEiiiKZEE, 10 Febr. Het Floreyitijner-Strijk-Quartett gaf 11. Zaterdag avond hare aangekondigde sornée, en handhaafde het uitstekende viertal kunstenaars volledig derzelfs reputatie. Wij onderschrappen in allen deele de recensie of de bijzonderheden over de productien van het viertal, in de Middelbargsclie Courant van Maandag jl. eu voegen hier alléén bijdat zij, die er niet waren, ontzaggelijk véél verzuimden. Voor een volgende maal zij, zoo mogelijk, een ieder op zijn postIngez Zaterdag morgen is op den rug van het Nieuwe Zand in liet Brouwershavensohe gat gestrand de Noord- sche schoener Skirna kapt. .Rosewald, van Pernau naar Hellevoet' met gerst. Er is assistentie verleend en de bemanning door de loodskotter van Brouwershaven aldaar aangebracht. Latere berichten luiden dat er waarschijnlijk niets van schip en lading zal terecht komen. Daar de inschrijvingen in de geldlecning der Ver- eenigeng tot Afschaffing van den sterken drank liet cijfer van 25,000 niet- hebben bereikt, worden de gedane inschrijvingen niet aangenomen en is de leening als mislukt te beschouwen. Na de tegenwerking, die deze onderneming heeft ondervonden, vooral na den afval van een der hoofdbestuurders der vereeni'ging kan deze uitslag niemand verwonderen. HetNederlandsche volk is niet warm te wrijven voor dergelijke volksbelangen*,

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2