Buitenland. Zeetijding van Zierikaee. Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEURS- EN M A R KTBE RICHTEN. is geworden. Toch zijn we nog niet in Ecoeador, 't geen weldra zal blijken. Door Z. M. den koning der Belgen is goedgekeurd de afstand van de concessie der spoorbaan van Antwerpen naar de Nederlandsche grens, in de richting van Woensdrecht bij Bergen-op-Zoom, door de heeren Bernstein en Faiber aan de naamlooze spoorweg maatschappij van Antwerpen naar Botterdam. Amsterdam, 19 Jan. Na herhaalden aandrang is de heer W. Oostmeijer, hoofdonderwijzer aan de school voor christelijk onderwijs op de Boommarkt alhier, weder opgetreden als vice-voorzitter van 't Centraal-Comité voor het kindergeschenk aan Z. M. den Koning. Ook heeft dat Comité bericht ontvangen, dat zich, op zijn verzoek, een koloniaal Comité voor bedoeld geschenk in Suriname heeft geconstitueerd. Gouda, 20 Jan. Gisteren heeft men hier op de openbare straat een pasgeboren kindje, geheel naakt, te vondeling gelegd, zoodat het spoedig is overleden. De politie heeft het lijkje opgenomen en beijvert zich om de ontaarde moeder op het spoor te komen. De bekende Siameesche tweelingen Eng en Schang zijn in Amerika overleden. F r a n k r ij k. De Nationale Vergadering heeft den 20 met 367 tegen 324 stemmen de wet op de maires aangenomen. De commissie voor het budget heeft zich vereenigd met het voorstel tot verhooging der rechten op den alcohol, maar de audere voorgestelde belasting op handelsartikelen verworpen. Daarentegen heeft zij zich vereenigd met de verdere heffiug van opcenten op het zout. In het hotel du Louvre te Parijs heeft de vroeger aangekondigde vergadering van directeuren van depar tementale bladen plaats gehad. Die vergadering heeft zich met een zeer groote meerderheid tegen de invoering van de zegelbelasting verklaard en met een zeer geringe meerderheid voor de afschaffing der bevoegdheid tot verzending van dagbladen in pakken. Het besluit tot schorsing van de Univers is genomen op grond van in het blad geplaatste artikelen en stukken, die diplomatieke verwikkelingen kunnen te weeg brengen en wel wegens de openbaarmaking van een mandement des bisschops van Périgueux. De commissie van decentralisatie zal waarschijnlijk in veertien dagen of drie weken het ontwerp der nieuwe gemeentewet gereed hebben. Daarbij zal worden voorgesteld de invoering van het Duitsche stelsel verdeeling der kiezers in drie categorieënhoogst aangeslagenen in de belasting, voor één derde van de geheele opbrengst der belastingen vervolgens de aangeslagenen en zij die geen belasting betalen. Elke categorie zou een derde van 't ledental in den raad kiezen. De hertog van Aumale moet namens de familie Orleans aan den graaf de Chambord de beschikking over het vermogen der prinsen hebben aangeboden. De Franqais spreekt het bericht tegen, als zou Antonelli in een nota aan de mogendheden, van dezen verlangd hebben dat zij zich omtrent een modus v i v e n d i tusschen den heiligen stoel en Italië zouden verstaan. Het gouvernement heeft besloten de passen tusschen Frankrijk en Italië af te schaffen. Span j e. Door 't oproepen van een aantal jongelingen tot den werkelijken dienst wil Spanje zich op dit oogenblik uit de bestaande geldverlegenheid redden. Hoe vreemd en tegenstrijdig dit ook moge klinken, ligt er toch veel waarheid in. Velen van de opgeroepenen zullen zich ongetwijfeld voor 2500 fr. vrijkoopen en in dit vooruitzicht is het gelukt een voorschot van 25 mil- lioen bij de Spaansche bank te erlangen. Men zegt dat ook nog met een voornaam huis te Parijs een leening van 17 raillioen is aangegaan, zoodat voor 't oogenblik in de dringende behoeften kan worden voldaan. Serrano houdt zich dan ook nu uitsluitend met den oorlog bezig en vormt een /middenleger," dat uitsluitend in Valencia en Aragon zal moeten opereeren. Treurig zijn de berichten uit Vich. De Carlisten hebben daar de gevangenis geopend en dat gebouw, den schouwburg, de archieven, het gerecht en de mairie verbrand. Zij hebben 23 liberalen gedood, 190 ge vangen genomen, waarvan een luitenant-kolonel uit Navarre. Zij hebben verder aan de stad een contributie van 250,000 fr. opgelegd en den alcade met een boete van 45,000 fr. bedreigd wanneer hij de forten niet deed ontmantelen. Het Carlistisch opperhoofd Llorente heeft Briones en Biva Flecha bezet, en er 100 gevangenen, een aanzienlijke hoeveelheid wapens en vele paarden buit gemaakt. Elio heeft acht vliegende kolonnes georganiseerd, om de doordercpublikeineii bedreigde punten te beschermen. De regeering heeft berichten ontvangen, waaruit blijkt dat in alle provinciën volmaakte rust heerscht en dat de Carlisten in de provincie Burgos, ter sterkte van 2500 a 3000 man, geheel door de regeerings- troepen zijn verslagen. Lopez Dominguez, de overwinnaar van Carthagena, is tot opperbevelhebber van het //middenleger" voor Aragon ie en Valencia benoemd. Omtrent generaal Moriones heeft men in de laatsle dagen niets vernomen. Het schijnt dat hij zijn be wegingen in de richting van den Ebro geregeld voortzet. De viaduct van Toquella, aan den spoorweg van Valencia naar Alinansa, is tijdens het doen van herstel lingen ingestort, waarbij 33 werklieden zijn omgekomen. E n g* e 1 a ia d- Men bericht uit Londen dat hoe dichter de tijd nadert, waarop de meeting tot betuiging der sympathie van het Engelsche volk aan Duitschlands keizer en bevolking zal plaats vinden, hoe meer ook de aanvragen om deelneming aan de eene, en de heftigheid der clericale bladen aan de andere zijde toenemen. Lord Bnssell is nog steeds zeer ongesteld en men vreest dus dat hij niet, zooals zijn voornemen was, de ver gadering zal kunnen leiden. H> uitschland. De Duitsche kroonprins en prinses hebben Berlijn verlaten om zich naar St. Petersburg te begeven. De hooge gasten zullen, evenals voor eenige maanden de Duitsche keizer, te Petersburg door een deputatie van Duitsche onderdanen ontvangen worden en van dezen een adres van hulde ontvangen. Weldra zal er een minister van landbouw in Pruisen worden benoemd. Men noemt als zoodanig den geheimen regeeriugsraad Oppermann. Oostenrijk-JETongar ij e. De Kölii. Ztg. bevat een telegram uit Weenen van Zaterdag Tegenover de door de pauselijke bul opge wekte vrees voor belemmering der vrijheid van een eventueel conclave, wordt uit Borae authentiek gemeld, dat de Italiaansche regeering aan de groote mogend heden een circulaire nota heeft gericht, waarin de noodzakelijkheid wordt erkend om aan het conclave volle vrijheid te laten, en borg gestaan wordt dat het conclave en zij die er aan deelnemen, als exterritoriaal zullen beschouwd worden. De Osservatore JRomano behelst een van hooger hand afkomstig geachte nota, waarin de hoop wordt uit gedrukt, dat Frankrijk niet zal ophouden zijn plicht te doen als oudste dochter der kerk en beschermer van het pausdom Italië. Koning Victor Emmanuel heeft, na de ontvangst der officieele mededeeling van het overlijden der koningin- weduwe van Pruisen, een hofrouw van 20 dagen voorgeschreven. Volgens een, in sommige officieele kringen loopend gerucht, reeds door een deel der pers opgenomen, zou de minister Visconti-Venosta zich bezig houden met de vreemde mogendheden, die nog gezanten heb ben bij den pauselijken stoel, te bewegen dezen terug te roepen. Hij zou die mogendheden hebben voor gesteld bij den paus alleen geestelijken te accrediteren, zonder eenigen politieken invloed en zulks, wijl de paus in 't volle genot zijner geestelijke rechten zijnde, zich ook uitsluitend omtrent kerkelijke aangelegenheden met andere mogendheden in verbinding behoeft te stellen. B e 1 g i e. Uit Antwerpen meldt men dat na zes maanden onderhandelen eindelijk den 16 dezer aldaar de over eenkomst tusschen het gouvernement en de gemeente, tot verbetering en verlenging der havenhoofden en kaden, op den grondslag als door de gemeente werd verlangd, is tot stand gekomen. Het stedelijk bestuur van Brussel heeft een leening van 70 millioen effectief gesloten met een combinatie van finantieele ondernemingen, waarvan de voornaamste zijn de Banque de Paris en de Société Générale. In de leening, waarvan hierboven sprake is, zijn ook nog betrokkende algeraeene maatschappij tot bevordering der nationale industrie, de Nederlandsche bank, de bank van koophandel en industrie en de Belgische bank. Kerk- en Schoolnieuws. Aangenomen 't beroep naar Marken door ds. C. Peters te Poederooien, vroeger te Stavenisse. De gemeente te Hoek bij Neuzen heeft het tracte- ment van den predikant met f 50 verhoogd. Zonnemaire, 19 Jan. In plaats van mej. H. E. Berckenhoff, die met 1 Febr. naar de bewaarschool te Leerdam vertrekt, werd lieden als onderwijzeres aan onze bewaarschool benoemd mej. O. Cookon van Botterdam. De gemeenteraad van Tholen heeft het tractement. van den hoofdonderw. aan de school voor meer uit gebreid lager onderwijs met 75 verhoogd en dal, van den tweeden hulponderw. op de lagere school gebracht op 500. BINNENGEKOMEN: 20 Jan. Carl August, N; Thomsen, Sexkjobing, Antwerpen. 20 Zuid-Holland, Svvart, Batavia, Botterdam. Van 16 tot en met 23 Januari 1874. Geboren: Eeue dochter van J. de Paepe en A. M. v. d. Jagt. Eene dochter van G. Put en li. Wiltenburg. Een zoon van J. II. Appel en M. Tluson. Een zoon van J. van Maanen en P. Duson. Gehuwd: J. van de Velde, jin. en J. van den Berge, jd. Overleden: J. S. Bastie, oud 70 j., ongeil, d. N. Moolegraaf, oud 71 j., wed. P. Heuvelmans. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 22 Januari 1 874. Nederland, België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, N.-Amerika. Brazilië, Mexico, Cert. Nat. Schuld. dito dito dito dito dito Stad Rotterdam dito Rotschild Obligatien, 1867/72 dito Binnenl. 6250 dito 1250—2500 Obligation 1858/69 dito -1850—63 Obl. Hoge §- Co. 1798—1816 Bew. Ins. ni. Coup. 6 S. 1855 Obligs. a 1000,— 1866 dito a 100,— I860 Cert, bij Hope Co. 1840 Obligatiön-Leening 1867/69 dito 1859 Staatsleening -1864 Obl. in papier Mei en Nov. Febr.-Aug. dito in Zilver Jan. en Juli April Oct. Aand. Pr. Leen. ff. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon Obl. Alg. Schuld 1865 dito .Febr. Aug. 1885 dito 1865 dito 1851 P' 4 3 2'/, 3 3 3 3 3 5 5 5 4'/i Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tilïis d°. 1000, 5 dito Jelez-Orel 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. pCt. 59 70 A31 883/, 18'/, 15'/, 15»/» 43 1003/, 805/s 99'/, 92'/, I 80'/, 64 261 pCt. 59'=/, 59=/, 043 63'/» 149 pCt. 56 1013/, 95'/, 16 234 128'/, pCt 9'=/» 90'/,. f 88'/, 90 T/8 16i/t 62>/3 PRIJZEN Metalliek 21,57*/i Dito Nationale 23,32 */a Div. Eng. p. 1£65 VAN COUPONS Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 22 Januari 1874. 313/4 »2,40 De Ned. Mudde. De Ncd. Mudde. Jarige Tarwe f~~ Haver Nieuwe dito -13,25 Paardenboonen Zomertarwe -11,50 Witte boone» Rogge -10,25 Bruine dito Maartsche Gerst - 7,75 Groene Erwten Winter-Gerst - 8.50 Kleine dito Zomer dito - 7,50 4,50 8,— 14,- 10,— 10,— Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 22 Januari) 1874. Teelt 1873. Per 50 Nederlandsche pondcti. Twee en een, 1ste kwaliteit vervend Twee en een, middelbare dito Twee en een, mindere dito Een en een, 1ste kwaliteit blank Een en een, middelbare dito Een en een, mindere dito Onberoofde, 1ste kwaliteit blank Onbcroofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito ƒ16,50 a 17,— - i— h -16,50 a 17,'— -16,50 a 17.— a a - 3,— a 3,50

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3