Buitenland. die onze vlag in 't Oosten in eere houden een hulde betoon, waarin 't Nederlandsche volk reeds duidelijk is voorafgegaan. Geen Willem van Oranje kan de roem van zijn leger niet gehuldigd willen zien. Bij kon. besluit is aan den heer J. Schalkwijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester van Ellemeet, met dankbetuiging voor de langdurige goede diensten in die betrekkiog bewezen, en in zijn plaats als zoodanig benoemd de heer J. M. de Glop- per om die betrekking waar te nemen tegelijk met het burgemeesterschap van Eikerzee. De verkiezing in het district Gouda voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, ter voorziening, in de vacature, door 't overlijden van den lieer De Brauw ontstaan, is bepaald op Dinsdag 17 Februari. De eventueele herstemming zal plaats hebben op 3 Maart. Middelburg. 27 Jan. De burgemeester heeft lieden morgen Z. M. den koning namens de gemeente Middelburg per telegram gelukgewenscht, met de in Indië door de Nederlandsche troepen behaalde over winning. Reeds vóór 12 uren was daarop het volgend telegram terug ontvangen. //De koning zegt u en uwe stadgenooten ten hartelijkste dank voor uwe gelukwenschen met de heugelijke tijdingen uit Atchin." N. M. Ct. De Commissaris des konings in de provincie Zeeland heeft goedgevonden te bepalen dat de loting voor de nationale militie in het loopende jaar zal plaats hebben als volgt Te Zierikzee, den 16 Februari, voor Bruinisse, Oosterland, Dreis'chor, Nieuwerkerk en Ouwerkerk, ten 9,30 ure, voor Zierikzee, te 12 ure. Te Brouwershaven, den 17 Februari, voor Haamstede, Burgh, Renesse, Noordwellë, Serooskerke, Eikerzee, Ellemeet, Kerkwerve, Noordgouwe, Zonnemaire, Duivehdijke en Brouwers haven, te 9,30 ure. Te Tholen, den 19 Februari, voor St. Philipsland, Stavenisse, St. Annaland, St. Maar tensdijk, Scherpenisse, Poortvliet, Oudvossemeer en Tholen, te 9,30 ure. Te Iiulst, den 26 Februari, voor Ossenisse, Hengtsdijk, Hontenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Graauw, Clinge, St. Jansteen eu Pluist, te 9 ure. Te Axel, den 27 Februari, voor Philippine, Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Overslag, Wösfcdbrpe, Koewacht, Zaamslag, Zuiddorpe en Axel, te 10 ure. Te XJzendijke, den 2 Maart, voor Groede, Nieuwvliet, Breskens, Hoofdplaat, Schoondijke, Waterlandkerkje, Biervliet en IJzendijke, te 9 ure. Te Sluis, den 9 Maart, voor St. Kruis, Eede, Oostburg, Cadzand, Aardenburg, Zuidzande, Retranchement, Heille, Sluis en St. Anna ter Muiden, te 9 ure. H. M. de koningin heeft een fraai geschenk doen toekomen aan de dames directrices der verloting ten voordeele der armen van Middelburg. (XI. D.) Uit 's Plage wordt gemeld dat onmiddellijk na het bekend worden der tijding van het innemen van den Kraton van Atchin aan het gebouw der Britsche ambassade de Engelsche vlag werd uitgestoken; ook de Russische, Belgische en andere gezanten hebben de vlag uitgestoken. Men schrijft uit 's Hage aan de Arnh. Ct. .- //In de dagbladen las ik dat de onderhandelingen der regeering met den heer Smit te Ridderkerk, over den afstand van de voormalige rijkswerf te Ylissingen, waren afgebroken. Dit is onjuist, die onderhandelingen zijn vrij vergevorderd, hoewel men wil dat de minister van finantien, of wellicht juister gezegd de referendaris- chef van de afdeeling-domeinen, de zaak op zijne gewone lastige, kleingeestige wijze behandelt, en daardoor vertraagt of tegenwerkt. Aan het departement van finantien vindt men 't de schoonste zaak, dat de inkomsten van het domein iels liooger worden, al wordt daardoor ook de handel honderdmaal meer be zwaard, dan de weinige guldens, die liet domein profiteert." Naar de N. A. Ct. verzekert, wordt liet plan om aan Z. M. den koning een nationaal geschenk in goud of zilver te geven, losgelaten. l)c lieer de Vries, graveur te 's Plage, heeft eene medaille vervaardigd, toepasselijk op het zilveren jubile vail Z. M. den koning. In het lïbl. wordt het denkbeeld geopperd, dat Neerland's vrouwen den 12 Mei a. s. aan PL M. de Koningin een bewijs van hulde zullen aanbieden. F i* a. ïi lv r ij Lt De commissie voor de constitutioneele wetten heeft als domicilie voor de uitoefening van het kiesrecht de tegenwoordige woonplaats van den kiezer aangenomen. Als zoodanig wordt ingeschreven elk Eranschman, die 25 jaar oud is en zulks in de gemeente waar hij voor de loting der nationale militie opkomt. Alle Franschen, 25 jaar oud, worden van rechtswege -op de kiezerslijsten gebracht, wanneer zij gedurende twee jaren in de personeele belasting hebben bijgedragen. Ambtenaren eu geestelijken worden zonder voorwaarde van domicilie ingeschreven in hun standplaats. Het domicilie wordt voor anderen geconstateerd door een bewijs van inschrijving in de belasting-registers of in die van den burgerlijken stand, over een tijd perk van drie jaren loopende. Prins Napoleon heeft in de Volonté Nationale op nieuw een schrijven openbaar gemaakt, waarin hij zich tegen de reactionnaire en clerieale politiek der regeering en voor de Invoering van liberale en democratische instellingen verklaart. liet'schrijven van den prins getuigt van een bepaalde breuk met Rouher en zijn aanhang. De hertog de Broglie heeft aan de prefecten, die in groten getale aankomen, verklaard, dat zijn circulaire betreffende de uitvoering der wet op de benoeming van burgemeesters als regeerings-programma moet worden beschouwd. De gemeenteraad van Nantes heeft wegens de aan neming der genoemde wet zijn ontslag genomen. Te Lyon hebben arrestatien plaats gehad in verband rnet het door de politie ontdekte complot. De heeren Lncien Brun, Keiler en Belcastel hebben den hertog de Broglie nadere opheldering gevraagd van de gronden, waarop de schorsing van VUnivers steunt. Wanneer zij deze niet verkrijgen, zullen zij de regeering interpelleeren. De hertog de Broglie zal zijn collega's raadplegen en dan antwoorden. Engeland. lil een adres van den lieer Gladstone, aan de kiezers van Greenwich, ontwikkelt hij de gronden, die hem geleid hebben tot het besluit om de ontbinding van het parlement aan de koningin voor te stellen. Hij verklaart, dat het ministerie geen voldoenden steun bij het lagerhuis meer vindt; de jongste overwinningen der conservatieven mogen niet stilzwijgend worden voorbijgegaan. Door het parlement te ontbinden, en daarmede niet tot later te wachten, kan men zich met de aangelegenheden des lands bezig houden zonder tijd te verliezen. De staatsbegrooting is reeds gereed een overschot van 5 rnillioen p. sfc. zal dc regeering in staat stellen om den druk der plaatselijke belasting op verscheidene levensmiddelen af te schaffen. De heer Gladstone belooft verder een wijziging van de wet op het- onderwijs, zoomede van de wet tot verkoop van onroerende goederen. Voorts zal de wet regelende de verhouding tusschen werklieden en patroons worden herzien. //Men mag hopen, voegt de min. er bij, //dat het tijdstip niet ver meer verwijderd zal zijn, dat het kiesrecht der steden ook tot de graafschappen zal kunnen uitgestrekt worden." De kosten van den oorlog met de Ashantijnen zijn op de uitgaven van het loopende dienstjaar gebracht, en niettemin blijft er een overschot van 5 millioen p. st. In een adres aan de kiezers van Bucks, gispt de heer Disraeli het gedrag van den heer Gladstone, die, volgens hem, het parlement heeft ontbonden om tijd te winnen voor het geven van ophelderingen ter zake van de expeditie tegen de Ashantijnen, terwijl de uitgaven voor die campagne niet door 't parlement zijn toegestaan. Het politiek programma van den heer Gladstone, zegt hij, is niet opgegeven, behalve voor zoover het overschot op de begrooting betreftmaar elke minister die een overschot heeft,' zal het wel altijd aanwenden tot vermindeeiiig van belastingen. De conservatieven hebben steeds geijverd voor de afschaffing der inkom stenbelasting en de vermindering der locale belastingen maatregelen, die immer door de liberalen zijn tegen gewerkt. De lieer Gladstone, vervolgt Disraeli, had meer energie in de buitenlandsche politiek en minder in de binnenlandsche wetgeving moeten ontwikkelen. Wat de uitbreiding, van lie1" stemrecht aangaat, daartegen zouden de conservatieven opzien, omdat die maatregel het noodig zou maken de burgers van alle dorpen met minder dan 4000 zielen van hun rechten te berooven. De kiezers, zegt de heer Disraeli ten slotte, hebben bij de verkiezingen slechts twee vragen te beslissen lo. of zij willen dat de kerk in Engeland op dezelfde wijze worde bejegend als die van Ierland, en 2o. of het godsdienst-onderwijs geen deel meer moet uitmaken van de nationale opvoeding? Men ziet dat ook hier de conservatieven den gods dienst bij de politiek in 't spel te sleepeu. Maandag is het decreet tot ontbinding van het parlement, door de koningin onderteekend, verchenen, evenals dat tot uitschreving der verkiezing van 16 Schotsche vertegenwoordigers, op 18 Februari. Naar luid van een telegram uit Aden, is de beroemde Engelsche reiziger, dr. Livingstone, op den weg van het meer Benrhe naar Unyanyemhe, aan dyssenterie overleden. Het lijk is gebalsemd en naar Zanzibar gebracht, om van daar naar Engeland getransporteerd te worden. Sir Bartle Frere en de consul Kirk uit Zanzibar verklaren dat het bericht van den dood van dr. Living stone geen geloof verdient. De heer Kirk herkent toch in de desbetreffende tijding liet gerucht, dat bij zijn vertrek uit Zanzibar reeds liep en ongegrond is gebleken. BRIEVEN HIT HOLLAND. ii. Atchin. Kraton ingenomen. Sultan ontsnapt. Vreugde in den lande. Dr. Kuyper lid der Kamer. Aannemen. Niet aannemen. Koningsgeschenk. Paleis. Villa. Servies. Asyl voor militairen. Museum voor kunst. Fonds voor minimum-onderwijzers enz. enz. Ziedaar, M. de R., eenige onderwerpen, die me stof konden leveren voor een half dozijn brieven. Maar dewijl het krantenlezend publiek thans bijna niets anders te slikken krijgt, dan wat rnet het bovenstaande in verband staat, zoo zal ik dat alles in één brief afdoen en bovendien nog iets schrijven aangaande een beroemd man uit 't bui tenland. Wat de verovering van den Kraton betreft, kan ik u melden, dat het bericht daarvan de buitengewone belang stelling van ons volk in de Atchineesche zaak aan 't licht bracht. De Rotterdammers waren uitgelaten van vreugde. De driekleur scheen uit den hemel neer te dalen. Men stak vuurwerk af, zond tot laat in den nacht vuurpijlen omboog en feliciteerde den Indischen Bevelhebber met de behaalde zege. Men llaneerde van de eene straat in de andere met vaandels en vlaggenmen danste, zong en dronkalles ter eere en op de gezondheid van Van Swieten en zijn dapperen. En dan zegt men nog dat de Hollanders koel zijn Volgt Kuyper. Wat ik in de verste verte niet bad durven denken, is gebeurd. De nieuwe Profeet der Neder landsche Hervormde Kerk te paard geholpen door Rome De Heide]bergsche catechismus de hand grijpende van den Syllabus en Dr. Kuyper bet eerste product' der nieuwe firma. Zal ze blijven of Springen Dat hangt van IC. af. Zoo bij beide compagnons bet getal der conservatieven is te onbeduidend om die in de compagnie op te nemen zoo bij ze goed dient, wel, waarom niet? Zijn ze niet twee takken van één boom: den clericalen eik, die, diep geworteld, met zijn takken ten hemel reikt, die ons allen noodigt in te slapen onder zijn schaduw en dien we slechts hebben op te klauteren om de zaligheid te beërven? Maar Kuyper dient niet. Kuyper heerscht en al heeft bij nu gretig den roomschen stijgbeugel gebezigd ik geloof dat zijn antipodische vrienden niet veel aan hem zullen verdienen. In declamation, jawel: krasse zondagswet, geen openbare scholen, sluiting der middelbare scholen, censuur op tooneel-uitvoeringen, werken over geschiedenis en natuurkunde, vooral op liberale dag- en weekbladen. Hoe harmonisch z.nllen dan de stemmen klinken van Kuyper, Van Nispen, Saaimans Vader en derzelver vrienden Naar ik hoor is er reeds een Oratorium in bewerking om de diensten, welke deze heeren zouden kunnen bewijzen, alvast aan 't gehoor te doen kennen 3) De tekst is, in 't kort, dezeIn een ontzaglijk groot en prachtig paleis zijn alle kunsten en wetenschappen vertegenwoordigd door de beroemdste geleerden van onzen tijd. Tot dezen zendt de (pseudo) Godin der Waarheid de heeren af van bovenge- noemden cyclus, met den uitdrukkelijken last ze te be- keeren of hun 't werk onmogelijk te maken. Kuyper krijgt natuurlijk de afdeeling Godsdienstwetenschap voor zijn rekening. Met een sterke stem (IC. is voor heldentenor in de wieg gelegd) kondigt hij zijn voormalige confraters het vonnis aan dat hen wacht, zoo ze zich niet in 't stof buigen. Hij smeekt, dreigt, raast alles te vergeefs. Ze hooren hem bedaard aanmaar gaan voort met den arbeid. Wat ze niet kunnen verhinderen echter is dat IC. het licht uitdraait en ze 7,00 feitelijk belet meer kwaad te stichten. De afdeeling Staatsrecht is voor Haffmans. Geschiedenis voor Van Loon enz. De rollen zijn prachtig bezet. Ons vaderlandsch tooneel mag jaloersch zijn. Vooral het Slotkoor zal uitmunten de vernederde geleerden komen op den tast samen in één lokaal en zingen daar een variatie op de woorden van één der zendelingen: »0, guft ons licht En met hun lot bewogen slaat Kuyper voor om ze toch wat te geven, neen niet te veel; hij zal wel zorgen dat het niet te helder wordt, opdat oogen en hersens geen hinder hebben. Laat me u thans, liever dan over de vele plannen voor geschenken en feestvieringen te schrijven, een bijzonderheid melden uit het leven van den onlangs gestorven Duitschen zanger Dr. Ileinrich Hoffmann von FallerslebenRidder der Orde van den Ned. Leeuw. Het was in 't jaar '1854 dat Dr. Hoffmann ons vaderland met een bezoek vereerde. Op '1 Mei was hij de gast van onzen vurigen taalminnaar J. A. Alberdingk Thijm. 's Mor gens had Thijm. uit wiens Dietsche Warande ik deze lieve herinnering pluk 's morgens had hij zijn broeder, den te vroeg ontslapen musicus Lamb. Joh, verzocht en kele der Lover kens" door Hoffmann zelf in Dietsche dicht maat geschreven, op muziek te zetten in den stijl der 45e eeuw. Lambertus voldeed gaarne aan dat verlangen en zette zich terstond aan cle piano. Toen nu tegen den avond het gezelschap pratende hijeen was Hofdijk was er o. a. bij en de heer Hoffmann zijn verlangen te kennen gaf om eens een Ilollandsch lied te hooren zingen, zong een der zusters van Thijm het volgende:

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2