Solum Ackntkn GOED EN NIET DUUR! HERVATTING Buitenlandsch Overzicht. Zeetijding van Zieriksee. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIE N. Zierikzee en Rotterdam Wij vestigen naar aanleiding van achterstaande advertentie nog eens de aandacht op het nieuwe finan- cieele blad de Kapitalist. Wij hebben met de versehenen nummers kennis gemaakt en het komt ons voor dat het een degelijke en vertrouwbare gids en handleiding kan zijn voor kapitalisten, fondsenhouders en financiers. De prijs is wat hoog, doch een blad dat nauwkeurige en zooveel omvattende opgaven en mededeelingen doen wil moet zich daarvoor zelf veel uitgaven getroosten en kan wel niet goedkoop gegeven worden. De heer T. van Schelven, arr. ijker te Amsterdam is als zoodanig verplaatst naar Haarlem. Naar men aan Ia Meuseeen te Luik verschij nend blad mededeelt, zal het proces der erfgenamen van Lodewijk XVII, in Holland gevestigd, tegen den Graaf van Ghambord, in de tweede helft dezer maand te Parijs worden gevoerd. De Graaf Adelbert de Bourbon, officier in Neder- landschen dienst, zal zich te dien einde naar Parijs begeven, vergezeld van den Baron Boëll. Graaf Adelbert zal op zijne reis te Luik vertoe ven, waar eenige aanhangers zijner familie hem eene hartelijke ontvangst wenschen te bereiden. Dit bericht in f,La Meuse", zegt het Ilaarl. Weekbl., is in hoofdzaak waar, echter zullen behalve de heer Baron Boëll nog andere Nederlandsche heereu den heer Bourbon vergezellen, ouder welke met roem bekende rechtsgeleerden. Nog in den loop dezer week wacht men de bepa ling van dag en uur waarop de plechtige zitting zal worden geopend, waaromtrent zal worden overeenge komen tusschen den president van het hof en den advocaat der appellanten, den heer Jules Favre. Beeds zijn twintig raadsheeren der Parijsche hoven aangewezen, die in deze zaak zullen moeten rechtspreken. Men moet inderdaad den moed bewonderen van den bijna 80 jarigen Graaf Gruau de la Barre, die nu bijna een rond jaar te Parijs vertoeft, met de voort varendheid der jeugd daar arbeidt aan de groote taak die hij op zich nam, zijne dagen doorbrengt om alle archieven te doorsnuffelen, waar hij meent dat eenig licht zal zijn te vinden voor de zaak die hij verdedigt, en niet zelden zijne avonden en nachten besteedt aan conferentien met de rechtsgeleerde raadsmannen van de kinderen van zijn koning, zoo als hij de heeren de Bourbon noemt. Aan de Kaap de Goede Hoop zijn de scholen voor openbaar lager onderwijs in drie klassen verdeeld. In elke districts-hoofdplaats bevindt zich een school der eerste klasse, met twee ouderwijzers, die ieder 200 pond sterling traktement hebben, Kleinere plaatsen hebben eene school van de tweede klasse, wier on derwijzers met 100 tot 150 pond sterling bezoldigd worden. Op het platteland vindt men scholen van de derde klasse, met onderwijzers die 60 tot 90 pond sterling inkomen hebben. Op den huize Leeuwenberg, bij Voorburg, zijn de ooievaars teruggekeerd. In ons vorig nummer gaven we als ons vermoeden te kennen dat de opstandelingen van Karthagena zich hier of daar aan wal zouden begeven om dan te ont snappen. Deze toeleg is niet geheel gelukt. De Numan- cia is met 2500 personen aan boord te Oran binnen geloopen op de hielen gevolgd door een en later door nog twee andere Spaansche oorlogsschepen. Aan het verzoek tot uitlevering dat de admiraal Chicarro aan de Fransche autoriteiten deed werd alleen voldaan wat betreft het schipde opstandelingen zelf werden gevangen genomen, de officieren ook ont wapend, en daarna naar de forten van Oran, Constantine en Algiers vervoerd om geïnterneerd te worden tot hun lot nader zal beslist worden. Men denkt dat de onder de gevangenen aauwezige gevangenisboeven uit Valencia en Karthagena zullen uitgeleverd worden en de overigen niet. De belegeringscorpsen van Karthagena zijn voor een groot deel naar Jt Noorden opgerukt om Moriones te gaan ondersteunen. De jongste berichten omtrent do operatien van dezen generaal zijn weder gunst>A- Het schijnt toch waar te zijn, dat hij 't er bepaald op toelegt de Carlisten te verschalk^ ten einde hen onverwachts in den rug te kdnnen aanvallen. Hij moet 13000 man en 13 stukken bij zich hebben. Portugalete houdt het nog uit. Serrano ga.?£ voort de radicalen te ontwapenen en te onderwerpen aan de dictatuur. Te Madrid vleit men zich weder met de aanstaande erkenning van de republiek door Engeland. In Frankrijk heeft eenige dagen een zekere spanning geheerscht naar aanleiding van geruchten omtrent eischen die het Italiaansche gouvernement zou gedaau hebben nopens de Orinico, die nog altoos te Civita Vecchia figureert als Frankrijks vertegenwoordiger bij den paus, nevens den vertegenwoordiger bij den koning van Italië. Men dacht zelfs aan een zekere verbittering tusschen het kabinet van Versailles en dat van Victor Emmanuel, waarin ook natuurlijk het Duitsche rijk zou betrokken zijn. Wij meenen dat we voorshands nog wel gerust kunnen zijn. Frankrijk zal zich wel tweemaal beden ken vóór het zich aan de kansen van een tweede Sedan bloot geeft. De uitslag der verkiezingen in Duitschland laat zich thans overzien. De overwinning is verbleven aan de regeering, doch ook de clericale minderheid heeft geen kracht verloren. Er moeten nog 59 ver kiezingen en herstemmingen plaats hebben. In het Pruisische huis van Afgevaardigden heeft een debat plaats gehad naar aanleiding der interpel latie van den heer Biesenbach over het geheim onderzoek van regeerings-autoriteiten naar de stemmen, die de onderwijzers bij de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag hebben uitgebracht. In den loop van dat debat heeft de heer Mallinekrodt gezegd, dat de ultra- montanen geen minder getrouwe mannen des vaderlands waren dan prins Bismarck. Toen die woorden in de vergadering eene algemeene beweging hadden teweeg gebracht, vroeg de sprekerof zijne medeleden indertijd tegenwoordig waren geweest bij zekere onderhandeling van Bismarck, over afstand van een gedeelte grond gebied langs den linker "Rijnoever //Ik ook niet vervolgde de heer Mallinekrodt//maar ik heb dat alles toch van geloofwaardige zijde vernomen Na eenige opmerkingen van andere zijde werd het debat over de interpellattie gesloten en de beraadslaging over de derde lezing der wet op het burgerlijk huwelijk voortgezet. Prins Bismarck, eerst daarna ter verga dering verschenen zijnde, nam toen het woord ter wederlegging van het tegen hem gericht verwijt. Hij noemde de' bewering van den heer Mallinekrodt drieste leugentaal, een verzinsel, dat op de hatelijkste en lasterlijkste wijze was uitgestrooid. //Nooit,3' zeide hij, z/heb ik zelfs met een enkel woord gesproken, of iets willen hooren van afstand, al ware het van een enkel dorp, of een enkel stuk Duitschen grond. Dat alles is louter een vermetel uitgedachte leugen, om mijn persoon iu een ongunstig licht te stellen. Ik verlang vaneen tegenstander geen bijzondere consideratiemaar wel mag ik, met het oog op het buitenland, van hem meer bescheidenheid eischen tegenover 's lands over heid." l)e heer Mallinekrodt repliceerde. Wat hij gezegd had, berustte op 't boek van Lamarmora. De daarin sprekende personen Waren op eigen waarneming afgegaan, en het boek was nog niet weerlegd, wes halve hij aan de daarin vermelde feiten geloof meende te mogen slaan. De minister moest dus zijne beschul diging van leugenachtigheid aan den minister-president generaal Lamarmora adresseeren. Daarop weder prins Bismarck, 't Adres was geheel onjuist. Lamarmora was noch minister-president, noch generaal, ook wer den in Italië strafbepalingen in 't leven geroepen op handelingen als die van Lamarmora, van wien hij (Bismarck) nog wel andere dingen aan 't licht zou kunnen brengen, dan Lamarmora 't van hem deed. Men had zoo besloot hij 't recht niet om van hem te verlangen, dat hij zich rechtvaardigen zou tegenover lasterlijke aantijgingen, van de tribune tegen hem ingebracht. In de parlementaire taal ontbrak 't aan woorden tot 't qualificeereti van dergelijke hande lingen. Doch de pers zou die woorden wel weten te vinden. Daarmede was 't indicent afgeloopen. De polemiek tusschen de Köllnische en de Ger/nania waarin zich ook de meeste andere bladen gemengd hebben is nog niet afgeloopen. Zooveel schijnt zeker te zijn dat er wel degelijk een pauselijke bul over de opvolgings-zaak bestaat. Het lijdt geen twijfel of de mogendheden zullen zich met deze zaak moeten inlaten, daar een afwijking van de gewone vormen bij de verkiezing van een nieuwen paus, noodwendig van groot gewicht moet geacht worden in de tegenwoordige omstandigheden. Kerk- en Sehoolnieuws. Beroepen bij de Chr. Ger. Gera. te Meliskerke ds. de Pree te Goes. Bedankt voor 't beroep naar de Ned- Herv. Gem. te Kruiningen door ds. Noorda te Jutfaas. Benoemd tot hulponderwijzer te Goes de heer P. Verhage te Wolfaarfcsdijk. De St. Ct. bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen van het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zeeland, in het jaar 1873. BINNENGEKOMEN: 18 Januari, Dueppel, F. Kramrenh, New-York, Bot terdam. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 19 Januari 1 874. Nederland, België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, N.-Amenka Brazilië, Mexico, Cert. Nat. Schuld, dito dito dito dito dito Stad Rotterdam dito Rotschild. Obligatien, 1867/72 dito Binnenl. f 6250 dito f 1250—2500 Obhgatiën '1853/69 dito 185663 Obl. Ilope Co. 1798—1816 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 Obligs. a f 1000,1866 dito a 100,1860 Cert. bij Hope if Co. 1840 Obligatiën-Leening 1867/69 dito 1859 Staatsleening 1864 Obl. in papier Mei en Nov. Feb r.-Aug. dito in Zilver Jan. en Juli April Oct. Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon Obl. Alg. Schuld 1865 dito Febr. Aug. 1885 dito 1865 dito 1851 31' I'»t' 4 9 3 SI/, 3 3 3 3 3 5 5 5 4 </a 4 4 3 f pCt. f pCt. 59 691/3 923U 88 V, l^/i. 153/4 15»/i« 100i/a 89 9913/i6 92 79*/, 643/4 263 59»s/,e 59 Va 641/g 63 i3/J6 144 i/a 55 40 1015/a 232 127 Va pCt 96'/, 96'/, f 89 91V2 16 6D/8 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel 1000 1.1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spvv.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref'. PR IJ ZEN VAN COUPONS .f 21,55 Rus. Z.-R. f 313/4 Amer, Dollars »2,40 Papier ROTTERDAM, 19 Januari 1874. Tarwe 25 ct., Zomer- en Wintergerst 10 ct. hooger Rest onveranderd slap. Jarige Zeeuwsche Tarwe Nieuwe 1873 Rogge 1873 Wintergerst 1873 Zomergerst Inl. lange Haver korte Blauwe Erwten 1873 Metalliek Dito Nationale 23,27Va Div. Eng. p. 11,65 Kleine Groote Bruine Boonen Witte Zeeuwsche Paardenboonen f 12.— a 14.— - 11.25 a - 12.— - 9.25 a - 10.75 - 6.75 a - 7.— - 6.— a- 7.— - 4.— a - 5.25 - 3.75 a - 4. - 8.75 a - 10.— - 8.50 a - 12.— - '10.— a - 12.— - 10.a - 11. - 7.75 a - 8.75 BRUGGE, 17 Januari 1874. Tarwe f 11.25 a 15. Gerst - 7.50 a 8.90 Paardenboonen - 7.a 8.40 Haver - 3.90 a 5.40 Rogge - 8.90 a 9.65 Boekweit - a Aardappelen per 100 kilo's - 2.80 a 3.75 gag®*" Uank aan allen, die mij bewijzen van belangstelling hebben geschonken op den elfden dezer. LA BB AND. DER Stoom"bootdLien.st TUSSCHEN en tusschen gelegen Plaatsen. VAN ZIEBIKZEE I VAN BOTTEBDAM Zo n dug 25 's morg. 6 u. Vrijd ag 's morg. 6.30 u. voor den verkoop van goede Sigaren worden gevraagd. Men adresseere zich franco aan het SIGAREN-MAGAZIJN „DE BOOKERS" te I Aardenburg Marktstraat. No. 197. Monsters worden I het geheele rijk door verzonden tegen franco toe- 1 zending van vijf en twintig cents of meer Nederl. Postzegels en duidelijk adres.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3